Orange Is The New Black Dizisi Konusu ve Karakterleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Primetime Emmy Ödülleri’nde 12 adaylığı bulunan komedi dram türündeki Orange Is the New Black dizisi konusu, oyuncuları ve karakterleri konusunda ayrıntılı bir tanıtım hazırladık.Hapishane temalı yabancı dizi Orange Is The New Black IMDb’den de 8,3 puan almıştır.Jenji Kohan tarafından yaratılan dizi hapishane temalı olarak devam etmektedir.Yazar Piper Kerman’ın hapishanede kendi başından geçenlerden esinlenerek yazdığı kitap Orange Is the New Black: My Year in a Women’s Prison dan televizyona uyarlanmıştır.Fazla uzatmadan Orange Is The New Black Dizisi Konusu, Oyuncuları, Karakterleri isimli yazıya geçelim isterseniz.Bu arada yazımıza YORUM yapabileceğinizi de hatırlatırız.

Orange Is The New Black

Orange Is The New Black Dizisi Konusu

Piper Chapman nişanlı bir kadındır. 10 yıl önce üniversite yıllarında tanıştığı Alex Vause yüzünden uyuşturucu taşıdığı gerekçesiyle tutuklanır ve birkaç yıllık hapse düşer. Hapse düşmeden önce nişanlısı Larry ile lüks ve konforlu bir hayat süren Piper tüm bunlardan vazgeçerek kendi rızasıyla teslim olur. Hapishane hayatında dünyanın aslında çok farklı olduğuna tanık olacaktır. Hayata olanları sorgulamaya başlar. Hapishanedeki ilk zamanlarında hapishane kültürüne tam ayak uyduramasa da zamanla çok büyük değişimler yaşayacak ve dışarıdaki hayatının yavaş yavaş değiştiğini görecektir. Hapishanede ilginç ve lafını esirgemeyen tiplerle arkadaş olarak gerçek benliğine bürünecektir. Dizide dışarıdaki hayatında çok sevdiği şeylerin hafızasından yavaş yavaş silinmesi ve zor şartlar altında ne yapacağını öğrenmeye başlayan Piper’ın hapishane hayatı mizahi bir dille ele alınıyor.

Orange Is The New Black Karakterleri

Orange Is The New Black Dizisi Karakterleri

 

 

Piper Chapman:

Piper Chapman

Larry ile nişanlıdır. Üniversite yıllarında durumunu farklı arayışlar içerisinde olmakla değerlendiren Piper’ın Alex Vause ile lezbiyen bir birlikteliği olmuştur. Arkadaşı Polly ile doğal bir kozmetik ürünü üzerine çalışmakta ve bunun tanıtımı için girişimcilik işiyle uğraşmaktadır. Güzel bir hayata, iyi bir sevgiliye ve anlayışlı aile üyelerine sahip olan Piper, hükümete borcu olduğu düşüncesiyle 10 yıl önce yaptığı bir uyuşturucu ticaretinden dolayı teslim olur. Hapishanede onu daha önce karşılaşmadığı tipte insanlar ve Alex beklemektedir. Alex ile aynı hapishaneye düşmesi Larry ile aralarını açacak ve Alex’le yeniden bir şeyler yaşayacaktır.

 

Alex Vause:

Alex Vause

Kendisini dizide çok sık göremesek de aklımızdan hiç çıkmayacak karakterlerden. Sakin bir tavrı olmasına karşın, kendisine ters düşen bir harekette bulunulduğunda tavrını en net biçimde ifade ediyor. Aklı hala Piper ile geçirdiği zamanlarda kalmıştır. Bazen onu tekrar kazanmaya çalışacaktır. Piper’ın ismini mahkemede Alex vermiştir.

 

Larry Bloom:

Larry Bloom

Piper’ın nişanlısıdır. Dizide yazar kişiliğiyle yer alıyor. Piper hapishaneye düştükten sonra da onunla hep ilgilenmiş ve hiç aldatmamıştır. Piper’ın hapishanede yapacağı hatalar ve Larry’i düşünmeden hareket etmesi onu yaralar. O da çözümü başka birisinde arar.

 

Sam Healy:

Sam Healy

Dizide çokça göreceğimiz, hapishanenin psikologu. İnternet sitesinden eş arayışına geçip Rus bir kadınla evlenmiş ve mutluluğu aramaktadır. İnsanların sorunlarını dinlerken kendi sorunlarını unutacağına inanmaktadır. Piper’la araları ilk başlarda iyiyken daha sonrasında kötüleşmiş ve tekrar ona yardımda bulunmuştur. Hakkında çok fazla dedikodu yapılır.

 

Galina ‘Red’ Reznikov:

Galina 'Red' Reznikov

Mahkum olmadan önce cafe işletiyordur. Rustur. Hapishanenin önde gelenlerindendir, hapishane yemeklerini yapandır ve lakabı “Red”dir. Saçlarının kızıl olmasından ve sanırım bir de acımasızlığından dolayı bu lakabı almıştır. Kendisine yanlış harekette bulunanı asla affetmez. Ceza olarak sizi birkaç gün aç bırakır, kimseyle konuşturmaz ve yardım almanıza izin vermez. Hapishaneye kaçak mal soktuğu için neredeyse herkes ona bağımlı durumdadır.

 

Nicky Nichols:

Nicky Nichols

Annesinin ilgisiz olması yüzünden başına buyruk ve kendi çabalarıyla yetişmiştir. Hapishanede Red’in grubundadır ve onun sözünden çıkmaz. Red onu kızı gibi sever ve kollar. İyimserdir, soğuk tavırlarının altında pamuk gibi bir kalbi vardır. Müzik dinlemeyi ve kadınlarla sevişmeyi sever. Lezbiyendir. Hatta seviştiği kişilerin çetelesini tuttuğu bir muhasebe defteri bile vardır.

 

Suzanne ‘Crazy Eyes’ Warren:

Suzanne 'Crazy Eyes' Warren

Akıl olarak diğerlerinden biraz geridedir. Çabuk inanır ve güvenini kaybettiğinizde size çeşitli yollarla tacizlerde bulunur. İlk zamanlar Piper’a aşık olmuştur ama ondan karşılık alamayınca tacizleri başlamıştır. “Crayz Eyes” lakabıyla bilinir, gözlerini değişik hareket ettirdiğinden olsa gerek. Lezbiyendir.

 

Poussey Washington:

Poussey Washington

Asker bir babanın kızıdır. Orduyla içiçe büyümüştür. Hapishanedeki görevi kütüphaneciliktir. Esprili bir kişiliği vardır. Neredeyse her şeyi içine atan bir tip. Lezbiyendir.

 

Dayanara Diaz:

Dayanara Diaz

Hapishaneye Piper’la aynı zamanda gelmiştir. Annesi de o sırada hapishanededir. İlk geldiğinde annesi karşıdan gelip ona tokat atar ama ilerleyen zamanlarında araları düzelmiş ve onu gruplarına almıştır. İspanyoldur ama İspanyolcası gelişmemiştir. Hapishanede bir de annesinin başka bir adamdan olan kız kardeşi vardır. Hapishanedeki bir görevliyle birbirlerine aşık olurlar ve hamile kalır. Hamileliği yüzünden sevgilisinin başı belaya girmesin diye planlar yaparlar.

 

Lorna Morello:

Lorna Morello

Hapishaneye şizofreni olduğu için taciz ettiği bir adamın dava açması sonucu düşer. Çok sevecen bir kızdır. Hapishanede bir dönem Nicky ile sevgili olmuştur. Biseksüeldir. Hapishanenin minibüsünü kullanır. Red’in grubundadır ve Red’in gözdelerindendir.

 

Tasha ‘Taystee’ Jefferson:

Tasha Taystee Jefferson

Küçükken tanıştığı ve onu koruması altına alan bir kadın tarafından “Taystee” lakabını almıştır. Hapishanede kütüphanecilik yapmaktadır. Hukuk konusunda gelişmek istemektedir. Kitaplarla arası çok iyidir ve birçok konu hakkında kendisini geliştirmiştir. En yakın arkadaşı Poussey’dir, ilerleyen zamanlarda geçmişte onu koruyan kadınla aynı hapishaneye düşüp Poussey’in kendisinden hoşlandığını sezdikten sonra araları biraz açılacak fakat çok uzun sürmeyecektir.

 

Big Boo:

Big Boo

Sert tavırları ve dövmeleriyle dikkat çekiyor. Tam olarak Red’in grubunda sayılmasa da yine de onlarla takılıyor. Lezbiyen olduğunu her fırsatta insanların gözlerine gözlerine sokan bir karakter.

 

Tiffany ‘Pennsatucky’ Doggett:

Tiffany Pennsatucky Doggett

Koyu katoliktir. Her şeyin İsa’dan geldiğine inanır. Lezbiyenliği günah sayar ve lezbiyenleri aşağılar. Kendine has bir tarzı ve grubu vardır. Dişlerinden bahsetmezsem olmaz, sapsarı ve çürüktür. Hatta grubundaki bütün kızların dişleri de aynı şekildedir. Fazla bir özelliği olmasa da dizide yaptığı işlerle önemli bir yer tutar.

 

Sophia Burset:

Sophia Burset

Karısı ve küçük bir oğlu vardır. Cinsel yönelimine karşı koyamayan Sophia karısıyla evliyken operasyon geçirmeye karar verir. Karısı ondan desteğini esirgemez. Ona kendi kıyafetlerinden verir. Oğlu babasının bu durumunu kabullenemiyordur. Transseksüel olan Spohia oğluyla arasındaki olan meseleden dolayı çok üzgündür. Hapishanede kuaför olarak çalışıyordur. Kimseyle bir sorunu olmayan kendi halinde bir karakterdir.

 

Natalie Figueroa:

Natalie Figueroa

Hapishane müdürüdür. Yolsuzluk yaparak kocasının iyi bir yere gelmesini sağlamaktadır. Hapishanenin ödeneklerinden kendi hesabına para aktardığı çok belli olduğu halde bunu kimse kanıtlayamaz. İlerleyen bölümlerde kocasının eş cinsel olduğunu öğrenecektir.

 

Joe Caputo:

Joe Caputo

Hapishanenin müdür yardımcısıdır. Müdüründen pek hazzetmemektedir. Hapishaneyi daha iyi bir hale getirmenin ve müdür olabilmenin hayalini kurar. Bitkilerle arası iyidir ve hapishanede gördüğü güzel kadınlar fantazilerini süslemektedir.

 

John Bennett:

John Bennett

Daya’nın hapishane görevlisi olan sevgilisidir. Bacağının bir kısmını görevde kaybettiği için protez kullanmaktadır. Bu durumdan biraz çekinir ve kimseye göstermek istemez. Daya ile yakınlaştığında Daya’nın bunu görmesi ile biraz kırılmıştır ama sonrasında Daya protezini öperek onun bu özgüvensizliğini biraz yenmiştir. Sessiz sakin, biraz pısırık bir karakterdir ve Daya’yı çok kıskanmaktadır.

 

George ‘Pornstache’ Mendez:

George Pornstache Mendez

Hapishanenin sapkın görevlilerinden. Kadınlara kötü davranarak hakimiyet kurmuş bir karakterdir. Red’in tüm uyarılarına rağmen hapishaneye kaçak uyuşturucu sokarak Red’in grubundan olan bağımlı bir kızın ölümüne sebep olmuştur fakat Red ve grubundan birkaç kişi dışında kimse bilmemektedir. Dizinin ilerleyen bölümlerinde Daya’ya aşık olacaktır ama onun John’la olan ilişkisinden haberi yoktur.

 

Piper Kerman‘ın “Orange Is The New Black: My Year In a Women’s Prison” isimli anı romanından televizyona uyarlanmıştır.

 

Yaratıcısı ve Yazarı: Jenji Kohan
Oyuncular: Taylor Schilling, Laura Prepon, Michael J. Harney, Michelle Hurst, Kate Mulgrew, Jason Biggs, Uzo Aduba, Danielle Brooks, Natasha Lyonne, Taryn Manning, Selenis Leyva, Adrienne C. Moore, Dascha Polanco, Nick Sandow, Yael Stone, Samira Wiley

 

Orange Is The New Black Fragmanı:

https://www.youtube.com/watch?v=zLyUlTu4KbI

 

Orange Is The New Black Dizisi Karakterleri Yazımıza YORUM Yapabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *