Destansı Hikayeleri İle Samuray Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Japon kültürünün destansı hikayeleri Samuray Filmleri..Yediden yetmişe aksiyon seven herkesin beğenerek izlediği film türlerinden birisi de kuşkusuz samuray filmleridir. Hepimiz çocukluğumuzda izlediğimiz samuray filmlerinin etkisiyle akrobatik hareketlere kalkışmışızdır. Şimdi sizleri çocukluğunuzun aksiyon duygularına götürecek heyecan dolu kaliteli samuray filmleriyle baş başa bırakıyoruz.

Samuray Filmleri

 

20. 47 Ronin – 2013 – IMDb:6,3

47 Ronin
Keanu Reeves ve Hiroyuki Sanada’nın başrollerini paylaştığı Hollywood yapımı film adeta bir gişe başarısızlığı yaşamış ve zarar etmiştir.Japon samuray filmlerini iyice irdelediğimizde 47 ronin efsanesi için yapılmış bir çok sinema filmi bulabiliriz.

19. Miyamoto Musashi Üçlemesi – Miyamoto Musashi Üçlemesi -1954/1956 – IMDb: 7,6/7,5/7,8

Miyamoto Musashi
Efsanevi Japon savaşçı Miyamoto Musashi, tarihin en iyi kılıç ustası olarak bilinmektedir. Miyamoto Musashi Üçlemesi bu efsanevi kahramanın hayatını beyaz perdeye taşıyan film serisidir.

18. Zatoichi – 2003 – IMDb:7,6

Zatoichi
Yönetmenliğini Takeşi Kitano’nun üstlendiğisamuray filmi Venedik Film Festivali’nden de ödül almıştır.

17. Jûsan-nin no shikaku – 13 Suikastçi – 2010 – IMDb:7,6

Jûsan-nin no shikaku
Japon Akademi Ödülünün de sahibi olduğu filmin yönetmeni Takashi Miike dir.Film 1840 Japonya’sını anlatmaktadır.Filmde ünlü Japon oyunculardan Kōji Yakusho , Takayuki Yamada , Yusuke Iseya ve Ikki Sawamura gibi isimler rol almaktadır.

16. Samurai – Samuray – 1965 – IMDb: 7,7

Samurai
Başrolünü Toshiro Mifune’nin üstlendiği filmde hükümette görevli olan önemli birini öldürme planları yapmakta olan bir grup insanın hikayesi konu ediliyor. Aksiyon ve macera dolu samuray filmlerini severler için tavsiye niteliğinde bir film daha.

15. The Last Samurai – Son Samuray – 2003 – IMDb:7,7

The Last Samurai
Yönetmenliğini Edward Zwick’ın üstlendiği ve Tom Cruise, Timothy Spall, Ken Watanabe ve Shin Koyamada gibi oyuncuların rol aldığı film 1870’lerin Japonya’sının modernizasyon çabası ile köklü geçmişinin çatışması destansı bir şekilde anlatılmıştır.

14. Mibu gishi den – Mibu gishi den – 2003 – IMDb: 7,7

Mibu gishi
Samuray Kanichiro Yoshimura, klanından aldığı az maaş sebebiyle ailesinin geçimini sağlayamamaktadır. Yaşadığı güçlüklerden dolayı daha çok kazanabilme ümidini de yanına alan Yoshimura, yeni bir şehir arayışına çıkar. Pek sevgili ailesinden güçlükle ayrılan Yoshimura, kılıç yeteneği sayesinde epey güçlü olan bir klanın Shinsengumi takımında kendine yer bulmayı başarır.

13. Bushi no ichibun – Sevgi ve Onur – 2006 – IMDb: 7,8

Bushi no ichibun
Kocasının onurunu savunmak adına fedakarlık yapan kadın ile onun genç ve gözleri görmeyen samuray eşi Kimura arasında geçen ilişkiyi beyaz perdeye taşıyan Yôji Yamada yapımı filmdir.

12. Ame agaru – Yağmurdan Sonra – 1999 – IMDb: 7,9

Ame agaru
Ihei adlı samuray efendisi olmayan eski bir samuraydır. Eski samuray Ihei yolculuğa çıkmak istemektedir. Yolculuk esnasında Lord Shigeaki’nin alakasını çeker ve samuray eğitmeni olarak Lordun kalesinde işe alınır.

11. Kakushi-toride no san-akunin – Gizli Kale – 1958 – IMDb: 8,1

Kakushi-toride no san-akunin
Film Ortaçağ Japonyasın da geçmektedir. Derebeylik lordu Yamana’nın, Akizuki’yi bozguna uğratması sonucu, Akizuki’nin mirasçısı prenses Yukihime hayatta kalıp samuray Rokurota’yla beraber bir kalede gizlenir. Prensesin, kabilesine ait olan 170 pound altın külçe olan savaş servetini yanına alarak Akizukis’in dostu Hayakawa’nın elindeki komşu vilayete kaçacağını düşünen Yamana, altınları prenses ile birlikte yakalama emri verir. Bunlar yaşanırken altını Matashichi ve Tahei isimli iki düşük rütbe sahibi samuray topraktan çıkartır. Ancak onların sevinci Rokurota’ın sinirle patlaması sonucu erken son bulur.

10. The Sword of Doom – Kader Kılıcı – 1966 – IMDb: 8,1

The Sword of Doom
Ryunosuke Acımasız ve soğukkanlılığıyla bir katildir. Hiç çekinmeden insan öldürebilen Ryunosuke, öldürdüğü adamın karısı olan kadına göz koyabilecek kadar da umursamaz bir katildir. Tsukue ise her yerden dışlanan bir samuraydır. Tsukue ise politik tartışmalar içinde bulunan Japonya’da işler alan kiralık bir fedaidir.

9. Sanjûrô – Sanjûrô – 1962 – IMDb: 8,2

Sanjûrô
Film belediyede yüksek bir mertebesi olan valinin kaçırılması ile başlar. Valinin yeğeni olan İori amcasını kaçıranların elinden kurtarma konusunda kararlıdır. Yanına aldığı 8 samuray ile yola koyulur. Ancak İori’nin samuray arkadaşları hayli deneyimsizdir. Bu deneyimsiz kurtarma ekibine lider olacak esaslı bir samuray gerekmektedir. Sanjûrô aranan kandır. Genç ekip ilk başlarda Sanjûrô’ya mesafeli yaklaşsalar da zamanla onun sıcakkanlı tavırlarını da keşfedip ısınırlar. Yorgun samuray Sanjûrô, gençlere önemli dersler vermekte ve vali amcayı kurtarmada onlara yardımcı olmaktadır.

8. Kumonosu-jô – Kan Tahtı – 1957 – IMDb: 8,2

Kumonosu-jô
Film bir Shakespeare eseri olan Macbeth’inin ortaçağ Japonya’sına uyarlanan halidir. Filmin ana teması imparatorluk-derebeylik arasında yaşanan hırs mücadelesidir. Lord Washizu ile Lord Miki, askeri bir zafer sonrası Cobweb ormanında kaybolurlar. Bu ormanda Washizu’nun geleceğinde ihtişamlı şeyler gören, Miki’nin soyunun geleceği için ise daha ihtişamlı şeyler gören esrarengiz yaşlı bir kadın ile tanışırlar. Hırslı karısının kışkırtmasıyla Washizu İmparator’un ölmesi pahasına da olsa yaşlı kadının bu kehanetinin çok daha fazlasını gerçekleştirmek adına planlar yapmaya kalkışır.

7. Tasogare Seibei – Alacakaranlık Samurayı – 2002 – IMDb: 8,2

Tasogare Seibei
Hayatının aşkına kavuşamayan Iguchi Seibei, 19. yüzyıl ortalarında samuraylığın son demlerini yaşadığı günlerde hayatını sürdüren düşük rütbe sahibi bir samuraydır. Aynı zamanda hasta annesi ile kızının bakımı da onun omuzlarındadır.İçkili gecelerde kahramanlık hikayelerini anlatıp gününü gün eden samurayların aksine Seibei, daha kadınlara özgü işlerle uğraşıp ev geçindirmek zorundadır. Çocukluk aşkı Tomoe’nin eski kocasını öldürmesiyle daha fazla tanınmasına karşın Seibei, ev işleri yapmakla meşgul olan bir alacakaranlık samurayıdır . Bir gün Seibei’ye, güçlü bir samurayı öldürme görevi verilir. Artık Seibei için yeniden onurunu kurtarma şansı doğmuştur.

6. Ran – 1985 – IMDb:8,3

Ran
Japon-Fransız ortak yapımı olarak çekilen filmin yönetmeni Akira Kurosawa’dır.Destansı anlatımı ile dikkat çeken film ayrıca Tokyo Uluslararası Film Festivali’nde gösterilmiştir.

5. Rashômon – Raşomon – 1950 – IMDb: 8,3

Rashômon
Rashomon filmi gerçeklik ve insan ilişkileri hakkındaki söylemleri ile sinema tarihinde adını duyuran en etkin filmlerden biri olamakla birlikte, Doğu sinemasının bilincine ulaşma konusunda da ilk öncü niteliği taşıyan filmdir.Filmde kasabada yaşamakta olan bir kadın, kocasının öldürülmesinin ardından tecavüze uğrar. Olaya şahit olan birkaç kişi bulunmaktadır ve her kafadan farklı bir ses çıkmaktadır. Kim doğru kim yalan söylüyor sorusu merak konusudur. Gizemli bir cinayetin de eklendiği sorular çözüme ulaşacak mıdır?

4. Yojimbo – Yojimbo – 1961 – IMDb: 8,3

Yojimbo
1800’lerin Japonyası’da yaşayan Sanjuro adındaki gezgin bir samuray, rakip iki çeten arasında bölünen bir kasabaya gelir. Yeteneklerini bir sokak savaşında gösterdikten sonra, en fazla para veren çeteye kılıcını kiralar.Hain ve alçak ruhlu insanlardan oluşan tarafların Sanjuro’ya her ihanetinde, Sanjuro da tarafını değiştirir. Böylelikle iki tarafı birbirine kırdırtan Sanjuro bu sayede kasabayı da bu dertten kurtarmaya başlar. Fakat bir çete liderinin kardeşi olan Unosuke geldiğinde işler değişir. Zira Unosuke’nin elinde dönemin şartları için hayli üstün özellikle garip bir silah vardır. Bu bir tabancadır.

3. Jôi-uchi – Samuray İsyanı – 1967 – IMDb: 8,4

Jôi-uchi
Aşkı uğruna ordusu ve bütün klanına karşı duran bir samurayın hikayesi… Kendi bulamadığı mutluluğun, oğlundan koparıldığını gören bir baba… Kalbi ve mantığı arasında kalmış bir kadın…

2. Seppuku – Harakiri – 1962 – IMDb: 8,7

Seppuku

Film 1630 yılındaki Japonya’da geçmektedir. Yaşlı bir samuray Japon kültürünün ilginç bir geleneği olan harakiri için İyi şehrine gelmiştir. Onurlu bir biçimde hayatına son vermeyi arzulayan bu samurayın önündeki tek engel ise toprak sahibi lordun huzuruna çıkıp ondan bu konuda izin almaktır. Fakat bu sırada kendisinden evvel harakiri isteğiyle lordun huzuruna çıkan genç bir samurayla karşılaşır. Bu karşılaşma tüm işleri değiştirecektir.Film Japon kültürünün enteresan bir geleneği olan harakiriyi mercek altına almıştır. Tarihsel anlamda savaş sonrası dönemi konu alan film, haliyle işsiz kalan samurayların da yaşadığı zorluklara ışık tutmakta. Beyaz perdeye taşıdığı feodalik toplum profili vasıtasıyla onur, gurur,asalet, yaşam ve ölüm kavramları üzerine kayda değer yorumlar yapıyor. Japon sinemasının önde gelen başyapıtlarından olan Harakiri filminin yönetmenliğini esrarengiz yapısıyla tanınan Masaki Kobayashi üstleniyor.

1. Shichinin no samurai – Yedi Samuray – 1954 – IMDb: 8,7

Shichinin no samurai
Sürekli haydut baskınlarına maruz kalan bir grup köylü Usta Samurai Kambei’nin fedakarlığına ve cesaretine şahit olup ondan köylerini korumasını isterler. Kambei bu isteği bir çıkar gözetmeksizin kabul eder ve öncelikle kısa zamanda müridi olan genç samuray Katsushiro’yu, sonrasında da güç kullanmaya meraklı bir samuray gibi görünen, ancak daha sonra bir çiftçi oğlu olduğu öğrenilen Kikuchiyo’yu yanına alır.Ekibine dört yeni samuray daha ekleyip köyü savunmaya girişen Usta Kambei köylülerce sevinçle karşılanır ve herkesin onu sever. Kambei daha sonra onlara kendilerini nasıl savunacaklarını öğretir. Bu sırada köyün çevresinde dolaşan haydutlar da yeni saldırılarını planlamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *