Prison Break Konusu ve Karakterleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

2005 yılında ekranlara gelen Prison Break dizisi, dönemine damgasını vurdu, izleyiciyi ekrana bağladı ve yabancı dizi önerilerinde baş sıralarda yerini aldı. İdama mahkûm edilmiş Lincoln’ü hapishaneden kurtarmaya çalışan kardeşi Michael’ın verdiği mücadele izleyenlerde derin bir etki bıraktı. Dizi 4 sezon sürdü. Bir süre sonra karışık bir kurgu halini alan ve gizemleriyle izleyiciyi ekranda tutan dizi, iki bölümlük final bölümüyle hafızalara kazınarak yabancı dizi önerilerinde listenin üst sıralarına oturdu.

Prison Break Konusu:

İlk sezonda, bir inşaat mühendisi olan Micheal’ın idama mahkûm edilen abisini hapisten kurtarmak için verdiği mücadele anlatılmaktadır. Başkan yardımcısının kardeşini öldürmekle suçlanan ve büyük bir komplonun kurbanı olan Lincoln ‘ün suçlamalarında açıklar bulan ve abisinin bu suçu işlemediğine inanan Michael, çok ince detaylara sahip bir plan hazırlar. Çalıştığı şirketin projelerinden biri olan ve planının çizilmesinde yardımcı olduğu, abisinin bulunduğu Fox River hapishanesinin planlarını vücuduna dövme olarak işleten Michael, küçük bir suç işleyerek Fox River’a mahkûm olarak girer. Kaçış macerası bu şekilde başlar. İzleyiciye oldukça duygusal anlar yaşatan bölümler, heyecan, merak, sevgi, nefret gibi birçok duyguyu da barındırmaktadır. Michael, Fox River’da çalışan ve ona yardım eden Sara’ya aşık olur. Çıkan olaylar, ters giden planlar, yakalanma ihtimali gibi birçok engele rağmen ilk sezonun sonunda kaçmayı başarırlar.

Prison Break

Michael, abisini hapishaneden kaçırmak için birçok mahkûmu kullanmak ve onları da kurtarma sözü vermek durumunda kalır. Hapishaneden kaçıştan sonrasını anlatan ikinci sezonda, Michael’ın hapse girmeden önce yaptığı planlar arasında, Charles isimli mahkûmun hapse düşme nedeni olan 5 milyon doları ele geçirme ve ülkeden kaçma planları vardır. Ancak, kaçan diğer mahkûmlar da bu paranın yerini biliyorlardır ve kendi paylarını istiyorlardır. Kaçış grubu arasında geçen bu mücadele haricinde, tabi ki bir de polise yakalanmamaları gerekir. Aksiyon, macera, heyecan ve gizemin eksik olmadığı bu sezon da, Michael’ın Sona adı verilen ve hiçbir kuralın ya da yasanın geçerli olmadığı bir hapishaneye düşmesi ile son bulur.

Prison Break Konusu
Üçüncü sezonda, kapana kısıldığı ve plansız bir şekilde düştüğü bu hapishaneden kaçmanın yolunu arayan Michael, abisinin oğlunun kaçırıldığını öğrenir. Kaçıranlar, “Şirket” adı verilen, başkan yardımcısının kurduğu bir örgüttür. Michael’a bir anlaşma teklif ederek, Sona’dan birini kaçırmasını isterler. Üçüncü sezonda, Sona’dan kaçma planları yapan ve orada hayat mücadelesi veren Michael amacını gerçekleştirir ve kaçar.

Prison Break Karakterleri
Sona’dan kaçış ile başlayan dördüncü sezonda da, Sara’nın öldüğünü sanan Michael, ölmediğini öğrenince onun peşine düşer. Ayrıca “Şirket”in peşinde olduğu önemli bir diski ele geçirerek şirketin çökertme planlarının da peşindedir. Yine macera dolu bir sezondan sonra Michael ve Lincoln istedikleri hayatlara ulaşırlar. Ta ki izleyici final bölümünde Michael’ın mezarını görene kadar…
Yabancı dizi önerilerinin başında bulabileceğiniz bu diziyi soluksuz bir şekilde izleyeceğinizden emin olabilirsiniz.

Prison Break Karakterleri:

Toplam 5 sezon süren Prison Break dizisinde birçok farklı karakter rol almayı başarmıştır. Bazı Prison Break karakterleri ise aşağıda gösterilmektedir. İşte Prison Break Karakterleri..

Michael Scofield:

Michael Scofield Prison Break
Wentworth tarafından canlandırılan ve Prison Break karakterleri arasında en önemlisi olan Scofield, tüm sezon dizide rol almıştır. Ağabeyinin bulunduğu hapishaneye girmek ve ağabeyini kurtarmak için ilk bölümde karşımıza banka soyarken çıkıyor. Dizideki asıl rolü idam cezasına çarptırılan ağabeyini kurtarmak. Bunun içinde kimsenin aklına gelmeyecek bir plan yapar ve bu planı uygulamak için kendisini abisi ile aynı hapishaneye attırır. Hapishanedeyken orada görevli olan Doktor Sara Tancredi’ye âşık olur.

Lincoln Burrows:

Lincoln Burrows Prison Break
Prison Break karakterleri başrol oyuncusu olan Michael Scofield’in abisidir. 18 yaşındayken üniversite eğitimi için 90.000 dolar borç alır ve bu paranın annesinin hayat sigortası olduğunu söyler. Bunun dışında çeşitli suçlar işler. Başkan yardımcısının erkek kardeşini öldürmekte bunlardan bir tanesidir. Bunun dışında uyuşturucu bulunmakla suçlanır.

Doktor Sara Tancredi:

Doktor Sara Tancredi Prison Break
Valinin kızı olan Sara, hapishanede doktor olarak görev yapar. Michael Scofield’e âşık olduğu için onun hapishaneden kaçmasına yardımcı olur. Peşindeki ajanı vurur ve Scofield hapse girmesini engellemek için suçunu üstlenir.

Theodore “T-Bag” Bagwell:

Theodore Prison Break
Kendine t-Bag olarak seslenilmesini ister. Adam kaçırma, cinayet ve tecavüz gibi çeşitli suçlardan dolayı hapse atılır. Babasının down sendromlu olan kız kardeşine tecavüz etmesi sonrasında dünyaya gelmiştir. 10 yaşındayken 4. Sınıf öğretmeninin evini yakmaya çalışırken yakalandı ve bakım evine gönderildi.

Fernando Sucre:

Fernando Sucre Prison Break
Amaury Nolasco tarafından canlandırılan bir karakterdir. Doğma ve büyüme Chicago’lu olan Fernando, adalet sistemine uymadığı için başı hep belaya girmiştir. Yaşadığı olaylardan sonra annesi onun bir gün hapse gireceğini bildiğinden temiz bir sayfa açabilmesi için onu New York’taki teyzesinin yanına gönderir. Burada oto parkta düzenli olarak çalışan Fernando, Maricruz’a âşık olur. Ancak elinde boş bir silahla bir likör dükkânını soymaya çalışırken yakalanınca hapse atılır.

Yüzbaşı Brad Bellick:

Yüzbaşı Brad Bellick Prison Break
WadeWilliams tarafından canlandırılmaktadır. Dizideki temel karakterlerden bir tanesi olarak dizinin neredeyse tüm bölümlerinde karşımıza çıkıyor. İlk sezonda gardiyanların lideri rolünü üstlenirken diğer sezonlarda ise kaçan gardiyanların peşinden giden adam olarak rol alıyor. Tüm hayatı boyunca gardiyan olmak isteyen Yüzbaşı Bard Bellick, liseden sonra Fox River Eyalet Hapishanesinde gardiyan olarak çalışmaya başlar.

Lincoln ‘LJ’ Burrows, Jr.:

Lincoln Jr Prison Break
Marshall Allman tarafından canlandırılan karakter L. J., Lincoln’un oğlunu canlandırmaktadır. Lincoln’un peşinde olan şirket daha sonrasında L. J.’nin peşine düşer.

Ajan Alexander Mahone:

Ajan Alexander Mahone Prison Break
FBI özel ajanı olarak dizide rol alan Alexander Mahone, 2. sezondan itibaren diziye dâhil olmuştur. Dizideki rolü Fox River’dan kaçan mahkumları yakalamaktır. Dizideki acımasız rolü ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Dizideki birçok karaktere göre daha zekidir. Ancak sahip olduğu zekâ Michael Scofield’in kurmuş olduğu planları bozmak için yeterli olmaz. Michael Scofield’e olan hayranlığını ise söylediği söz ile belli etmektedir.

Ajan Paul Kellerman:

Ajan Paul Kellerman Prison Break
Dizide gizli servis ajanı olan karakteri Paul Adelstein canlandırmaktadır. Dizinin en çok sevilen karakterlerinden Lincoln’a komple kuranlardan bir tanesidir. Daha sonrasında Michael ve Brows’u kandırarak onları kurduğu tuzağın içerisine doğru çekmeye başlar. Gerçek ortaya çıktığında ise başkanı öldürmek için suikast girişiminde bulunur. Sara’nın davası sırasıda ise tüm bildiklerini tek tek anlatarak kaçaklara yardım eder. İtiraflarından dolayı vatana ihanet ve kaçaklara yardım suçlarından yargılanarak hapse atılır. Ceza evine giden araç yolda bozulduğunda saldırı yapan ajanlar Paul’u kafasından vurarak öldürürler.

Veronica Donovan:

Veronica Donovan Prison Break
Robin Tunney tarafından canlandırılmaktadır. Veronica ve Lincoln lisedeyken sevgili olsalar da lise bittikten sonra iki ayrı insan olarak yollarına devam ederler. Veronica Chiago’dan ayrılır ve üniversite eğitimi alır. Daha sonrasında ise şirketinde emlak danışmanlığı yapmaktadır.

Kısaca en önemli Prison Breal karakterleri olarak bunlar gösterilebilir.

Prison Break Teknik Detay:

Senaryo: Paul Scheuring
Oyuncular: Dominic Purcell, Wentworth Miller, Sarah Wayne Callies, Amaury Nolasco, Wade Williams, Robert Knepper, Chris Vance, Robert Wisdom
Başlama:2005
Bitiş:2009
Yeniden Başlama:2016-2017
Kanal: FOX
Ülke: ABD
IMDb:8,5

Prison Break Fragmanı:

Prison Break Konusu ve Karakterleri isimli yazımıza YORUM yaparak renk katabilirsiniz.Yahut EMOJİ ile de tepkinizi gösterebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *