Birbirinden İyi Satranç Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Satranç filmleri, spor filmleri sevenler için hoş vakit geçirebilecekleri ve eğitici yanları ile kişisel gelişim imkanı bulacakları filmler olarak karşımıza çıkıyor. Bu alanda 1990’lı yıllardan itibaren bir çok yapıtın oluşması, sinema izleyicilerinin alternatif seçeneklerini güçlendiriyor. Listemizde yer verdiğimiz 20 eser hakkında kısa bilgileri bulabilirsiniz.

Satranç sporunun tamamen zihinle ilgili olması, fiziki bir güce gereksinim duymaması, bu spora olan saygıyı oldukça yüceltmektedir. Bir çok felsefi görüşe göre, satranç sadece bir oyun olmaktan çok öte stratejik ve felsefi bir spor dalıdır. Bu nedenle, stratejik, zeka ve yetenek gibi özelliklerin baş gösterdiği filmleri seven izleyiciler için bu filmler adeta biçilmiş kaftan. Listemizde yer alan The Dark Horse – Kayıp Şampiyon, Bobby Fischer Against the World ve Searching for Bobby Fischer – Masum Hamleler, bu film türünü seven izleyicilerin kesinlikle kaçırmaması gereken eserler arasında yer alıyor. Özellikle büyük satranç ustası Bobby Fischer etrafında şekillenen ve oldukça büyük ilgi çeken eserler, genel olarak bu spor dalıyla ilgilenen ya da ilgilenmeyen tüm sinema izleyicilerinin ilgisini çeker durumdadır. Eğer bir seçenek arıyorsanız, bu üç filmden biriyle başlamanızı kesinlikle tavsiye ederiz.

Sinema severler olarak sizin temennilerinizi paylaşarak, ilerleyen dönemde de seyir keyfi yüksek ve kaliteli filmler görebilmemiz umuduyla, vaktinizi değerlendirirken, size değer katacak bu filmlerle güzel zamanlar geçirmeniz dileğiyle, iyi seyirler…

Satranç Filmleri

 

20. Wicked Blood – IMDb: 5,4/10


Wicked Blood, yazar ve yönetmen koltuğunda Mark Young’un yer aldığı 2014 yılında vizyona giren bir gerilim filmi olarak izleyicilerin karşısına çıkıyor. Filmde, Abigail Breslin, Alexa Vega ve Sean Bean’ın hayat verdiği karakterlerin yaşadıkları anlatılıyor. Gerilim ve spor filmlerini sevenlerin izleyebileceği bir film lakin aldığı puan ne yazık ki oldukça düşük.

19. Uncovered – 1994 – IMDb: 5,9/10


Oldukça düşük bir puan alan 1994 yapımı film, Jim McBride tarafından yönetiliyor. Ana karaktere hayat veren ise Kate Beckinsale’di. Satranç filmleri arasında çok yankı getirmese de boş vaktinizi değerlendirmeniz için alternatif olabilecek bir film. Yine de listenin devamına göz atmanızı tavsiye ederiz.

18. Knight Moves – Şah Mat – 1992 – IMDb: 6,1/10


Knight Moves, 1992 yılında vizyona giren bir Amerikan gerilim filmidir. Brad Mirman’ın yazıp, Carl Schenkel’in yönettiği bu gizemli ve ilgi çekici film, garip cinayetlerle suçlanan satranç ustasının hayatı etrafında şekilleniyor. Ortalamanın biraz üzerinde bir puan alan Knight Moves, editörler tarafından izlenmeye değer olarak nitelendiriliyor.

17. Computer Chess – 2013 – IMDb: 6,3/10


Computer Chess filmi 2013 yılında vizyona giren komedi ve drama filmidir. Andrew Bujalski tarafından yazılıp yönetilen film Alfred P. Sloan Özellikli Film Ödülü’nü kazanmıştır. 6,3 IMDb puanı ile adından çok bahsettirmeyen Computer Chess filmi yine de güzel vakit geçirmenizi sağlayabilir.

16. Five Fingers – IMDb – 2006 – IMDb: 6,4/10


Chad Thumann’ın ve Malkin’in yazdığı 2006 gerilim ve drama karışımı filmin yönetmen koltuğunda ise Laurence Malkin yer alıyor. Gina Torres, Touriya Haoud, Ryan Phillippe ve Colm Meaney’in birlikte rol aldığı film on yapımcı ile beyaz perdeye aktarılmıştır. Hollanda, Fas ve Louisiana’da çekilen Five Fingers, 6,4 IMDb puanı ile vaktinizi değerlendirebilecek alternatifler arasında yerini alıyor.

15. Knights of the South Bronx – 2005 – IMDb: 6,8/10


Yönetmenliğini Allen Hughes’un üstlendiği dram türünde yer alan Knights of the South Bronx, 2005 yılında izleyicileri ile buluştu. Filmimiz, 70’li yılların ilkokul çocuklarının rekabet seviyesinde oyun oynamalarını öğreten David MacEnulty’nin hayatı çevresinde şekilleniyor. Sonunda ise New York City’nin satranç şampiyonlarını yetiştiriyor. Bu eğitici ve sürükleyici film ile hoş vakit geçireceğiniz kesin. Filmimizin IMDb puanı ise ortalamanın birazcık üzerinde yer alıyor.

