Ünlü Yönetmenden Nefesinizi Kesecek Yapımlar: Quentin Tarantino Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Yazdığı senaryolar ve yönettiği filmler ile adından sıkça söz ettiren Quentin Tarantino, filmleriyle 2 oscar ödülü almıştır. Kan ve vahşeti büyük bir ustalıkla beyaz perdeye taşıyan Tarantino, birçok kült filme de imza atmıştır. Listemizde Quentin Tarantino’nun sadece yönettiği filmler yoktur. Tarantino’nun yapımın içinde olduğu filmlere de yer vermeye çalıştık.Quentin Tarantino Filmleri listemize yorum yapabilirsiniz.İşte o filmlerden bazıları;

Quentin Tarantino’nun Bir Şekilde İçinde Bulunduğun Birbirinden İyi Yapımlar

 

20. My Best Friend’s Birthday – En iyi Arkadaşımın Doğum Günü – 1987 – IMDb:5,8

My Best Friend's Birthday
Yönetmen: Quentin Tarantino
Sevgilisinden yeni ayrılan Mickey, acılı ve üzüntülü bir dönem geçirmektedir. Tüm bunların farkında olan en yakın arkadaşı Clarence ise arkadaşının üzüntüsünü unutturacak bir planın içindedir. Bunun için hazırlıklara girilen Clarence, arkadaşının doğum günü için unutulmaz bir hazırlık yapmaktadır.

19. Curdled – 1996 – IMDb:5,9

Curdled
Yönetmen: Reb Braddock
Cinayet mahallini temizlemekle görevli bir kadın temizlik sırasında büyük bir ipucu bulur. Olayların Floridalı bir barmenle ilişkisini ortaya çıkaran ipucu, bir dizi cinayet hakkında bilgi vermektedir. Birbirini takip eden ipuçlarını inceleyen dedektifler, suçu açığa çıkarmaya adım adım yaklaşmaktadır. Quentin Tarantino arşiv görüntüleri ile katkı sağlamıştır.

18. Hostel – Otel – 2005 – IMDb:5,9

Hostel
Yönetmen: Eli Roth
Paxton ve Josh isimli üniversite mezunu iki genç sadece sırt çantalarını alarak, Avrupa gezisine çıkarlar. Bir Slovak kasabasının hemen dışında bulunan, güzel bir otele yerleşirler. Oteli inceleme fırsatı bulduklarında konukların genelinin güzel ve çaresiz Doğu Avrupalı kadınlardan oluştuğunu fark ederler. Bir süre sonra tanıştıkları iki genç bayan Natalya ve Svetlana ile unutulmaz zamanlar geçireceklerdir.

17. Sukiyaki Western Django – Düello – 2007 – IMDb:6,3

Sukiyaki Western Django
Yönetmen: Takashi Miike
Japon tarzı western filmlerinin temellerinin atıldığı yıllarda ortaya çıkan film, Japon klan savaşlarını kovboy filmi temasıyla işliyor. Beyaz ve kırmızı tenli iki farklı savaşçı, bir hazinenin peşine düşerler. Hazineyi ararken bir dağ kasabasında yolları kesişir. Düello hazırlıkları yapılırken, kasabaya yalnız bir silahşorun giriş yaptığı görülür. Bu silahşorun hangi tarafa katılacağı büyük bir merak konusudur.

16. Killing Zoe – 1993 – IMDb:6,5

Killing Zoe
Yönetmen: Roger Avary
Çocukluktan beri arkadaş olan iki hırsız, Paris’te bir bankayı soyarlar. Bu iki soyguncudan biri, bankada rastladığı bir memura aşık olur ve ilişki yaşamaya başlar. Bu olay her şeyi tehlikeye atan ilk adım olacaktır.

15. Four Rooms – Dört Oda – 1995 – IMDb:6,7

Four Rooms
Yönetmen: Allison Anders, Alexandre Rockwell
Ted, lüks ve gözde günlerini geride bırakmış ve artık gözden düşmüş bir otelde servis elemanı olarak çalışmaya başlar. İşinin ilk gününde başına birbirinden garip 4 odayla karşı karşıya gelir. Bu odalarda bir ruh çağırma ayini, çocuklarına dadılık yapmaya zorlayan bir gangster, çıldırmış bir çift ve bir film yıldızının verdiği parti karşısına çıkar. Her odada Ted’den farklı bir beklentisi olan insanlar, filmi eğlenceli ve izlenebilir kılıyor.

14. Desperado – 1995 – IMDb:7,2

Desperado
Yönetmen: Robert Rodriguez
Mariachi isimli karakterimizin sevgilisi, Bucho isimli bir serseri tarafından gitar çaldığı gerekçesiyle parmaklarının kırılmasının ardından öldürülmüştür. Bu olayı öğrenen Mariachi ise intikam peşine düşmüştür. Uçsuz bucaksız Meksika topraklarını gezerek, Bucho’yu aramakta; yolculukta tanıdığı Buscemi Steve Buscemi’nin yardımıyla tanınmaktadır. İşlerin şiddetlendiği ve Mariachi’nin hedefine yaklaştığı bir sırada karşısına genç güzel Carolina çıkmıştır. Bu olaylar işleri içinden çıkılmaz bir hale sürükleyecektir.

13. From Dusk Till Dawn – Gün Batımından Şafağa – 1996 – IMDb:7,3

From Dusk Till Dawn
Yönetmen: Robert Rodriguez
İki yetenekli hırsız olan Gecko kardeşler, Meksika’ya doğru maceralarla dolu bir yolculuğa çıkarlar. Texas’ta yaptıkları büyük soygundan sonra, yanlarına paraların dışında bir aileyi de rehine olarak alırlar. Buluşmanın yapılacağı bara girdiklerinde garip bir manzara ile karşılaşırlar. Bu bar tahmin ettikleri gibi bir bar değildir ve karşılarına büyük olaylar çıkacaktır.

12. Natural Born Killers – Katil Doğanlar – 1994 – IMDb:7,3

Natural Born Killers
Yönetmen: Oliver Stone
Doğdukları andan beri kan ve gözyaşıyla iç içe olan katiller; Mickey ve Mallory birbirine aşık iki suçludur. İnsanları öldürerek yaşamı hisseden bu çift, medya tarafından da kahraman gibi tanıtılıyor. İnsanları öldürdüklerinde ve geride cesetleri bıraktıklarında ise ellerini kollarını sallayarak yollarına devam ediyorlar. Kanun güçlerinin eline geçtiklerinde ise televizyon kanalları ve gazeteler onların kahraman olduğunu söylemeye devam ediyor.

11. The Rock – Kaya – 1996 – IMDb:7,4

The Rock
Yönetmen: Michael Bay
Devlet adına çok gizli operasyonlarda görev alan Genearl Hummel, orduyu her hangi bir kaydı bulunmayan bu operasyonlarda komuta etmiştir. Operasyonlar sonucu yüze yakın özel eğitimli asker ölmüştür. Abd hükumeti ise operasyonların gizli olması sebebiyle bu askerleri kabul etmemektedir. Bunun sonucunda isyan eden Hummel, bir grup asker ile çok etkili bir roketi ele geçirir. Gizli görevlerde ölen her asker için $1,000,000 ister fakat hükumet her şeyin gizli kalmasında kararlıdır.

10. Jackie Brown – 1997 – IMDb:7,5

Jackie Brown
Yönetmen: Quentin Tarantino
Ucuz bir uçak şirketinde hostes olarak çalışan Jackie, emekliliğinin yaklaştığı son dönemlerde paraya ihtiyacı olduğu için bir silah kaçakçısının yanında çalışmaktadır. Silah kaçakçısı Order ve Jackie’nin yaptığı işten polislerin haberi olur. Arama emri ile işleri daha da zorlaşan ikili, paylarına düşen yarım milyon doları alıp kaybolma planları yaparlar.

9. Grindhouse – Ölüm Geçirmez – 2007 – IMDb:7,6

Grindhouse
Yönetmen: Quentin Tarantino
Ünlü bir DJ olan Jungle Julia ile arkadaşları mükemmel bir gece geçirerek eğlenmektedir. Bu sırada ortamda bulunan birileri tarafından da izlenmektedirler. Eski bir dublör olan Stuntman Mike kızlara kafayı takmıştır ve gece sonunda kızları takip etmeye başlar. Bu gece, her geceden daha uzun geçecektir.

8. Freedom’s Fury – Özgürlüğün Öfkesi – 2006 – IMDb:7,8

Freedom's Fury
Yönetmen: Colin K. Gray, Megan Raney
Macaristan ve Rusya arasında 1956 yılında gerçekleşen bir maçta şiddetli bir atmosfer vardır. Bir halk ayaklanması çıkacağını haber alan Rus kuvvetleri, olayları engellemek için maçı basarlar. Her şey garip bir hale girerken, orantısız kuvvetin etkileri görülmektedir.

7. True Romance – Çılgın Romantik – 1993 – IMDb:8,0

True Romance
Yönetmen: Tony Scott
Clarence çizgi roman dükkanında çalışan eğlenceli bir kişiliktir. Bir gün Alabama isimli bir hayat kadınıyla taşınınca tüm yaşamı değişir. Alabama’ya aşık olan Clarence; onu yaşadığı hayattan çekip kurtarmak ister. Bu uğurda karşısına ilk çıkan isim Alabama’nın patronu olur. Clarence’yi bu yolda zorlu maceralar ve tehlikeler beklemektedir.

6. Kill Bill: Vol. 2 – Kill Bill: Bölüm 2 – 2004 – IMDb:8,0

Kill Bill 2
Yönetmen: Quentin Tarantino
Serinin ilk filminde uzun bir koma süresinden sonra ayağa kalkan Gelin lakaplı karakterimiz, patronu ve patronunun adamlarının peşinden gidiyor. Bu uğurda tehlikelerden ve karşısına çıkan zorluklardan sakınmayan Gelin, intikamını alacağı güne adım adım yaklaşıyor.

5. Kill Bill: Vol. 1 – Kill Bill: Bölüm 1 – 2003 – IMDb:8,1

Kill Bill 1
Yönetmen: Quentin Tarantino
Gelin lakabıyla bilinen bir kiralık katilin düğününde büyük bir saldırı gerçekleştirilir. Eski patronu Bill ve yanına aldığı adamların gerçekleştirdiği bu saldırı sonucu düğüne katılan neredeyse herkes ölür. O sırada hamile olan Gelin, çocuğunu düşürür ama hayatta kalmayı başarır. Bu saldırıdan sonra 5 yıl komada kalan karakterimiz uyandığında, tek amacı kendisine pusu kuran ve düğününü kana bulayan adamlardan intikam almaktır.

4. Inglourious Basterds – Soysuzlar Çetesi – 2009 – IMDb:8,3

Inglourious Basterds
Yönetmen: Quentin Tarantino
Nazi yıllarında ortaya çıkan ve kendilerine Soysuzlar Çetesi ismini veren bir grup serseri; Nazi Almanyası’nın önde gelenlerine zarar verme amacıyla Teğmen Aldo Raine tarafından yönetilmektedir. İşbirliği yaptıkları Alman gizli ajan Bridget Von Hammersmark’dan yardım alarak bir sinema salonunda büyük bir kıyıma sebep olanlara kötü bir son hazırlayacaklardır.

3. Reservoir Dogs – Rezervuar Köpekleri – 1992 – IMDb:8,4

Reservoir Dogs
Yönetmen: Quentin Tarantino
Quentin Tarantino’nun ilk filmi olan Rezarvuar Köpekleri bir soygun hikayesini anlatmaktadır. Aylarca düşünülmüş muhteşem bir soygun planının ardından, bir mücevher deposunu soyan suçlular; çok kısa süre sonra yakalanırlar. Olayın üzerinden çok kısa süre geçmesi ve polisin her şeyden haberdar olduğunu düşünmeleri, aralarında bir ajan aramalarına neden olur.

2. Django Unchained – Zincirsiz – 2012 – IMDb:8,5

Django Unchained
Yönetmen: Quentin Tarantino
Amerikan İç Savaşı’nın henüz başlamadığı yıllarda, bir ödül avcısı ile siyahinin tanışmasını; ardından hayatlarının bir daha eski haline dönmemek üzere değişimini anlatıyor. Karısını kurtarmak için yola çıkan siyahi kölenin bu uğurda yaşadıkları ve paranın şekillendirdiği ilişkiler en ince ayrıntısına kadar inceleniyor.

1. Pulp Fiction – Ucuz Roman – 1994 – IMDb:8,9

Pulp Fiction
Yönetmen: Quentin Tarantino
İki sevgili olan hırsızlar, hayatlarına biraz heyecan katmak için yeni yollar aramaktadırlar. Butch Coolidge isimli bir ödül avcısı da o sırada yeni bir iş peşindedir. Jules ve Vincent isimli iki gangster da bir grup dolandırıcı serseriyi vurmaya gitmişlerdir. Geniş bir karakter kadrosu çevresinde geçen bu olaylar, bir süre sonra hepsini bir noktada buluşturacaktır.

Quentin Tarantino Filmleri listemize YORUM yapabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *