Ruh Avcısı Dizisi Konusu ve Yorumları – The Alienist

0/5 Votes: 0
Report

Description

Dönem draması olarak tasarlanan The Alienist dizisi, 2018 yılında yayın misyonunu değiştiren ve yenilikçi bir anlayış benimseyen TNT kanalında izleyiciyle buluştu. Türkçeye Ruh Avcısı olarak çevrilen dizi, Calep Carr’ın aynı adlı romanından uyarlanmış ve  ilk sezonu büyük ses getirmiştir. Yapım şirketi ikinci sezon hazırlıklarına devam ederken Netflix’ten dizi için muhteşem bir hamle geldi. Psikolojik-gerilim türündeki Ruh Avcısı, Netflix platformunda yerini aldı.

Ödüllü televizyon şovları kategorisinde yer alan The Alienist dizisi, klasik bir hikayenin etrafında şekillenen modern bir polisiye olarak karşımıza çıkıyor. Dizide, birbiriyle alakasız gibi gözüken karakterlerin birden birleşmesiyle cinayetler büyük bir hızla çözülmeye başlıyor. Hikayesinde özellikle gizemin hakim olduğu Ruh Avcısı, tarihsel dokularıyla da izleyicisinde yepyeni heyecanlar uyandırmayı başarıyor.

Dizinin seyirciyi şaşırtan hikayesinin yanı sıra reyting sıralarında üst sıralarda yer almasının bir başka nedeni ise kadrosunda bulunan birbirinden başarılı isimler. Adından sıkça söz ettiren ünlü isimleri kadrosunda bulunduran The Alienist, bu sayede rakipleri arasından sıyrılmayı başarıyor. Dizinin başrollerini Daniel Brühl, Luke Evans ve Dokta Fanning gibi isimler paylaşıyor.

The Alienist Konusu

Ruh Avcısı dizisinde işlenen konu 19. yy’da geçiyor. Dizinin temelinde psikolojik problemleri bulunan hastalar ile diğer insanların birbirlerine bakış açısı işleniyor. Sosyolojik duruşu bulunan dizi seyircisinin olayları insan ilişkileri ve insani duygular açısından incelemesine de olanak tanıyor. Klasik polislerin aksine katilin kim olduğunu bulmak yerine seyirciyi ana karakterlerle birlikte katilin düşünce yapısını çözmeye ve bir sonraki cinayetini tahmin etmeye itiyor.

The Alienist, 1896 Amerika’sında geçiyor. Hikaye, oldukça kasvetli bir gece yarısı köprünün üzerinde seks işçisi genç bir erkeğin vahşice öldürülmesiyle başlıyor. Cinayet karşısında dehşet içinde kalan polis memurları olaya anlam veremez. Seks işçiliğine toplumun genel yapısında hakim olan kötü düşünce nedeniyle polisler cinayeti çözmek için çok hevesli olmaz.

Cinayeti çevrede yapılan dedikodulardan duyan Dr. Laszlo Kreizler olaya dahil olur. Kreizler, gerekli incelemeleri yaptığında olayın kendi geçmişinde yer alan bir olaya benzediğini fark eder. Artık onun için cinayetler kişiselleşmeye başlamıştır. Çalışmalarını hızlandıran Kreizler, bu cinayetin aslında seri katilin ilk işi olduğunu tespit eder.

Gazeteci olan arkadaşı John Moore ve New York Polis Teşkilatı’nın üyesi Sara’yla güçlerini birleştirerek polislerden ayrı bir şekilde katilin peşine düşer. Bir psikolog, gazeteci ve polisten oluşan acemi Ruh Avcıları, katili bulmak için büyük bir adım atarak hayatlarını değiştirirler.

The Alienist Karakterleri / Oyuncular

Dr. Laszlo Kreizler (Daniel Brühl)

19. yy’da insan psikolojisi üzerine çığır açan çalışmalar yapan ve karşısına çıkan problemleri çözmeye çalışan uzman bir psikologdur. Yıllar önce yaşadığı bir olayın etkisinden çıkamayan Kreizler, bu olaya benzer bir durumla karşılaşınca varını yoğunu ortaya koyarak olayın gizemini çözmeye çalışır. Mahkemelerde bir kişinin hapishaneye, akıl hastanesine ya da evine geri dönmesine ilişkin verilen kararlarda etkin rol oynar. Aynı zamanda geçmişinde yaşadığı olayların iziyle zarar görmüş çocuklar için kurduğu Kreizler Enstitüsü’nü işletmektedir.

Daniel Brühl, 16 Haziran 1978’de İspanya’da doğdu. No More School projesiyle ilk oyunculuk deneyimini yaşadı. Soysuz Çetesi filmindeki performansıyla ünlendi. Lavanta Kokulu Kadınlar, Zafere Hücum ,Elveda Lenin, Umut Bahçesi ve Colonia Dignidad yapımlarındaki başarısıyla göz doldurdu.

Sara Howard (Dokata Fanning)

New York Polis Departmanı tarafından komisyon üyesi Theodore Roosevelt’in sekreteri olarak işe alınan ilk kadındır. İlk kadın dedektif olma yolunda bu işi bir basamak olarak görür. Sara’nın babası ile müdür Roosevelt eski arkadaş oldukları için genç kadının teşkilata girmesi kolay olmuştur.

Erkeklerin yoğunlukça çalıştığı bir yerde bulunduğu için çok sayıda hem sözlü hem de fiziksel tacize uğrar. Kadın olduğu için kimse onun sözüne inanmaz ve Sara bu durumu değiştirmek için her yolu dener. Sara zeki, hırslı ve kendine güvenen bir kadındır. Gazeteci John ile arkadaşlığı sayesinde Dr. Laszlo ile tanıştıktan sonra giriştikleri iş hayatının yönünü değiştirecektir.

Dokata Fanning, 23 Şubat 1994 yılında Georgia’da doğdu. Komşum Totoro filmiyle ilk oyunculuk deneyimini yaşadı. Dreamer filmindeki perfonmasıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başaran güzel oyuncu, War of Worlds, I Am Sam, Man On Fire ve The Runaways filmlerinde rol aldı.

John Schuyler Moore (Luke Evans)

Eskiden New York Times’ta çalışan bir gazetecidir. Doktorun nadir anlaştığı ve arkadaş olarak kabul ettiği insanlardan biridir.

Moore, oldukça duygusal ve geçmişteki yaralarının izlerini hala taşıyan bir adamdır. Geçmişindeki üzüntülerini hatırladığında kendisini alkole veren genç adam, meslek alışkanlıklarından dolayı sıcakkanlı, sosyal ve insan ilişkileri güçlü biridir.

Luke Evnas, 15 Nisan 1979’da İngiltere’de doğdu. Dracula Untold, Beauty and The Beast ve The Hobbit:The Desolation Of Smaug projeleriyle ünlendi.

Cyrus Montrose (Robert Wishdom)

Dr. Kreizler’in yardımıyla travmalarının üstesinden gelmeye çalışmaktadır. Kendisi için yeniden bir yaşam inşa etmeye çalışan Montrose, doktorun evinde çalışan sağ koludur.

Robert Wishdom,14 Eylül 1953’te Washington’da doğdu. Prison Break dizisindeki başarılı performansıyla oyunculuk konusundaki yeteneği ispat eden oyuncu, The Wire, Nashville, The Forgotten, Mighty Joe Young ve The Fix yapımlarında rol aldı.

Marcus Isaacson (Douglas Smith)

İkiz kardeşiyle birlikte cinayet soruşturmasını yürütmesi için görevlendirilen dedektiftir. Ceza bilimi ve adli tıp uzmanıdır. Biraz naif ve hassas kişiliği olan Marcus, suç çözme konusunda ilerici yaklaşımlarıyla dikkat çekmeyi başarır.

Douglas Smith, 22 Haziran 1985’te Toronto’da doğdu. The Bye Bye Man filmindeki rolüyle tanınıyor. Ölüm Alfabesi, Büyük Aşk, Haylaz Kızlar, Geçmişin Sığınağı ve Bottom of The World projelerinde yer aldı.

Lucius Isaacson (Matthew Shear)

Tıbbi çalışmaları ceza bilimdeki uzmanlığıyla değerlendirmeye aday, son derece zeki ve başarılı bir dedektiftir. İkiz kardeşi Marcus’tan daha dindardır, davaları çözme konusundaki başarısıyla çevresindekiler tarafından saygı görür.

Matthew Shear, 10 Ekim 1984’te New York’ta doğdu. The Boy Downstairs, Bayan Amerika ve The Meerowitz Stories yapımlarıyla adından söz ettirdi.

Mary Palmer (Q’orianka Kilcher)

Dr. Kreizler’in bakıcısıdır. Çok güzel ve dikkat çeken genç bir kadındır. Geçmişinde cinsel istismara uğramıştır ve bu travmasını doktorun sayesinde atlatmaya çalışmaktadır. Doktora yüksek oranda vefa duyar.

Q’orianka Kilcher, 11 Şubat 1990’da Almanya’da doğdu. The New World filmindeki Pocahontas rolüyle tanınıyor. Princess Ka’iulani, The Power Of Few, Te Ata ve Ölüm Odası projelerinde rol aldı.

The Alienist IMDb Puanı

Ruh Avcısı IMDb kullanıcıları tarafından 27.737 oyla 10 üzerinden 7.8 puanla değerlendirilmiştir. Bu açıdan başarılı diziler arasında sayılan Ruh Avcısı dizisi yorumlarında genellikle gizemli dokunun modern bir çağda verilmesinden bahsediliyor. The Alienist yorumları arasında neredeyse olumsuz ifadelere rastlamak mümkün gözükmüyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *