Person of Interest Konusu – Yabancı Dizi Tanıtımları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Person of Interest dizisi Amerikan kurgu, suç ve dram dizisidir. Yayınlanmaya başladığı ilk yıl olan 2011’den bu yana 103 bölümü çekilen dizinin toplamda yayınlanmış 103 adet bölümü bulunuyor. Jonathan Nolan tarafından ortaya çıkarılan dizinin yönetmen koltuklarında ise J. J. Abrams, Bryan Burk gibi dizi sektörünün önemli yönetmenleri de oturmuş.

Person of Interest Konusu:

person-of-interest
John Reese isimli karakter etrafında şekillenen dizide, eski CIA ajanı olan Reese, gizemli bir milyoner olan Harold Finch tarafından kiralanır. Reese, görevi kurban ya da katil olabilecek kişilerin analizini yapan çok büyük bir bilgisayar sistemi tarafından tahmin edilen olayların önüne geçmek amacıyla çalışmaktadır. Reese ve Harold Finch’in suçların önüne geçmek için verdikleri bu mücadele New York Polis Departmanından iki özel dedektifin de dikkatini çekmeyi başarır.

person-of-interest-oyunculari

Dizi pek çok eleştirmenden olumlu yorumlar almış ve almaya da devam eden bir dizidir. Devam eden sezonlarında daha hikaye akışına yönelik bölümlerin çekilmesi, üstelik dizinin kurgusuna yapay zekanın da eklenmesi ile dizinin takipçileri devam eden sezonlarda daha fazla hikayenin içine girmeyi başarabiliyorlar.

person-of-interest-konusu

Person of Interest, kahramanlarımız eski CIA ajanı John Reese’in, Harold Finch tarafından kiralanması ile başlıyor. Yazılım geliştirme uzmanı olan Harold Finch gelecek terörist saldırılarını tahmin etme üzerine devlet için geliştirdiği programı kullanarak, masum insanların hayatlarına mal olabilecek durumların önüne geçmek isteyen bir milyoner. Her ne kadar devlet bu küçük suçlarla ilgilenmese de, Finch bu suçların üzerine gitmek için Reese’i kiralıyor ve Person of Interest dizisi hayat buluyor.

Person of Interest Dizi Karakterleri:

John Reese – Jim Caviezel:

person-of-interest-john-reese
Ordos Çin’de bir görevde öldüğü düşünülen Reese eski bir Özel Kuvvetler askeri ve CIA ajanı. Sevdiği kadını Jessica Arndt’ı kaybeden hayatında onun için anlamlı bir şey de kalmıyor diyebiliriz. Finch tarafından işe alınmasının ardındansa tümüyle kendini bu göreve adıyor ve Finch hakkında bilgiler edinmeye çalışıyor.

Harold Finch – Michael Emerson:

person-of-interest-harold-finch
Kendi köşesine çekilmiş ve devlet için oluşturduğu yazılımın ardından hayal kırıklığına uğramış bir milyoner olan Harold Finch, Person of Interest dizisinin beynini oluşturuyor.

Detective Jocelyn “Joss” Carter – Taraji P. Henson:

person-of-interest-detective-jocelyn
Her ne kadar başlarda gizemi çözmek için Finch, Reese ikilisine karşı gibi görünse de, ilerleyen bölümlerde onlara destek olan polis haline geliyor.

Person of Interest Teknik Detay:

Başlangıç: 22 Eylül 2011
Bitiş: 21 Haziran 2016
Ülke: ABD
Kanal: Warner Bros
Oyuncular: Jim Caviezel, Taraji P. Henson, Kevin Chapman, Michael Emerson, Amy Acker
IMDB: 8.5
Süre: 43 dakika

Person of Interest Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *