Sherlock Konusu, Oyuncu ve Karakterleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Sherlock dizisi, Arthur Conan Doyle’nin anlattığı hikayelerin televizyon yapımıdır. Hikayeleri okuyanlar aslında dizide de neler olup bittiğini az çok tahmin edebilir. Dizinin sürükleyici bir hikayeye sahip olması, çok kısa bir sürede büyük bir izleyici kitlesine sahip olmasını da sağladı. Yabancı dizilerin Türkiye’de de yoğun ilgi gördüğünü tecrübe etmiş bulunuyoruz. İşte Sherlock dizisi de yoğun bir izleyici kitlesine sahip olan bir dizidir. Hikayenin başarılı bir şekilde televizyona aktarılması, kısa sürede çok iyi bir üne sahip olmasını sağladı. İlk bölümden itibaren dizi, seyircileri kendisine bağlamayı başardı.

Sherlock Konusu

Dizinin mekânı Londra’dır. Şehirde cinayetlerin peşine düşen polis teşkilatının dahi bir beyne sahip olan Sherlock Holmes ve ev arkadaşı Doktor Watson’dan aldığı yardımlarla cinayetlerin çözümlenmesini konu almaktadır. Oyuncuların rollerini başarılı bir şekilde oynamaları da, hikayenin gerçekçi olmasını sağlıyor. Dizinin yönetmenleri; Michael Hurst, Rick Jacobson ve Jesse Warn’dır. Dizinin dili İngilizce’dir. Şimdilik 3 sezon olan dizisinin her sezonu 10 bölümdür. Dizinin gösterim süresi 90 dakikadır. Dizinin yapımcıları Steven Moffat, Beryl Vertue, Rebecca Eaton ve Bethan Jones’dir.Sherlock Konusu, Oyuncu ve Karakterleri isimli yazımıza YORUM yapabilirsiniz.

 

Sherlock Konusu:

sherlock tv series

Sherlock Holmes, günümüzde yaşayan bir karakterdir. Olaylar genellikle 21. Yüzyılda geçmektedir. Günlük hayat içerisinde bir tesadüf ederi olarak Sherlock Holmes ile eskiden doktor ve asker olan John tanışırlar. Sherlock Holmes ile John, Sherlock’un Baker Sokağı’ndaki evinde birlikte yaşamaya ve ev arkadaşı olmaya başlarlar. Bu tanışmadan sonra, şehirde birtakım cinayetler olmaya başlar. Polis, bu cinayetlerin peşine düşer. Cinayeti işleyenleri bulmak için şehirde sıkı bir çalışma başlar. Polis, cinayeti işleyenlerin ortaya çıkması için sürdürülen araştırmalar esnasında Sherlock Holmes’ten yardım ister. Sherlock Holmes, polis teşkilatının kendisine yönelttiği bu yardım talebini geri çevirmez. Sherlock Holmes, çok ilginç özelliklere sahiptir. Onun kıvrak zekası, olaylar ve kişiler üzerindeki ayrıntıları normalden çok fazla daha kısa bir süre içerisinde fark edip anlayabilmesini sağlamaktadır. Sherlock Holmes’in muhteşem çalışan beyni ve ev arkadaşı John’un yardımlarıyla birlikte, şehirdeki cinayetlerin sırları bir bir ortaya çıkmaya başlar. Cinayetlerdeki detayların Sherlock tarafından kısa bir sürede çözümlenmesi ve katillerin hızlı bir şekilde bulunması sahnelerin etkileyiciliğini de arttırıyor.

Sherlock Dizi Karakterleri:

Sherlock Holmes – Benedict Cumberbatch

Sherlock Holmes - Benedict Cumberbatch
Dizinin baş karakterlerinden olan Sherlock Holmes karakterini Benedict Cumberbatch canlandırmaktadır. 1976’da dünyaya gelen oyuncunun annesi ve babası da oyuncudur. Cumberbatch daha küçüklükten itibaren tiyatroya ilgi duymaya başlamıştır. 38 yaşındaki başarılı oyuncu, İngiltere’deki Wight Adası’nda evlenmiştir. Tiyatroyla birlikte resimle de ilgilenmiştir. Daha yaşı 12 iken Shakespeare oynamaya bile başlamıştır. Eğitimini de oyunculuk üzerine yapan Benedict Cumberbatch, Sherlock dizisi ile birlikte çok kısa bir süre içerisinde büyük bir hayran kitlesine sahip olmuştur. Canlandırdığı Sherlock karakteri, dizide çok zeki bir insanı canlandırmaktadır. Kıvrak zekası ve deha beyni sayesinde polis teşkilatının araştırdığı cinayetleri çok kısa bir sürede sonuca ulaştırmaktadır. Onun en büyük özelliği, insanlar ve olaylar üzerindeki detayları çok kısa bir süre içerisinde fark ederek başarılı tahminler yapabilmesidir.

Doktor Watson – Martin John C. Freeman

Doctor Watson - Martin John C. Freeman
Sherlock dizisinde Benedict Cumberbatch ile baş rolü paylaşan Martin John C. Freeman, 8 Eylül 1971 tarihinde dünyaya gelmiştir. Ünlü oyuncu BAFTA ödülünün sahibi olmuştur. Freeman’ın eğitimi ilk olarak Katolik kilisesine bağlı olarak ilerletilmiştir. Birçok radyo programında yer alan başarılı oyuncunun 18 televizyon programı ve 14 tane de tiyatro oyununda rol almışlığı vardır. The Office dizisindeki Tim Canterbury karakteri ile tanınmıştır. Bunun yanı sıra daha birçok dramatik rolde de yer almıştır. Sherlock dizisinde ise canlandırdığı Doktor Watson karakteri ile başarısını daha yukarılara taşıyarak, BAFTA En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü almaya hak kazanmıştır. Sherlock dizisinde zeki karakter olan Sherlock ile birlikte şehirde meydana gelen cinayetlerin aydınlanmasında polis teşkilatına yardım eden karakter Doktor Watson, Sherlock Holmes ile aynı evi paylaşan bir doktordur. Eskiden de savaşlarda askerlik yapmıştır.

Sherlock Teknik Detay:

Başlangıç: 25 Temmuz 2010
Bitiş:
Ülke: Birleşik Krallık
Kanal: BBC One, CNBC-e, e2, TLC Türkiye
Oyuncular: Benedict Cumberbatch, Martin Freeman, Una Stubbs, Zoe Telford, Rupert Graves, Louise Brealey
IMDb: 9,2

Sherlock Dizisi Fragmanı:

Sherlock Konusu, Oyuncu ve Karakterleri isimli yabancı dizi tanıtımımıza YORUM yapabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *