Senaryosu Zekice Yazılmış Anime Filmler

0/5 Votes: 0
Report

Description

Çizgi filmlerin sadece küçük çocuklara hitap ettiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Japonya’da uzun yıllardır çocukların yanı sıra yetişkinlere de hitap eden çizgi dizi ve filmler son 20 yılda dünyanın her yerinde büyük ilgiyle izlenmeye başlanmıştır. Hatta o kadar fanatik gruplar oluşmuştur ki dünyanın birçok yerinde belirli zamanlarda toplanan gruplar anime festivalleri bile düzenlemektedir. Animeler, hayal gücünün sınırlarını zorlayan senaryolarıyla, muhteşem çizim teknikleriyle milyonlarca kişiyi kendisine hayran bırakmaktadır. Biz de sizler için senaryosu zekice yazılmış 10 anime filmini listeledik. Dilerseniz vakit kaybetmeden listemize göz atalım. Bu arada Anime Film Önerisi listemiz de dikkatinizi çekebilir.

Anime Filmleri

 

10. Porco Rosso – Kırmızı Kanatlar – 1992 – IMDb: 7,8


Çizgi filmlerin usta ismi Miyasaki’nin en önemli filmlerinden biri olan Porco Rosso ile adeta evinizde uçmanın keyfini yaşayacaksınız. Sıra dışı hayal gücüyle birçok karakteri canlandıran Miyasaki bu filminde bir domuz karakteriyle büyük ilgi görmüştür. Zaten filmin ismi de İtalyanca’da “kırmızı domuz” anlamına gelmektedir.

9. The Castle Of Cagliostro – 1979 – IMDb: 7,8


Bol aksiyon ve bol eğlence içeren bir hırsızlık serüveni istiyorsanız doğru adrestesiniz. Anime filmlerinin usta yönetmeni Hayao Miyazaki’nin 1979 yılından yaptığı filmde heyecan ve eğlenceyi doruklarda yaşayabilirsiniz. Döneminin imkânlarından dolayı animedeki efektlerin ve çizimlerin günümüze göre yetersiz olduğunu kabul etmeliyiz ancak bu durum animenin izlenebilirliği konusunda hiçbir sorun yaratmıyor.

8. Fruits Basket – 2001 – IMDb: 8,1


Annesinin ölümünden sonra yalnız yaşamaya başlayan ortaokul öğrencisi Honda Toru, zamanla insanlardan uzak yaşayan bir aileyle yakınlık kurmaya başlar. Ancak yakınlık kurduğu ailenin insanlardan niye uzak kaldığını anlayınca işler karışır. Gizem, komedi ve dramı bir arada sunan animenin aynı isimdeki mangası 2001 yılında shoujo dalında Kodanşa Manga Ödülü’nü almıştır.

7. Akira – 1988 – IMDb: 8,1


Psikolojik unsurların bolca kullanıldığı bu muhteşem animede aklın sınırlarını zorlayan muhteşem bir senaryoyla en has bilim kurgu filmlerine kafa tutacak düzeyde bir konu işleyişi bulunmaktadır. Müthiş bir emek ürünü olan bilim kurgu tarzındaki Akira, senaryosu zekice yazılmış anime filmler listemize girmeyi kesinlikle hak ediyor.

6. FLCL – 2001 – IMDb: 8,3


Haruko ve Noaka’nın etrafında gelişen olayları konu alan anime 6 bölümlük bir seri olarak karşımıza çıkıyor. Seri oldukça kısa olmasına rağmen hikâyenin ele alınışıyla 6 bölümde olaylar oldukça derinleşiyor. Robot savaşlarındaki ve çatışma sahnelerindeki muhteşem efektler animenin başarısında büyük pay sahibi olmuştur. İzleyenlerin yoğun duygular yaşamasına sebep olan anime standartların dışında bir seri olarak listemizdeki yerini alıyor.

5. Azumanga Daioh – Büyük Kral Azumanga – 2002 – IMDb: 8,5


Çok farklı karakterlere sahip ve birbirinden eğlenceli 6 liseli kızın yaşadığı olayların konu alındığı anime serisi 5’er dakikalık 130 bölümden oluşmaktadır. İzlerken sizleri kendi lise çağınıza götürmeyi başaran anime, lise dönemini konu alan seriler arasında oldukça farklı bir yere sahip. Bilindik liseli hikâyelerinden oldukça farklı konusuyla Azumanga Daioh, izleyenlerin beğenisini kazanıyor.

4. Samurai Champloo – 2004 – IMDb: 8,6


Muhteşem dövüş sahneleri, özgün çizimleri ve etkileyici müzikleriyle oldukça akıcı ve etkileyici bir seri olan Samurai Champloo, Shinichiro Watanabe’nin yönetmenliğinde seyircisiyle buluşmuştur. 3 ana karakterin ele alındığı muhteşem kurgusuyla dikkat çeken anime 26 bölümlük kısa bir seri olmasıyla hayranlarını üzmüştür.

3. Neon Genesis Evangelion – 1995 – IMDb: 8,6


26 bölümlük diziden ve 3 sinema filminden oluşan seri, sizi bilim kurgu tadında müthiş bir maceraya davet ediyor. Ancak hikâyeye sadece bilim kurgu olarak bakmak konuyu oldukça basite almak olacaktır. Aslında konu çok daha karmaşık ve derin. Animeyi izlerken 3 çocuğun dev robotlara karşı mücadelesine tanık oluyorsunuz. Gainax şirketinin yaptığı animenin yönetmenliğini Hideaki Anno yapmaktadır.

2. Fullmetal Alchemist – 2003 – IMDb: 8,7


Kuşkusuz her anime severin beğenerek izlediği bu seri toplam 51 bölüm sürmüştür. Simya deneyleri sırasında küçük kardeş Alfonse bedenini, Edward ise ayağını kaybeder. Edward, kardeşinin ruhunu bir tenekeye hapsetmeyi başarır ancak bu esnada bir kolunu kaybeder. Simyayı daha iyi öğrenerek annelerini geri getirmek ve Al’in bedenini geri alabilmek için El kardeşler uzun bir yolculuğa çıkar.

1. Cowboy Bebop – 1998 – IMDb: 9,0


Geldik listemizin sonuna. Listemizin sonunda gelmiş geçmiş en önemli animelerden biri var. Müzikleri, kurgusu, karakterlerin muhteşemliğiyle Cowboy Bebop, listemizin zirvesinde olmayı sonuna kadar hak ediyor. Her bölümde farklı konuları ele alan ama etkileyici bir ana bir konunun da olduğu bu muhteşem anime, 4 sıra dışı karakterin sıra dışı arkadaşlarını ele alıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *