Ozark Dizisi Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Yaz dönemi yapımlarının kuraklığına Netflix’in sunduğu yağmur olan Ozark’ta temiz gibi görünmesine rağmen, uyuşturucu baronu Del Rio için kara para aklayan Marty Bryde’ın hikayesine tanık oluyoruz. Dizi biraz aksak ve ağır bir başlangıca sahip olsa da serpilmek için ihtiyaç duyduğu zamana eriştiğinde giderek dallanıp budaklanıyor ve izleyiciyi bir sonraki bölüm için kumandaya basma güdüsüyle dolduruyor. Bill Dubuque ve Mark Williams tarafından yaratılan dizi, Breaking Bad ve Narcos’tan sonra kaliteli bir suç dizisi arayan bünyelere gerekli ilacı zerk etmeyi başarıyor.

Dizinin başarılı senaryosunu taşıyabilecek kalitedeki oyuncu tercihleri de dikkat çekiyor. Arrested Development haricinde televizyon ekranlarında görmeye, hele ki oldukça ciddi ve karanlık bir rolde görmeye hiç aşina olmadığımız Jason Bateman hırslı iş adamı Marty Bryde rolünün hakkını sonuna kadar veriyor. Ara sıra dizilerde konuk olarak boy gösterse de genel olarak sinema filmlerinden tanıdığımız, Laura Linney ise, Marty’nin mücadeleci eşi Wendy rolüyle başarılı bir portre ortaya koyuyor.

Suç ve gerilim türünde dizi izlemek isteyen, kumandayla kategoriler arasında gidip gelen izleyicilere Ozark fazlasıyla tatmin edici bir suç draması sunarken arada Death Note uyarlaması gibi hatalı yapımlara imza atsa da bariz bir kalite çizgisini muhafaza etmeyi başaran Netflix’e de şapka çıkarılmasını sağlıyor.

Ozark Dizisi Konusu

ozarkmain

Finansal danışmanlık şirketinin sahibi Marty ve ortağı Bruce uzaktan bakıldığında son derece normal görünürler. Her danışmanlık şirketinde olduğu gibi Marty ve Bruce’da pek çok farklı firmaya danışmanlık hizmeti vermekte, bu şirketlerin zararlarını kısarak mali olarak kalkınmalarını sağlarlar. Ancak büyük resme bakıldığında Marty ve Bruce göründükleri kadar temiz değildir.

İkili şirketlerini bir paravan olarak kullanıp perde arkasında gizli işler çevirir. Uyuşturucu baronlarının gelirlerini aklayarak legal hale getiren Marty’nin ortağı Bruce çok büyük paralar kazanmasına rağmen, insanoğlunun en büyük zaaflarından biri olan aç gözlülüğe yenik düşer ve iş yaptıkları en büyük ve en acımasız patron Camino “Del” Rio’dan para çalmaya başlar.

Acımasız uyuşturucu patronu bu durumu fark ettiğinde Marty, hem kendisini hem de ailesini kurtarmak için çok az bir zamanı olduğunu anlar. Hızlıca karar vermesi gereken Marty, geride neredeyse hiç iz bırakmayarak ailesini alır ve Chicago’nun görkemli gökdelenlerinden ayrılarak Missouri’deki “Ozarks” adlı turistik taşra kasabasına kaçar.

Marty bir yandan Del’in acımasız dokunuşundan kendisini ve ailesini korumaya çalışırken diğer yandan bu küçük kasabada bile yapabileceği karlı fakat bir o kadar da karanlık işlerin peşinden koşmaya başlar. Ancak Marty, hayatta kalmak için bir şehir değişikliğinden çok daha fazlasına ihtiyacı olduğunu kısa süre içerisinde öğrenecektir.

Ozark Dizisi Karakterleri / Oyuncuları

Marty Bryde (Jason Bateman)

marty

Arrested Development adlı kahkaha tufanı ve Patrondan Kurtulma sanatı adlı filmle tanıdığımız Jason Bateman’ın canlandırdığı Marty Bryde, hırslı ve başarılı bir patrondur. Kurduğu finansal danışmanlık şirketi sayesinde oldukça “temiz” görünen Marty aslında şirketini paravan olarak kullanarak kara para aklama işlerini yürütür. Ortağının yaptığı büyük bir hata yüzünden iş yaptığı mafya ile kafa kafaya gelen hırslı iş adamı kurtuluşu Chicago’yu ailesiyle birlikte terk etmekte bulur. Marty başlangıçta “bu muymuş” dedirtecek şekilde pasif görünse de sonradan uyguladığı hamlelerle izleyicinin dikkatini ve takdirini topluyor.

Wendy Bryde (Laura Linney)

wendy

Daha çok “İlk Korku” ve “Gizemli Nehir” gibi sinema filmlerinden aşina olduğumuz oyuncu Laura Linney’in canlandırdığı Wendy Bryde, Marty’nin en az onun kadar hırslı ve karanlık eşidir. Chicago’nun görkeminden Ozarks’ın yavanlığına çabuk adapte olan Wendy, emlak danışmanlığı yapmaya başlasa da aslında bu da tıpkı kocasının yaptığı gibi asıl işini gizlemek için uyguladığı bir gölgeleme taktiğidir. Wendy bu yöntemle Marty’nin kara para aklayabileceği işleri keşfederek kocasını yönlendirir ve nakit akışını saklar.

Charlotte Bryde (Sophia Hublitz)

charlotte

Bryde ailesinin 15 yaşındaki şımarık ergen kızı Charlotte, tüm arkadaşlarını Chicago’da bırakmanın verdiği öfkeyle ailesine baş kaldırır. Ailenin başındaki bin türlü belaya ve tehlikeye rağmen Charlotte’un tek istediği bu izbe kasabadan kurtulmak ve Chicago’da bıraktığı geçmişine yeniden kavuşmaktır. Daha önce birkaç yapımda ufak rollerde görünse de Charlotte Bryde, Sophia Hublitz’in ekranlardaki ilk büyük rolü.

Jonah Bryde (Skylar Gaertner)

jonah

Küçük yaşına rağmen sayısı film ve dizide pek çok rol üstlenen Syklar Gaertner’ı keskin gözlü izleyiciler Daredevil’daki küçük Matt Murdock olarak hatırlayacaktır. Gaertner’ın başarılı oyunculuğuyla hayat bulan, ailenin 13 yaşındaki küçük oğlu Jonah Bryde sessiz, sakin ve içine kapanık bir çocuktur. Ailesiyle birlikte Ozarks’a taşınmalarının ardından Jonah, tabancalar ve ölü hayvanlara karşı tehlikeli bir ilgi beslemeye başlar. Bu tuhaf heves giderek, hem Jonah hem de ailesi için son derece keskin sonuçları olabilecek bir takıntıya dönüşür.

Ruth Langmore (Julia Garner)

ruth

Ozarks’taki “Lickety Splitz” adlı yerel bir striptiz kulübünün gündelik işleriyle ilgilenen Ruth, oldukça tehlikeli bir suçlu olma potansiyeline sahiptir. Marty, kızın operasyonel yeteneklerinin farkına varınca onu para aklama faaliyetlerinde kullanmak üzere kanatları altına alır. Emma Watson ve Ezra Miller gibi başarılı oyuncuların yer aldığı “Saksı Olmanın Faydaları” adlı filmde “Susan” olarak küçük bir rol alan Julia Garner’ın bu rolü, tıpkı Sophia Hublitz’inki gibi ilk “ağır top” olma özelliğini taşıyor.

Camino Del Rio (Esai Morales)

camino

Meksikalı bir uyuşturucu kartelinin acımasız lideri Camino Del Rio, bu trafikten elde ettiği geliri aklaması için Marty ve Bruce’un şirketini kullanır. Zaman içerisinde iki ortağın kendisinden para çaldığını fark eden Del Rio, hem intikam hem de ibret için çaresiz Marty’nin peşine düşer. Pek çok dizi ve filmde rol alan Esai Morales, ölümcül baron Camino Del Rio’ya hayli ürkütücü ve inandırıcı bir performansla hayat veriyor.

Ozark Dizisi Detay

Yapım Yılı: 2017

Tür: Suç, Gerilim, Drama

Ülke: A.B.D.

Yaratıcılar: Bill Dubuque, Mark Williams

Kanal: Netflix

Süre: 55 dk, Final Bölümü 80 dk

Oyuncular: Jason Bateman, Laura Linney, Esai Morales, Skylar Gaertner, Sofia Hublitz, Julia Garner, Jordana Spiro, Jason Butler Harner, Peter Mullan, Lisa Emery

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *