İtalyan Sineması: Yönetmen Sergio Leone Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Sergio Leone Filmleri isimli içeriğimiz ile beraberiz. İtalyan Spagetti Western Tarzının Ünlü Yapımcısı Sergio Leone . Film yönetmeni, senarist ve yapımcı Sergio Leone 1929 yılında İtalya’nın Roma kentinde dünyaya gelmiş İtalyan sinemasının ünlü simalarından birisidir. Sergio Leone daha çok ‘Spagetti Western’ yapımlarıyla sinema sektöründe başarılı filmlerin altına imzasını atmıştır. Sergio Leone okul yıllarında aynı sınıfta birlikte okuduğu ünlü film müzikleri yapımcısı Ennio Morricone ile müzikal projelerde çalışmıştır. Leone’nin babası da sinema sektöründe olan Bice Waleran’dır. Sergio Leone çocukluk ve gençlik zamanlarında uzun yıllar film sektöründe araştırmalarda bulunmuş olup daha sonra yüksek öğrenimini tamamlamak üzere hukuk öğrenimi görmüş sinemaya olan tutkusu daha ağır basarak okulunu bırakarak sinema sektörüne geçmiştir. Sergio Leone bu sektörün ilk basamaklarından başlayarak İtalyan yönetmen Vittorio de Sica’nın çektiği filmde asistan olarak görevde bulunmuştur. İlerleyen seneler içinde deneyim kazanan Leone 1950’lerde pek çok senaryo yazarak yerini sağlamlaştırma yönünde emin adımlarla bu sektörde başarıyı sağlayan yönetmenlerden biri olmuştur. Leone’nin yaşamındaki talihli bir dönem olan yönetmen Marrio Bonnard tarafından çekilen “Pompei’nin Son Günleri’ adlı filmin çekimleri esnasında Bonnard’ın hastalanması neticesinde Leone bu filmin tamamlanması için Bonnard’tan izin isteyerek projeyi başarıyla tamamlamıştır. Leone artık tanınan bir yönetmen olmuş ‘Rodos Canavarı’nı çekerek kariyerine imza atmıştır. Yönetmenlik kariyerinde ağır ve emin adımlarla ilerleyerek yerini sağlamlaştıran Leone düşük bütçeli filmler çekmiş ve her çektiği filmde sinemasever kitlesinin hayranlıkla karşıladığı bir yönetmen olmuştur.

Sergio Leone

Sergio Leone 1960’lı yıllara gelindiğinde İtalyan sinema sektörünün yeni akımı olan ‘Spagetti Western’ filmlerinin öncü yönetmenlerinden biridir. Amerikan westernlerinden yola çıkan Leone, bu tarzın alt versiyonlarını çekmek için çok vakit harcamış ve bu tarzda ilk filmi olan 1965 yılında başrolünü Clint Eastwood’un oynadığı ‘Bir Avuç Dolar’ filmini çekmiştir. Bu yapım aynı zamanda Clint Eastwood’u gerçek bir western starı olarak ortaya çıkaran filmlerden biridir. Filmin gişe hâsılatları kırması ve dünyaca tanınmasından çok kısa bir süre sonra spagetti western türünde ikinci film ‘İyi, Kötü ve Çirkin’ ile sinema tekniğinde başarı sağlayan yapımlarla Leone’ye başarılı yönetmen sıfatının verilmesini sağlamıştır. Bu filmlerin müziklerini okul arkadaşı Ennio Morricon tarafından bestelenmiştir.

Sergio Leone Filmleri

Başarılarına başarı katan Sergio Leone’un dünyaya açtığı kapılarda Birleşik Devletlere davet edilerek mesleğinin zirvesine çıkmasına neden olan önemli unsurlardan biridir. Paramount Picture şirketi yapımcılığında usta yönetmene ‘Bir Zamanlar Batı’da’ filmini yönetmesi için teklifte bulunulmuş Leone tarafından kabul edilmiştir. Büyük bütçelerle ve oyuncu kadrosuyla gerçekleşen bu film Roma ve İspanya stüdyolarında çekilerek sinema klasikleri arasına girmeyi başarmıştır. Sergio Leone sinema sektöründeki tek teknikleri inceleyen ve mevcut olanaklarıyla filmlerini gerçekleştiren sayılı yönetmenler arasında yer almaktadır. ‘Bir Zamanlar Batı’da’ filminin büyük başarı yakalamasından sonra komedi western tarzındaki ‘Yabandan Gelen Adam’ filmini çekmiştir. Bu filmde zamanın western tarzındaki aktörleri James Coburn ve Ros Steiger’a başrolde yer vermiştir. Leone mesleki kariyerinin dışında film festivallerinde jüri üyeliği yapan yönetmenlerden biri olmuştur. Sergio Leone 1978 yılında Cannes Film Festivali’nde baş juri olmuştur.

Yönetmen Sergio Leone

Proje aşamasında bulunan ‘Baba’ filminin çekimleri için şirketler Segio Leone’a teklifte bulunmuş olup yönetmen bu teklifi reddederek tercihini hayalinde gerçekleştirmek istediği ‘Bir Zamanlar Amerika’ adlı filmde kullanmıştır. 1920’lerde Amerika’yı anlatan bu yapımda başrol olarak western rollerini başarıyla canlandıran Robert De Niro ve James Woods’a yer vermiştir. Dünyaca gişe hâsılatları kıran bu yapım birçok yönetmenin övgüsüne aynı zamanda eleştirisine yol açmıştır. Sergio Leone’nin western filmlerindeki en iyi aktörü Clint Eastwood olmuştur. Clint Eastwood’un yönetmenliğini yaptığı ‘Affedilmeyen’ filmiyle ‘En İyi Yönetmen’ ve ‘En İyi Oskar’ ödülünü iki yönetmene adamış, bunlardan birisi Sergio Leone diğeri ise Don Siegel olmuştur. Sergio Leone başarıyla geçen mesleki hayatında 60 yaşında geçirdiği kalp krizi neticesinde hayatına gözlerini yummuştur. Ünlü yönetmenin yapımcılığında bulunduğu ve yönettiği filmlerden bazıları; “Batıda Kan Var/1968”, “Benim Adım Hiç Kimse/1973”, “Bir Avuç Dolar/1964”, “Bir Kaç Dolar İçin/1965”, “Bir Zamanlar Amerika/1984”, “Pompei’nin Son Günleri/1959”, “İyi, Kötü ve Çirkin/1966”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *