Neden Bu Kadar Güzelsin?: Rick And Morty Dizisi Konusu ve Karakterleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Rick and Morty ilk bölümü izleyicilerle buluştuğu andan itibaren ortalığı kasıp kavurdu ve “büyükler” için çizgi dizi dünyasına da yeni bir boyut açtı. Dizi bu türe aşina olan seyirci kitlesini dahi şaşırtan inanılmaz bir çıkış gerçekleştirdi. Bu başarısının ardındaki en büyük etken, diziyi yazan, seslendiren, yöneten kısacası hazırlayan ekibin hayal gücünün sınırlarını sonuna dek zorlaması olduğunu söyleyebiliriz. Öyle bir dizi düşünün ki, karakterlerin yaşadığı evrende herhangi bir konunun gerçekleşmeme ya da garipsenme ihtimali yok. Durum böyle olunca ekibin bir sonraki bölümde önünüze ne koyacağını kesinlikle kestiremiyorsunuz. Bu ekip inanılmaz sıradan bir olayı, dünyanın en büyük sorunu gibi dakikalarca anlatırken sizi ekrana kitleyip, aynı zamanda büyük bir ciddiyet gerektiren önemli başka bir konuyu çok basit ve sıradan bir şekilde önünüze koyabiliyor.

Dizi tüm bunları pürüzsüz bir şekilde izleyiciye sunduğu için bu kadar başarılı olmuş durumda. Ergenlik çağında olan içe kapanık ve öz güven problemleri olan bir çocuk ile büyük babası arasındaki ilişki ne kadar ilginç olabilir ki derken, dizi bir anda sizi hayal gücünüzün sınırlarını zorlayan dünyalara götürüyor. Bunu da o kadar normal bir şeymiş gibi yapıyor ki izleyici paralel evrenler ve ilginç yaratıkları sanki hayatın bir parçasıymış gibi hissedebiliyor. Ancak burada kaçırmamamız gereken en önemli nokta, çizgi dizilerin sadece çocuklar için yapılmıyor oluşudur. Rick ve Morty’nin maceraları bunun net bir kanıtı.

Rick and Morty Konusu

rick ve morty

Dizinin konusunu normal bir dizi ya da filmin konusundan bahseder gibi anlatmak biraz güç. Yapımda, kızını küçük yaşta bıraktığı için aralarında bir soğukluk olan büyük baba Rick’in, iki çocuğu ve kocası ile yaşayan kızı Beth’in yanına taşınması ile başlıyor. Dizinin konusuna böyle bakıldığında tam bir aile draması gibi duruyor.

Ancak yapım bundan biraz daha fazlasını taşıyor. Rick boyutlar arası yolculuk yapabilen, kendi deyimi ile kainatın en zeki canlısı ve bir bilim adamı. Ayrıca Rick’in kafasında birkaç tahtanın eksik olduğunu ve alkol bağımlılığını da atlamamak lazım. Dizi tam buradan, dahi bilim adamı Rick ve onun inanılmaz sıradan, içine kapanık ve kekeme torunu Morty ile boyutlar arası maceradan maceraya koşmasını konu alıyor.

Rick ve Morty’nin hikayesini muadili dizilerden daha ilginç yapan ise bu konuyu işleme şeklidir. Dizi her ne kadar bilim kurgu, komedi kategorisi içerisinde yer alsa da, içerisinde çok daha fazla özellik barındırıyor. Öncelikle konu her ne kadar büyük baba ve torun arasındaki maceralar gibi duruyor olsa da, maceralar kısmında gerçekten bir sınır yok. İkilinin yaşadığı macera bir bölümde paralel evrenler arasında gezerken, başka bir bölümde bir insanın içine kurulmuş anatomi parkı içinde devam edebiliyor.

Dizi sadece türüne bağlı kalıp bilim kurgu hikayelerine değil, yarattığı evren içerisinde politik konulara, sosyolojik tespitlere yönelik ağır eleştirilere de yer veriyor. Bunu büyük bir profesyonellik içinde sırıtmadan konusuna yediren yapım, tüm bunlar ile birlikte boşanma gibi basit bir konuyu bile büyük bir olgunluk ve ciddiyetle işleyebiliyor.

Rick and Mort Karakterleri

Rick Sanchez

rick

Hikayenin ana karakterlerinden biri olan Rick, Beth’in babası olan alkolik bir bilim adamıdır. Ayrıca Summer ve Morty’nin de büyük babasıdır. Alkolik olmasının yanında Rick, kendini kainatın en zeki varlığı olarak tanımlıyor. Bu nedenle sürekli zamanının çok değerli olduğunu ve vaktini aile, aşk, ilişkiler gibi konularla harcamanın ahmaklık olacağını savunuyor. Her ne kadar insani ilişkilerin gereksizliği üzerine sürekli konuşsa da, torunları ve kızı üzerine titrediğini de görebiliyoruz. Rick’in alkol problemleri ve hayata bakış açısı nedeniyle ailesi Morty’nin büyük babası ile çok fazla vakit geçirmesine endişe ile bakıyorlar. Karakterin en spesifik özelliklerinden biri sürekli alkol kullandığı için konuşurken cümlelerin ortasında geğirmesi.

Morty Smith

morty

Morty, Rick ile beraber diziye ismini veren diğer karakter. Rick maceralarında 14 yaşındaki torunu Morty’yi sürekli peşinde sürükleyerek onu türlü türlü tehlikelere sokar. Büyük babasının aksine Morty saf, pek de parlak zekalı gözükmeyen, oldukça duygusal biridir. Maceraları sırasında bu özellikleri ile Rick’in bir nevi tamamlayıcısı görevi görür. Bu sebeple Morty bir süre sonra Rick’in yardımcısı gibi anılmaya başlar.

Beth Smith

beth

Beth, Rick’in bilinen tek çocuğudur ve Morty ile Summer’ın da annesidir. Kocası Jerry ile okul balosunda tanışan ve yaşadıkları bir kaçamak sonucu kızı Summer’a hamile kalan Beth, Jerry ile erken yaşta evlenir. Babasının zekasının bir kısmını almış olan Beth, çok daha başarılı bir kariyer yürütebilecekken bir at cerrahı olmuştur. Kocası üzerinde baskın olan Beth için ailesi herşeydir. Ayrıca ailenin geçimi de kocası Jerry’nin değil onun üzerindedir.

Jerry Smith

jerry

Jerry, ailenin sakar babası ve Rick’in pek de haz etmediği damadıdır. Rick gelip birden evine yerleştiği için Jerry de düzenini bozan Rick’ten pek hoşlanmaz. Genel olarak herhangi bir işte iyi olmadığı için işten atılmış olması sebebiyle evin en çok itilip kakılan karakteri. İşsiz olması ve genel sakarlığı yüzünden Jerry’yi sürekli çizmeye çalıştığı aile babası portresinin altında ezilirken izliyoruz.

Summer Smith

summer

Morty’nin tek kardeşi ve ablası olan Summer, tam olarak ergen genç kız stereotipi çizer. Okulun yakışıklı çocuğu peşinden koşsun isterken, elinden düşürmediği telefonu ve agresif tavırları ile evin sinirli genç kızı kontenjanını doldurur. Ancak ailenin diğer fertleri gibi, Summer’ın da büyük babası Rick ile kan bağı olmasına yaraşacak tuhaflıkları vardır.

Rick and Morty Detay

Yapım Yılı: 2013

Tür: Animasyon, Macera, Komedi

Ülke: ABD

Yapımcılar: Dan Harmon, Justin Roiland

Kanal: Adult Swim

Süre: 22 dakika

Oyuncular: Justin Roiland, Sarah Chalke, Spencer Grammer, Chris Parnell

Dizi Justin Roiland ve bir NBC komedi dizisi olan Commuity’nin yapımcısı Dan Harmon ikilisinin ellerinde hayat buluyor. Cartoon Network şirketine bağlı bir kanal olan ve yetişkinlere yönelik programlar yapan Adult Swim kanalında yayınlanan yapım, tamamen yetişkinlere yönelik bir içeriğe sahip. Adult Swim kanalı bu sebeple Rick ve Morty’nin maceralarını çocukların televizyon karşısında olmadığı gece kuşağında yayınlıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *