Polisler, Dedektifler ve Suçlar: Polisiye Filmler

0/5 Votes: 0
Report

Description

İşlediği konular; polisler, suçlar, dedektifler ve cinayetler gibi konular olan, genellikle suçların araştırılması ve çözülmesini anlatan filmler polisiye filmlerdir. Bu tür filmlerde anlatılan hikâyeler; seri katillerden soygun hikâyelerine, polis-gangster çatışmalarından, çatışmaların eksik olmadığı aksiyon filmlerine kadar uzanır. İzleyicide korku, gerilim, merak ve heyecan duyguları oluşturulmaya çalışılır. Listedeki bazı filmler direkt polisiye film gibi gözükmeyebilir. Ancak içinde polis ve suç geçmektedir. Filmleri IMDb puanlarına göre sıraladık. Sizlerde YORUM yaparak katkıda bulunabilirsiniz. Bu tür polisiye filmler arayan izleyicilerin de büyük bir zevkle izleyeceği bazı filmler şöyle;

Table of Contents

Polisiye Filmler

25. Manhunter – İnsan Avcisi – 1986 – IMDb:7,2

İnsan Avcisi
Yönetmen: Michael Mann
Eski bir FBI ajanı olan Will Graham, şehri kana bulayan bir seri katilin peşine düşer. Bu görevde daha önce yakaladığı seri katil Doktor Hannibal Lecter’dan yardım alır. Eski bir suçlu ve eski bir polisin çabaları bir seri katili yakalamaya yetecek midir? Suçun, suçlunun ve kanun gücünün farklı bakış açılarıyla anlatıldığı bu film, izleyiciye heyecanlı anlar yaşatıyor. Filmde geçliğini izlediğimiz Hannibal Lecter ise ileride Kuzuların sessizliği filminde karşımıza tekrar çıkıyor.

24. The Life of David Gale – Ölümle Yaşam Arasında – 2003 – IMDb:7,5

Ölümle Yaşam Arasında
Yönetmen: Alan Parker
David Gale isimli bir Texaslı bir üniversite profesörü, idam karşıtlığını savunmaktadır. Ortaya ise garip bir durum çıkar. İdam karşıtı profesör cinayet ve tecavüz suçlarından yargılanmaktadır. Flasback sahneleri kullanılarak geriye dönük bir anlatım yapılan film, Alan Parker’ın en etkileyici filmlerinden biri olarak gösteriliyor.

Sherlock Holmes: A Game of Shadows – Sherlock Holmes: Gölge 23. Oyunları – 2011 – IMDb:7,5

Sherlock Holmes Gölge Oyunları
Yönetmen: Guy Ritchie
Bildiği dövüş teknikleri ve mükemmel zekası ile başarılı bir dedektif olan Sherlock Holmes, ülkesini yok edebilecek kadar büyük bir komployu aydınlatmaya çalışıyor. Doktor ve bir savaş gazisi olan Watson ise bu macerada Holmes’un en güvenilir yardımcısı olarak bulunuyor.

22. Lord of War – Savaş Tanrısı – 2005 – IMDb:7,6

Savaş Tanrısı
Yönetmen: Andrew Niccol
Yuri Orlov en büyük yeteneğinin garip bir şekilde yasa dışı silah ticareti olduğunun farkına varır. Kardeşinin de yardımıyla silah ticaretinde büyük bir vurgun yapar ve yükselir. Bu sırada ise peşinde sürekli bir FBI ajanı olan Ethan Hawke vardır. Orlov’un önüne çıkan engeller ve bir savaş tanrısı olma yolunda ilerleyişi izleyiciyi etkiliyor.

21. Zodiac – 2007 – IMDb:7,7

Zodiac
Yönetmen: David Fincher
San Francisco şehrinde acımasız bir seri katil ortaya çıkar. Zodiac lakaplı bu seri katil, işlediği her cinayetten sonra polis merkezini arar ve polislerle alay eder. Gerçek bir hikayeyi konu alan film size katili arayan bir dedektif gibi hissettirecek.

20. Training Day – İlk Gün – 2001 – IMDb:7,7

Training Day
Yönetmen: Antoine Fuqua
Amerika’nın kirli arka sokaklarında, her gün uyuşturucu çeteleri, sıradan insanlar ve insanları bu pislikten korumaya çalışan polisler arasında çetin bir savaş sürmektedir. Mesleğinde 13 yılını dolduran narkotik polisi Alanzo Harris, yasal yollarla bu savaşı kazanamayacaklarının farkına varır. O ve onun gibi düşünen diğer polisler, gerektiğinde kanunları çiğneyerek bu savaşa dahil olurlar.

19. Lucky Number Slevin – Şanslı Slevin – 2006 – IMDb:7,8

Lucky Number Slevin
Yönetmen: Paul McGuigan
Slevin isimli kahramanımızın hayatı sürekli kötüye gitmektedir. Aldatılmış, evi mühürlenmiş ve kimliğini bir soyguncuya kaptırmıştır. Bir süreliğine her şeyden uzaklaşmak isteyen Slevin, New York’a taşınır. Fakat Haham ve Patron lakaplı iki mafya babasının mekanlarının arasında kalan evi, hayatının daha da sarpa sarmasına neden olacaktır.

18. The French Connection – Kanunun Kuvveti – 1971 – IMDb:7,8

Kanunun Kuvveti
Yönetmen: William Friedkin
5 Oscar ödülüne sahip film, New York polisinin Fransa’dan gelen uyuşturucunun peşine düşmesini konu alıyor. Popeye Jimmy Doyle adlı ana karakterin çevresinde kurgulanan film, başarıyla oluşturulan karakter tipleriyle izleyiciyi ekran başına kilitlemeyi başarıyor.

17. Kabadayı – 2007 – IMDb:7,9

Kabadayı
Yönetmen: Ömer Vargı
Eski bir Kabadayı olan Ali Osman’ın eski günlerinden geriye bir şey kalmamıştır. Bir zamanlar aşık olduğu kadının izine rastlamasıyla bir oğlu olduğunu öğrenir ve hayatı garip bir hal alır. Ali Osman, yeni tanıdığı oğlu Murat ve sevgilisi Karaca için her türlü fedakârlığı yapmaya hazırdır.

16. Dancer in the Dark – Karanlıkta Dans – 2000 – IMDb:8,0

Karanlıkta Dans
Yönetmen: Lars von Trier
Selma Jezkova kalıtsal bir hastalık sebebiyle görme yetisini günden güne kaybeden bir annedir. Oğlu Gene’nin de aynı akıbete uğramaması için bir an önce para biriktirip, oğlunu tedavi ettirmek istemektedir. Biriktirdiği parayı çalan, komşusu ve ev sahibi polis memuru Bill hayatlarını geri dönülmez bir yola sokar.

15. Lock, Stock and Two Smoking Barrels – Ateşten Kalbe Akıldan Dumana – 2011 – IMDb:8,2

Ateşten Kalbe Akıldan Dumana (1)
Yönetmen: Guy Ritchie
Kahramanımız Eddy ve arkadaşları ellerindeki 100.000 pound ile daha çok para kazanmak için kumara başvururlar. Aralarındaki en iyi oyuncu Eddy olduğu için kumar masasına oturan da o olur. Oyun bittiğinde ise masadan yarım milyon pound borçlanarak kalkar. Borcunu bir hafta içinde ödemezse, parmaklarını keseceklerini bilmektedir. Bu yüzden Eddy ve arkadaşları borcu ödemek için bir dolu olaya karışırlar.

14. Heat – Büyük Hesaplaşma – 1995 – IMDb:8,2

Büyük Hesaplaşma
Yönetmen: Michael Mann
Filmde usta bir hırsız olan Neal McCauley ve onun peşindeki polis dedektifi Vincent Hanna’nın karşılıklı kovalamacası ekrana yansıyor. Karakterleri birbirine çok benzeyen ve başka bir durumda çok sıkı dost olabilecek bu iki kişiden birinin; bu kovalamacanın sonunda ölmesi gerekiyor.

13. L.A. Confidential – Los Angeles Sırları – 1997 – IMDb:8,3

Los Angeles Sırları
Yönetmen: Curtis Hanson
Los Angeles’in yer altı dünyasını yöneten Mickey Cohen hapse girer. Bunun üzerine diğer suç örgütleri arasında bir liderlik savaşı başlar. Bir gece Cohen’in tüm adamları öldürülür ve ölülerin arasında eski bir polis de vardır. Bu olayı araştırmak üzere Los Angeles polisi soruşturma başlatır.

12. The Green Mile – Yeşil Yol – 2000 – IMDb:8,5

Yeşil Yol
Yönetmen: Frank Darabont
Bir gardiyan olan Paul Edgecomb, idam mahkûmlarını yeşil bir yoldan elektrikli sandalyeye götürmektir. Burada tanıdığı bir mahkûm olan John Coffey, iki küçük kızı öldürmek suçundan yargılanmaktadır. İri yarı görünüşünün altında, geceleri karanlıktan korkan bir çocuk yatan Coffey, bazı olağanüstü yeteneklere sahiptir. Zamanla Coffey’in masumiyetini ve duygularını anlayan Edgecomb artık hayatın mucizeler dolu olduğuna inanmaktadır.

11. Once Upon a Time in America – Bir Zamanlar Amerika’da – 1984 – IMDb:8,4

Bir Zamanlar Amerika'da
Yönetmen: Sergio Leone
Aaronson ve arkadaşları New York’da birlikte büyüyen ve bir zamanlar gangster dünyasında adlarından söz ettiren dostlardır. Fakat zamanla dağılmışlardır. Aaronson yıllar sonra New York’a geri döndüğünde geçmişiyle yüzleşmek zorunda kalacaktır.

10. Reservoir Dogs – Rezervuar Köpekleri – 1992 – IMDb:8,4

Rezervuar Köpekleri
Yönetmen: Quentin Tarantino
Bir hırsızlık için bir araya gelen 5 kişilik çete, büyük bir mücevher dükkanını soyar. Soygundan çok kısa süre sonra, peşlerine polislerin takıldığını fark ederler. Olayın bu kadar çabuk gerçekleşmesi, her birinin farklı bir renkte takma ismi olan bu çete üyelerini aralarında bir muhbir olduğu konusunda şüpheye düşürür.

9. The Best Offer – En İyi Teklif – 2013 – IMDb:8,4

The Best Offer
Yönetmen: Giuseppe Tornatore
İtalya’nın büyük bir müzayede şirketinin başında olan Virgil Oldman’a, çok zengin bir kadın olan Claire Ibbetson tarafından bir teklif sunulur. Ibbetson sahip olduğu birçok eşyayı, Virgil Oldman aracılığla satmak istemektedir. Kadının zengin olmasının yanında, normal bir insana göre çok garip davranışlar sergilemektedir. Bu kadın Oldman’ın dikkatini çeker ve onu araştırmaya başlar.

8. The Departed – Köstebek – 2006 – IMDb:8,5

köstebek
Yönetmen: Martin Scorsese
Boston’da büyük bir suç organizasyonunu çökertmek geniş çaplı bir operasyon başlatılıyor. Mafya babası Frank Costello’nun egemenliğini çökertmenin tek yolu ise kaleyi içten fethetmek. Bu amaçla henüz acemi bir polis olan Billy Costigan’a çeteye sızma görevi verilir. Fakat ikili çalışan sadece Billy değildir. Hem çete içinde, hem de polis teşkilatında bir köstebek avı başlar.

7. Se7en – Yedi – 1995 – IMDb:8,6

Seven
Yönetmen: David Fincher
Seri katil filmi denilince ilk akla gelen ve en başarılı filmlerden olan Se7en, Brad Pitt, Morgan Freeman gibi ünlü oyuncuların yer aldığı bir başyapıt. Filmde her gün, kendisine yedi ölümcül günahtan birini işleyen bir kurban seçerek acımazsızca öldüren bir seri katili ve onun peşindeki dedektifleri konu alıyor. Seri katil dedektiflere küçük notlar bırakıyor ve başka hiçbir iz bırakmadan ortadan kayboluyor.

6. The Silence Of The Lambs – Kuzuların Sessizliği – 1991 – IMDb:8,6

Kuzuların Sessizliği
Yönetmen: Jonathan Demme
Kurbanlarını büyük bir zevkle öldüren ve öldürdükten sonra dahi işkencelerine devam eden bir seri katili yakalamak için FBI’a büyük bir görev düşüyor. Bu dosya için görevlendirilen genç FBI ajanı Clarice Starling, akıl hastanesinde yatmakta olan eski bir seri katilden yardım almak ister. Bu yüzden bir süre sonra sürekli Hannibal Lecter’ın yanına gider ve ona güvenir. Bu güven ona pahalıya patlayacak bir hata mı? Yoksa seri katile ulaşmak için attığı en büyük adım mı?

5. The Usual Suspects – Olağan Şüpheliler – 1995 – IMDb:8,6

The Usual Suspects
Yönetmen: Bryan Singer
Yetenekli ve kendi alanlarında uzman 5 sabıkalı suçlu, alındıkları gözaltı odasında boş gözlerle birbirlerine bakmaktadır. Polis dedektifi David Kujan tarafından 27 kişinin öldüğü patlamada şüpheli bulunmaları, gözaltına alınmaları için yetmiştir. Sırlar ortaya çıktıkça katile yavaş yavaş yaklaşılmaktadır.

4. Leon: The Professional – Sevginin Gücü – 1994 – IMDb:8,6

Sevginin Gücü
Yönetmen: Luc Besson
12 yaşında küçük bir kız olan Mathilda’nın babasının borçları sebebiyle tüm ailesi öldürülmüştür. Mathilda ise öldürülmekten, bir kiralık katil olan Leon’un dairesine saklanarak kurtulmuştur. Leon soğukkanlı bir katildir ve Matilda, hayatta en değerli varlığı olan küçük kardeşinin intikamını almak için Leon ile birlikte çalışmaya başlar. Zamanla ateş etmeyi, dövüşmeyi ve yalan söylemeyi öğrenen Mathilda’nın hesaba katmadığı bir şey vardır. Kalbinde Leon’a karşı çok masum bir aşk beslemektedir.

3. Goodfellas – Sıkı Dostlar – 1990 – IMDb:8,7

Sıkı Dostlar
Yönetmen: Martin Scorsese
Jimmy Conway, Henry Hill ve Tommy De Vito isimli üç arkadaş birlikte bir soygun düzenlerler. Jimmy ve Tommy, Henry dışında sorguna karışan herkesi acımasız bir şekilde öldürürler. Bu sayede ün ve saygı kazanan ikili, Henry’nin sinirlerini bozmaktadır. Henry haksızlığa uğradığını düşünerek harekete geçecektir.

2. Pulp Fiction – Ucuz Roman – 1994 – IMDb:8,9

Ucuz Roman
Yönetmen: Quentin Tarantino
Honey Bunny ve Pumpkin hayatlarına biraz heyecan katmak için uğraşan aşık hırsızlardır. Vincent Vega ve Jules adlı iki gangster ise o sırada ödemeyi geciktiren iki genci vurmaya giderler. Butch Coolidge parasal sıkıntılardan, cesur bir boksör ise hile yapmayı reddederek şehirden ayrılır. Tüm bu insanların yolu garip bir hikâyede kesişecektir.

1. The Godfather – Baba – 1972 – IMDb:9,2

The Godfather
Yönetmen: Francis Ford Coppola
Amerika’ya yeni yerleşmiş Corleone ailesi; kendilerine baskı uygulayan ve yapmaya çalıştıkları her işten haraç isteyen kişilere kaba kuvvet kullanarak başarılı olurlar. Başta katı aile kurallarına bağlı yaşayan bir aile gibi görünen Corleone ailesi, zamanla Amerika’nın en çok korkulan mafya grubuna dönüşmüştür.

Polisiye Filmler listesine YORUM yaparak listemizin gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *