Anlam Kargaşası Yaratan Sıradışı Filmler

0/5 Votes: 0
Report

Description

Birçok başarılı yönetmen sıradışı filmler yapmıştır. Onca film çekilir ancak bu filmler unutulmaz bunun sebebi izleyicilerin beklentilerinin karşılanmasıdır. Genellikle distopik romanlardan uyarlanan bu filmler oldukça sürükleyici ve etkileyicidir. Başarılı ellerle uyarlandığında ise oldukça yüksek rağbet görürler. Bu filmler günümüzde hala sevilmekte ve izlenmeye devam etmektedir.

Böyle bir durum söz konusu iken gelecek nesil distopik film yapımcılarının sıradışı filmler konusunda oldukça işi zordur. Ancak distopik filmlerde yakalanan başarılar kadar yeni yetişen yönetmenlerde o kadar yetenekliler ki bu filmler gittikçe ellerinde gelişmektedirler. Bilim kurgunun alt dalı olan distopik filmlerinde bulunduğu bu sıradışı filmler listesi sizler için hazırlanmıştır.

Sıradışı Filmler

20. L’annulaire – Esrarengiz Sevgili – 2005 – IMDb: 6,2


Erotik hikayesiyle dikkat çeken bir filmdir. Genç ve alımlı bir kız olan Iris iki erek arasında bulacaktır kendisini ve hangisine karar vereceğini bilemeyecektir. Oldukça sürükleyici bir hikayesi vardır filmimizin. İzleyiciyi filme kitler ve nasıl bittiği anlaşılmaz. Iris bir iş kazası geçirir ve parmaklarından birini ne yazık ki kaybeder. Bu kazanın sonucunun ardından işten ayrılır ve yeni bir şehre taşınır. Kalmaya başladığı otelde dönüşümlü bir şekilde denizci adamla aynı odayı paylaşmaya başlar. Taşındığı bu yeni şehirde bir iş bularak çalışmaya başlar. Asistanlık görevine atılır ve patronuna aşık olarak iki adam arasında kalır.

19. Youth Without Youth – Geç Gelen Gençlik – 2008 – IMDb: 6,0


1938 yılında Roma’da geçen bir hikayedir. 70 yaşında olan bir profesörün intihara teşebbüs hikayesi baz alınır. Dominic Matei bir felsefe profesörüdür. Hayatının aşkının ölümünden sonra bir yıldırım düşerek üzerine çarpılmasına sebep olur. Yıldırım düşmesinin ardından birden 30 yaşındaki görünümüne kavuşur ancak peşinde Naziler vardır ve onlardan kaçması gerekir. Bu yıldırım düşmesi ona sadece yeni görünüm değil yeni yeteneklerde verir ve birçok araştırmalarına bu yetenekleri ışık tutar. Matei hayatının yeni aşkını da bulmuştur.

18. The Tree of Life – Hayat Ağacı – 2011 – IMDb: 6,7


1950’li gibi yıllarda geçen bir hikayedir. Filmin merkezinde Batılı bir aile ve bu ailenin oğlunun masumiyetinin bir kayboluş süreci vardır. Jack elinde olan masumiyeti çocukluktan çıktıkça yavaş yavaş yitirmeye başlar. Bu masumiyeti yitire yitire yetişkinliğe ulaşacaktır. Jack’in zor bir geçiş süreci olacaktır. Ne yazık ki baba-oğul ilişkisi oldukça bu dönemde çalkantılı geçecektir. Olgunluğa ulaştığında Jack doğru yollarını yitirmiş bir insan olacaktır. Yaşamdaki doğru yolun kıymetini anladığı günlere izleyicilerin şahit olacağı aşikar bir filmdir.

17. Enemy – Düşman – 2013 – IMDb: 6,8


Film Adam’ın hayatını konu almaktadır. Üniversitede bir akademisyendir. Öğrencilerin tarih öğretmenliğini yaparak geçimini sağlar. Hayatı oldukça sıradandır ve hiçbir hareket yoktur, ev ve kariyer arasında dolanır durur. Arkadaşının vesilesiyle günün birinde film izler ve film karakterine olan benzerliği dikkatini çeker. Film oyuncusunun peşine düşmesiyle hayatı değişmeye başlayacaktır.

16. Triangle – Şeytan Üçgeni – 2009 – IMDb: 6,9


Filmin konusu Jess’in araba kazası geçirerek hayatının büyük bir oranda değişikliğe uğramasıdır. Arkadaşlarıyla birlikte yata binerek küçük bir geziye çıkar içinde bir sıkıntı vardır ve işlerin yolunda olmadığını farkına varır ancak ne olduğunu anlaması uzun sürmeyecektir. Fırtına başlar ve herkes yatta mahsur kalır. Jess’in içindeki sıkıntının sebebi böylelikle anlaşılmış olur. Civarlarında bir gemi ortaya çıkar ve fırtınadan kısa zamanda kurtulurlar. Ancak gemi ıssız ve terk edilmiştir. Ve bu ıssız gemideki herkes teker teker öldürülmeye başlar. Film uzun metrajlı ve sürükleyicidir.

15. Holy Motors – Kutsal Motorlar – 2012 – IMDb: 7,1


Cesar görkemli bir malikanede yaşamaktadır ve sabah yaptığı gibi hazırlanıp işe doğru yol alır. Çevresinde onlarca koruma vardır ve kendisine eşlik ederler. Tek sohbeti tamamlanması gereken randevularıdır. Ancak bu kadar sıradan bir yaşantı söz konusu değildir. Bu adamın randevularında kılıktan kılığa girmesiyle ve filmde yapılan göndermeler ile film ilginçleşerek seyircilerin kafasını oldukça karıştıracaktır.

13. The Fountain – Kaynak – 2006 – IMDb: 7,4


Filmin içinde 3 farklı hikaye geçmektedir. Hepside birbirinden farklı ve dönemleri de ayrıdır. İçinde geçmiş, günümüz ve gelecekten hikayeler işlenir. Mayalı bir kaşifin serüveni, hayat ağacını arayışı, amacının kraliçesini esir düştüğü yerden kurtarmak oluşu anlatılır. Aynı zamanda bir tıp araştırmacısı adamın karısını kurtarma çabası, bunlarla birlikte uzay yolcusu olan bir adamın bir kapsülün içinde bulunan yaşlı ağaç ile seyahat edişi gösterilir. Nebulalar arasında kalmış gizlenmiş bir ölüme yakın yıldızın rotasında yol alınır. Bu üç hikayenin tek bir ortak yanı vardır oda aşk ve ölümsüzlüktür.

12. Reconstruction – Yeniden Sev Beni – 2003 – IMDb: 7,5


Film Alex’in Aimee ile tanışarak değişen hayatını konu alır. Bir gün akşam vakti metro istasyonunda rast geldiği Aimee ile tanışır ve kız arkadaşı hayatında olmasına rağmen Aimee’ye bir şeyler hissetmeye başlar o akşam. Sanki adeta yıllardır birliktelermiş hislerine kapılarak ardına düşer. Muhteşem bir gece geçirirler ve Alex tekrar buluşmanın umuduyla evine geri döner. Ancak hiçbir şey kaldığı yerden devam etmez. Evi ve ailesi dahi değişirken sevgilisi de artık yoktur. Alex geçmişine artık veda etmiştir kendini bile tanımamaktadır. Ona tek kim olduğunu hatırlatacak kişi Aimee’dir. Ancak gerçekler ağırdır ve Aimee aslında evlidir kocası ise tamda Alex’in yaşadıklarını anlatan bir romanı yazmaya koyulmuştur.

11. Cloud Atlas – Bulut Atlası – 2012 – IMDb: 7,6


Film 1850 senesinde bir Pasifik Okyanusu’nun üstünde geçer. Adam Ewing evine dönmek üzere yola çıkar ve bu yol oldukça zorlu geçer. Yeni Zelanda’nın takım adlarını geçmesi gerekmektedir. 1930 yıllarında yetenekli bir adam beş parasız bir şekilde beste yaparak geçimini sağlarken elinde Adam Eving’in özel bir günlüğü vardır. Filmin içinde geçen bir diğer karakter ise Luisa Rey’dir. Amerika’da yaşamını sürdürür ve üzerinde isyankar bir kişilik vardır. Gazetecilik yaparak yaşar Amerika’da. Film bu insanların hayatlarındaki gelişmeleri konu almaktadır.

10. Lost Highway – Kayıp Otoban – 1997 – IMDb: 7,7


Fred Madison’un karısını severek onun geçmişine dair hiçbir şey bilmeden evlenmesidir filmin konusu. Evlenmek geçmişin geride kalmasını sağlamayacaktır. Geçmiş hiçbir şekilde yakalarını bırakmaz ve peşlerinden gelir. Filmde cinayete ve Fred’in ruh hastalığına yakalanışlarına izleyiciler şahit olacaklardır.

9. Bom Yeoreum Gaeul Gyeoul Geurigo Bom – İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış… Ve İlkbahar – 2003 – IMDb: 8,1


Gölün ortasında herkesi büyüleyen harika bir yüzen ev vardır. Dünyada bir eşi benzeri daha yoktur bu evin. Filmde bir çocuk ve rahip konu edilmektedir. Rahibe refakat eden bir genç vardır. Bu çocuk rahibe her konuda destek olmaktadır. Rahip çocuğa bilgilerin usulca aktarır bu dönem boyunca. Çocuk bilge bir kişi olma yolunda hızlı adımlar atmaktadır ve bu düzen içinde büyümektedir. Filmin süre gelişi bu şekilde devam eder.

8. Mulhollan Dr. – Mulholland Çıkmazı – 2001 – IMDb: 8,0


Betty Elms büyük bir Hollywod artisti olma hayali kurmaktadır. Bu hayalini gerçekleştirmek için yola çıkar. Filmin konusu Betty Elms’in erotik aşk hikayesidir.

7. Brazil – 1985 – IMDb: 8,0


Film günümüzün aksine gelecekte geçmektedir. Distopik sonları konu alan film oldukça ilginç konusuyla izleyicileri kilitliyor. Filmi başkarakteri Sam Lowrey’dir. Sam Lowrey’in sıradan yaşantısı ve hayal dünyasına kaçışı işlenmektedir.

6. Donnie Darko – Karalık Yolculuk – 2001 – IMDb: 8,1


Filmde bir gencin insan ve tavşan karışımlı bir canavar tarafından kaçırılışı anlatılmaktadır. Yaratık bu gence bir sır verir dünyanın sonunun geleceği tarihi vermiştir. Donnie bir türlü olayın etkisinden çıkamaz ve sırrın altında ezilmeye başlar. Donnie bu yaratığın izin sürmeye karar verir.

5. Solaris – 1972 – IMDb: 8,1


Bir bilinci olan gezen konu edilmektedir. Bu gezegenin adı Solaris’tir. Üzerinde bulunan insanların zihinlerini el geçir ve istediği gibi oynar. Ünlü bir romanın uyarlamasıdır.

4. Blade Runner – Bıçak Sırtı -1982 – IMDb: 8,2


Film gelecek yılı yani 2019 yılını kon almıştır. Dünya distopik bir alan haline gelmiştir. İnsan türünden farksız robotlar üretilmiştir. Film bir bilim kurgu türüdür. Ridley Scott’ın yapımlarından biridir ve oldukça başarılı bir film olmuştur.

3. Persona – 1966 – IMDb 8,2


Bir tiyatro oyuncusu olan Elisabeth Vogler’in sahne esnasında bir kere susup bir daha konuşmaması konu edilmektedir. Kliniğe yatırılan tiyatro oyuncusu kadının hiçbir tıbbi rahatsızlığı bulunamaz ve durumun psikolojik olduğu anlaşılır. Yanına bir hemşire, bakıcı gönderilir ve insanlardan uzak bir yerde yaşadıkları izleyicilerin önüne serilir.

2. Stalker – İz Sürücü – 1979 – IMDb: 8,3


Dünyaya bir dev meteor düşer ve kimse meteor sonrası gerçekleşen olayları açıklayamaz. Yarattığı büyük etki insanların tutkularını gerçekleştirebilecek kadar güçlüdür. Bu etki alanına sadece belirli insanlar girebilmektedir.

1. 2001: A Space Odyssey – 2001: Uzay Yolu Macerası – 1968 – IMDb: 8,3


1968 senesinde yapılan bir bilim kurgu filmi olarak bilinir. Döneminin en başarılı bilim kurgu filmlerindendir. Stanle Kubrick’le yönetilmiş bir film olduğu bilinmektedir. Tüm eleştirmenler ve sanatçılar alkışlamışlardır filmi. O dönemlerde bir kusur bulunamamıştır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *