Report

Description

Son dönemde bilim kurgu türünün en gözde konularından biri haline gelen paralel evren konusunun anlatıldığı filmleri sizler için derledik. Bilindiği üzere bilim insanlarının pek çoğunun paralel evrenlerin varlığı ile ilgili ciddi açıklamaları var. Birçok senaristte bu bilgiler ışığında bu konuları beyaz perdeye taşıyorlar. 10 sinema filminden oluşan Paralele Evren Filmleri listemize Yorum yaparak listemizin gelişmesine yardımcı olabilirsiniz.İyi seyirler dileriz.

Paralel Evren Filmleri

 

10. Synchronicity – 2015 – IMDb:5,5


Filmde bir grup bilim insanı zaman yolculuğu üzerine çalışmalar yapmaktadırlar. Bu çalışmaları yaparken de oldukça zengin bir şirket tarafından da destek almaktadırlar. Bir süre sonra bu bilim insanları zaman makinesini tamamlar. Tamamlandıktan sonra artık test edilmesi gerekmektedir. Bunun içinde bilim insanlarından bir tanesi kendisini bu zaman makinesinin içine atar. Bu olaydan sonra her şey çok daha tuhaf bir hale gelecektir. Çünkü zaman makinesine giren adamımız bir anda kendini yakın bir geçmişte bulur. Geçmişi döndüğünde ise kendinden bir tane daha olduğunu fark eder. Kendine ne zaman yaklaşsa bir anda acı çekmeye başlar. Yazının bundan sonrasını filmi izlemek isteyenler okumasın çünkü ağır spoiler içeren birkaç bilgi vereceğim. Filmde zaman makinesine giren adamımız en başta zamanda yolculuk yapıp geçmişe gittiğini zanneder. Fakat aslında gittiği yer gerçek yaşadığı dünyadan çok küçük farklılıklar ile ayrılan bir paralel evrendeki dünyamızın versiyonudur.

9. The One – Tek – 2001 – IMDb:5,9


Jet Li ile Jason Statham’ın yer aldığı film 2001 yapımı. Filmde Gabriel farklı paralel evrenler yolculuk edebilmektedir. Bir süre sonra Gabriel farklı paralel evrendeki kendi benliklerini yok ederek onların güçlerini ele geçirmekte ve gücüne güç katmaktadır. Amacı 123 adet farklı paralel evrendeki dünyada yaşayan kendi benliklerini bularak tek başına tüm benliklerinin gücüne sahip olmaktır. Bu istediğini yaptıktan sonra da ortaya nasıl bir güç çıkacağını da kendisi dahil kimse bilmemektedir. Zaman geçtikçe Gabriel farklı dünyalardaki benliklerini öldürmeye devam eder. Artık yolun sonuna yaklaşır. Önünde sadece tek bir benlik kalır. Kendisinin en son benliği ise ABD’de şeriflik yapmaktadır. Gabriel onu yok etmenin en başta çocuk oyuncağı olacağını sanır. Ancak bu benliği onu en çok zorlayacak olan benliklerinden bir tanesi olacaktır. Artık kalan son benlik hem kendini kurtarmalı hem de kendisinin öldürülmesi ile ortaya çıkacak olan bilinmeyen bir gücü engellemelidir.

8. Parallels – 2015 – IMDb:6,2


Filmde Ronan yıllardır ailesi ile görüşmemiştir. Yıllar sonra babasının ölümü üzerine evine geri döner. Eve geldiğinde kardeşi Beatrix ile babasının arabasının bagajında yer alan bir notu bulurlar. Bu notta farklı dünyalara açılan bir binanın adresi vardır. Bu adrese gittiklerinde dışarıdan her şey normal görünür. Ancak bir süre daha orada vakit geçirince kendilerini bir anda farklı bir dünyada bulurlar. Bu dünyada nükleer bir savaş çıkmış girdikleri bina haricinde her yer yıkılmıştır. Geride kalan insanlar ise bir şekilde hayatta kalmaya çalışmaktadırlar. İki kardeş ve Harold isimli komşularının oğlu ile birlikte bu dünyada belirli bir süre beklemek zorundadırlar. Çünkü bu binanın içerisinde yer alan her oda farklı paralel evrendeki dünyaya açılmaktadır. Her gittikleri dünyada da belli bir süre beklemek zorundadırlar. Bir süre sonra anlarlar ki kendi dünyalarını bulabilmek için binlerce belki de daha fazlasının yer aldığı binada kendi dünyalarını bulmak zorundadırlar. Ancak bu o kadar da kolay değildir. Her gittikleri dünyada onları farklı tehlikeler beklemektedir. Bazı dünyalar kendi dünyalarına göre çok gelişmişken bazıları da çok geridedir.

7. Deja Vu – 2006 – IMDb:7,0


2006 yılı yapımı Tony Scott filmidir. Oyuncu kadrosu Denzel Washington, Paula Patton, Jim Caviezel, Val Kilmer, Adam Goldberg ve Bruce Greenwood’dan oluşmaktadır. Yapımcısı Jerry Bruckheimer olan Abd yapımı film, teknik ustalığı, senaryosu, oyuncu kadrosu ve kurgusu ile seyirciden tam not almış.Ana karakter Doug Carlin bir teşkilatta görevlidir. İnsanların geçmişlerinin ayrıntılı olarak incelenebilme olanağı sağlayan bir teknoloji geliştirmiştir FBA. Bu teknolojinin var olmasıyla Doug geçmiş ile oynanabileceğine inanır. Meydana gelen bir patlama ardından kanıt toplamak için görevlendirilen kahramanımızın yüzlerce insanın hayatını kurtarabilmek için beyninde bir yolculuk yapması gerekir. Filmin sonlara doğru beklenmedik bir şekilde çözülmesi izleyiciyi şaşırtmış ve filme hayranlık uyandırmıştır.

6. Coherence – Paralel Evren – 2013 – IMDb:7,2


Filmde birçok arkadaş bir gece toplanarak normal bir şekilde yemeklerini yemekte ve sohbet etmektedirler. Aynı gece de bir kuyruklu yıldız dünyanın oldukça yakınından geçecektir. Bu kuyruklu yıldızın geçişi bazı paralel evrenlerin aynı anda birbirlerine karışmasına neden olur. Gece her şey normal bir şekilde devam ederken bir anda elektrikler kesilir. Dışarıya baktıklarında her yer karanlıktır. Sadece karşıdaki bir evde ışıklar yanmaktadır. Dışarı çıkıp o eve doğru gittiklerinde karşı evde yer alan kişilerin aslında kendileri olduklarını görürler. Aralarında sadece küçük düzeyde farklılıklar vardır. İçlerinden biri o evi gözetlemeye gittiğinde onların kendi yaşadıkları olayın daha gerisinde olduklarının farkına varır. O saatten sonra olaylar daha karışık bir hal alacaktır.

5. Source Code – Yaşam Şifresi – 2011 – IMDb:7,5


Jake Gyllenhaal, Michelle Monaghan, Vera Farmiga, Jeffrey Wright gibi oyuncuların bulunduğu Amerikan-Fransız yapımı filmdir. Yönetmen koltuğundaki kişi Duncan Jones’dur. Source Code adı verilen bir program sayesinde kişi, bedenine girdiği insanın yaşamındaki son 8 dakikasını onun bedeninde yaşayabilmektedir. Tüm bunlardan habersiz bir trende uyanan kahramanımız nerede olduğunu, neden orada olduğunu anlamaya çalışırken kendisini başka bir isimle çağıran insanlar iyice kafasını karıştırmıştır. 8 dakikanın ardından trenin patlamasıyla kendi bedeninde uyanır.Ve filmin daha sonrasında bu sekiz dakikayı tekrar tekrar kullanarak asıl suçluyu yakalamaya çalışır. Filmde belirgin olarak Quantum mekaniğine değinilmiştir. Kahramanın insanların bedenine girerek onların hayatını kurtarması bir nevi kahramana geçmişi değiştirme şansı vermiştir.

4. Predestination – Kader – 2014 – IMDb:7,5


Avusturya yapımı filmin baş rollerini paylaşan isimler; Ethan Hawke, Sarah Snook ve Noah Taylor’ dır. Film 2014 yılında Michael ve Peter Spierig isimli kardeşler tarafından hem yazılmış hem de yönetilmiştir. Film ,kahramanın bir bombacı teröristi araması ile başlar. Bu teröristi yakalamaya çalışırken meydana gelen patlamada yüzünü yakar ve tanınmaz hale gelir. Buna rağmen yinede bombacıyı elinden kaçırmıştır. İyileştikten sonra 1975’de yaşanacak daha büyük bir patlamayı engellemek için görevlendirilen ajanımız zaman makinesi ile 1970’li yıllardaki New York’a gider ve bir barmen olarak işe başlar. Barda tanıştığı ve iddiaya girdiği Evlenmemiş Anne lakaplı bir köşe yazarı olan adam ona zaman paradokslarıyla dolu hikayesini anlatmaya başlar.

3. Mr. Nobody – Bay Hiçkimse – 2009 – IMDb:7,9


Jared Leto, Linh Dan Pham, Daniel Mays Diane Kruger, Rhys Ifans, Sarah Polley, ve Natasha Little paylaşmıştır filmin baş rollerini. 2009 yapımı film Jaco Van Dormael’i uzun zaman sonra ilk kez yönetmen koltuğuna oturtmuştur.Kendisine gelen her film teklifini öylece kabul etmeyen Jared Leto’yu bu filmde görmek filmin kalitesi hakkında bize en baştan bilgi veriyor. Kahramanımız gözlerini 2092 yılında açar. Artık 120 yaşındadır. Etrafında olan bitene anlam veremeyen kahramanımızın yaşayan son ölümlü insan olduğunu duyması onu iyice şaşkınlığa boğar. Verdiğimiz kararlar konusunda titiz olmamız gerektiği de işlenmiştir.Yetmişli yıllar havasında başlayan toplamda 138 dakikalık, sicim teorisi ve paralel evrene dayanan mutlaka izlenmesi gereken bir filmdir.

2. Donnie Darko – Karanlık Yolculuk – 2001 – IMDb:8,1


Baş roller ; Jake Gyllenhaal, Jena Malone ve Drew Barrymore tarafından paylaşılmaktadır. 2001 yapımı film Richard Kelly’nin yönettiği ilk film olmasına rağmen izleyiciyi büyülemeyi başarmıştır. Zaman yolculuğu konusunu ayrıntılarla işleyen yaratıcı bir bilim kurgu filmidir.Bir bilim kurgu filmiyle korku ve gerilimin birleşmesi filmin gözde filmler arasına yerleşmesine neden olmuştur. 16 yaşında çevresiyle uyum problemleri olan bir gençtir başkahramanımız. Hayali varlıklar görmeye başlayan bu genç, karanlıkta onu bekleyen tavşan kostümlü birini görmeye başlar. Ve daha sonra tavşan kostümlü varlığın peşinde gitmeye başlar. Seyirciyi filme odaklayan şaşırtıcı ayrıntılarıyla dikkat çekmiştir film. Dikkat çeken başka bir özelliği ise filmde kullanılan müzikler olmuş ve izleyicide beğeniyi artırmıştır.

1. Interstellar – Yıldızlararası – 2014 – IMDb:8,6


Baş rollerini Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain ve Michael Caine’in paylaştığı 2014 yapımı filmin yönetmenliğini Christopher Nolan üstlenmiştir. Paralel evren dünyasına bambaşka bir bakış açısı getiren yapıtta ayrıca dünyanın sonuna farklı bir gözle bakılmış. Yiyeceğin bittiği, ekilen tahılların kirlenen hava yüzünden öldüğü bir dünya işlenmiş filmimizde. Aşırı toz fırtınalarının yaşandığı dünyamızda insanların sonu geldiği için “yeni bir dünya” arayışındadır insanoğlu. Başkahramanımız uzayda zamanın farklı aktığını bilse de insanlık adına bu görevi kabul edip çocuklarını geride bırakmak zorunda kalmıştır. Paralel evrenden kızının çocukluğuna ulaşmaya çalışır. Tüm bunlara rağmen 30’lu yaşlarda babanın 80 yaşındaki kızının ölümüne yetişmesi izleyici şaşırtır. Filmin çıkış noktalarından biridir bu sahne.

2 comments on "Paralel Evren Filmleri"

  1. Mehmet says:

    Dünyanın en iğrenç film listesi sıralamasında bir numarada olan bu liste film önerisi almak için girenleri filmi izlemeden bütün keyfinin içine edecek kadar sürpriz bozan içermektedir. Filmlerin güzel olması işi daha da sacma bir boyuta taşımakta.

  2. 13onuc13 says:

    Özür dileyerek söylüyorum IQ seviyesi düşük olanlar izlemesin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *