Oz Konusu – Dizi Tanıtımı

0/5 Votes: 0
Report

Description

Şimdiye kadar izlediğimiz hapishane temalı dizi ve filmlerin çok ötesinde bir dizi olan OZ dizisi bir hapishane de geçebilecek her türlü suç unsurunun bulunduğu ve mahkumların birbirlerine üstünlük kurmak için her türlü yasa dışı yönteme başvurdukları bir dizi olarak 6 sezon boyunca HBO kanalı tarafından yayınlanmış. Yüksek güvenlikleri bir Amerikan hapishanesi olan Oswald State Correctional Facility de geçen dizi bu hapishane de mahkumiyetlerini süren Naziler, İtalyanlar, İrlandalılar, Latinler, Zenciler, Müslümanlar, Motor çeteleri, Gayler ve kendi halinde bireysel takılan diğer mahkumların güç savaşını konu alan OZ dizisi hapishane müdürü ve Eyalet valisinin ego tatminleri ile siyasi gelecekleri için göze aldıkları risklerin mahkumlar üzerindeki etkilerini ve hapishane de çıkan isyanları en etkileyici şekilde izleyicilere sunuyor.

Oz Konusu:

oz-konusu
Oz dizisi bölümlerinin başında her bölüm için tanıtım yapan engelli mahkum dostumuz August Hill bölüm boyunca ara ara karşınıza gelerek bölümde geçen olaylar ile ilgili yorumlar yapıp bilgiler veriyor. Bu bilgiler sizlerin dizide geçen karakterler ve yaşanılan olaylar ile ilgili tahminler yapmanızı ve dizinin sonunu heyecanla beklemenizi sağlıyor. Hapishane de yer alan mahkumlar arasında yaşanan güç savaşı, çeteleşme, rüşvet, uyuşturucu, kumar ve sex olaylarının gardiyanlar ile mahkumların çıkar ilişkilerini çok çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor.

oz-dizi

Dizinin farklı bir özelliği de 6 sezon boyunca bir çok farklı yönetmenin dizinin bölümlerini çekmiş olmasıdır. Çok farklı bakış açılarına sahip yönetmenlerin gözünden ve bakış açılarından çekilen dizide ana karakterler olan Augustus Hill, Tobias Beecher, Ryan O’Reily, Kareem Saïd, Leo Glynn, Tim McManus ile yan karakterler arasında geçmektedir. Dizinin birinci sezonunda Kareem Said’in hapishaneye gelmesi ve Müslümanların liderliğine soyunması ile tüm grupların hapishane yönetiminin ve eyalet valisinin aldığı sıkı tedbirlere karşı birleşip isyan başlatması konusu ele alınıyor. Diğer sezonlarda ise isyanın sona ermesi be isyan sonrası değişen hapishane koşullarında grupların birbirlerine üstünlük kurma çabaları, hapishane yönetiminin düzeni sağlama gayreti ve tahliye bekleyen mahkumların yaşantıları anlatılmaktadır. Dizide ayrıca eyalet valisinin siyasi geleceği için aldığı kararların mahkumların ve ailelerinin hayatlarına olumsuz etkileri ve toplumun vali üzerindeki etkisi de çarpıcı bir şekilde izleyicilere aktarılmaktadır.

Oz Dizi Karakterleri / Oyuncuları:

Ryan O’Reily (Dean Winters):

oz-ryan-oreily
Kahramanlarımızdan O’Rellyaraba ile kasıtsız adan öldürme, huzur bozma, mülke zarar verme, silah bulundurma suçlarından müebbete çarptırılmış ve şartlı tahliye ile 12 yıl sonra özgürlüğüne kavuşmayı bekleyen hapishane mahkumlarından biri.

Vern Schillinger (J.K.Simmons):

oz-vern-schillinger
Ağır derece de saldırı düzenlemek, ırkçı nazi gruplarına üye olmak suçlarından 5 yılı şartlı olmak üzere 8 yıl hapis cezasına çarptırılmış olan Schillinger hapishane de bulunan nazi mahkumlarının lideri konumunda. Saf alman ırkından olmayan herkesten nefret ediyor

Simon Adebisi (Adewale Akinnuoye-Agbaje):

oz-simon-adebisi
Uyuşturucu bağımlısı olan Adebisi hapishane içindeki uyuşturucu trafiğine yön veren ve zencilerin lideri konumunda olan bir mahkumu canlandırıyor. Cinayet suçundan hapse giren mahkum şartlı tahliye olmadan müebbet cezasına çarptırılmış.

Miguel Alvarez (Kirk Acevedo):

oz-miguel-alvarez
Silah bulundurma ve ikinci dereceden ağır hasar suçlarından dolayı 15 yıl hapse mahkum olmuş Latinlerin lideri konumunda olan Alvarez hapse girdiğinde babası ve dedesi de müebbet mahkumu olarak hapishane de bulunuyor.

Tobias Beecher (Lee Tergesen):

oz-tobias-beecher
Alkollü araç kullanmak ve kaza yapmak suçundan hapse giren 4 yıl şartlı tahliye toplam 15 yıl hapse mahkum olmuş Harvard da hukuk okumuş bir mahkumdur. Sivil hayatında yaşadığı hayattan çok farklı olan hapishane hayatına uyum sağlayana kadar bir çok zorlukla baş etmek zorunda kalacaktır.

Kareem Said (Eamonn Walker):

oz-kareem-said
Irkçılıktan mahkum olmuş Müslüman bir zenci olan Kareem Said Oz hapishanesinin en etkili mahkumlarının başında geliyor.

Augustus Hill (Harold Perrineau):

oz-augustus-hill
Yasadışı madde bulundurmak suçundan dolayı şartlı olarak 20 yıl sonra tahliye olacak olan Hill hapishane de her grup ile anlaşabilen ve bize bölüm ile ilgili kısa bilgiler veren karakteri canlandırıyor.

Oz Dizisi Oyuncuları ve Detay Bilgiler:

Oyuncular: Lee Tergesen, J.K. Simmons, Dean Winters, Ernie Hudson, Harold Perrineau, Terry Kinney, Eamonn Walker ve Kirk Acevedo
Dizinin Başlangıç Tarihi: 12 Temmuz 1997
Dizinin Bitiş Tarihi: 23 Şubat 2003
Sezon: 6
Bölüm: 56
Kanal: HBO
Ülke: ABD
IMDb: 8,8

Oz Dizisi Fragmanı:

A comment on "Oz Konusu – Dizi Tanıtımı"

  1. yeliz sahin says:

    Dizi güzel son bölümünü izleyemedim izleyenler lütfen bana yollasin bende izleyim

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *