Ray Donovan Dizisi Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Kısa bir süre önce Netflix tarafından yayın hakları satın alınan Ray Donovan dizisi, ünlü isimlerin kirli işleriyle ilgilenen bir adamın hikayesini konu ediniyor. Dizinin oyuncu kadrosun Liev Schreiber, Jon Voight ve Katherine Moennig gibi başarılı isimler yer alıyor. Toplamda 6 sezonu ve 72 bölümü bulunan dizinin dünyanın birçok bölgesinde çok sayıda hayranı bulunuyor. İlgiyle takip edilen dizinin IMDb puanı da oldukça yüksek; 8,3.

Ray Donovan Dizisi Konusu

Ray Donovan

Los Angeles’ta yaşayan Ray Donovan, zenginlerin kirli işlerini temizleyen bir mafyadır. Ünlü NBA yıldızlarından sinema oyuncularına kadar tüm zenginler bulaştıkları kirli işten kurtulmak için Ray ile çalışır; çünkü Ray Los Angeles’ın en iyisidir. Zengin müşterilerinin problemlerini çözmek konusunda oldukça başarılı olan Ray Donovan, kendi ailesinin neden olduğu problemleri çözmekte o kadar da başarılı değildir. Aile hayatında çamura saplanmış bir araç gibi bir bataklığa giren Ray Donovan için esas kötü haber; kendisinin ve ailesinin başını her zaman belaya sokan babası Mickey Donovan tahliye olmasıdır. Geçmişteki olaylar nedeniyle babasını tekrar hayatına almak istemeyen Ray Donovan için işler hiç de istediği gibi gitmeyecektir. 

Ray Donovan Dizisi Karakterleri / Oyuncuları

Ray Donovan (Liev Schreiber)

ray donovan

Dizinin başrol oyuncusu ve diziye adını veren Ray Donovan, zenginlerin kirli işlerini para karşılığında halleden karanlık bir adam rolünde. Bir hukuk şirketine bağlı olarak çalışıyor ve iki önemli yardımcısı var. Bunlardan biri olan Lena, işleri ofisten koordine eden bir beyin gibi. Diğer elemanı Avi ise onun sahadaki eli. Bütün pis işleri Avi kapatıyor. Böyle riskli bir iş yapan Ray Donovan elbette bazen başını derde de sokuyor. Bu noktada ise rüşvet verdiği memurlar devreye giriyor. İşleri yüzünden stresli bir hayat yaşayan Ray Donovan, özel hayatında iki çocuklu evli bir adam. Karısı ile sağlıklı bir iletişimi yok. Evliliği bir ip üzerinde sallantıda gidiyor. Birisi parkinson hastası, diğeri psikolojik problemlere sahip iki kardeşi var. Derken ilk bölümde bir kardeşi daha olduğunu, bu da yetmezmiş gibi bela mıknatısı olan babasının cezaevinden çıktığını ve Los Angeles’a geldiğini öğreniyor. Geçmişteki olaylar nedeniyle babasından nefret eden Ray Donovan, başına gelecekleri bildiği için onu ailesine ve hayatına sokmak istemiyor. Tüm bu özel hayat problemleri arasında işlerini yürütmek zorunda olan iş bitiricimiz, kesinlikle kusursuz bir mafya değil. Birçok hata yapıyor ve bu hatalarının bedelini ödemek zorunda kalıyor.

Ray Donovan karakterini hayat veren, 30’dan fazla dizi ve filmde oynayan Liev’in yönetmenlik ve senaristlik deneyimleri de var.

Abby Donovan (Paula Malcomson)

abby

Ray Donovan’ın karısı olan Abby Donovan, yaşadığı hayattan hiç memnun olmayan dramatik bir kadın. Kocasının işi nedeniyle aralarında iyi bir iletişim yok. Normal bir karı koca gibi oturup konuştukları çok nadir. Hiç arkadaşı olmadığı gibi yoga dışında katıldığı herhangi bir sosyal aktivite de yok. Yaşadığı şehri sevmiyor. Kocasının işini sevmiyor.  Kocasının çapkınlıklarından nefret ediyor. Kocası Ray Donovan’ın kabul etmeyeceğini bilmesine rağmen konuyu sürekli taşınmaya getiriyor. Abby, Ray Donovan’ın kardeşleri ile çok fazla ilgilendiğini ve kendi ailesini ihmal ettiğini düşünüyor. Kocası tarafından uyarılmasına rağmen Boston’dan dönen belalı kayınpederini ailesine kabul ediyor. Ray Donovan yorumları incelenince Abby’nin izleyici tarafından pek de sevilmediği anlaşılıyor.

Mickey Donovan (Jon Voight)

jon voight

1. bölümün ilk sahnesinde Boston’daki Walpole hapishanesinden 5 yıl erken tahliye edilen baba Mickey Donovan oldukça belalı bir tip. Hapishaneden çıkar çıkmaz bir kiliseye gidip küçük oğlunu çocukluğunda taciz eden rahibi soğukkanlı bir şekilde öldürüyor. Kilisede işini bitirdikten sonra Los Angeles’a, oğullarının yanına dönmek için yola çıkan Mickey, küstah ve pişkin biri. İlerleyen yaşına rağmen kadınlara, alkole ve uyuşturucuya düşkünlüğü ile dikkat çekiyor. O kadar küstah biri ki uçakta bebeğini emziren genç bir anneye asılmaktan bile çekinmiyor. Girdiği her ortamı enkaza çevirme potansiyeli olan Mickey Donovan, aynı zamanda çok kurnaz bir insan. Öyle ki Ray Donovan onu istemese bile o torunlarını, gelinini ve diğer oğullarını kullanıp ailenin içine girmeyi başarıyor.

Ray Donovan Netflix tarafından satın alınınca yıldızı bir kez daha parlayan Jon Voight’un kariyerinde 40’dan fazla dizi ve film bulunuyor.

Terry Donovan (Eddie Marsan)

eddie marsan

Mickey Donovan’ın diğer oğlu ve Ray Donovan’ın kardeşi olan Terry, eski bir boksör. Boks kariyerinde aldığı darbelerden dolayı parkinson hastalığına yakalanmış ve boksu bırakmak zorunda kalmış. Ray ona bir boks salonu açmış ve Terry şimdi bütün vaktini orada geçiriyor. Hastalığından ötürü evlenmek istemiyor. Ayrıca küçük kardeşi Bunchy’ye göz kulak oluyor. Babası Mickey’nin gelişine ılımlı bakıyor ve ona bir şans daha vermek istiyor.

Bunchy Donovan (Dash Mihok)

dash mihok

Mickey Donovan’ın üçüncü oğlu. Bunchy küçükken gittiği bir kilisede rahibin tacizine uğramış ve yıllarca bu travmayı atlatamamış. Bu travma alkol ve uyuşturucu gibi problemleri de beraberinde getirmiş. Alkolü bırakmayı denese de bunu uzun vadede başaramıyor. Bazen grup terapisine katılıyor. Bazen bir çocuk gibi davranmaya başlıyor. Bazen ani öfke patlamaları yaşıyor. Cinsel olarak iştahsız. Bu yüzden evlenemiyor. Terry ve Ray ona göz kulak oluyor. O da ağabeyi Terry gibi babasına bir şans daha vermek istiyor.

Daryll (Pooch Hall)

daryll

Daryll, Mickey’in başka bir kadından, Claudette isimli eski bir sevgilisinden olma siyahi çocuğu. Daryll, Mickey hapishaneye girmeden önce doğmuş ve ondan Ray’in haberi yoktu. Onu yalnızca Terry ve Bunchy biliyordu. Mickey hapishaneden çıktığı gün, dizinin ilk bölümünde Ray Donovan’a Daryll’in varlığı anlatılıyor. Geçmişte Boston’da taş atıp “zenciler defolun” diye bağıran babasının siyahi bir çocuğu olduğunu öğrenen Ray, bu trajikomik durum karşısında babasına bir kez daha hayret ediyor. Daryll ilk bölümlerde sakin yapısı ile dikkat çekiyor. Ray tarafından kabul görmek istiyor.

Bridget Donovan (Kerris Dorsey) 

Ray Donovan’ın kızı. Çok başarılı ve geleceği parlak bir öğrenci. Kitap okumayı çok seviyor. Oldukça zeki, Ray’in gözde çocuğu. Kendisinden küçük erkek kardeşi Connor’dan daha çok öne çıkıyor. Duygusal bir çocuk olmasına rağmen güçlü bir kişiliği var. İlerleyen sezonlarda izleyicileri şaşırtabilir.

Ezra Goodman (Elliot Gould)

 Ezra goodman

Ray Donovan’ın kirli işlerini yaptığı hukuk şirketinin iki ortağından biri. Ray’i bugünlere getirdiği ve yetiştirdiği için Ray ona çok büyük bir saygı ve sevgi besliyor. Karısından bile çok seviyor dersek abartmış olmayız. Dizinin ilk bölümünde Ezra’nın çok sevdiği karısı Ruth ölüyor. Bu olaydan çok etkilenen Ezra, yaptıkları her şeyi itiraf etmek istediğini ve vicdan azabı çektiğini söylüyor. Karmaşık duygular yaşayan Ezra’yı ortağı ve Ray sakinleştirmeye çalışıyor. Ayrıca Mickey’in Los Angeles’a döndüğünü öğrenince rahatsızlık duyuyor. Çünkü ikili geçmişte pek çok kirli işlere imza atmış. Bu yüzden diken üstünde.

Avi (Steven Bauer) 

Ray’in emrinde çalışıyor, onun sahadaki en önemli adamı. Pis işleri kapatma görevi ve takip işleri onun. Eski bir MOSSAD ajanı olan Avi, patronu Ray’a çok sadık. Soğukkanlı ve acımasız bir karakteri var.

Lena (Katherine Moennig)

Ray’in diğer elemanı. Grubun beyni. Ofisten işleri koordine ediyor. Araştırma ve yönlendirme görevleri onda. Özel hayatında lezbiyen olan Lena, oldukça sert bir karaktere sahip. Sevgililerine şiddet uyguluyor. Bu yüzden bazen başı derde giriyor. Televizyon ekranlarında alışık olmadığımız ilginç bir karakter.

Ray Donovan Kaç Sezon?

İlk bölümü 2013 yılında yayımlanan dizinin tamamlanmış 6 sezonu buluyor. Her sezonu 12 bölüm olan dizinin 1 bölümü yaklaşık 60 dakika. 7. sezon onayını alan dizinin yeni bölümlerinin 2019’un kış aylarında izleyicileriyle buluşması bekleniyor.

Ray Donovan IMDb Puanı Kaç?

68.000’den fazla kullanıcının oy verdiği dizinin IMDb puanı 8,3 seviyesinde. Showtime’ın hit dizisi olduktan sonra Netflix’in yayın haklarını satın aldığı dizinin binlerce hayranı bulunuyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *