Satıcı (The Salesman) Filmi Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Emad ve Rana tiyatro oyuncusu bir çifttir. Arthur Miller’in “Satıcının Ölümü” isimli oyununda başrol oynadıkları sırada evlerinin yıkılma tehlikesinin bulunduğu için yeni bir ev aramak durumunda kalırlar. İş arkadaşlarının birinin önerisiyle bir evde kiracı olarak kalmaya başlarlar. Çift eve taşındıkları ilk zamanlar oldukça mutludur çünkü ev tam istedikleri gibi çok güzel bir evdir. Ancak çiftin kulağına evin bir önceki kiracısı ile ilgili dedikodu gelir. Çiftin eve taşınmasından kısa bir süre sonra Rana birileri tarafından saldırıya uğrar. Rana bu saldırıyı polise bildirmek yerine kendisi çözmek ister. Yaşanan bu olaylar Emad ve Rana arasındaki ilişkilerin bozulmasına neden olur.

Satıcı Filmi Konusu:

Filmin senaristliğini ve yönetmenliğini Oscar ödüllü İranlı yönetmen Asghar Farhadi üstlenmiştir. Farhadi, bu proje için İspanya’da Penelope Cruz’la yürütmüş olduğu projesini askıya almıştır. Filmin başrollerinde Shahab Hosseini, Taraneh Alidoosti, Babak Karimi, Mina Sadaati gibi İran sinemasının önemli oyuncuları rol alıyor. Filmde seyirciler kadın erkek ilişkilerine yönetmen Farhadi’nin farklı bakış açısıyla tanıklık ediyor. Film Cannes Film Festivali’nde En İyi Senaryo En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanarak, İran’ın Oscar adayı seçilmiştir. Aynı zamanda filmin 89. Akademi Ödülleri’nde Yabancı Dilde En İyi Film Ödülü’nü de aldığını belirtmemiz gerek. Bunun yanında birçok farklı ödül alan film birçok ödüle de aday gösterilmiştir.

Yönetmen Farhadi, filmde oynatmak için sosyal medyayı kullanarak insanlardan kısa deneme çekimleri yaparak kendisine yollamasını istemiştir. Bunun üzerine yüzlerce kişi videolarını çekerek Farhadi’ye ulaştırmıştır. Film İran’da yayınlandığı hafta gişe rekoru kırarak büyük bir başarıya imza atmıştır.

Satıcı Filmi Karakterleri:

 

Shahab Hosseini (Emad):


3 Şubat 1974 yılında dünyaya gelen İranlı oyuncu özellikle “Bir Ayrılık” isimli filmde büyük beğeni toplamıştır. Shahab Hosseini, oyunculuğun yanı sıra yönetmenlik ve senaristlik de yapmaktadır. Oyuncu 2016 yılında “Satıcı” filmiyle Cannes Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanmıştır. Oyuncu filmde başarılı bir tiyatro oyuncusunu canlandırmaktadır.

Taraneh Alidoosti (Rana):


Başarılı oyuncu 12 Ocak 1984 doğumludur. Asghar Farhadi’nin vazgeçemedeği oyunculardan biri olan genç oyuncu filmde karı koca tiyatro sanatçısı olan bir çift rolünde Shahab Hosseini ile birlikte seyirci karşısına çıkmaktadır. Oyuncu 2008 yılında seyircisiyle buluşan “Elly Hakkında” isimli filmde Elly isimli başroldeki karaktere hayat vermiştir.

Babak Karimi (Babak):


İranlı aktör Babak Karimi 22 mart 1960 yılında Prag’da dünyaya gelmiştir. Yönetmen bir baba ve tiyatrocu bir anneden dünyaya gelen Karimi de hayatını sanata adamaya karar verir. İtalya sanat eğitimi alan oyuncu burada ünlenir. Asghar Farhadi’nin çeşitli filmlerinde rol alan tecrübeli oyuncu son olarak “Satıcı” filminde Babak rolünde karşımıza çıkıyor. Babak, Rana ve Emad’in kendileri gibi tiyatro sanatçısı bir arkadaşlarıdır ve onlara ev bulma konusunda yardım eder.

Mina Sadati (Sanam):


1981 doğumlu İranlı güzel oyuncu son olarak büyük yankı uyandıran “Hz. Muhammed: Allah’ın Elçisi” isimli filmde Amine rolüyle seyirci karşısına çıkmıştır. Filmdeyse karşımıza Sanam rolüyle çıkmaktadır.

Farid Sajjadhosseini (Naser):


Filmde Naser rolüyle izlediğimiz Farid Sajjadhosseini 1949 yılında İran’ın Ahvaz kentinde dünyaya gelmiştir. Esasen yönetmenlik yapan sanatçı çeşitli ödüller alarak bu alandaki başarısını kanıtlamıştır. Sanatçının tecrübesiyle genç oyunculara yol gösterdiğini söyleyebiliriz.

Maral Bani Adam (Kati):


Güzel oyuncu filmde Kati rolüyle karşımıza çıkmaktadır.

Satıcı Filmi Detay:

Orijinal İsmi: The Salesman
Senarist:Asghar Farhadi
Yönetmen:Asghar Farhadi
Oyuncular:Shahab Hosseini, Taraneh Alidoosti, Babak Karimi, Mina Sadati, Farid Sajjadhosseini, Maral Bani Adam, Mehdi Kooshki, Emad Emami
Yıl:2017
Tür:Dram
Ülke:İran, Fransa
Süre:123 Dakika

Satıcı (The Salesman) Filmi Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *