Connect with us

Tarihi Dizi: Rome Konusu ve Oyuncuları

Yabancı Diziler

Tarihi Dizi: Rome Konusu ve Oyuncuları

Rome Dizisi Konusu ve Oyuncuları isimli yabancı dizi tanıtımı ile beraberiz. HBO yapımı bir televizyon dizisi olarak bilinen Rome, 28 Ağustos 2005 tarihinde başlamış ve 14 Ocak 2007 tarihinde bitmiştir. Toplamda dizimiz 2 sezon sürmüş ve 22. bölümü ile final yapmıştır. Türkiye içerisinde ilk yayın ise CNBC-e kanalında gerçekleşmiştir. Golden Globe ile birlikte Emmy Ödülleri’ni de alan bu başarılı dizi, yayınlandığı dönem içerisinde birçok dizi sever tarafından takip edilmiştir. İlk sezonu toplamda 12 bölümden oluşan Rome dizisi konusu ile özellikle tarihi dizileri sevenler için çok başarılı bulundu. MÖ 49 yıllarında geçen Roma döneminin anlatıldığı bu yapım, Sezar yönetimi ile başlar. İkinci sezonda ise Sezar’ın varisleri arasındaki mücadele başlamaktadır. Bir dönem dizisi olmasından dolayı, çekim öncesinde kostüm ve mekan çalışmalarına çok önem verilmiştir. Drama formatında kabul edilen Rome dizisi, bir ABD yapımıdır. Her bölüm yaklaşık olarak 1 saat sürmüştür. İki sezonluk ve toplamda iki senelik süren dizi içerisinde büyük bir oyuncu kadrosu yer almıştır. Dizinin bölümleri için oyuncular özel çalışmalar ile döneme hazırlanmıştır. Büyük bir tarihi bilgi aktarımı sayesinde, döneme ait doğru gelişmelerin aktarılmasına da dikkat edilmiştir.

Rome Dizisi Konusu:

rome-dizisi-konusu
Spartacus severlere hitap eden Rome dizisi konusu içerisinde, Roma İmparatorluğu anlatılmaktadır. En güçlü dönemini yaşayan Roma İmparatorluğu, dışarıdan bakıldığı zaman oldukça iyi bir izlenim veriyor olsa da, aslında içeride birçok sorun yaşayan ve gerileme sürecinde olan bir imparatorluktur. İçerisinde meydana gelen çatışmalar ve sinsi planlar ile birlikte Sezar’ın 8 senelik mücadelesi bir sonuç vermiş ve Galya bölgesi alınmıştır. Savaşın sonucunda zafer ile birlikte elde edilen ganimetler ve askerler ile geri dönmeyi planlayan Sezar’ı, senato üyeleri istemez. Geri dönmesinden rahatsızlık duyan senato, yargılama tehditleri ile Sezar’ı korkutmaya çalışır. Sezar’ın yakın dostu olarak bilinen Pompey, bu durumu çözüme kavuşturacaktır. 13. Lejyon askerleri olarak bilinen bir ekibin başında yer alan Lucius Vorenus ve Titus Pullo lejyon bayrağının çalınması nedeni ile Galya’ya gönderilir ve asıl olaylar bu gelişme ile başlar. Dizide, Roma İmparatorluğu’nun önce bir çökme dönemini yaşaması ve ardından nasıl ayağa kalkacağı anlatılmaktadır. Rome dizisi konusu ile oldukça tarihi ve siyasi gelişmeler içermektedir.

Rome Dizisi Oyuncuları:

rome-dizisi-oyunculari
Rome dizisi oyuncuları arasında, dizi ve film sektörü ile tanınmış birçok ünlü isim yer almaktadır. Kevin McKidd ve Ray Stevenson baş rolünde çekilen dizide, Ciaran Hinds, Kenneth Cranham, Polly Walker, James Purefoy, Tobias Menzies, Lindsay Duncan, Indira Varma, Max Pirkis ve daha birçok ünlü isim yer almaktadır. Bölümlerde savaş ve mücadeleler nedeniyle, birçok insan oyuncu olarak alınmaktadır.

Rome Dizisi Karakterleri:

Lucius Vorenus:

lucius-vorenus
Kevin McKidd oyunculuğu ile hayat verilen bir karakterdir. 11.Roma Roma lejyonunun bir askeridir.En yakın arkadaşı aynı lejyon da asker olan Titus Pullo dur.Aile ilişkisi, askerliği, hızlı yükselişleri ile dikkat çeken bir karakterdir.

Titus Pullo:

titus-pullo
Ray Stevenson’ın hayat verdiği bir karakterdir. Lucius Vorenus’un en yakın arkadaşıdır ve tabiri caiz ise ölüme bile gider.

Julius Caesar:

julius-caesar
Ciaran Hinds oyunculuğu ile hayat bulmuş olan karakterdir. Roma İmparatorluğu’nun başında olan Sezar, birçok hedef ve amaç ile çaba göstermektedir. Ancak senato tarafından istenmemektedir.

Pompey Magnus:

pompey-magnus
Sezar’ın en yakın arkadaşı olarak bilinen Pompey Magnus karakterini Kenneth Cranham canlandırıyor.Ancak Sezar ile ayrılığa düşmüştür.

Marcus Antonius:

marcus-antonius
Sezar’ın yakın destekçisi olan Marcus Romalı general ve politikacıdır. Valilik de yapar. Octavian Augustus’un annesi Atia’nın sevgilisidir. Sezar’ın İlerleyen bölümlerde Mısır’a gider ve ünlü Kleopatra ile tanışır. Marcus Antonius rolüne can veren oyuncu ise James Purefoy dur.

Atia:

atia
Sezar’ın yeğeni ve Sezar’ın mirascısı Gaius Octavius’un annesidir.Ahlaksız bir kadın olarak tasvir edilmiştir.Romalı general ve politikacı Marcus Antonius’un hem sevgilisi hem de kızından dolayı kayınvalidesi sayılabilir.Karaktere Polly Walker hayat vermiş ve ödülde almıştır.

Gaius Octavius:

gaius-octavius
Tarihte Augustus ilk Roma İmparatoru olarak bilinir.Büyük amcası Gaius Julius Caesar (Sezar)’ ın yasal mirasçısıdır.Annesi Atia of the Julii ve kız kardeşi de Octavia of the Julii dir.Gaius Octavian aynı zamanda geçmişten gelen birliktelikler sebebi ile de Titus Pullo ile arkadaştır.Karaktere Max Pirkis ve Simon Woods can vermiştir.

Servilia:

servilia
Brutus annesi ve Sezar’ın eski sevgilisi olan Servilia Cumhuriyetçi bir Aristokrat dır.İlerleyen bölümlerde hem Sezar hem de Sezar’ın yakın akrabası Atia ile düşman olacaktır.Lindsay Duncan karaktere hayat vermiştir.

Marcus Junius Brutus:

brutus
Brutus karakterini “Sen de mi Brutus?” sözleri sebebi ile tarihte bilmeyen yoktur sanırım.Tobias Menzies oyunculuğu ile karaktere can verilmiştir. Brutus’un annesi Sezar’ın metresi de olan Servilia dır.

Rome Dizisi Hakkında Detaylı Bilgi:

Rome dizisi çekildiği dönem boyunca, özellikle tarih dizisi sevenler tarafından ilgi görmüş ve kısa sürede çok izleyici kazanmıştır. Özellikle Roma İmparatorluğu hakkında olması ile tarih konusunda çok bilgi vermesi de beklendiği için, dizi çekimlerinde titiz bir çalışma sağlanmıştır. Dizide iki sezon boyunca önce Sezar’ın mücadelesi ile başlayan, ardından Sezar’ın varisleri arasında geçen mücadeleler ile devam eden birçok süreç, gerçek hikayelerden beslenmekle birlikte, birçok başarılı kurgusal eklemeler de olmuştur. Her dizide olan bu durum, Rome dizisi için de geçerlidir. İnternette de izlenme oranı yüksek olan yabancı diziler arasında yer almaktadır. Yeni tarih dizilerine de kılavuz edecek bir çekim tarzı ve özellikleri bulunmaktadır.

rome-dizisi-detaylari

Özellikle Sezar karakterine can veren oyuncunun başarısı da, diziye çok etki etmiş ve çok konuşulmuştur. Dizide oyuncu ve figüran olarak çok fazla oyuncu yer almıştır. Bir imparatorluk ve halk hayatının verilmesinden dolayı, kalabalık sahneleri oldukça fazla olan bu dizide mekan seçimine de önem verilmiştir. Kostümler tam olarak dönemi yansıtmakta, dönemin sosyolojik, ekonomik ve siyasi yaşamı da aynı şekilde yansıtılmaktadır. Hareketli bölümleri sürükleyici ve macera dolu içerikler ile hazırlanmıştır. Bununla birlikte konuşma bölümleri de, olayların kilit noktalarını yansıtan ve özellikle imparatorluğun sürecini etkileyen bölümler ile tamamlanmıştır. Erdemli ve zafere inanan bir topluluk ile, kötülerin mücadelesini anlatan Rome dizisinde, fetihlerden aile ilişkilerine, siyasi olaylardan savaşlara kadar bir imparatorlukta yaşanan her konuya yer verilmesi sağlanmıştır.

rome-dizisi-nasil

Her bölüm bir ad ile özetlenmiştir. Senenin biraz daha eski olmasından dolayı, düşük bir bütçeye sahip olmasına rağmen, kalite açısından oldukça başarılıdır. Olayların birbirine bağlanma şekli ile birlikte, akış süreci de oldukça etkileyicidir. Spartacus ile çok karşılaştırılan Rome dizisi konusu gereği benzemese de, tema olarak aynıdır ve bu karşılaştırmada doğru yorum Rome dizisinin Spartacus dizisine referans sağlamış olmasıdır. HBO’nun ismini duyurmasını sağlayan dizilerden birisi olduğunu söylemekle de, Rome dizisinin başarısını kanıtlamak mümkündür. Aşk ile nefret, köleler ile sahipleri, anne ve babalar gibi birçok ikilemi aynı anda anlatan dizi, finali ile de izleyicileri çok etkilemiş bir yapımdır. Bir cumhuriyetin yıkılışı ve yeniden doğuşu yer almaktadır.

Rome Dizisi Fragmanı:

Liste Film Sitesi Baba Editörüdür...

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

To Top