14. Game Over: Kasparov and the Machine – 2003 – IMDb: 6,8/10


Game Over: Kasparov and the Machine, tarihin en yüksek puanını alan satranç oyuncusu Garry Kasparov’un 15 yıl boyunca Dünya Şampiyonu olmasını konu alan, belgesel tarzında bir film olarak izleyicilerin beğenisine çıkıyor. IMDb’den 6,8 puan alan Game Over: Kasparov and the Machine 2003 yılında vizyona girmiştir. Yönetmen koltuğunda ise Vikram Jayanti, oyuncu kadrosunda ise Marc Ghannoum, Joel Benjamin, Michael Greengard gibi değerli isimler yer almaktadır.

13. Queen to Play – 2009 – IMDb: 6,8/10


Film, Corsica adasındaki bir Fransız meclis üyesi olan Sandrine Bonnaire etrafında şekilleniyor. 2009 yapımı olan bu Fransız filmi, drama kategorisinde yer alıyor. Filmin ana karakteri satranç alanındaki ilgisiyle birlikte bu yeteneğini geliştirir ve bir Amerikan doktoru olan Kevin Kline ile karşılaşır. Olaylar da bunun akabinde gelişmeye başlar. Vaktinizi değerlendirmenizi sağlayacak güzel bir film.

12. The Luzhin Defence – 2000 – IMDb: 6,9/10


The Luzhin Defence filmi, Vladimir Nabokov’un Savunma romanından uyarlanarak beyaz perdeye aktarılmıştır. Zihinsel işkenceler gören, İtalya’nın birinci sınıf turnuvalarında yarışan genç kadın üzerinde yoğunlaşan kurgu, satranç seven sinema izleyicileri için güzel bir alternatif oluyor. 2000 yılında vizyona giren filmi Marleen Gorris yönetiyor. Ayrıca filmde rol alan Emily Watson, en iyi kadın dalında aday gösterilmiştir.

11. Life of a King – 2013 – IMDb: 6,9/10


2013 yılında vizyona giren Life of a King, Jake Goldberger’in yönetmen koltuğunda oturdu, Cuba Gooding Jr., Dennis Haysbert ve Lisa Gay Hamilton’ın karakterlere hayat verdiği, bir kralın hayatını ele alan Amerikan drama filmi olarak izleyicileri ile buluşuyor. 6,9 IMDb puanı ile ortalamanın biraz üzerinde olan film boş vaktinizi değerlendirmek için güzel bir seçenek olacaktır.

10. Pawn Sacrifice – Şah Mat – 2014 – IMDb: 7/10


Edward Zwick yönetmenliğinde 2014 yılında vizyona giren film, sadece satranç severlerin değil, tarih severlerin de büyük ilgisini çekmişti. Dönemin güzel filmlerinden biri olan Şah Mat, orijinal adıyla Pawn Sacrifice, satranç filmleri içerisinde adından söz ettirecek nitelikte. Filmimizde, soğuk savaşın hareketlendiği dönemlerde, Amerikan satranç gurusu olarak nitelendirilen Bobby Fischer, Sovyetler Birliğine meydan okuduğu sıralarda gerçekleşen güç savaşı konu alınıyor. IMDb’den 7 puan alan film, satranç severlerin arşivlerinde yer alıyor.

9. The Lookout – Gözcü – 2007 – IMDb: 7,1/10


Scott Frank’ın ilk yönetmenlik deneyimi olan The Lookout, dilimize Gözcü adında çevrilmiştir. 2007 yılında vizyona giren filmde, Jeff Daniels ve Matthew Goode oynamaktadır. Trafik kazası sonucu beyin yetilerini ve yaşamının bir bölümünü yitirmiş olan Chris’in hayata adapte olma çabaları çerçevesinde şekillenen The Lookout, aldığı 7,1 puan ile izlenmesi gereken filmler arasında yer almayı başarıyor.

8. Lang Leve de Koningin – 1995 – IMDb: 7,2/10


Lang Leve de Koningin, 1995 yılında Van Esmé Lammers’ın kurucularından Max Euwe tarafından hazırlanarak sinema severlerin beğenisine sunuluyor. Filmin konusunu, Tiba Tossijn ile hoofdrol ve Sara en Monique van de’ın Venüs’le bir araya gelerek, Schaakspel ile tanışması üzerine gelişen olayları konu alıyor.

7. Brooklyn Castle – 2012 – IMDb: 7,3/10


Brooklyn Kalesi, 2012 yılında vizyona giren bir spor dalı filmi. Satranç filmleri arasında, sinema severlerce önemli bir yer edinen Brooklyn Castle, New York’ta olan bir devlet okulu olan Intermediate School hakkında bilgiler veren bir belgesel filmi. Film, yıl boyunca okulun satranç takımında yer alan üyelerin beşini mercek altına alarak, yaşadıkları zorlukları, başarı ve başarısızlıkları etrafında şekilleniyor.

6. Chess Fever – 1925 – IMDb: 7,3/10


Nikolai Shpikovsky ve Vsevolod Pudovkin tarafından yönetilen Chess Fever, 1925 yılında vizyona giren sessiz bir komedi filmi olarak izleyicileriyle buluşmuştur. Film, Pudovkin’in Beyin Mekaniği filminin çekimleri sırasında boş bulduğu anlarda çekimini yapmasıyla ortaya çıkan bir komedi yapıtıdır. 7,3 puanı ile izlenmesini tavsiye ettiğimiz filmler arasında.

5. Queen of Katwe – 2016 – IMDb: 7,3/10


William Wheeler’ın yazdığı, Mira Nair’in yönettiği Queen of Katwe, 2016 yılında vizyona giren Amerikan biyografik satranç filmi olarak izleyenlerini karşılıyor. Film, Phiona Mutesi adında, Kathe’de yolsul bir aile de yaşayan ve satranç oynamayı öğrenerek, Dünya Satranç Olimpiyatları’na katılarak yüksek başarılar elde eden bir kızın hayatı üzerinden ilerliyor. Öykü, Tim Crothers’ın kitabından uyarlanarak, sinemaya aktarılmıştır. Satranç filmleri kategorisinde izlenmeye değer bir film olarak tarihte yerini alıyor.

4. Bobby Fischer Against the World – Bobby Fischer Dünyaya Karşı – 2011 – IMDb: 7,4/10


Büyük satranç ustası ve 11. Dünya Şampiyonu olan Bobby Fischer’ın hayatını konu alan belgesel film, satranç severlerin kaçırmaması gereken bir film olarak listemizde yerini alıyor. 7,4 IMDb puanı ile de göz dolduran film 1972 Dünya Satranç Şampiyonası’ndan da nadir arşiv görüntüleri içermekte. Bu önemli film bir çok satranç ustasının da ropörtajlarını içerdiği gibi filmin bitiş süresine birkaç ay kala kaza nedeniyle hayatını kaybeden Karen Schmeer’e ithaf edilmiştir.

3. Searching for Bobby Fischer – Masum Hamleler – 1993 – IMDb: 7,5/10


Yönetmen koltuğunda Steven Zaillian’ı gördüğümüz, 1993 yapımı bu filmi satranç severler kesinlikle izlemeli. Film bir çok konuyu ele almakta. Bunlardan ilki ebeveyn ile çocuk arasındaki ilişki üzerine oldukça güzel şeyler anlatmakta. Bunun yanı sıra, Masum Hamleler, kurgusu ve öyküsü sebebiyle, satranç bilmeyenlerin de keyifle izleyebileceği bir film zira filmde teknik bilgi olarak pek fazla diyalog geçmiyor. Filmin hikayesi ise kısaca şöyle; 7 yaşındaki çocuğun satrança olan ilgisini keşfeden aile onu bu alanda yetiştirmeye başlıyor ve olaylar bunun akabinde gelişiyor. Çocuk bir çok satranç maçı yapıyor hatta maç yaptığı kişilerden biri de The Matrix filminin Morpheus’u Laurence Fishburne. Satranç üzerine filmler serisinde, puanının çok yüksek olmadığına aldanmadan izlenmesi gereken bir film.

2. The Dark Horse – Kayıp Şampiyon – 2014 – IMDb: 7,6/10


Kayıp Şampiyon, orijinal adıyla The Dark Horse, James Napier Robertson tarafından yazılan ve yönetilen 2014 yapımı bir Yeni Zelanda, dram filmidir. Cliff Curtis ve James Rolleston’un rol aldığı film, Yeni Zelanda Film ödüllerinde, en iyi film, en iyi senaryo, en iyi yönetmen, en iyi erkek oyuncu, en iyi yardımcı erkek oyuncu ve en iyi puan türlerinde aday oldu. Yanı sıra Yeni Zelanda eleştirmenlerine göre, şimdiye kadar yapılmış en büyük Yeni Zelanda filmi olarak tarihe geçti.

1. Fresh – 1994 – IMDb: 7,7/10


Fresh, Amerikan bir suç filmi olarak izleyicilerin beğenisine sunuluyor. Boaz Yakin’in yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlendiği film 1994 yılında vizyona girmiştir. Fresh filmi çok ses getirmese de eleştirmenlerin beğenisini kazanan bir film olarak tarihe geçti. IMDb’den aldığı 7,7 puanı ile izlenmeye değer film olarak görülüyor.

A comment on "Birbirinden İyi Satranç Filmleri"

  1. Isimmi says:

    Ben bir film ariyorum(80) lerde yapilmis.Dunyaca unlu satranc sapiyonu emekli olmushuzurlu hayat surerken bir kizla yakinlasir .Kizin amaci eski sampiyonla mac yaparken ayni hamleleri milyon dolar odullu turnuvadaki erkek arkadasina yollamak ve eski sampiyonun haamleleriyle turnuvayi kazanmaktir

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *