Sinan Çetin Filmleri – Bir Yönetmen Sineması

0/5 Votes: 0
Report

Description

Bu listemizde Ünlü yönetmen Sinan Çetin’in filmlerini irdeleyeceğiz. Sinan Çetin Filmleri Listesi ne geçmeden önce başarılı yönetmeni tanıyalım.1 Mart 1953 yılında Van’ın Bahçesaray ilçesinde doğan yönetmen 1977 senesinde Hacettepe Üniversitesi Sanat tarihi bölümünü bitirmiştir.Ancak sinema ile tanışması 1975 senesine denk gelmektedir.1975 senesinde efsanevi yönetmen Zeki Ökten’in çektiği Hanzo isimli filmde asistanlık yapmıştır.Yönetmen daha 17 yaşında iken amatör resim ve fotoğraf konusunda da çalışmalar yapmıştır.1977 tarihinde Ahmet Mekin’in rol aldığı Halının Türküsü isimli kısa film ile sinema dünyasına göz kırpan yönetmen 1980 yılında ise Fikret Hakan, Nur Sürer, Nizamettin Ariç ve Şerif Sezer gibi isimlerin rol aldığı Bir Günün Hikayesi isimli yapım ile yönetmenliğini adeta ilan etmiştir.Uzatmayalım bildiğiniz üzere yönetmen şu anda hem yapımcılık hemde Plato Film Production’un sahibidir.
Not: Sitemiz sıralamaları genellikle filmlerin IMDb puanlarına göre yapmaktadır.Ancak ülkemizde IMDb üzerinde oy verme işlemi çok yapılmadığı için yerli filmlerde sıkıntı yaşanmaktadır.Bu sebeple yıl sıralamasına göre de yapmak istemediğimizden LFP (Liste Film Puanı) şeklinde yapmaktayız.

Sinan Çetin Filmleri

12. Bay E – 1995 – LFP:5,1

Bay E Filmi
İsmet Berkan (M. Ali Erbil) ve eşi Leyla (Natalie Heroux) nın hikayesinin anlatıldığı yapıma deneysel yol filmi diyebiliriz.

11. Romantik – 2007 – LFP:6,6

Romantik Film
Aynı kızı seven iki yakın arkadaşın anlatıldığı filmin türüne duygusal ve macera diyebiliriz.Okan Bayülgen, Teoman ve Yasemin Kozanoğlu’nun rol aldığı film de Sinan Çetin’in Bay E filmi gibi çok eleştirilmiştir.

10. Prenses – 1986 – LFP:6,9

Prenses
12 Eylül Darbesinin ve darbe öncesi insan yaşamlarının anlatıldığı siyasi film Prenses’in hem oyuncu hemde yapımcılığını Mahmut Hekimoğlu üstlenmiştir.Senaryosunu da Sinan Çetin’in yazdığı filmde Serpil Çakmaklı, Tunç Okan ve Mahmut Hekimoğlu gibi oyuncular rol almıştır.

9. Kağıt – 2011 – LFP:7,5

Kağıt Filmi
‘Her yasak kendi isyancısını doğurur’ sözü ile başlayan Kağıt Filmi ilk filmini yapmaya çalışan genç bir yönetmenin hayat hikayesini anlatmaktadır.Bürokrasiyi sorgulayan film tamda İşte Türkiye burası dedirtmeye çalışan kara mizah türüdür.

8. Bir Günün Hikayesi – 1980 – LFP:7,6

Bir Günün Hikayesi
12 Eylül öncesi çekilen film sansür nedeniyle sahneleri kırpılmış ve ancak 2 yıl sonra gösterime girebilmiştir.Töreleri irdeleyen film sinemamız için güzel bir yapımdır.Filmde maden kazasında ölen bir madenci gencin dul kalan eşinin zorla gencin kardeşiyle evlendirilmesi anlatılır.

7. Çanakkale Çocukları – 2012 – LFP:7,7

Çanakkale Çocukları
Savaşın insanlar üzerindeki psikolojisini irdeleyen film bir annenin bir rüya sonucu yollara düşmesi ve çocuklarını savaştan dışarı çıkarma çabasını anlatmaktadır.Haluk Bilginer, Oktay Kaynarca, Yavuz Bingöl, Wilma Elles ve Rebekka Haas gibi oyuncuların rol aldığı film İngiltere ve Türkiye ortak yapımıdır.

6. Berlin in Berlin – 1993 – LFP:7,8

Berlin in Berlin
Üç kuşaktır Almanya da yaşayan inşaat işçisi Mehmet’in öldürülmesi ile başlayan hikaye dul kalan Dilber (Hülya Avşar) ve Mehmet’in kardeşi Mürtüz (Cem Özer) ve Dilber’in sevgilisi Thomas (Armin Block) üçgeni ile tam bir psikolojik dramdır.Filmde Cem Özer oyunculuğu ile izleyenleri adeta büyülemektedir.

5. Çirkinler de Sever – 1982 – LFP: 7,9

Çirkinler de Sever
Film artisti Müjde (Müjde Ar) ile köyüne film için gelen Müjdeye saf duygular ile aşık Mazlum’un (İlyas Salman) hikayesi anlatılmaktadır.Sinemamızın güzel filmleri arasında yerini alan filmin senaristi ve yönetmeni Sinan Çetin dir.

4. Komser Şekspir – 2001 – LFP:8,1

Komser Şekspir
Bir baba kızı için neler yapabilir temalı trajik komik film muhtemelen Sinan Çetin’in en iyi filmleri arasında yerini alacaktır.Kadir İnanır, Müjde Ar, Gazanfer Özcan, Pelin Batu, Okan Bayülgen ve Özkan Uğur’un rol aldığı film 2000 yılına damgasını vurmuştur.

3. 14 Numara – 1985 – LFP:8,3

14 Numara
İrfan Yalçın’ın “Genelevde Yas” isimli romanından sinemamıza uyarlanan film genelevde çalışmak zorunda kalan bir gencin yaşadıklarını anlatmaktadır.Favori filmlerim arasında olan film senaryo,oyunculuk ve film müzikleri ile insanı hem düşünmeye hemde psikolojik dram özelliği ile filmin içine katmaktadır.Hakan Balamir, Serpil Çakmaklı ve Keriman Ulusoy adeta oyunculuklarını konuşturmuşlardır bu filmde.İnsan duygu ve hayallerinin anlatıldığı film iyi ve kötü kavramlarını da bize sorgulatıyor.Masumiyet, hırs, inanç ve saplantıların anlatıldığı film KESİNLİKLE İZLENMESİ gerekli bir yapımdır. ( Bu filmin imdB den 164 kullanıcının oyu ile 5 puana layık görülmesi de şaşılası bir olaydır.)

2. Propaganda – 1999 – LFP:8,3

Propaganda
Kemal Sunal’ın Oğlu Ali Sunal’la birlikte oynadığı tek film olman Propaganda da Sinan Çetin’in yasakları sorguladığı bir filmidir.Sinan Çetin’in sinemaya bakışını gösteren bu filmi muhtemelen izlemeyenimiz de yoktur.Kemal Sunal, Metin Akpınar, Meltem Cumbul, Rafet El Roman, Meral Orhonsay ve Ali Sunal’ın rolleri ile mest ettiği film 1999 yılının en iyi Türk filmi sayılabilecek niteliktedir.

1. Çiçek Abbas – 1982 – LFP:8,4

Çiçek Abbas
Çiçek Abbas filmini de aynı şekilde izlemeyen yoktur sanırım.Repliklerinin hala bizi güldürdüğü bu yapım Sinan Çetin’in en iyi 3 filmi arasına girebilecek niteliktedir.Senaryosunu usta isim Yavuz Turgul’un yazdığı Çiçek Abbas filminde İlyas Salman, Şener Şen, Pembe Mutlu ve Ayşen Gruda gibi isimler yer almaktadır.

Bonus: Mutlu Ol Bu Bir Emirdir! – 2008 – (Kısa Film)


5 dakika bir yönetmeni anlatmaya yetebiliyor!!!
Sinan Çetin’in Kısa Filmleri: Baskın, Halı Türküsü, Mutlu Ol Bu Bir Emirdir!

A comment on "Sinan Çetin Filmleri – Bir Yönetmen Sineması"

  1. Deniz Eren says:

    Çiçek Abbas filminin yönetmeninin sinan çetin olduğunu bilmiyordum..Helal valla gözümde büyüdü.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *