Russian Doll Dizisi Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Russial Doll dizisinde, gerçeküstü bir zaman döngüsünde sıkışıp kalan Nadia isimli bir karakterin karmaşık hikayesi anlatılıyor. Netflix yapımı olarak 2019 yılında izleyiciyle buluşan ve oldukça geniş izleyici kitlesine ulaşan dizide 36. yaş günü partisini tekrar tekrar yaşayan Nadia’nın sıkışıp kaldığı bu döngüden kafayı sıyırmadan kurtulma çabası konu ediliyor. 

Russian Doll Dizisi Konusu 

russian doll

36 yaşına giren Nadia, arkadaşlarının kendisi için düzenlediği bir doğum günü partisine katılır. Partide alkol ve uyuşturucu kullanır, gecenin sonunda trafik kazası geçirerek ölür. Öldükten sonra kendisini tekrar partide bulduğunda neler olduğunu anlamaya çalışır. İlk başta dejavu yaşadığını düşünse de aynı zaman dilimini tekrar tekrar yaşamaya başlar ve bütün bu zaman dilimlerinin sonunda ölmekten kurtulamaz. Her seferinde parti evindeki tuvalette hayata dönen Nadia kafayı sıyırmak üzeredir. Farklı teoriler üretip neler döndüğünü çözmeye çalışan talihsiz kadın yaşadıklarını kimseye anlatamaz. Garip bir kısır döngünün içinde yalnız olduğunu düşünürken onunla aynı durumda olan Alan Zavari ile tanışır. Farklı karakterlere fakat aynı kadere sahip bu ikili, neler olduğu anlamaya ve bu durumdan kurtulmaya birlikte çalışacaktır. 

Russian Doll Dizisi Karakterleri / Oyuncuları

Nadia (Natasha Lyonne)

natasha lyonne

Orta yaşlı bekar bir kadın olan Nadia serbest çalışan bir yazılım mühendisidir. Evlenerek mutluluğa ulaşamayacağını düşünen Nadia, ruhundaki boşluğu kedisi Oatmeal (Yulaf) ile doldurmaya çalışır. Özgür ruhlu bir yapıya sahiptir, duyguları olan hiçbir canlının hayata sınır koyamayacağını düşünmektedir. Bu yüzden kedisinin evden çıkıp özgürce dolaşmasına izin verir. Bedeni alkole ve uyuşturucuya oldukça alışıktır. Sıkışıp kaldığı gerçeküstü zaman dilinden kurtulmaya çalışırken mizah anlayışından da vazgeçmez.

Russian Doll oyuncuları arasında yer alan ve Nadia karakterini canlandıran Natasha Lyonne aynı zamanda dizinin yönetmen ve senarist kadrosunda da yer alıyor.

Maxine (Greta Lee)

Nadia’nın en yakın arkadaşlarından biri. Uçlarda yaşamayı seven eğlenceli bir karakter. 36. yaş günü için Nadia’ya kendi evinde bir doğum günü partisi hazırlayan Maxine, Nadia’nın başına gelen olayları; arkadaşının orta yaş krizi geçirdiğini veya uyuşturucunun etkisiyle hayal gördüğünü düşünerek yorumlar. 

Alan Zavari (Charlie Barnett)

 alan zavari

Alan Zavari kontrolcü, hatta saplantılı bir karakter. Nadia ile neredeyse hiçbir ortak yönü yok. Nadia ne kadar vurdumduymaz ise Alan da o kadar hassas biri. Ancak tek bir ortak yönleri var ki o da ikiliyi bir araya getirmeye yetiyor: Alan da Nadia gibi sürekli ölüyor. Ne yapmaları gerektiği konusunda en ufak bir fikri bile olmayan bu ikili ters köşe sahnelerle izleyenleri şaşırtmayı başarıyor.

John (Yul Vazquez)

yul vazquez

Nadia’nın eski erkek arkadaşı. Nadia’dan ayrıldıktan sonra başka bir kadınla evlenen John’un bu evliliğinden doğan bir kızı var. Maxine’in davetiyle katıldığı partide aylar sonra Nadia ile karşılaşır. Yaşadığı gerçeküstü durumdan sıyrılmak isteyen Nadia zaman zaman John’dan yardım ister ve karşılığında John’un hoşuna gidecek küçük rüşvetler teklif eder. Nadia’nın tuhaf davranışları karşısında şaşkınlık yaşayan John, onun garip isteklerine hayır diyemez. Buna karşılık insanlara bağlanma problemi olan Nadia’dan aşkının karşılığını alamaz. 

Ruth (Elizabeth Ashley)

ruth

Dizinin yan karakterlerinden biri olan Ruth, deneyimli bir psikolog. Yaşı ilerlemiş olduğu için hafıza problemleri var. Çocukluğunda kimsesiz kalan Nadia’ya o sahip çıkmış. Bu yüzden Nadia’nın en çok değer verdiği insanların başında geliyor. İçinde bulunduğu tuhaf durumdan kurtulmak isteyen Nadia, bu konuda yardım istediği isimlerden biri de Ruth. 

Russian Doll Netflix Dizisi Kaç Sezon?

2019 yılında Netflix yapımı olarak izleyici ile buluşan dizinin 1 sezonu ve 8 bölümü bulunuyor. Her bölümü yaklaşık 25 dakika süren dizi 2. sezon onayını aldı.

Russian Doll IMDb Puanı Kaç?

Oyuncu, senarist ve yönetmen koltuğunda Natasha Lyonne’un bulunduğu dizi 2019 yılında en çok konuşulan Netflix yapımlarından bir tanesi olarak dikkatleri üzerinde topladı. Pek çok hayranı bulunan dizinin IMDb puanı 8,0 seviyesinde.

Doll Ne Demek?

Doll kelimesinin Türkçe karşılığı oyuncak bebek. Dizinin tam adını Türkçeye “Rus Bebek” şeklinde çevirebiliriz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *