Sizi Farklı Yerlere Götürecek Savaş Karşıtı Filmler

0/5 Votes: 0
Report

Description

Savaş Karşıtı Filmler Listesi’ni hazırlarken biraz titiz davrandık.25 filmi içeren listemiz değişik yönetmenlerden savaşın cephe kısmı ve arkasını gösteren birbirinden güzel yapımlarla dolu.Bazı filmler politik veya savaş filmleri gibi gözükebilir.Ancak filmlerin ortak özelliği savaşın yıkıcı gücünü göstermeleridir.Sizlerde YORUM kısmını kullanarak listemiz hakkında veya listemizde olmasını düşündüğünüz filmleri yazarak paylaşabilirsiniz.Savaşın psikolojik etkileri ve yıkımını gösteren filmler listemize geçmeden önce François Fenélon’ın bir sözünü paylaşmak istiyorum..

Not: Filmler IMDb puanlarına göre sıralanmıştır.

Table of Contents

Tüm savaşlar İç Savaştır, Çünkü Tüm İnsanlar Kardeştir.
                                                                                (François Fenélon)

Savaş Karşıtı Filmler – 25 Film

 

25. Flags of our Fathers – Atalarımızın Bayrakları – 2006 – IMDb:7,1

Flags of our Fathers
Yönetmen:Clint Eastwood
Film İkinci Dünya savaşı sırasında altı askerin Iwo Jima’daki bir tepeye diktikleri bir bayrak ve bu karenin çekilmesi ile moral bulan ABD halkı ele alınmıştır. James Bradley ve Ron Powers’ın kitabından sinemaya uyarlanan film 2006 yılında Oscar’a da aday olmuştur.

24. Die weiße Rose – Beyaz Gül – 1982 – IMDb:7,2

Die weiße Rose
Yönetmen:Michael Verhoeven
İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanya Münih Üniversitesine giden bir grup öğrencinin Nazi hükümetin sorgulamasının anlatıldığı film 1982 yılı yapımıdır.

23. Born on the Fourth of July – Doğum Günü Dört Temmuz – 1989 – IMDb:7,2

Born on the Fourth of July
Yönetmen: Oliver Stone
Aynı isimli romandan sinemaya uyarlanan film Amerika bayrağı için canını seve seve vermeyi göze alan Ron Kovic isimli bir gencin hayatını irdelemektedir.Ron Kovic savaş sırasında bebeklerin ve sivillerin yok yere öldüğünü görür ve savaşın anlamsız olduğunu düşünmeye başlar.Savaş karşıtı bu filmin başrol oyuncusu ise Tom Cruise dur.1989 yapımı film bir çok ödülün de sahibi olmuştur.

22. Merry Christmas Mr. Lawrence – Mutlu Noeller Bay Lawrence – 1983 – IMDb:7,3

Merry Christmas Mr. Lawrenc
Yönetmen:Nagisa Oshima
1982 yılında İngiltere ve Japonya tarafından ortak yapılan film 1942 yılında bir İngiliz askerin Japon esir kampına gitmesi konu alınmakta.Psikolojik, dram ve savaş türündeki film sahneleri ile insanı derinden etkiliyor.

21. Birdy – 1984 – IMDb:7,3

Birdy
Yönetmen: Alan Parker
Vietnam Savaşı sonrası evlerine dönen iki askerin savaş sonrası yaşadıklarını konu edinen film savaşın insanlar üzerinde bıraktığı izleri sinema sayesinde ekranlarımıza getirmektedir.

20. Hair – Bırak Güneş İçeri Girsin – 1979 – IMDb:7,5

Hair
Yönetmen: Milos Forman
ABD, Alman ortak yapımı müzikal ağırlıklı film Vietnam savaşını eleştiren bir yapıdadır.Müzikal film seviyorsanız savaş karşıtı bu film tam sizlik diyebiliriz.

19. Cross of Iron – Demir Haç – 1977 – IMDb:7,5

Cross of Iron
Yönetmen: Sam Peckinpah
Film İkinci Dünya Savaşı sırasında Sovyetler Birliğini işgal eden Nazi Alman askerlerinin Kuban bölgesinde yaşadıkları çatışmaları askerlerin gözünden anlatmaktadır.

18. Stalingrad – 1993 – IMDb:7,5

Stalingrad
Yönetmen: Joseph Vilsmaier
İkinci Dünya Savaşı sırasında Afrika cephesinden dinlenmek üzere İtalya’ya gönderilen bir hücum taburunun dinlendirmeden Doğu cephesine gönderilmesi ve psikolojisi bozulan askerlerin isteksiz bir şekilde savaşmalarını anlatan güzel bir Alman filmidir.

17. Un Long Dimanche de Fiançailles – Kayıp Nişanlı – 2004 – IMDb:7,7

Un Long Dimanche de Fiançailles
Yönetmen: Jean-Pierre Jeunet
Savaşın arka planının anlatıldığı Fransa, ABD ortak yapımı film I.Dünya Savaşı’na katılan ancak geri dönemeyen bir askerin nişanlısını askeri umarsızca aramasını duygusal bir şekilde anlatmaktadır.

16. The Boy in the Striped Pyjamas – Çizgili Pijamalı Çocuk – IMDb:7,8

The Boy in the Striped Pyjamas
Yönetmen:Mark Herman
II. Dünya Savaşı sırasında Polonya da bir toplama kampında Nazi Almanyasının askerinin 8 yaşındaki çocuğu ile esir bir Yahudi çocuğunun arkadaşlığını dramatik bir şekilde anlatan bir filmdir.Savaşın çocuklar üzerindeki etkisi anlatan güzel bir yapımdır.

15. Johnny Got His Gun – Johnny Silahını Kaptı – 1971 -IMDb:7,9

Johnny Got His Gun
Yönetmen:Dalton Trumbo
1.Dünya savaşı sırasında havan mermisi isabet eden bir askerin dramatik hikayesini anlatan film romandan sinemaya uyarlanmıştır.

14. All Quiet on the Western Front – Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok – 1930 – IMDb:8,1

All Quiet on the Western Front
Yönetmen:Lewis Milestone
Erich Maria Remarque’nın romanından sinemaya uyarlanan film 1.Dünya savaşına gönüllü olarak katılan lise öğrencilerinin hayal kırıklıklarını anlatmaktadır.

13. Savrseni Krug – Kusursuz Çember – 1997 – IMDb:8,1

Savrseni Krug
Yönetmen:Ademir Kenović
Bosna savaşının anlatan film sivillerin savaştan nasıl etkilendiğini tüm çıplaklığı ile göstermektedir.Savaşın acı yüzünü gösteren film izlenmesi gerekli bir yapımdır.

12. Oh! What a Lovely War – 1954 – IMDb:8,1

Oh! What a Lovely War
Yönetmen:Richard Attenborough
Çok Ödüllü Birleşik Krallık yapımı müzikal film Alan Clark’ın yazdığı eserden sinemaya uyarlanmıştır.

11. La Grande illusion – Harp Esirleri – 1937 – IMDb:8,2

La Grande illusion
Yönetmen: Jean Renoir
Fransa yapımı film 1. Dünya savaşı sırasında Alman askerlerine esir düşen iki fransız askerin esirlik dönemi anlatılan filmde esaret ve insan ilişkileri çok farklı bir şekilde anlatılmıştır.Çok ödüllü film 1958 tarihinde çok sayıda sinema yazarı tarafından yapılan bir ankette “Dünyanın en iyi 12 filmi” isimli bir listede yer almıştır.

10. The Bridge On The River Kwai – Kwai Köprüsü – 1957 – IMDb:8,2

The Bridge On The River Kwai
Yönetmen:David Lean
1943 yılında Japonya tarafından esir alınan bir grup askerin Japonya için köprü yapmasını anlatan film bir çok ödülü almasının yanı sıra 1997 tarihinde ABD Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

9. Full Metal Jacket – 1987 – IMDb:8,3

Full Metal Jacket
Yönetmen:Stanley Kubrick
Vietnam Savaşı öncesi ve savaş sırasında ABD askerlerinin durumlarının anlatıldığı film romandan sinemaya uyarlanmıştır.

8. Idi i Smotri – Gel ve Gör – 1985 – IMDb:8,3

Idi i Smotri
Yönetmen:Elem Klimov
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği yani eski Rusya tarafından çekilen film Ales Adamoviç’in romanından sinemaya uyarlanmıştır.Bu savaş karşıtı film 2. Dünya savaşı sırasında bir gencin cephe gerisinde gerilla savaşı veren bir gruba katılmasını ve işgalin ruhsal yıkımlarını anlatmaktadır.

7. Der Untergang – Çöküş – 2004 – IMDb:8,3

Der Untergang
Yönetmen:Oliver Hirschbiegel
Adolf Hitler’in yani Nazi Almanya sının 2. Dünya savaşının sonundaki kaybediş ve Berlin’in düşüşünü anlatan bir filmdir.

6. Das Boot – 1981 – IMDb:8,4

Das Boot
Yönetmen:Wolfgang Petersen
Epik savaş filmi kategorisinde yer alan yapım U-96 tipindeki bir Alman Denizaltısı’nın Atlas Okyanusu’nda başından geçenleri anlatmaktadır.

5. Dr. Strangelove – Dr. Garipaşk – 1964 – IMDb:8,5

Dr. Strangelove
Yönetmen:Stanley Kubrick
Politik hiciv türündeki yapım Peter George’un “Kırmızı Alarm” isimli romanından sinemaya uyarlanmıştır.

4. Paths Of Glory – Zafer Yolları – 1957 – IMDb:8,5

Paths Of Glory

Yönetmen:Stanley Kubrick
Romandan sinemaya uyarlanan film 1.Dünya savaşı sırasında görev alan dört Fransız askerinin hikayesini anlatmaktadır.Film 1992 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

3. Apocalypse Now -Kıyamet – 1979 – IMDb:8,5

Apocalypse Now

Yönetmen:Francis Ford Coppola
Romandan sinemaya uyarlanan film Vietnam Savaşı dönemini anlatmaktadır.Bu filmde 2000 yılında ABD Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

2. The Great Dictator – Büyük Diktatör – 1940 – IMDb:8,5

The Great Dictator
Yönetmen: Charles Chaplin
Politik komedi tarzı çekilen filmin başrol oyuncusu,yapımcısı ve senaristi Charles Chaplin dir.Daha 2. Dünya savaşı başlamadan önce Nazileri eleştirmesi de filmin dikkat çeken bir özelliğidir.Bu filmde 1997 yılında ABD Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

1. Life Is Beautiful – Hayat Güzeldir – 1997 – IMDb:8,6

Life Is Beautiful
Yönetmen:Roberto Benigni
2. Dünya Savaşı sırasında karısı ve oğlu ile birlikte Yahudi kampına götürülen bir babanın çocuğunun üzülmemesi için yaptıklarını anlatan film tam bir efsanedir.Ödüllere doymayan bu İtalyan filmini eğer ki izlemediyseniz kesinlikle izlemenizi öneririz.

İyi Seyirler…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *