Paterson Sinema Filmi Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Bağımsız Bir Sinema Filmi: Paterson – Bağımsız sinema denildiğinde ilk akıllara gelen başarılı yönetmen Jim Jarmusch yine farklı bir film ile izleyici karşısına çıktı. Ünlü yönetmen bu defa Dram/komedi türünde bir yapımı Paterson’u izleyici ile buluşturdu. Filmin başrolünde; ‘Star Wars Güç Uyanıyor’ yapımından tanıdığımız Adam Driver oynuyor. Başarılı oyuncuya yine yakından tanıdığımız; ‘Karayip Korsanları Salazar’ın intikamı’ filmi ile adından söz ettiren, İranlı güzel oyuncu Golshifteh Farahani eşlik ediyor. ABD, Fransa ve Almanya ortak yapımı olan Paterson filmi; izleyenlerden olumlu eleştiriler aldı ve dram türünde Altın Palmiye ödülünü zorladı.

Paterson Filminin Konusu:

Paterson, Amerika Birleşik Devletleri’nin New Jersey eyaletine bağlı Paterson kasabasında yaşamaktadır. Mesleği otobüs şoförlüğüdür. Sıradan bir hayat süren Paterson’un sınırları belli olan bir hayat çizgisi vardır. Bu sıradan hayatında bir yandan notlar alır ve bu notları şiire dönüştürür. İş çıkışlarında arada mahallesinde bulunan bara gider. Bunun dışında evde zaman geçirir. Çünkü; evde onu bekleyen İran asıllı güzel karısı Laura ve köpeği Marvin vardır. Hep birlikte küçük ama huzurlu evlerinde mutlu bir hayat sürerler. Paterson’un her günü birbirinin tekrarıdır. Ama Paterson bu mütevazi hayatından son derece memnundur. Eşi Laura bir işte çalışmaz, sürekli evdedir. Evde resim, müzik, ve tasarım gibi sanat dalları ile uğraşır. Laura renkli bir kadındır. Eşi Paterson’un, kaleminden aşkla dökülen şiirlerini paylaşmasını ister. Paterson eşine duyduğu aşkla yazdığı şiirlerini özel günlükleri gibi saklar, başka yerde paylaşmaz. Filmde anlatılmak istenende aslında budur; Paterson ve Laura, sıradan bir hayatın küçük ayrıntılarında mutluluklarına bizi ortak eder.

Paterson Filminin Ana Karakterleri/Oyuncuları:

 

Paterson (Adam Driver) :


İsmi ile aynı adı taşıyan Paterson kasabasında otobüs şoförüdür. Eşi Laura ile aşk dolu bir evliliği vardır. Aynı zamanda eşinin çok beğendiği kendi yazdığı şiirlerinin sahibidir. Paterson romantik, ince düşünceli bir adamdır. Günleri sıradan geçen bu adamın eşine duyduğu aşk, sürekli büyümekte bunu da şiirleriyle eşine fısıldamaktadır.

Laura (Golshifteh Farahani) :


Laura, eşine sonsuz ve sadık bir aşkla bağlı güzel bir kadındır. Hayatı daha çok evde geçer. Herhangi bir işte çalışmasa da, evde resim, müzik, dekorasyon gibi sanatsal uğraşları vardır. Renkli ve yaratıcı bir kişiliktir. Eşinin aksine sürekli değişen hayalleri ve projeleri vardır. Köpekleri Marvin ve eşi Paterson ile sade ama huzurlu bir hayatları vardır. Evleri küçük olsa da, aşkları yüreklerini taşıracak kadar samimidir.

Paterson Filmi Detay:

Yönetmen: Jim Jarmusch
Ülke: ABD, Almanya ve Fransa
Süre: 118 Dakika
Oyuncular: Adam Driver, Golshifteh Farahani, Barry Shabaka Henley, Cliff Smith ve Chasten Harmon

Paterson Filmi Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *