Başarılı Yönetmen Ridley Scott Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Dahi Yönetmen Ridley Scott’un efsaneleşmiş 10 sinema filmine yer verdiğimiz Ridley Scott Filmleri listesi ile beraberiz. Ridley Scott,sinema tarihinde önemli ve büyük filmlere imza atmış bir yönetmendir. Hatta yönetmenlikteki başarılarından dolayı ona ”Sir” unvanı verilmiştir.Şimdi onun sinema tarihine geçen en iyi 10 sinema filmini inceleyelim.

Ridley Scott Filmleri

10. Body of Lies – Yalanlar Üstüne – 2008 – IMDb: 7.1

Body of Lies
Irak’tan deneyimli eski bir gazeteci olan Roger’a El Kaide’nin üst düzey kadrosundan bir ismin peşine düşme görevi verilir.Roger bu konuda çok yenidir ama CIA’nin verdiği bu göreve gider.Kendisini alışık olmadığı şiddet dolu bir ortamda bulan Roger’ı zor günler beklemektedir.

9. Kingdom of Heaven – Cennetin Krallığı – 2005 – IMDb: 7.2

Kingdom of Heaven
Kudüs..12.yüzyıl..Kendi halinde bir demirci Kudüs savunmasında kahraman olur.Daha sonra prensese aşık olan bu adam Haçlılar için önemli bir kahramana dönüşürken,Kudüs Selahattin Eyyubi tarafından fethedilir.Film hem bu savaşı hem de inancın insana neler yaptırabileceğini çok güzel bir dille anlatmaktadır.

8. Matchstick Man – Üçkağıtçılar – 2003 – IMDb: 7.3

Matchstick Man
Roy ve Frank çok büyük paraların peşinde olan soygunculardır.Roy’un kızı da üçkağıtçılığı öğrenmeye çok isteklidir ve artık onların yeni bir ortağı olmuş olur.Bu komedi filminde olaylar beklenmedik şekilde gelişiyor ve eğer eğlenmek,sürprizlerle karşılaşmak istiyorsanız bundan daha güzel bir film bulamazsınız.Filmde Roy karakterini Nicolas Cage canlandırmaktadır.

7. Thelma & Louise  – Thelma ve Louise  – 1991 – IMDb: 7.4

Thelma & Louise
Lousie ve Thelma birlikte özgürce bir hafta sonunu geçirmek için araba seyahatine çıkan iki kadındır. İlk uğradıkları yerde,bir barda gevşeyip dans ederler ve bol bol eğlenirler.Ancak bir adam bar çıkışı Thelma’ya tecavüz etmeye kalkınca Louise onu öldürür ve iki kadın korkup kaçarlar.Böylece kaçak durumuna düşerler.Polisten kaçarken aklı iyice karışan Thelma genç bir kovboy olan J.D ( Brad Pitt) ile bir gece birlikte olur ve işler iyice karışır.

6. The Duellists – Düellocular – 1977 – IMDb: 7.5

The Duellists
Napolyon devrinin sonlarındaki savaş sırasında,Fransız ordusunda görevli olan bir subay bir diğer subaya hakaret eder.Bunun üzerine aralarında ömür boyu sürecek bir düşmanlık başlar.İki subay adaletin yerini bulması ve onurlarını koruma altına almak maksadıyla defalarca kez mücadele ederler.

5. Black Hawk Down – Kara Şahin Düştü – 2001 – IMDb: 7.7

Black Hawk Down
1993 yılında bir grup Abd askeri asi komutan Mohamed Farrah Aidid’e bağlı üst düzey askerlere operasyon amacıyla Somali’ye gönderilir.Fakat bu küçük birlik Mogadişu’nun en tehlikeli bölgesinde kapana kısılır.Destek gelene kadar 18 saat boyunca dayanmaları gerekecektir.

4. American Gangster – 2007 – IMDb: 7.8

American Gangster
Scott bu filminde gangster Frank Lucas’ın yükselişini anlatmaktadır.Frank’in en büyük başarısı daha çok insana daha çok eroini ulaştırmaktır. Scott bu suç imparatorluğunu anlatırken geçmişin ve günümüzün gangster filmlerinin uzun yıllara dayalı geleneğini de izlemektedir.

3. Blade Runner – Bıçak Sırtı – 1982 – IMDb: 8.2

Blade Runner
Dedektif Deckard bir Blade Runner’dır.Yani kaçak replikantları(android/yapay insan) avlayan bir polis.Artık emekli olmayı düşündüğü bir sırada bir uzay gemisiyle dünyaya 5 replikantın geldiğini öğrenir.Bu 5 kaçağı bulma görevi ise tabi ki onundur. Kovalamacadan sıkılın Deckard,kendisini tekrar bir kovalamacanın içinde bulur.

2. Alien – Yaratık – 1979 – IMDb: 8.5

Alien
Kurtarma gemisi Nostromo,dünyaya dönerken yakındaki bir gezegenden yardım sinyali alır ve yardım etmek için gezegene iniş yapar.Gezegende girdikleri bir mağarada bilinmedik bir ırkın yumurtalarını bulurlar.Yumurtalardan biri kırıldığında ise ekip nasıl bir belanın ortasına düştüklerini anlar.

1. Gladiator – Gladyatör – 2000 – IMDb: 8.5

Gladiator
General Maximus’un ordu içinde yükselmesine karşın tahtın varisi Commodus kıskançlığa kapılır.General ve ailesinin öldürülmesini emreder.Maximus ölümden zar zor kurtulur ama artık bir köledir.Arenaya gönderilir ve orada bir gladyatör olarak eğitim alır.Aradan yıllar geçer ve Maximus Roma’ya döner.Roma’ya döndüğünden aklında tek bir şey vardır: İmparator Commodus’u öldürüp ailesinin intikamını almak…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *