Ünlü Ressamların Hayatlarını Konu Alan Filmler – Ressam Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Van Gogh, Pablo Picasso ve Frida Kahlo gibi dünyaca ünlü ressamların çalkantılı yaşamlarını ve hakkında merak edilenleri konu alan filmler hiç eskimeden güncelliğini korurken bizler de o filmler hakkında tüm bilgileri sizler için derledik.Ressam filmleri listemizdeki filmleri oluşturabilmek amacı ile sözlük, forum ve sinema veritabanlarından faydalanılmış ve özgün bir liste oluşturulmuştur.Ressam Filmleri listemizin sıralaması ise her zaman ki gibi IMDb puanları esasına göre hazırlanmıştır.İyi seyirler dileriz..

Ressam Filmleri

15. Klimt – 2006 – IMDb:5,2

Klimt 2006 Poster
Ressam Klimt’in hayatının anlatıldığı biyografi ve dram türündeki filmin yönetmeni Raoul Ruiz dur.

14. Surviving Picasso – Picasso’yla Yaşamak – 1996 – IMDb:6,3

Surviving Picasso 1996 Poster
Arianna Huffington’un romanından sinemaya uyarlanan 1996 Biyografi, Dram ve Romantik türündeki filmde ünlü ressam Picasso’yu Antony Hopkins canlandırmıştır.

13. Love Is The Devil – Aşk Şeytandır – 1998 – IMDb:6,5

Love Is The Devil 1998 Poster
20. yüzyılın en büyük İngiliz ressamı olarak anılan ekspresyonizm akımının en önemli isimlerinden olan Ressam Francis Bacon’un (1909-1992) farklı hayat hikayesini anlatan film, parlak bir sanatçı ile onun aşığı ve ilham perisiyle olan ilişkisi, aşkın ve cinselliğin sanatla tehlikeli bir biçimde kesiştiği anlar gözler önüne seriliyor.

12. Nightwatching – Gece Bekçisi – 2007 – IMDb:6,6

Nightwatching 2007 Poster
Hollandalı ressam Rembrandt’ın özel hayatına da değinilen filmin yönetmeni Peter Greenaway dır.

11. Artemisia – 1997 – IMDb:6,8

Artemisia 1997 Poster
Kadın ressam Artemisia Gentileschi’nin özellikle gençlik döneminin anlatıldığı İtalya, Almanya, Fransa ortak yapımı filmin dili Fransızca dır.Yönetmenliğini Agnès Merlet’in üstlendiği biyografik, dram ve romantik öğeleri taşıyan filmde Valentina Cervi, Michel Serrault ve Miki Manojlovic gibi oyuncular yer almıştır.Altın Küre adaylığı da bulunan film izlemeye değer bir yapımdır.

10. Goya’s Ghosts – Goya’nın Hayaletleri – 2006 – IMDb:6,9

Goya's Ghosts 2006 Poster
1792 yılı İspanya’Sında geçen film Kral IV Carlos’un himayesinde sanatını devam ettiren İspanyol ressam Francisco Goya’nın hayatını anlatmaktadır.Engizisyon İspanyası’nı da eleştiren filmin oyuncu kadrosu da oldukça iyidir.Natalie Portman, Javier Bardem, Stellan Skarsgård ve Randy Quaid gibi oyuncuların da rol aldığı filmin yönetmeni ise Miloš Forman dır.

9. Girl With a Pearl Earring – İnci Küpeli Kız – 2003 – IMDb:7,0

Girl With a Pearl Earring 2003 Poster
Hollandalı ressam Johannes Vermeer’in İnci Küpeli Kız isimli tablosundan ismini alan filmin yönetmeni Peter Webber dır.Film Danimarka asıllı Amerikalı oyuncu Scarlett Johansson’a En İyi Aktris dalında BAFTA ve Altın Küre adaylığı getirmiştir.

8. Pollock – 2000 – IMDb:7,0

Pollock 2000 Poster
20. yüzyılın önemli sanatçılarından Jackson Pollock’un anlatıldığı bağımsız filmin yönetmeni Ed Harris tir.Sinema çevrelerince bolca övgünün yanında ödüller de alan filmde Ed Harris, Robert Knott, Molly Regan ve Marcia Gay Harden gibi oyuncular rol almıştır.

7. Big Eyes – Büyük Gözler – 2014 – IMDb:7,0

Big Eyes 2014 Poster
Konusu 1950’li yılların ASan Francisco şehrinde geçen filmde büyük gözlü çocuk resimleri yaparak tanınan ressam Walter Keane anlatılmaktadır.Tim Burton tarafından yönetilen filmde Amy Adams, Christoph Waltz, Danny Huston, Jon Polito ve Krysten Ritter Amy Adams bu filmdeki Margaret Keane karakteri ile Altım Küre’nin komedi,müzikal türünde en İyi aktris ödülünü kazanmanın yanında BAFTA ödüllerinde de de en İyi Aktris ödülüne aday olmuştur.

6. Rembrandt – 1936 – IMDb:7,2

Rembrandt 1936 Poster
Hollandalı ünlü ressam Rembrandt’un hayatının anlatıldığı 1936 yapımı filmin yönetmeni zamanın film şirketi Londra Film’in de sahibi Alexander Korda dır.

5. Modigliani – 2004 – IMDb:7,4

Modigliani 2004 Poster
Yahudi kökenli İtalyan ressam Amedeo Modigliani’nin hayatının anlatıldığı 2004 yapımı filmin yönetmeni Mick Davis dır.Filmde Andy Garcia, Elsa Zylberstein, Miriam Margolyes ve Susie Amy rol almıştır.

4. Lust For Life – Ölmeyen İnsanlar – 1956 – IMDb:7,4

Lust For Life 1956 Poster
Ünlü ressam Van Gogh’un bir din adamından ressamlığa geçiş sürecini oldukça detaylı işleyen bu film, eşsiz betimlemeleri ile de Van Gogh’un dünyasına girmeyi başarıyor. Yoksulluk içerisinde geçen bir ömür ve gittikçe artan psikolojik rahatsızlıkların gölgesinde yaşayan bir dehanın hikayesi.

3. Frida – 2000 – IMDb:7,4

Frida 2000 Poster
Yapımcı Nancy Hardin’in 1983’te Hayden Herrera’nın Frida isimli kitabı çıktığında merak ederek tüm stüdyoları gezmesiyle başlayan bir süreç. Yıllar sonra Hollywood’da ilgi çekici bir hal almaya başlayan Frida Kahlo’nun hikayesi filme dönüştürüldü. Frida hayranı olan Salma Hayek de işin yapım aşamasında devreye bulunmuştur. Meksikalı ressam Frida Kahlo’nun (1907-1954) genç yaşta geçirdiği, dehşet dolu trafik kazasıyla başlayan bu film, kocası Diego Rivera ile arasındaki çalkantılı ilişkiler ve kadınlarla arasındaki romantik karmaşa içindeki Frida Kahlo’nun hayatı anlatılıyor.6 dalda Oscar için aday olan film 2 ödül almıştır.

2. Séraphine – 2008 – IMDb:7,4

Séraphine 2008 Poster
Fransa’nın Oscarları olarak bilinen César Ödülleri’nde, En İyi Film dalı başta olmak üzere 7 dalda ödül kazanan Séraphine, Ressam Séraphine Louis’in hayatını ekrana taşıyor. Séraphine, Fransa’nın kırsal bölgelerinde bir temizlikçi olarak yaşarken çoğu zaman ekmek almaya dahi para bulamaz ancak buna rağmen elindeki tüm parayı resim malzemeleri almak için harcar. Çevresindekilerin onu ve resimlerini aşağılamalarına rağmen, Séraphine sürekli resim yapmaktan vazgeçmez. Dönemin en iyi sanat eleştirmenlerden biri olan Wilhelm Uhde’nin Séraphine’i keşfetmesi ise hayatını değiştirir. Film, ressam Séraphine Louis’in (1864-1942) hayat hikayesini anlattığı gibi, aynı zamanda dönemin ünlü sanat eleştirmenlerinden olan Wilhelm Uhde’nin de hayat hikayesini anlatır.

1. Van Gogh: Painted with Words – 2010 – IMDb:8,2

Van Gogh Painted with Words 2010 Poster
Hollandalı ressam Vincent van Gogh’un biyografisinin anlatıldığı filmin yapımını BBC üstlenmiştir. Benedict Cumberbatch ‘in muhteşem oyunculu ile kendinize bir sinema ziyafeti çekmek isterseniz bu film tam size göre.Benedict Cumberbatch, Jamie Parker, Aidan McArdle, Christopher Good ve Daniel Weyman’ın rol aldığı filmin yönetmeni Andrew Hutton dur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *