Quarry Dizisi Konusu ve Oyuncuları: Efsane Olmaya Aday Dizi

0/5 Votes: 0
Report

Description

Amerikan Televizyonlarının en yeni dizilerinden Quarry, 9 Eylül akşamı Cinemax kanalında ilk gösterimini gerçekleştirdi. Gösterilir gösterilmez Tv eleştirmenleri tarafından bu sonbaharın en favori dizisi olacağı yönünde tahminler yapılmaya başlandı. Seyirciler ise diziyi daha da sevdi ve “geleceğin efsane dizisi” olarak öngörüler yapılmakta.

quarry-dizi

Quarry, yazar Max Allan Collins’in dizi halinde yazdığı cinayet romanlarının bir uyarlaması. Senaryo yazarları ise Michael D.Fuller ve Graham Gordy. Yönetmen koltuğunda ise Banshee’den tanınan Greg Yaitanes bulunuyor.

Quarry Dizisi Konusu:

quarry
Dizinin konusu, 1972 yılında Vietnam Savaşından memleketi Memphis’e dönen bir deniz piyadesi olan Mac Conway etrafında şekilleniyor. Mac Conway sevdiği kadına yani eşi Joni’ye dönmüştür ama tek bulduğu gergin bir ilişkidir. Zaten savaşta gördüğü korkunç olayların etkisinden kurtulamamaktadır. Çabalamakta ama eli yüzü düzgün bir iş bulamamaktadır. Savaştan birlikte döndüğü arkadaşı Arthur ise görünürde mobilya işine girmiştir. Bu arada Broker denen bir adamla tanışır. Broker’ın işi paralı katiller bulup müşterilerinin işini yaptırmaktadır. Broker’ın adamı Buddy, Mac hakkında araştırma yapmıştır ve Broker kendileri ile çalışması için 30 bin Dolar önerisi yapar. Mac reddeder. Daha sonra Arthur’un Broker’dan gelen teklifi kabul etmiş olduğunu öğrenir. Arthur birini öldürmeye gittiğinde, kurbanının koruması tarafından öldürülür. Mac korumayı öldürür ama asıl hedef kaçar. Broker, Arthur’a verdiği 30 bin Doları Quarry’den ister.. Böylece Quarry O’nun bir çalışanı olmaktan kendini kurtaramaz. Artık Broker’ın kendisine taktığı lakapla yani Quarry olarak tanınacaktır. Dizideki başlıca karakterler şunlardır:

Quarry Dizisi Karakterleri:

Mac Conway – Quarry ( Logan Marshall – Green):

mac-conway
Vietnam’dan sonra normal topluma tekrar adapte olmaya çalışan asker. Oyuncuyu Prometheus filminden hatırlıyoruz. Duygusal ve zihinsel bakımından zarar görmüş Mac rolünde olağanüstü performans sergiliyor. Karakterin yaşadığı ahlaki ikilemleri çok başarılı yansıtıyor.

Joni Conway (Jodi Balfour):

joni-conway
Mac’in eşi ve hayatının aşkıdır. Yerel bir gazetede muhabir olarak çalışmaktadır. Patlamaya hazır bir bombanın yanında uyumak anlamına gelse de Quarry’nin yanında kalmaya kararlı bir görüntü veriyor. Aslında Cliff isimli iş arkadaşı ile ilişkisi vardır.

The Broker (Peter Mullan):

the-broker
Tüyler ürpertici derecede sakin bir iş adamı. Şeytani ve gizemli bir suç baronudur.

Buddy (Damon Herriman):

buddy
Broker’ın eşcinsel yardakçısı. Felsefe yapan bir şeytan olarak tanımlanan karakteri tecrübeli aktör Damon Herriman (Justified’da yer almıştı) canlandırıyor.

Banshee gibi Quarry de gerçek zamanlı olarak ilerliyor. Her bölüm diğerinin bittiği noktadan başlıyor. Dizinin set kurgusu ve geçtiği periyodun detayları kusursuzca hazırlanmış. Mesela 70 li yılların blues rock sahnesi ve okul otobüsü ile ilgili isyan sahneleri gibi.

Quarry ilk dakikalarda bir aksiyon gösterisi gibi görünüyor. Çünkü ustalıkla kurgulanmış silahlı çatışma, takip sahneleri bolca kullanılmış. Kablo kanallarında çok görülen ve aşağılık katillerin arasına düşen geçimsiz bir adam dramı gibi görülebilir. Ama ilerledikçe dizinin çok daha fazlasını sakladığını anlıyoruz. Romantizm ve sadakatin hassas bir biçimde sorgulandığı görülüyor. Bunun yanı sıra 1970 li yılların güney bölgelerinde yaşanan ırk başlıklı konular da içerik dahilinde. Dizinin sunduğu muhteşem pop, rock ve soul müzik geçidi de unutulmamalı tabii. Çok olumlu eleştiriler alan Quarry’nin, son dönemin en tutulan dizileri arasına girmesi bekleniyor.

Quarry Dizisi Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *