Yapımcı ve Yönetmen Sam Peckinpah Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Sam Peckinpah Kimdir Sam Peckinpah Filmleri : Film yapımcısı yönetmen Sam Peckinpah Amerika’nın Kaliforniya eyaletinin Fresno semtinde 1925 yılında dünyaya gelmiş ünlü yapımcı ve yönetmenlerden biridir. Lise öğreniminin ardından Deniz Kuvvetleri’ne iştirak eden Peckinpah Çin’e giderek buradaki görevini bir yıl sürdürmüş ve geri dönmüştür. Çin’de kaldığı süreçte yaşananlardan etkilenen yönetmen bu tarzı filmlerine yansıtarak etkili olmuştur. Döndükten sonra öğrenimine devam eden Peckinpah bir koleje yazılarak eğitimine devam etmiş 1950’li yıllarda Kaliforniya Üniversitesi’nden mezun olarak yüksek lisans diploması sahibi olmuştur. Sam Peckinpah yaşamı boyunca sağlık yönünden ruhsal problemlerle karşılaşmış manik depresyon ve paranoya gibi hastalıklarla mücadele etmiştir. Ünlü yönetmen Meksikalı bir kadınla evlenerek hayatını burada geçirmiştir. Yönetmen Meksika’nın yaşam tarzını çok beğendiğinden bu konuları filmlerine yansıtan bir ekolün öncüsü olmuştur. Hayatının son günlerini hastalıklarla boğuşarak geçiren yönetmen 1984 yılında hayatını kaybetmiştir. Sam Peckinpah sinema sektöründe western türü filmlerde yönetmen ve senarist olarak sinema hayatına başlamış kısa süre içinde Amerikan sinemasının duyulan isimlerinden biri olmuştur.

Sam Peckinpah Kimdir
1972 yılında iki film birden yapan Peckinpah birinci filminde bir rodeo güreşçisinin hayatını çekmiş ancak bu filmde aradığını bulamamış ve hayatında yaşadığı hayal kırıklıklarından biri olmuştur. Hayal kırıklığına rağmen mesleki azminden hiçbir şey kaybetmeksizin ikinci filmi olan “Gateaway”i çekmiş bu filmde Steve Mq Quenn’e rol vermiştir. Film Sam Peckinpah’ın hayatında bir dönüm noktası olmuş sinemalarda gişe hâsılat rekoru kırmıştır. 1973’lü yıllar Sam Peckinpah için zorlu geçen bir devir olmuş ünlü MGM stüdyolarıyla birkaç yapım üzerinde anlaşarak çekimler esnasında şirketle aralarında olan anlaşmazlık ve alkol problemleri nedeniyle birleşince Peckinpah’ın filmleri makaslanmak zorunda kalınarak yayınlanmıştır. Şirketlerin bu tutumu Sam Peckinpah’ı Hollywood’dan uzak kalmasına sebep olunca sektörden soğumuş ve sevdalısı olduğu kameralara veda etmiştir. Hoşnutluk yaratmayan bu durum aynı zamanda Peckinpah’ın kariyerinde son noktayı koymuştur. Sinema tarihinin en deneyimli ve usta yönetmeni Sam Peckinpah’ın projelerinde gerçekleştirdiği her film beyaz perde otoritelerince ‘Sinema Şahaseri’ olarak benimsenerek arşivlerde yer almaktadır.

Sam Peckinpah

Sam Peckinpah Filmleri

Sam Peckinpah’ın sanat kariyerinde unutulmayan filmlerinden bazıları; “Konvoy/Chris Christofferson-Ali McCraw/1978”, “Demir Haç/James Coburn-Maximillian Schell-James Mason- Senta Berger-David Warner/1977”, “Vahşi Sürücü/Steve Mq Quenn-Robert Preston-Ida Lupıno-Barbara Leıgh-Ben Johnson/1972”, “Köpekler/Dustin Hoffman-Peter Vaughan-Susan George-Del Henney-Ken Hutchison/1971”, “Vahşi Belde/William Holden-Ernest Borgnine-Warren Oates-Robert Ryan-Ben Johnson/1969”, “Aşk ve İntikam/Marlon Brando-Karl Malden-Pina Pellicer-Katy Jurado-Ben Johnson/1961”, “Osterman’ın Hafta Sonu/Burt Lancester-DenisHopper-Graig T.Nelson/1983”.

Sam Peckinpah Filmleri Listesi

Sam Peckinpah Filmleri
The Osterman Weekend – Osterman’ın Hafta Sonu – 1983
Konvoy – 1978
Cross of Iron – Zafer Madalyası (Demir Haç) – 1977
The Killer Elite – Seçilmiş Katil – 1975
Bring Me the Head of Alfredo Garcia – Bana Onun Kellesini Getirin – 1974
Pat Garrett ve Billy the Kid – Eski Dost – 1973
Junior Bonner – Vahşi Sürücü – 1972
The Getaway – Sonsuz Kaçış – 1972
Straw Dogs – Köpekler – 1971
The Ballad of Cable Hogue – Çöl Şeytanı – 1970
The Wild Bunch – Vahşi Belde – 1969
The Glory Guys – Zafere Doğru – 1965 – Senaryosunu yazmıştır.Filmin yönetmeni Arnold Laven dir.
Major Dundee – Binbaşı Dundee – 1965
Ride the High Country – İz Peşinde – 1962
The Deadly Companions- Tehlikeli Silahşörler – 1961

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *