Geçmişten Günümüze Robot Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Robot Filmleri Listesi ile karşınızdayız. IMDb puanlarına göre sıraladığımız listemizde Imdb:5’in altını listemize almadık. Geçmişten günümüze filmlerdeki robotlarda adeta evrim geçirmişler.1956 yılında çekilen ve yönetmenliğini Fred M. Wilcox’un üstlendiği Forbidden Planet (Yasak Gezegen) filmindeki robotumuz Robbie demir döküm den yapılmış gibi görünmekte ancak son dönemde daha çok insana benzemekte veya daha ayrıntılı parçaları olmakta.

Table of Contents

Robot Filmleri

Özellikle Bilim Kurgu severlerin kesinlikle izlemesi gerekli filmler listemiz geçmişten günümüze filmlerdeki robot düşüncesinin de ne kadar geliştiğini göstermektedir. Listemizdeki en eski film 1927 yapımı Metropolis filmi ve en eski robot ise filmdeki Maschinenmensch dur. Listemizdeki en yeni film ise 2015 yapımı Chappie deki sevimli robot Chappie dir. Sizlerde Sinemanın En İyi Robot Filmleri Listemize YORUM yaparak listemizin gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz. Listemizdeki az oranda filmin şu anda altyazı ve dublajı bulunmamaktadır.

Cyborg – Cyborg Son İlah – 1989 – IMDb:5,0

Cyborg - Cyborg Son İlah

Robot Filmleri – Kıyamet sonrası bir dönem, insanlar aç ve salgın hastalıkların pençesinde zorluklar altında yaşamaktadırlar. Pearl Prophet ismindeki bir robotun beyninde ise kurtuluş gizlidir.1989 ABD yapımı filmin yönetmeni Albert Pyun dur. Robot Film listesi arasında en çok izlenenlerden birisidir.

Evolver – 1995 – IMDb:5,4

Evolver

Mark Rosman’ın hem senaryosunu kaleme aldığı hemde yönettiği Bilim Kurgu filmi sanal gerçeklik, katil robot gibi konuları ele alıyor. Bilgisayar oyunları müptelası Kyle Evolver isimli bir bilgisayar oyununu birincilikle bitirdiği için şirket Kyle’e robotu hediye eder ve hikâyemiz de başlamış olur.

Space Camp – Uzay Kampı – 1986 – IMDb:5,6

Space Camp

Yönetmen Harry Winer imzalı 1986 ABD yapımı filmde Max isimli birde robot vardı. Kate Capshaw, Lea Thompson, Kelly Preston ve Larry B. Sağlam gibi oyuncular eşliğinde çekilen film istenilen gişe başarısını da sağlamamıştır. Eğer İngilizceniz yoksa şu anda filmi izleme şansınız da bulunmamaktadır.

Death Machine – Ölüm Makinesi – 1994 – IMDb:5,7

Death Machine

Robot Filmleri – Senaryo ve yönetmenliğini Stephen Norrington’ın üstlendiği Death Machine (Ölüm Makinesi) 1994 yaımı Aksiyon, Korku, Bilim-Kurgu filmidir. Askeri silahlar üreten Chaank isimli bir şirketin ürünlerinden birinin kontrolsüz bir şekilde çalıştığının keşfedilmesi ile başlar hikaye..

RoboCop 2 – 1990 – IMDb:5,7

RoboCop 2

RoboCop filminin ikinci serisinin yönetmeni Irvin Kershner dır.Yarı insan yarı robot konseptli filmde robocop uyuşturucu baranlarının peşindedir.

Transformers: Revenge of the Fallen 2009 – IMDb:6,0

Transformers - Revenge of the Fallen

Armageddon, The Rock, Pearl Harbor, Bad Boys gibi filmlerin yönetmeni Michael Bay tarafından yönetilen Transformers: Yenilenlerin İntikamı’nın konusu ise Witwicky’nin (Shia LaBeouf) ilk seride dünyayı kurtarmasının üzerinden 2 yıl geçmesi ile başlar. Heyecan kaldığı yerden devam eder kısaca. İkinci filminde yönetmenliğini üstlenen Michael Bay performansı ile göz doldurmaktadır. Filmin oyuncu kadrosu da oldukça zengindir. Filmde Megan Fox, Shia LaBeouf, Josh Duhamel, Tyrese Gibson ve John Turturro gibi isimler rol almaktadır.

Robot Filmleri: D.A.R.Y.L – 1985 – IMDb:6,1

D.A.R.Y.L

Yönetmenliğini Simon Wincer, senaristliğini David Ambrose, Allan Scott ve Jeffrey Ellis’in üstlendiği 1985 İngiltere – ABD ortak yapımı filmin konusu amaçsız sokaklarda gezen bir çocuğun hikâyesi üzerinedir. Ancak çocuğun yetenekleri toplum tarafından da fark edilecektir.

Screamers – 1995 – IMDb:6,4

Screamers

Robot Filmleri – ABD, Kanada ve Japonya ortak yapımı film 2078 yılında geçmektedir.Bilim Kurgu filminin güzel bir örneği olan filmdeki kötü robotumuz Screamers dır.Filmin yönetmeni Christian Duguay dır.Peter Welle , Jennifer Rubin, Roy Dupuis, jason cavalier ve Andrew Lauer gibi isimler rol almıştır.

Terminator 3: Rise of the Machines – Terminatör 3: Makinelerin Yükselişi – 2003 – IMDb:6,4

Terminator 3 Rise of the Machines

Serinin üçüncü filmi Makinelerin Yükselişi’nin yönetmeni Jonathan Mostow dır.John Connor’ın kıyameti engellemesinin ardından 10 yıl geçmiştir.John Connor 22 yaşında kayıtsız bir yaşam sürmektedir. Cyborg’un öldürme makinesi T-X gelmiştir ve hedefi T-1000 tarafından yarım kalan işi bitirmektir.

Short Circuit – Kısa Devre – 1986 – IMDb:6,5

Short Circuit

Bir askeri laboratuvar ölümcül askerler üretmiştir.”5 Numara” isimli bir robot kısa devre yapar ve laboratuvardan kaçar. John Badham tarafından yönetilen filmde Ally Sheedy, Steve Guttenberg, Fisher Stevens gibi oyuncular rol almaktadır.

Terminator Salvation – Terminatör 4: Kurtuluş – 2009 – IMDb:6,7

Terminator Salvation

Serinin dördüncü filminin yönetmeni Joseph McGinty Nichol dur. John Connor’ın (Christian Bale) savaşı kazanabilecek midir?

Bicentennial Man – Robot Adam – 1999 – IMDb:6,8

Bicentennial Man

Robot Filmleri – En İyi Makyaj dalında Oscar aday olan filmin yönetmeni Chris Columbus dır.Martin ailesinin NDR-114 isimli bir robotu satın almasıyla hikaye başlar.

Pacific Rim – Pasifik Savaşı – 2013 – IMDb:7,0

Pacific Rim

Filmde 2020 yılında Büyük Okyanus’ta ortaya çıkan ve başka boyuttan gelen Kaiju isimli yaratıklar konu alınmaktadır. Bu canavarları yok etmek amacıyla dünya ülkeleri birleşerek Jaegers isimli robotlar üretmiştir. Guillermo del Toro’nun yönettiği filmde Charlie Hunnam, Idris Elba, Rinko Kikuchi ve Charlie Day rol almıştır.

A.I. Artificial Intelligence – Yapay Zeka – 2001 – IMDb:7,1

A.I. Artificial Intelligence

Steven Spielberg imzalı filmde gelecekte dünya sular altındadır ve insanlar hayatlarını kolaylaştırmak için yapay zekası yüksek robotlar üretirler. Üstün yapay zeka ve insansı yapısıyla Robot David’in hikayesinin anlatıldığı Yapay Zeka filminde Haley Joel Osment, Frances O’Connor, Jude Law, Sam Robards ve Jake Thomas rol almaktadır.

I, Robot – Ben, Robot – 2004 – IMDb:7,1

I, Robot

Özellikle Will Smith’ın performansı ile devam filminin gelmesinin sabırsızlıkla beklendiği Ben, Robot filminin yönetmeni Alex Proyas dır.2035 yılına gelindiğinde robotlar artık olağan bir şekilde insanların arasında gezmekte ve yardım etmektedir. İnsanlar robotlara sonsuz şekilde güvenmektedirler. Ancak geçmişi nedeniyle Del Spooner robotlara hiç güvenmemektedir. Bir cinayetin ardından hikâyemiz başlar. Bilim Kurgu severlerin kesinlikle izlemediyseniz izlemesi gerektiğini düşündüğüm bir filmdir.

Real Steel – Çelik Yumruklar – 2011 – IMDb:7,1

Real Steel

Robot Filmleri – Shawn Levy’in yönetmen koltuğunda oturduğu film Richard Mathenson’un 1956 yılında yazdığı kısa bir hikâyeden uyarlama.2020 yılında artık robotlar her alanda vardır. Charlie Kenton eski bir boksördür ancak her şeyini kaybetmiştir. Oğlunun tasarladığı bir robota ders veren Charlie Kenton bazı çevreler tarafından tehdit olarak görülmeye başlar.

Spaceballs – Uzay Topları – 1987 – IMDb:7,1

Spaceballs

Mel Brooks’un yönettiği film geçmişteki bilim kurgu filmlerine atıflarda bulunan Macera, Komedi, Bilim-Kurgu türünde bir filmidir.

Transformers – 2007 – IMDb:7,1

Transformers

Transformers isimli çizgi romandan sinemaya uyarlanan serinin ilk filminin yönetmeni Michael Bay dır.Shia LaBeouf, Megan Fox, Josh Duhamel ve Tyrese Gibson’ın rol aldığı film tam anlamıyla görsel bir şölen yaşamak isteyenler için. Kötü robotlar Decepticonlar ile iyi robotlar Optimus Prime arasındaki çekişmeleri ve otomobil, uçak ve kamyona dönüşebilen robotların başarılı bir hikayesi.

Westworld – Batı Dünyası – 1973 – IMDb:7,1

Westworld

Robot Filmleri – Jurassic Park’ın senaristi Michael Crichton’ın yönettiği film ve roma, ortaçağ ve vahşi batının simülasyonunun yapıldığı bir bölgede her şey robottur. Ancak bir gün robotlarda arıza çıkar.

RoboCop – 1987 – IMDb:7,5

RoboCop - 1987

Serinin ilk filminin yönetmeni Paul Verhoeven dur.bİr çete tarafından öldürülen polis memuru Alex Murphy’nin cansız bedeninin bir robotla birleşmesi ile ortaya çıkan yarı robot yarı insan kahramanımız Robocop’un hikayesi anlatılmaktadır.

Ex Machina – 2015 – IMDb:7,7

Ex Machina

Robot Filmleri – Çok ünlü bir arama motoru firmasında çalışan Caleb bir gün şirket içi yapılan bir yarışmayı kazanır ve şirketin CEO’su Nathan’ın evine misafir olma hakkını kazanır. Caleb işin rengini yavaş yavaş anlar. Burada olmasının sebebi dünyanın ilk yapay zekalı robotu Ava ile test yapmaktır. Durağan ve tek mekân işlenen film oldukça zekice bir senaryoya sahiptir. Bilim Kurgu, Dram, Gerilim türündeki filmin yönetmeni Alex Garland dır.

Forbidden Planet – Yasak Gezegen – 1956 – IMDb:7,7

Forbidden Planet 1956

Robot Filmleri – 1956 yapımı filmde robotumuz Robby dir. Eski Bilim Kurgu Filmlerini izlemekten hoşlananların kaçırmaması gerekli bir film.

The Iron Giant – Demir Dev – 1999 – IMDb:8,0

The Iron Giant

Animasyon, Bilim Kurgu türündeki filmde Hogarth Hughes isimli bir robot gökyüzünden dünyaya düşmüştür. Robotumuzu kurtaran küçük bir çocuktur. Ders verme niteliğinde güzel bir animasyon filmi. Animasyon filminin seslendirilmesinde Hollywood’un ünlü oyuncularından Eli Marienthal, Jennifer Aniston ve Vin Diesel gibi oyuncular görev almıştır.

Jaws – Denizin Dişleri – 1975 – IMDb:8,1

Jaws

Hollywood’un ünlü yönetmeni Steven Spielberg tarafından yönetilen film 2001 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilen nadide filmler arasındadır.

X-Men: Days of Future Past – X-Men: Geçmiş Günler Gelecek – 2014 – IMDb:8,1

X-Men Days of Future Past

Olağan Şüpheliler, X-Men serisi ve Süpermen Dönüyor gibi filmlerin yönetmeni Bryan Singer tarafından 2012 yılında çekilen filmdir. Hugh Jackman, James McAvoy, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence ve Halle Berry gibi oyuncuların eşliğinde görsel bir şölen yaşatan bir film. Robot Filmleri arasında bir numara sayılabilir.

The Terminator – 1984 – IMDb:8,1

The Terminator - 1984

Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton ve Michael Biehn’in oyunculuk performansları ile dikkat çeken bir filmdir.2008 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilen filmin yönetmeni James Cameron dur. Robot filmleri arasında yer alan önemli bir yapımdır.

Blade Runner – Bıçak Sırtı – 1982 – IMDb:8,2

Blade Runner

Robot Filmleri – 2019 yılında Los Angeles da geçen film uzaydan dünyamıza gelen replicantlar (kopya) ların isyanını konu alır. Ridley Scott yönettiği filmde Harrison Ford, Rutger Hauer ve Sean Young rol almıştır.

Chappie – 2015 – IMDb:8,2

Chappie

ABD, Meksika ortak yapımı olan Chappie filminin yönetmeni Neill Blomkamp dur. Sevimli, sempatik ve öğrenebilen bir yapay zekâya sahip robotumuzun hikayesini izlemediyseniz mutlaka izlemenizi öneririz. Aslında Chappie suç çeteleri ile savaş için polis teşkilatının satın aldığı robotlardan biridir. Ancak Chappie bir gün vurulur ve çürüğe çıkarılır. Yeni yazılım yükleyen yaratıcısı Deon Wilson (Dev Patel) yeni yapay zeka programını yükler ve Chappie bir bebek masumiyetinde yeniden doğmuştur.

Metropolis – 1927 – IMDb:8,3

Metropolis

Avusturyalı-Alman yönetmen Fritz Lang’ın yönettiği sessiz bilim kurgu tarzı film döneminin en yüksek bütçeli sessiz filmi olma özelliğini göstermektedir. Distopya teması, sessiz çekilmesi ve eski bir bilim kurgu filmi olması özellikleri ile kesinlikle izlenmesi gereken bir filmdir. Filmdeki robotun adı ise Maschinenmensch dır.

Wall-E – VOL•İ – 2008 – IMDb:8,4

Wall-E

Robot Filmleri – Animasyon, Bilim Kurgu ve Macera filmi Vol-İ (Wall-E) nin yönetmeni Andrew Stanton dır. İnsanlar dünyayı terk etmiştir. Ancak dünyada yapayalnız bir robot olan Wall-E programlandığı iş olan çöp taşıma işiyle uğraşmaktadır. Günün birinde Eve isimli güzel bir arama robotuyla tanışınca dünyası tamamen değişir.

Aliens – Yaratık 2 – 1986 – IMDb:8,4

Aliens

Serinin ikinci filmi Aliens (Yaratık 2) filmi 1979 yılında çekilen Yaratık filminin devamı niteliğindedir. Sigourney Weaver, Michael Biehn ve Lance Henriksen’in rol aldığı filmin yönetmeni James Cameron dur.

Terminator 2: Judgment Day – Terminatör 2: Kıyamet Günü – 1991 – IMDb:8,5

Terminator 2 Judgment Day

Robot Filmleri – James Cameron’un hem senaryosunu yazdığı hem de yönettiği filmin oyuncuları Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton, Edward Furlong ve Robert Patrick dir.Serinin ikinci filminde John Connor’ın hikayesi anlatılmaktadır.Film 600 binden fazla kişinin oyu ile IMDb de 8,5 puan almıştır.

Star Wars – Yıldız Savaşları: Bölüm IV – Yeni Bir Umut – 1977 – IMDb:8,7

Star Wars - Yıldız Savaşları

Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilen filmin yönetmeni George Lucas dır.Serinin 4. filmidir.Bilindiği üzere dünyada Star Wars efsaneleşmiş bir seridir.

The Matrix – 1999 – IMDb:8,7

The Matrix - 1999

Robot Filmleri – Larry ve Andy Wachowski isimli Polonya asıllı kardeşlerin yazıp yönettiği film 4 dalda oscar almış efsane bir filmdir. Film 2000 yılında En İyi Ses Kurgusu, En İyi Ses Miksajı, En İyi Film Kurgusu ve Görsel Efekt kategorilerinde Akademi Ödülü almıştır. Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss ve Hugo Weaving oynadığı film Bilim Kurgu ve sinemada robot kavramını tamamaen değiştirecek yapıda bir film.

Star Wars: The Empire Strikes Back – Yıldız Savaşları: Bölüm V – İmparator – 1980 – IMDb:8,8

Star Wars The Empire Strikes Back

Filmin yönetmeni RoboCop 2 filminide yöneten isim Irvin Kershner dır.Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher ve Billy Dee Williams’ın usta oyunculuğunun yanı sıra 1980’lerin teknolojik şartlarına rağmen izlenirken yaşanan görsel zevk.. Star Wars Candır.. Robot Filmleri arasında hiç şüphesiz en çok bilinenlerden birisidir.

7 comments on "Geçmişten Günümüze Robot Filmleri"

 1. nimetullah nahcivani says:

  blade runner eyi film.

 2. filmci says:

  star wars ile matrix in neresi robot filmi. Hele star wars filmde ikide robot var diye robot filmimi oluyor o zaman rocky 4 ü de koyun onda da var robot

  • guru says:

   star wars konusunda haklısın da matrix filminin konusu insan vs makina iyi düşün 😉

 3. İshak says:

  Aradığım filmi bulamadım tarif etsem izleyen varmıdır

 4. film bulamadı says:

  arkadaşlar bir filim arıyorum küçükken izlemiştim o yüzden ayrıntılı anlatamıyorum ama film şöyleydi beyaz bir robot büyük bir labovatuarın içinde bilim adamlarını öldürmeye çalışıyor onlarda kaçıyor fln böyle beyaz bir yerdi yanlış hatırlamıyorsam lütfen bilen yazsın

 5. filimci says:

  aradığımı bulamadım fragmanını görmüştüm adamın kolu robota dönüşüyordu sonra motorla giden bi adama yumruk atıyordu sonra adam tamamen robota donuşmeye başlıyordu omurgasının oralardan metal parçaları çıkıyordu yavaş yavaş bilen varsa yazsın lütfen

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *