Kendinize Güvenin! İşte En İyi Özgüven Temalı Filmler

0/5 Votes: 0
Report

Description

İnsanoğlunun bir özelliğidir farklı ruh hallerine sahip olmak. Yeri gelir hayat bize istediğimizi verir ve yeri gelir hayal kırıklığına uğrarız. Olumsuzluklarla karşılaştığımızda dünyada kendimizi yalnız hissederiz. Fakat hikâyeleriyle nicelerinin üzerinden gelmiş kişiler vardır. Bazılar ise sinemaya uyarlanmıştır. Eğer Özgüven Temalı Filmler arıyorsanız, bu liste tam size göre. Yeni, eski ve klasikler ile beraber liste karşınızda.

Özgüven Filmleri

 

15. A Hologram for the King – Kral İçin Hologram – 2016 – IMDb: 6.3

A Hologram for the King
Yönetmen: Tom Tykwer
Senarist: Dave Eggers , Tom Tykwer
Alman yapımı ve komedi türünde yapılan film bu yıl vizyona giren filmler arasında. Başrolde ise Tom Hanks dikkat çekiyor. Tom Hanks burada yeni bir başlangıç arayan bir iş adamını canlandırıyor. Bu amaçla yeni keşfedilen hologram teknolojisini satmak ister. Bunun için ise hedefi yüksek tutarak Suudi Arabistan kralına yönelir. Fakat kültüre alışkın değildir. Başına ilginç olaylar gelir. Azmiyle ön plana çıkmaktadır.

14. When the Game Stands Tall – Yenilmez Şampiyon – 2014 – IMDb: 6.7

When the Game Stands Tall
Yönetmen: Thomas Carter
Senarist: Scott Marshall Smith , Scott Marshall Smith
Film bir futbol takımı antrenörünün hikayesini anlatmaktadır. Antrenör bir lise takımını yönetmektedir ve iddialı değildir. Fakat oyuncularının kabiliyetini keşfetmesiyle beraber her şey değişir. Antrenör takım ile beraber rekorlara imza atar.

13. The Bucket List – Şimdi Ya Da Asla – 2007 – IMDb: 7.4

The Bucket List
Yönetmen: Rob Reiner
Senarist: Justin Zackham
Kanser teşhisiyle hayatı kararan Carter aslında zeki bir insandır. Üniversite okurken yarıda bırakmak durumunda bırakmıştır. Çünkü ailesinin paraya ihtiyacı vardır ve siyahidir. Bu yüzden araba tamirciliği işine atılır. Bir gün yine hastalanır ve hastanede yine kanser hastası olan hastane müdürü ile tanışır. Müdürün adı Edward’dır. Bir gün Cole yapmak isteyip de yapamadığı şeylerin listesini yaparken çok heyecanlanır ve ikisi bunları yapmaya karar verir. Tüm listeyi yaparlar fakat Himalayalara tırmanmak kısmet olmaz. Fakat kader odur ki ikisi de öldüğünde külleri Himalaya tepelerine dökülür.

12. The Way Way Back – 2013 – IMDb: 7.4

The Way Way Back
Yönetmen: Nat Faxon, Jim Rash
Senarist: Nat Faxon, Jim Rash
Utangaç bir kişiliğe sahip olan 14 yaşındaki Duncan yaz tatili için bir su parkına gider. Buraya aynı zamanda pek de anlaşamadığı arkadaşı ve kardeşi de gelir. Su parkının müdürü ile tanışır ve hayatı değişir. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

11. Sherlock Holmes – 2009 – IMDb:7.6

Sherlock Holmes
Yönetmen: Guy Ritchie
Senarist: Anthony Peckham, Simon Kinberg, Lionel Wigram
Sharlock Holmes Canon Doyle tarafından kurgulanmış bir kahramandır. Holmes öyle biridir ki problemleri çözmek onun işidir. Ama bu problemler polisiye olmaktadır. Kimilerine göre sezgi kimilerine göre ise bilgidir onu başarılı kılan. Ama onun da her zaman dediği gibi eğer dedektif değil de suçlu olsaydı onu kimse çözemezdi.

10. The Dark Horse – Kayıp Şampiyon – 2014 – IMDb:7.7

The Dark Horse
Yönetmen: James Napier Robertson
Senarist: James Napier Robertson
Filmin kahramanı Genesis psikolojik sorunlar yaşamaktadır. Bu rahatsızlığı yüzünden bir çok kez hastaneye yatmıştır. Fakat bir gün satrançtaki kabiliyetini keşfeder. Bu kabiliyeti ile bir çok hayır işi yapar ve hedeflerini gerçekleştirmeye çalışır. Hayatının amacına ulaşmak için bir çok yoldan geçiyor.

9. Little Miss Sunshine – Küçük Gün Işığım – 2006 – IMDb: 7.9

Little Miss Sunshine
Yönetmen: Jonathan Dayton, Valerie Faris
Senarist: Michael Arndt
Film Hoover ailesi etrafında geçmektedir. Aile bireyleri birbirinden oldukça farklı özelliklere sahiptir. İnanılmaz iyimser bir baba, realist bir anne, pilot olmayı her şeyden çok isteyen bir ağabey ve başı beladan kurtulmayan büyük baba. Fakat bu ailede öyle biri vardır ki bir çok maceraya sebebiyet verecektir. O da küçük kız Oliver. Oliver küçük çocuklar için düzenlenen bir güzellik yarışmasında birinci olmak ister. Fakat fiziği buna uygun değildir. Her şeye rağmen aile yola çıkar ve garip olaylar onları beklemektedir.

8. The Pursuit of Happiness – Umudunu Kaybetme – 2006 – IMDb:8,0

The Pursuit of Happiness
Yönetmen: Gabriele Muccino
Senarist: Steven Conrad
Olay Chis adlı karakterin etrafında dönen hikayeyi anlatmaktadır. Chris iş yaşamında pek de başarılı değildir. Pazarlama işine bel bağlar fakat pazarladığı ürün hiç de tutulan bir ürün değildir. Maddi zorlukların baş göstermesiyle beraber ilk darbeyi eşinden yer ve terk edilir. Bir de oğlu vardır. Bu süreçten sonra yeni bir iş arar ve kendini göstermeye çalışır. Bu süreçte çok zorluk çeker. Hatta Chris evinden de atılır ve oğluyla nereyi bulursa orada yaşamaya başlar. Fakat asla hayattan kopmazlar ve oğlu da onun özgüvenini örnek almaktadır.

7. Hacking The System – Sistemi Kandır – 2014 – IMDb: 8,0

Hacking The System
Yönetmen: Casey Brumels
Senarist: Casey Brumels
Belgesel türünde bir film ile karşı karşıyayız. Her bölümü yaklaşık 20 dakika olan bu belgesel sistemin açıklarını çok iyi yorumlayan Brian’ın herkese faydalı bilgileri veriliyor. Böylece kimsenin bilmediği bilgileri öğretmeyi amaçlıyor. Herkesten bir adım önde olmak özgüveni arttırmaktadır.

6. The King’s Speech – Zoraki Kral – 2010  – IMDb: 8,0

The King's Speech
Yönetmen: Tom Hooper
Senarist: David Seidler
VI. George herkesçe sevilen bir kraldır. Fakat diğer kralların aksine kekemedir. Bu kekemeliği kendisine bir noktada çıkmaz yaratır. Çünkü kral herkes tarafından merakla dinlenen bir radyo konuşması yapmak zorundadır. Durum böyle olunca kekemeliği yenmesi gerekir. Kekemeliği olmasına rağmen yüksek performanstaki konuşması ile herkesi büyüler.

5. Taare Zameen Par – Yerdeki Yıldızlar – 2007 – IMDb: 8.5

Taare Zameen Par
Yönetmen: Aamir Khan
Senarist: Aamir Khan
Ishaan küçük bir çocuktur. Okul yaşamı istenilenin aksine oldukça kötüdür. Yaşıtlarına göre oldukça geride kalmıştır. Hatt 3 yaşına bile gelmesine rağmen okuma yazmada belirgin sıkıntılar çekmektedir. Aile yapısı ise çelişkilidir. Annesi iyimser davranırken babası sert ve katıdır. Hal böyle olunca işler zorlaşır. Fakat Ishaan tanıştığı resim öğretmeni ile hayatını değiştirmeye kararlıdır. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

4. The Pianist – Piyanist – 2002 – IMDb: 8.5

The Bucket List
Yönetmen: Roman Polanski
Senarist: Ronald Harwood , Wladyslaw Szpilman
Hikaye İkinci dünya savaşında geçmektedir. Varşova’da yaşayan bir piyanistin hayat hikayesi Almanya’nın Polonya’yı işgal etmesiyle değişir. Piyanistin hayatta kalma mücadelesi anlatılmaktadır.

3. Saving Private Ryan – Er Ryan’ı Kurtarmak – 1998 – IMDb: 8.6

Saving Private Ryan
Yönetmen: Steven Spielberg
Senarist: Robert Rodat
Bu film klasikler arasında yer almaktadır. Döneminde Oscar alamasa da film eleştirmenlerinin notları tam olmuştur. Bu film Normandiya çıkartması ile başlamaktadır. Ryan adlı askerin tüm kardeşleri savaşta ölmüştür. Bu yüzden Ryan’ın savaştan ayrılıp eve dönmesi istenmiştir. Ryan’ı arayan askerler ve yaşadıkları anlatılmaktadır. Pes etmemeyi en iyi özetleyen filmlerden biridir.

2. Forrest Gump – 1994 – IMDb: 8.8

Forrest Gump
Yönetmen: Robert Zemeckis
Senarist: Winston Groom, Eric Roth
Romandan esinlenerek filmi çekilen Forrest Gump klasikler arasında yer almaktadır. Gump filmde zihinsel zorluklar çektiğine inanılan karakteri oynamaktadır. Okullarda başarılı değildir. Fakat ön plana çıktığı başka bir özelliği vardır. O da fiziksel özellikleridir. Fiziksel özellikleri sayesinde yorulmadan uzun mesafeler koşabilmektedir. Böylece bir halk kahramanı olur ve asla pes etmez.

1. Fight Club – Dövüş Kulübü – 1999 – IMDb: 8.9

Fight Club
Yönetmen: David Fincher
Senarist: Chuck Palahniuk, Jim Uhls
Evinin patlaması ve yanması sonucu hayatı kararmasıyla beraber filmin kahramanı Tyler ile tanışır. Öncesinde ise katıldığı grup terapileri ile ruh sağlığına yön vermektedir. Tyler ile beraber bir grup oluşturarak kulüp kurarlar ve dövüşler yaparlar. Dövüş kulübünün ilginç hikâyesi tüm kente yayılır ve önüne geçilemez bir hal alır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *