En İyi Sessiz Sinema Filmleri Listesi

0/5 Votes: 0
Report

Description

Sessiz film teknolojisi 1860 tarihinde icat edilmiş ancak 1900’lü yıllardan sonra sinema sektöründe yaygın şekilde kullanılan bir teknolojidir. Sesle hareketli resimleri birleştirme teknolojisi eski olması ile beraber teknik zorluk ve maliyetler sebebiyle 1920 li yılların sonlarına kadar çoğu film sessiz çekilmiştir. Diyalogları olmayan film anlamına da gelen Sessiz Film de oyunculuk da gayet zordur. Oyuncular özellikle beden dili ve mimikleri fazlasıyla kullanmak mecburiyetindedirler. Şimdi sizler için hazırladığımız tabiri caizse 10 seçmece Sessiz Sinema Filmini paylaşmak istiyoruz. Sizde izlediğiniz filmler hakkında YORUM kısmını kullanarak yorum yapabilirsiniz. Tüm sessiz filmler listesine ulaşmak isterseniz ABD Sessiz Filmleri linkine tıklayınız.

10. Un Chien Andalou – Endülüs Köpeği – 1928 – Imdb:7,9

Sinemanın ilk deneysel örneği olarak kabul edilen 1928 Fransız yapımı filmin süresi ise 16 dakikadır. Pariste çekilen filmin yönetmen, yapımcı ve senaristliğini Luis Buñuel üstlenmiştir.

9. City Lights – Şehir Işıkları – 1931 – Imdb:8,6

Yönetmenliğini, yapımcılığını ve başrolünü Charles Chaplin’in üstlendiği dram – komedi tarzı film 1991 yılında ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiş önemli bir yapımdır.

8. Seventh Heaven – 1937 – Imdb:6,9

1937 ABD yapımı romantik drama filmi olan Seventh Heaven filminin yönetmenliğini Henry Kral üstlenmiştir. Filmde Simone Simon ve James Stewart rol almıştır.

7. Silent Movie – Deli Dolu / Sessiz Film – 1976 – Imdb:6,7

1977 yılında en iyi film ödülü de dâhil olmak üzere 4 dalda Altın Küre ödülüne aday gösterilen komedi tarzı sessiz film Silent Movie’nın yönetmenliğini Mel Brooks üstlenmiştir. Başrollerinde ise Mel Brooks, Marty Feldman ve Dom DeLuise yer almaktadır.

6. The Kid – Yumurcak – 1921 – Imdb:8,4

Yönetmenliğini, yapımcılığını ve başrolünü Charlie Chaplin’in üstlendiği 68 dakikalık siyah beyaz ve sessiz bir filmdir. Filmde Charles Chaplin, Edna Purviance, Jackie Coogan ve Henry Bergman gibi oyuncular da rol almıştır.

5. Metropolis – 1927 – Imdb:8,3

Avusturyalı-Alman yönetmen Fritz Lang’ın yönettiği sessiz bilim kurgu tarzı film döneminin en yüksek bütçeli sessiz filmi olma özelliğini göstermektedir. Distopya teması, sessiz çekilmesi ve eski bir bilim kurgu filmi olması özellikleri ile izlemeyenlerin izlemesi gerekli olduğunu düşündüğüm bir filmdir. Filmin oyuncuları ise Alfred Abel, Brigitte Helm ve Gustav Fröhlich dir.

4. The Artist – Artist – 2011 – Imdb:8,0

The Artist filminin yönetmenliğini ve senaristliğini Michel Hazanavicius’ın üstlndiği 2011 yapımı sessiz bir filmdir. Genellikle sessiz film denilince aklımıza hep eski filmler gelmektedir. Ancak The Artist filmi konsept olarak bilinçli bir şekilde sessiz çekilmiş ve 1927 ile 1932 yılları arası Hollywood’da aktörlerin çöküşünü ve aktrislerin yükselişini konu almaktadır. Film Altın Küre Ödüllerinde En İyi Film, Dujardin ise En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanmıştır. 2012 yılında 84. Akademi Ödüllerinde; En İyi Film, En iyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Kostüm Tasarımı ve En İyi Müzik dallarında Oscar ödülü almıştır.

3. Bronenosets Potyomkin – Portemkin Zırhlısı -1925 – Imdb:8,0

1925 yılı Sovyetler Birliği yapımı Potemkin Zırhlısı filmi Sovyet Propaganda sinemasının güzel bir örneğidir.

2. Wings – Kanatlar – 1927 – Imdb:7,8

Yönetmenliğini William A. Wellman’ın üstlendiği 1927 yılı yapımı film 1927-1928 yılları arasında İlk defa düzenlenen Akademi Ödüllerinde En İyi Film Akademi Ödülü’nü kazanmıştır.Filmin oyuncu kadrosunda ise Clara Bow, Charles Rogers, Richard Arlen ve Gary Cooper bulunmaktadır.

1. Modern Times – Modern Zamanlar – 1936 – Imdb:8,6

Türkçeye Asri Zamanlar veya Modern zamanlar olarak çevirilen 1936 yapımı sessiz filmin yapımcısı, senaristi, yönetmeni ve başrol oyuncusu Charles Chaplin ‘dir. Hatta filmin müzikleride Charles Chaplin ‘dir. Kısacası film tam bir Charles Chaplin filmidir.

Bonus: The General (I) – General – 1926 – Imdb:8,3

Yönetmenliğini Buster Keaton ve Clyde Bruckman’ın üstlendiği film en iyi 100 Amerikan filmi listesine de girmiş bir yapımdır.

2 comments on "En İyi Sessiz Sinema Filmleri Listesi"

  1. Evren says:

    Pek tarzım değil ancak yine de Modern Times’ ı izleyeceğim. Bilgilendirme için teşekkürler listefilm

  2. Şadan Hızır says:

    Merhaba,merak edip aradığımda siz çıktınız.Hakkınızda ki sayfanızda korkularınızı okudum:) Hiç tedirgin olmayın sayfanıza gelenler uzun süre kalır çünki meraklısı olana oldukça zengin içerikli sitesiniz.İyi çalışmalar, teşekkürler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *