Salvation Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Kıyamet temalı bilim kurgu senaryoları her zaman ilgi çekmiştir. Günümüzde teknoloji alanında yaşanan gelişmeler, bu senaryoların daha gerçeğe yakın, inanılır olmalarını gerektiriyor. Yani 30 sene önce kartondan yapılmış bir uzay gemisini huşu içinde seyreden izleyiciyi ikna etmek için artık çok daha fazlası gerekiyor. 2017 Temmuz ayında  Salvation isimli bir bilim-kurgu dizisinin vizyona gireceği haberi de meraklı izleyicide böyle bir beklenti yarattı. Senaryosu Liz Kruger, Craig Shapiro, Matt Wheeler’ın başında bulunduğu bir ekip tarafından yazılan dizinin yönetmeniliğini ise Juan Carlos Fresnadillo, Ken Fink, Stuart Gillard başta olmak üzere farklı yönetmenler yapmış.

Salvation Dizisi Konusu

MIT’de astrofizik son sınıf öğrencisi olan Liam Cole, kendi geliştirdiği yazılım sayesinde 186 gün sonra Rocky isimli göktaşının dünyaya çarpacağını görür. Bu durumu hemen bildirdiği profesör ertesi gün derse gelmez. Ne olduğunu öğrenmek için profesörün evine giden Liam, evi darmadağın bulur ve profesör ortada yoktur. Evin karşısında bekleyen esrarengiz siyah minibüs Liam’ı kampüse kadar takip eder. Liam peşindeki adamlardan kaçmayı başararak, o sırada üniversiteye bir sunum için gelmiş olan MIT mezunu ve şimdi bir teknoloji devi olan Darius Tanz’a sığınır. Tanz, genç adamın anlattıklarını dinleyince onu da yanına alarak derhal Pentagon’a gitmeye karar verir.

Pentagon asteroit tehlikesinin zaten farkındadır. Engellemek için yaptıkları çalışma, yerçekimi iticisi (GT) dünya yörüngesine zamanında gönderilemediği için başarısız olmuştur. Darius Tanz ise, GT’yi çok daha kısa süre içinde dünya yörüngesine yerleştirmek için EM (elektromanyetik) sürücüsüne ihtiyaçları olduğunu ve kendisi bir ekip kurarak bunu inşa edebileceğini söyler. Bunun için en az 2 milyar dolara ihtiyaç vardır ama kısa zaman içinde önlerindeki tek engelin para olmadığı anlaşılır. Hükümet bu tehlikeyi halktan saklamak için ne gerekirse yapmaya hazır görünür. Bu durumda Darius ve ekibi insanlığı kurtarmak için hükümeti beklemek zorunda olmadıklarına karar verirler.

Salvation Karakterleri / Oyuncuları

Darius Tanz (Santiago Cabrera)

Santiago Cabrera

Milyarder bilim adamı Darius Tanz, MIT’den mezun olmuş dehalardan biridir. Tüm servetini Mars’ta bir koloni kurmak için harcamaktan çekinmeyen genç adam, göktaşı tehlikesi atlatılamazsa insan soyunun devamını sağlamak için dünyadan 160 kişiyi Mars’a götürmeyi planlıyor. Kendi ekibini kurarak, o güne kadar yapılmamış olan elektromanyetik sürücüyü inşa etmeye başlıyor. İzleyici ve eleştirmenlerin, günümüz milyarder-girişimci-mucit figürü Elon Musk ile Darius karakteri arasında kurduğu ilişkiyi de belirtmemiz gerek.

Santiago Cabrera, Şili kökenli bir ailenin çocuğu olarak 1978’de Venezuela’da doğdu. Şili’yi ana vatanı saymakla birlikte, yaşamını Londra ve Los Angeles’ta geçiriyor. Sean Connery ve Anthony Hopkins’in de öğrencileri arasında yer aldığı, dünyada saygın bir yeri olan Drama Center’da eğitim aldı. Okuldaki son senesinde İngiliz televizyonlarında aldığı küçük rollerin yanı sıra, London Greenwich Theatre’da, Rupert Goold’un yönettiği Othello oyununda Montana rolünü üstlendi. 2006-2007 yıllarında NBC ekranlarında yayınlanan Heroes dizisindeki rolü, daha çok izleyici tarafından tanınmasını sağladı. BBC’nin popüler dizisi Merlin’deki efsane karakter Lancelot rolü ise büyük beğeni kazandı.

Grace Barrows (Jennifer Finnigan)

Jennifer Finnigan

Pentagon basın sözcüsü olan Grace Barrows asteroit çarpışmasını önlemek için Darius ile birlikte çalışır. Harris ile samimi bir ilişkisi vardır. Öte yandan Darius ve Liam’a yaptığı yardımın içeriği hakkında, Savunma Bakanlığı Genel Sekreter yardımcısı da olan Harris’e çok da samimi olmadığını görüyoruz.

Quebec, Canada’da 1979 yılında doğan Jennifer Finniganin, 2014 yılından beri yayınlanan FX dizisi Tyrant’ta, Molly Al-Fayeed rolünü oynar. Kariyerinin ilk günlerinde kazandığı 3 Emmy sahibi olan oyuncu, Jerry Bruckheimer’ın tiyatro oyunundan televizyona uyarlanan Close to Home (2005) ve ABC komedisi Better with You (2010)’daki başarılı oyunlarıyla hem komedi hem drama yeteneğini de gözler önüne seriyor.

Liam Cole (Charlie Rowe)

Charlie Rowe

MIT öğrencisi, gök taşının dünyaya çarpacağını öngörmesi sonrasında Darius onu himayesine alır. İkisi birlikte asteroidin rotasını değiştirmek için kullanmayı umdukları yer çekimi iticisi için bir EM sürücüsünde birlikte çalışıyorlar.

Charlie Rowe, 23 Nisan 1996’da Londra’da dünyaya geldi. Never Let Me Go (Beni Asla Bırakma-2010), Red Band Society (2014) ve The Golden Compass (Altın Pusula – 2007) ile tanınan bir oyuncudur.

Jillian Hayes (Jacqueline Byers)

Jacqueline Byers

Darius’un kampüsteki şovunda Liam’la birbirlerini fark eder ve bir barda tanışırlar. Bilim-kurgu yazarı olan Jillian, ilerleyen zamanlarda Darius’un da dikkatini çeker ve astroit çarpışmasının engellenememesi durumunda dünyayı terk edecek 160 kişi arasına alınır.

Dizide Jillian Hayes rolünü canlandıran Jacqueline Byers, Kanada doğumlu. Ontario, Queen’s University Edebiyat Fakültesi mezunu olan genç oyuncu, Toronto Fringe Festivalinde “Spelling Bee”, Theatre Aquarius’da “Satranç” ve Oakville Sahne Sanatları Merkezi’nde “Annie” ve “Peter Pan” de “Here” adlı oyunlarda sahne aldı. da yer aldı. Dikkat çekmesini sağlayan ilk rolü ise yine bir bilim kurgu dizisi olan 2014 yapımı Ascension’daki Nora Bryce rolüdür.

Harris Edwards (Ian Anthony Dale)

Ian Anthony Dale

Washington D.C.’de Pentagon’da görev yapan ve NASA’dan sorumlu Savunma Bakanlığı temsilcisi. Grace ile herkesten gizledikleri bir ilişkileri var. Gök taşının yaklaşmakta olduğunu bilen birkaç kişiden biri. Aslında bu gerçeği Liam’ın keşfetmesinden 3 ay önceden beri biliyor. Fakat hükümet bunu halktan saklamaya kararlı.

1978 Amerika doğumlu oyuncu, The Hangover (2009), The Bucket List (2007), Hawaii Five-0 (2011-2017), Hart of Dixie (2014-2015), Criminal Minds (2006-2009) gibi önemli yapımlarda rol almıştır.

Zoe Barrows (Rachel Drance)

Rachel Drance

Grace’in kızı. Anne ve babası boşanmış, annesiyle yaşıyor. Liseden dereceyle mezun olmuş ve üniversiteyi başka şehirde okumak için evden ayrılmak üzeredir.

Amanda Neel (Shazi Raja)

Shazi Raja

Küçük çaplı bir internet gazetesinin muhabiri. Bir Pentagon çalışanının esrarengiz şekilde öldürülmesini araştırmaktadır. Bunun için Liam’la yakınlaşmaya çalışır.

Salvation Dizisi Detay

Yapım Yılı: 2017 (1. Sezon)

Tür: Bilim kurgu, Gerilim, Dram

Yayınlandığı Kanal: CBS

Gösterim Süresi: 40 Dakika

Senaryo: Elizabeth Kruger, Craig Shapiro, Blake Taylor, Christina M. Walker, Matt JL Wheeler,  Angela Harvey, Gavin Johannsen, Corey Miller, Dennis Saldua, Mike Werb

Oyuncular: Santiago Cabrera, Jennifer Finnigan, Charlie Rowe, Ian Anthony Dale, Jacqueline Byers, Rachel Drance

Yapımcı: Liz Kruger, Craig Shapiro, Alex Kurtzman, Heather Kadin, Peter Lenkov, Stuart Gillard

IMDb: 6,9

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *