Silicon Valley Konusu – Dizi Tanıtımı

0/5 Votes: 0
Report

Description

Silicon Valley (Silikon Vadisi) , San Fransisco’nun bir bölgesinin takma ismidir. Dünyanın en büyük yüksek teknoloji kurumları ve binlerce yeni şirket burada yer almaktadır. Google, Microsoft, Apple gibi dünya çapında bilinen şirketler bunlardan bir kaçıdır. Silikon Vadisi isimli dizi de bu bölgede yeni bir şirket kuran gençler üzerine kurgulanmıştır. İlk bölümü 6 Nisan 2014 tarihinde HBO kanalında yayınlandı.

Silicon Valley Konusu:

silicon-valley
Her şey Richard’ın çok önemli bir algoritma bulması ile başlıyor. Peşine düşen büyük şirketler, fikirlerini çalmak isteyen firmalara rağmen Richard ve arkadaşları kendi şirketleri Pied Piper’ı kurar. Silicon Valley Dizisi, bu rekabetçi piyasada genç girişimcilerin hayatta kalma çabasını hem gerçekçi hem de eğlenceli bir açıdan anlatmaktadır.

Silicon Valley Karakterleri:

Richard:

silicon-valley-richard
Teknoloji devi Hooli’nin eski çalışanıdır. Oradaki işini kendi kurduğu şirket için (Pied Piper) bırakmıştır. Düzenli ve sessiz bir tiptir. Ancak bazı durumlarda ani duygusal patlamalar da yaşamaktadır. Sürekli müşteri talepleri ile uğraşmakta ve bazen yazdığı uygulamanın içinde kaybolmak istemektedir. Bir yandan da CEO olarak daha fazlasını yapması gerektiğinin farkındadır.

Erlich:

silicon-valley-erlich
Çok kendine güvenli ve kibirli bir yatırımcıdır. Pied Piper’ın yüzde 10’unu elde eder. Richard, Erlich’in şirket için çok önemli olduğunu düşünerek Erlich’i yönetim kuruluna alır. Sıkça marijuana kullanmaktadır.

Nelson:

silicon-valley-nelson
Koca Kafa lakaplı Nelson işe yaramaz ve sürekli yatan bir tiptir. Bir süre sonra Erlich’in evinden atılır.

Monica:

silicon-valley-monica
Sekreter olarak çalışan Monica, iş hayatı ile ilgili hemen hiç bir şey bilmeyen gençler için büyük bir şanstır. Onlara yol göstermektedir.

Jared:

silicon-valley-jared
O da Monica gibi şirket dünyası ile ilgili olarak bilgi sahibidir. Hooli’deki işinden ayrılır ve yazılım geliştirmek dışında pek bir şey bilmeyen bu gençlere yardımcı olmaya çalışır. Richard gibi Jared da çok içe kapalıdır ama zamanla kendine güvenmeye başlar. Asıl ismi Donald olmasına rağmen eski patronu Gavin O’na Jared dediği için bu isim lakap olarak üzerinde kalmıştır. Pied Piper çalışanlarının pek de saygı göstermediği Jared’i Richard kollamaktadır.

Dinesh:

silicon-valley-dinesh
Pakistanlı yetenekli bu programcı Gilfoyle’un rahatsız edici şakalarından üzerine düşen payı almaktadır. Dinesh iş arkadaşlarına karşı huysuz ve alaycı davranmaktadır. Vurdumduymaz bir tiptir.

Gilfoyle:

silicon-valley-gilfoyle
Satanist ağ mühendisi ve illegal Kanadalı göçmen Gilfoyle soğukkanlı ve direk konuşan biri. Dinesh ile rekabet etmektedir. Ama aslında ortak yönleri olan zayıf ahlakları onların bir yandan da arkadaş olmalarına yardımcı olmaktadır.

Peter:

silicon-valley-tv-series-peter
Raviga Kapital’in kurucu ve yöneticisi bir milyarder. Aynı zamanda Pied Piper’a yaptığı 200 bin dolarlık yatırım dolayısıyla şirketin yüzde 5 payına sahip olmuştur. Çok zeki ama farklı biridir. İlk sezon sürerken Peter’ı canlandıran oyuncu ölmüş, karakter de öldürülmüştür.

Silikon Vadisi gerek orijinal konusu gerekse kendini özgü karakterleri ile dikkati çekiyor. Yan karakterler de detaylı işlenmiş. Teknoloji dünyasındaki insanların klişe bir biçimde tuhaf tipler olarak değil, daha gerçekçi karakterler olarak yansıtılmakta olduğu komedi dizisinin önümüzdeki sezonu merakla bekleniyor.

Silicon Valley Detayları:

Başlangıç: 6 Nisan 2014
Bitiş:
Ülke: ABD
Kanal: HBO
Tür: Komedi
Süre: 30 dk.
Oyuncular: Thomas Middleditch, TJ Miller, Josh Brener, Martin Starr, Kumail Nanjiani, Christopher Evan Welch, Amanda Crew ve Zach Woods
IMDb: 8,5

Silicon Valley Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *