Yaratıcı Senaryolar ile Sizleri Şaşırtan Şantaj Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Film türleri arasında aksiyon sahneleri ve gerilim duygusu içinde kendinizi kaybedeceğiniz ve etkisinden çıkamayacağınız bir tür olan şantaj temalı filmler kurgusu ve olay örgüsü ile izleyiciyi her saniye şaşırtıp bir sonraki sahneyi merak ettiren filmlerdir. Kimi filmlerde ana karakterlerden biri şantaj ve tehdit ile ön planda olurken kimi filmlerde ise şantaj ve tehdit doğa üstü bir güç tarafından gerçekleştirilmektedir. Şantaj temalı filmler denildiğinde aklınıza gelebilecek en kaliteli ve en beğenilen 15 filmi sizler için bir araya getirip listeledik. Listede aksiyon ve gerilim tadında bayılacağınız filmler yer alıyor.

Şantaj Filmleri

 

15. The Box – Kutu – 2015 – IMDB : 5,9

The Box
Filmde Cameron Diaz mutlu bir ailesi olan ve küçük çocukları ile banliyöde mutlu bir hayat süren Lewis ailesinin hanımı rolünde karşımıza çıkıyor. Mutlu giden hayatları kapılarına bırakılan bir tahta kutu ile alt üst oluyor. Kutu içinde yer alan notta; kutu üzerinde yer alan düğmeye basmaları halinde 1 milyon doların sahibi olacakları, bu durumun tanımadıkları bir insanın hayatına mal olacağı yazılıdır. Düğmeye basmamaları halinde çocuklarının öldürülmesi şantajı ile karşı karşıyadırlar.

14. Transporter 2 – Taşıyıcı 2- 2005 – IMDB : 6,3

Transporter
Jason Statham bu filmde Frank olarak çıkıyor. Özel operasyonlarda geçen askerlik hayatının emeklilik döneminde paralı asker olarak devam eden Frank belirli ücretler karşılığında kendisine teslim edilen paketleri taşıyor. Taşıma işleminin altın kuralları; paket açılmayacak, kim için çalıştığı sorulmayacak, anlaşma bozulmayacaktır. Bu kurallar çerçevesinde aldığı paketi yerine ulaştırmak için çıktığı yolculukta paketi ele geçirmek isteyen mafya elemanları ile amansız bir mücadeleye giren Frank hayatı ile tehdit edilmektedir.

13. Next – Gelecek – 2007 – IMDB : 6,7

NextCris, bir kaç saniye sonrasında olacak olayları önceden tahmin etme yetisine sahip tuhaf bir kişiliğe sahiptir. Devlet Cris’in bu yetisini kendi çıkarı için kullanmak istediği için devletten kaçan Cris Las Vegas mafyasının pençesine düşer. Mafya Cris’i devletin içine sızdırdığı köstebek için kullanmak ister. Bu teklifi kabul etmemesi halinde Crisi öldürme şantajı yapan mafya karşısından Crisi’in bu durumdan kurtulma macerasına şahit olacaksınız.

12. Shoot Em Up – Hepsini Vur – 2007 – IMDB : 6,7

Shoot Em Up
Abd’de otobüs durağında bekleyen kahramanımızın önünden koşarak katilinden kaçan hamile kadını isteksiz bir şekilde kurtararak kendisini birden bire olayların içinde bulur. Bir yandan hamile kadının doğurduğu çocuğu mafyadan korumaya çalışırken bir yandan da mafya elemanları ve çeteler ile uğraşmak durumunda kalıyor. Çocuğun hayatı ile kendi hayatı arasında tehdit edilen Smith bu durumdan nasıl kurtulacak.

11. Transporter 3 – Taşıyıcı 3 – 2008 – IMDB: 6,8

Transporter 3
Ukrayna Çevre Koruma Ajansı Başkanı Leonid Vasilev’in kaçırılan kızı Frank’a taşıması için verilen pakettir. Frank paketi sorgulamadan alır ve teslim edeceği yere doğru yola çıkar. Yolda başına gelen olaylar sırasında paketin içeriğini öğrenir. Bir tarafta nükleer atık yüklü gemi bir tarafta küçük kızın hayatı Frank’in sorumluluğundadır.

10. Deja Vu – Geçmişe Dönüş – 2006 – İMDB:7,0

Deja Vu
Teknolojik çağda New Orleans’da yaşanan bir patlamanın ardından Ajan Carlin soruşturmayı devralır. Olayın araştırılması sırasında olay anından öncesine bir yolculuk yaparak suçluları durdurmaya çalışan Ajan Carlin olayların akışını değiştirebilecek midir ?

9. Phone Booth – Telefon Kulübesi – 2002 – İMDB: 7,1

Phone Booth
Kahramanımız hiç zamanı olmayan ve her işini asistanı tarafından yapılan bir reklamcıdır. Bir gün caddede yürürken çalan telefon kulübesine girip telefonu açmasıyla hayatı değişir. Alnında yer alan keskin nişancı silahının lazeri ile katil tarafından yönetilmeye başlanıp kötü niyetine alet olmak zorunda kalan Stu Shepard kendini nasıl kurtaracak.

8. Shooter – Tetikçi – 2007 – İMDB:7,2

Shooter
Hayatını kusursuz bir nişancı olarak yaşamış olan Mark, son görevi istemeye istemeye kabul eder ve görevin ne olduğunu kısa sürede anlayıp görevi kabul etmek istemez. Ailesi ile tehdit edilen Mark bu durumdan kurtulmanın yollarını aramaya başlar.

7. The Rock – Kaya – 1996 – IMDB:7,4

The Rock
Asi ruhlu deniz komandoları kimyasal silahlar ile Alcatraz adasını ele geçirdiği turistleri rehin alarak 100 milyon dolar fidye karşılığında turistleri serbest bırakacaklarını devlet yöneticilerine iletirler ve fidye alamamaları durumunda tüm adayı haritadan sileceklerini belirtirler. Devlet ile asi komandoların şantaj ve blöfleri karşılıklı olacaktır.

6. Watchmen – Gözcüler – 2009 – IMDB:7,6

Watchmen
Soğuk savaş döneminde nükleer tehditler altında yaşayan ABD ve Rus halkı gizli kahramanlar ile korunmaktadırlar. Bir gün bu kahramanlardan birisi öldürülür ve bu gruba yönelik bir komplo olduğu ortaya çıkar. Kendi hayatları ile halk hayatının güvenliği arasında kalan Gözcüler bu komplodan sıyrılmanın yollarını aramaya başlarlar.

5. Traıning Day – İlk Gün – 2001 – IMDB:7,7

Traıning Day

Acemi polis Jake ilk görev gününde büyük bir komplo ve şantaj ile karşı karşıya kalır. Bu şantajdan kurtulup komployu kuranı bulmak için çaba sarf ederek olaylar devam eder.

4. Saw – Testere – 2005 – 7,7

Saw
Bir psikopat seri katil insanları bir mahsene kapatarak onlarla yun oynamaya başlar. Mahsene zincir ve kelepçe ile tutsak edilmiş olan kahramanlarımız buradan kurtulmanın yollarını aramaya başlarlar.

3. Taken – 96 Saat – 2008 – 7,9

Taken
Emekli CIA ajanı Bryan’ın kızı kaçırılır. Kadın ticareti yapan çete, kızının hayatı ile tehdit edip ya sessiz kalmasını yada yükü miktarda fidye getirmesini ister. Bryan bu durumdan kurtulmak için yollar aramaya başlar.

2. Captain Phillips  – Kaptan Philip – 2013 – IMDB: 8,1

Captain Phillips
Maers Alabama adlı kargo gemisi Somali’nin doğu kıyısında korsanların saldırısına uğrar. Kaptan Philip tayfalarının hayatı ve ABD’nin dünyadaki imajı arasında kalmıştır. Kaptan hem tayfalarını kurtarmanın hem de ülkesinin imajını kurtarmanın yollarını aramaktadır.

1. The Silence Of The Lambs – Kuzuların Sessizliği – 1991 – İMDB 8.9

The Silence Of The Lambs
Genç FBI ajanı Starling kurbanlarının derisini yüzen bir katilin elinden rehin tuttuğu kurbanı kurtarmaya çalışmaktadır. Kadının hayatı ile kendi hayatı arasında seçim yapılması istenilen ajan kadını kurtarmanın yollarını aramaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *