En İyi Yabancı Polisiye Diziler

0/5 Votes: 0
Report

Description

Polisiye Diziler isimli listemiz ile karşınızdayız. Polisler, dedektifler, suç ve gizemi içerisinde barındıran Polisiye Diziler özellikle diyalogları ve merak uyandıran yapısı ile izleyicilerin dikkatini çekmektedir.20 Yabancı Polisiye diziye yer verdiğimiz listemizi çeşitli forum ve sözlük sitelerinden derleyerek oluşturduğumuzu belirttikten sonra listemiz geçmek isteriz.

Polisiye Diziler

 

20. CSI Miami (2002 – 2012) – IMDb: 6,4

csi-miami
Tema olarak CSI NY ile aynı içeriğe sahip olan dizide, özellikle uyuşturucu suçlarının fazla olduğu Miami’deki suç dünyasının çökertilmesi için izlenen bilimsel ve tıbbi yöntemler anlatılmaktadır. Miami polis departmanı ve departmana bağlı doktorların ortaklaşa çalışması sonucu, polise gelen davalar olay yerindeki bulgular ışığında işlenmekte ve en ince bir ayrıntıdan bütün dava çözülebilmektedir.

19. Without a Trace (2002 – 2009) IMDb: 6,9

without-a-trace
New York’ta geçen bir başka Amerikan polisiyesi olan dizide FBI’a bağlı olan kayıp insanlar ünitesi isimli ünitenin başından geçen olaylar incelenmektedir. Kaybolmuş veya kaçırılmış kişilerin bulunma sürecini anlatan dizide zaman zaman kayıp kişilerin ne kadar süredir kayıp oldukları belirtilirken aynı zamanda saatle de bir yarış içinde olunmuştur. Amaç bu insanları en kısa ve olabilecek en sağlıklı şekilde ailelerine teslim etmektir.

18. CSI: NY (2004 – 2013) IMDb: 7,0

csi-ny
Dizide New York polis departmanı ve birtakım özel eğitilmiş doktorlar birlikte çalışmaktadır ve bölgenin en karışık cinayetlerini çözmekle görevlidirler. Normal polis departmanlarının aksine olay yeri incelemelerinde elde edilen her kanıt, en ince ayrıntısına kadar kullanılmaktadır ve her ne kadar gizli ve değişik cinayetler olursa olsun çeşitli araştırmalar sonucunda karanlıklar aydınlatılır. Dizi, CSI: Crime Scene Investigation isimli filmin dizileştirilmesiyle oluşmuştur.

17. Starsky  and Hutch (1975 – 1979) IMDb: 7,0

starsky-and-hutch
Starsky y ve Hutch isimli iki sokak polisinin kırmızı – beyaz Ford Torino araçlarında bölgelerindeki tüm suçluları teker teker yakalayarak FBI’a teslim etmesini anlatan dizide ikilinin amacı, suç dünyasındaki önemli isimleri Huggy Bear isimli polis şefine ifşa etmek ve suç dünyasını çökertmektir. Dizi daha sonra aynı isimle filmleştirilmiştir.

16. Profiler (1996 – 2000) – IMDb: 7,3

profiler

Sam Waters, ülkedeki pek çok polis departmanıyla çalışan özel bir dedektiftir ve kendi alanında uzman bir kişidir. FBI, ATF ve diğer polis departmanlarıyla sık sık işler yapan Waters, bu işler sırasında birden Jack isimli bir karakterin peşine düşer ve bu kişiyi araştırmaya başlar. Waters’ın bilmediği gerçek ise Jack’in yıllardır onun peşinde olduğudur.

15. Hawaii Five-O (2010 – Halen Sürüyor) – IMDb: 7,4

hawaii-five-o
Steve McGarrett, babası öldürülmüş bir polistir ve uzun bir aradan sonra da anavatanı Oahu’ya babasının katilini bulmaya döner. Bölge hükümeti ise kendisine babasının katilini bulması için bir görev verir ve Steve de kendine bir ekip kurarak babasının katilinin peşine düşer. Ekipteki kişiler kendi alanlarında uzman kişilerdir ve bu da Steve’in şansını artırıp katille arasındaki mesafeyi günden güne kapatmasını sağlayacaktır.

14. Miami Vice (1984 – 1990) – IMDb: 7,5

miami-vice
ABD’de suç dünyasının en hareketli olduğu bölgelerden biri olan Miami’dei polis departmanını konu alan dizide, organize suçlar bürosundaki özel polislerin yer altı dünyasına sızmak için çeşitli sahte karakterler eşliğinde aldığı görevleri konu edinmektedir. Gerçekte de var olan ve aynı misyonu görev bilen organize suçlar bürosunun başından geçen olayların incelendiği dizide ekip, suç dünyasını çökertmek için girilmedik kılık bırakmaz.

13. NYPD Blue (1993 – 2005) – IMDb: 7,5

nypd-blue
New York’ta geçen hikâyede, Manhattan eyaleti ve özellikle eyaletin 15. Bölgesi anlatılmaktadır. Polis departmanındaki dedektiflerin birbirleriyle ve dış dünyayla olan ilişkilerini birbirine bağlayan ve farklı olayların birbiriyle bağlantılı yönlerini işleyen dizide her bölüm bir güne denk olmaktadır. Dizinin senaristi David Milch’in polis departmanındaki bir tanıdığının başından geçen olaylardan esinlendiği dizi, 12 sene sürmüştür.

12. Flashpoint (2008 – 2012) – IMDb: 7,8

flashpoint
Kanada’da çekilen ve Strategic Response Unit isimli bir ekibin başından geçen olayları anlatan dizide, SRU ekibi özel olarak üst düzey tehditler için eğitilmiş bir ekiptir ve son derece donanımlı polislerden oluşmaktadır. Ulusal boyuttaki büyük çaplı olaylar, bomba imha ve rehine başta olmak üzere pek çok olayla ilgilenen ekip aynı zamanda stratejik taktiklerle de savaşmaktadır.

11. Barney Miller (1974 – 1982) IMDb: 8,1

barney-miller
Barney Miller, şehrindeki polis departmanının şefidir ve kendisi tarafından seçilmiş yetenekli polislerle kendilerine gelen davalara bakmaktadır. Zaman zaman pratik çözümleri de olaylara uygulayan Miller ve ekibinin başından geçen olaylar, karakterlerin birbirleriyle olan ilişkileri ve özel hayatlarında yaşananların kariyerlerindeki etkileriyle de ele alınmasıyla daha da komik bir şekilde cereyan etmektedir.

1o. The Mentalist (2008 – 2015) IMDb: 8,1

the-mentalist
Patrick Jane isimli medyum olarak bilinen ancak gözlem yeteneğini kullanan kişinin FBI’a yardım etmesini anlatan dizide, Jane ailesi öldürüldüğü FBI’a olayın çözülmesi için yardım etmeye başlamıştır ancak FBI’ın baktığı her davayı çözdüğü için devamlı olarak ekibin bir parçası halinde gelmiştir. Günlük olayları çözerken asıl amacı, ailesinin katili Red John’ı yakalayıp öldürmektir.

9. Law & Order: Special Victims Unit (1999 – Halen Sürüyor) – IMDb: 8,1

law-order-special-victims-unit
New York’ta geçen hikâyede, şehrin polis departmanında özellikle son zamanlarda artan cinsel saldırılar sebebiyle özel bir ünite açılmış ve bu şekilde cinsel suçlar işleyen suçluların cezalandırılması sağlanmıştır. Tamamıyla işlerinde usta kişilerden oluşan bu özel ekip kendilerini tamamen işlerine adamış kişilerden oluşmaktadır. Ekibin amacı ise cinsel suçların hiçbirini cezasız bırakmamak olacaktır.

8. Castle (2009 – 2016) – IMDb: 8,2

castle
Richard Castle, bir polisiye kitap yazarıdır ve bir gün şehrindeki cinayetlerden bazılarının kitabından esinlenerek işlendiğini fark eder. Bunun üzerine şehir polisinden yardım isteyen Castle, burada dedektif Kate Beckett ile karşılaşır. Kate’in amirleri tarafından ikilinin birlikte çalışılması ister ve Castle bir sonraki kitabını Beckett merkezli yazmaya başlar. Olaylar ise bu kitap üzerinden gelişir.

7. Criminal Minds (2005 – Halen Sürüyor) – IMDb: 8,2

criminal-minds
ABD, ünden güne seri katil çıkaran bir ülke haline gelmiştir ve federal polis departmanı FBI artık bu durumlar için yeni önlem almak zorundadır. Bu önlemlerden biri de davranış analizi ünitesidir. Bu ünite, tamamen bilim insanlarından kurulmuştur ve amacı seri katillerin hareketlerini inceleyerek sonraki hamlelerini takip edip yeni bir cinayet işlemelerini önlemektir.

6. Hill Street Blues (1981 – 1987) – IMDb: 8,2

hill-street-blues
Adı bilinmeyen büyük bir şehirde yaratılmış kurgusal bir bölge olan Hill Street’teki bir polis karakolunda çalışan polislerin hayatının anlatıldığı dizide polislerin karşılaştığı günlük olaylar ile birbirileri ve özel hayatlarındaki olaylar seyirciye aktarılmaktadır. Üniformalarının rengi nedeniyle “maviler” olarak bilinen ekibin çözmek zorunda oldukları olaylar ise hiç de kolay değildir.

5. Southland (2009 – 2013) IMDb: 8,5

southland
Los Angeles polis departmanının sadece dizi olarak değil aynı zamanda belgesel olarak da ele alındığı dizide, polislerin özellikle Los Angeles ve Malibu bölgelerindeki suçlularla ilişkileri anlatılmakta. Bununla birlikte polislerin özel hayatları ve bu suçlularla ilişkilerinin birbirine karışması, olayları da birbirine bağlamaktadır.

4. Homicide: Life on the Street (1993 – 1999) – IMDb: 8,6

homicide-life-on-the-street
Baltimore şehrinde gün geçtikte artan suç oranları, bölgedeki polis departmanını özel bir cinayet masası kurmak zorunda bırakır. Cinayet masasında görev alacak tecrübeli kişilerden oluşan ekip ise her geçen gün farklı bir cinayeti çözmekle görevli olsa da, zaman zaman tanık olacakları dosyalar kendileri için bile tecrübe etmesi zor olaylar olacaktır.

3. The Shield (2002 – 2008) – IMDb: 8,7

the-shield
Los Angeles polis departmanında geçen olayların anlatıldığı dizide polis departmanı, iyi polis ve kötü polisler olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Kötü polisler suç dünyasının büyülü dünyasına kapılarak kendi silah arkadaşlarını arkadan hançerlemeye ve kuralları hiçe saymaya bir saniye bile tereddüt etmezken iyi polisler bu olanlardan bihaber olarak görevlerini yapmaya çalışmaktadır. İki taraf arasındaki çekişme ise çetin ceviz olacaktır.

2. True Detective (2014 – Halen Sürüyor) – IMDb: 9,1

true-detective
Geçmişlerinde çeşitli sebeplerinden ötürü çözemedikleri bir davanın günümüzde tekrardan gündeme gelmesiyle polis tarafından sorguya çekilen eski bir ikilinin başından geçen olayların anlatıldığı dizide bu ikili, tekrardan bir araya gelip kapatamadıkları bir davanın peşine düşerler. Karakter olarak birbirlerinin tam zıttı olan bu ikili, aynı zamanda kişisel yaşantılarının üzerinde oluşturduğu etkiyle birlikte birbirleriyle de çatışmaya başlamaktadır. Fakat daha sonra tüm eski olayları kapatan ikili, polis departmanının bile çözmekte zorlandığı dava için elinden geleni yapacaktır.

1. Sherlock (2010 – Halen Sürüyor) – IMDb: 9,2

sherlock
Sir Conan Doyle’un kültleşmiş yazı serisi olan Sherlock Holmes’tan esinlenen yapımda sosyofobik ve burnu havada olmasına rağmen müthiş bir gözlem gücü bulunan Sherlock Holmes ile kendisiyle aynı evde kalmak zorunda olan ve daha sonra asistanı olarak Sherlock’a yardım edecek olan Dr. Watson’un başından geçen hikayeler anlatılmaktadır. Sherlock’un abisi Mycroft, İngiliz Hükümeti’nde özel bir görevdedir ve bu nedenle polis güçlerinin çözemediği davaları kardeşine devreder. Aynı zamanda özel dedektif olarak da çalışan Sherlock ve eski bir asker olan çalışma arkadaşı Dr. Watson ise kendilerine has yöntemlerle bu davaları çözüp İngiliz polisini kurtarırlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *