Kraliçenin Camına Atılan Bozuk Para: Sistem Karşıtı Filmler

0/5 Votes: 0
Report

Description

Sistem Karşıtı Filmler: Dünya üzerinde pek çok sistem var olmuştur ve bazı kitleler bu sistemleri benimsememişlerdir. Bunun üzerine pek çok devrim, ayaklanma, protesto vs. yaşanmıştır. Sisteme karşıt görüşler beyaz perdeye de taşınmıştır. Film sektöründe oldukça kaliteli ürünlere kaynaklık eden sistem karşıtı filmlerden oluşan film listesi sizlerle.

Sistem Karşıtı Filmler

25. In Time – Zamana Karşı – 2011 – IMDb: 6,6

In Time
Yakın gelecekte insanlar yaşlanmayı durdurarak 25 yaşından sonra yaşlanmamaya başlamışlardır. Filmde zaman oldukça değerli ve parası olanların sonsuza kadar yaşayabildiği bir dünyanın hikayesi konu alınıyor. Artan nüfus nedeniyle yapılan düzenlemeler, insanların farklı statülerde yaşamaya mecbur olmaları gibi konular filmin eleştirel yanları vardır.

24. Snowpiercer – Kar Küreyici – 2013 – IMDb: 7,0

Snowpiercer
Fransız bir çizgi romanın beyaz perdeye uyarlanmış hali olan Snowpiercer’da bir tren içerisinde bütün dünya düzenine şahit olabileceksiniz. Küresel ısınmaya karşı kullanılan bir patlayıcının bütün dünyayı buzullara döndürmesiyle insanlık sürekli giden bir trende mahsur kalır ve tüm sınıf ayrımlarıyla birlikte bu tren eleştirel ve güzel bir hikayeye tanıklık eder.

23. Fahrenheit 451 – Fahrenheit 451 – 1966 – IMDb: 7,2

Fahrenheit 451
Bir itfaiyeci olan Montag’ın görevi kitapları yakmaktır. Hayatı kitap okuma meraklısı cesur Clarisse’yle tanışmasıyla değişir. Eleştirel ezgilerle dolu filmde Montag’ın bir seçim yapması gerekir.

22. God Bless America – Tanrı Amerika’yı Korusun – 2011 – IMDb: 7,3

God Bless America
Frank aşırı ilişkiler ve saçma sevgi gösterilerinden nefret eden bir adamdır. Karısından ayrılmıştır ve işten de kovulmasıyla psikolojik bunalıma girer. Medya adına düzenlenen şovların insanlığı kötü etkilediğini düşünür ve buna karşı bir çare bulur. İnsan ilişkilerine eleştirel yaklaşan güzel bir yapım.

21. Equilibrium – İsyan – 2002 – IMDb: 7,6

Equilibrium
Film üçüncü dünya savaşı sonrası yakın geleceği konu alır. Savaş buhranının henüz üstünden atamamış baskıcı yönetim, sanat başta olmak üzere her türlü duygu ürünü olan şeyi yasaklar. Rahip John Preston’un görevi de sanatla uğraşanları cezalandırmaktır. Ancak filmin devamında işler değişecektir

20. Lord of War – Savaş Tanrısı – 2005 – IMDb: 7,6

Lord of War
Bir silah taciri olan Yuri Orlov üstün zekasıyla işlerini çok ilerletmiştir. İleri seviye zekası onun işini büyüttüğü gibi INTERPOL’den de kaçmasını sağlar. Ancak işler büyüdükçe Yuri için ölümcül bir sorumluluk baş gösterir.

19. Detachment – Kopma – 2011 – IMDb: 7,7

Detachment
Henry Barthes öğrencileri ile ilişkileri oldukça iyi olan başarılı bir eğitimcidir. İdealist bir öğretmen resmi çizen Henry her gittiği okuldan kovulur. Henry’i anlayamayan okul yönetimlerine rağmen Henry sisteme karşı duruşunu sergilemeyi sürdürür.

18. Persepolis – Persepolis – 2007 – IMDb: 8,0

Persepolis
Şah döneminin son günlerini, İslam Devrimi’ni ve Irak İran Savaşı’nı bu filmde Marjane’nin gözlerinden izleyeceksiniz. Dönemin şartlarına esprili ve eleştirel yaklaşan politik bir film.

17. Pardon – Pardon – 2005 – IMDb: 8,1

Pardon
İbrahim, Muzo ve Aydın 3 iyi arkadaştır. Normal sayılan hayatları ise bir gecede değişir. Polisler 3 kafadarı tutuklayıp bir şekilde itiraf nameleri imzalatıp hapse yollarlar. İşlemedikleri suçların altında bir anda imzaları olan 3 arkadaş her mahkemeden hüsranla ayrılır. 6 yıl 3 ay sonunda her şey anlaşıldığında ise onlara söylenen tek şey kısa bir söz ‘Pardon’ olur. Film mevcut düzeni ve adalet sistemini alenen eleştirmektedir.

16. V For Vendetta – V For Vendetta – 2005 – IMDb: 8,2

V For Vendetta
Britanya’da faşist bir düzen hakimdir. Bu düzene karşı koyacak kişi ise yıllar önce yaşanmış bir devrimden de ilham alan V adıyla bilinen bir özgürlük savaşçısıdır. Kurtardığı genç bir kadını da yanına alan V’nin faşist düzene karşı büyük fikirleri vardır. Sisteme karşı nitelikteki filmler arasında her an hayranlıkla izleyebileceğiniz çok kaliteli kült bir yapımdır.

15. The Lego Movie – Lego Filmi – 2014 – IMDb: 7,8

The Lego Movie
Sistem karşıtı filmlerimize biraz da farklı ve eğlenceli bir yönden devam edelim. Lego filmi sıradan bir animasyon gibi görünse de büyüklere de hitap eden etkili toplum eleştirileri ile bezeli bir yapımdır.

14. Truman Show – Truman Şov – 1998 – IMDb: 8,0

Truman Show
Truman dünyanın en güzel adasında yaşamaktadır. İyi bir ailesi ve gayet stabil hoş bir hayatı vardır. Truman’ın monoton hayatı bütün bunların bir şovdan ibaret olduğu öğrendiği gün değişir. Truman için her şey bir aldatmaca dan ibarettir.

13. Blood Diamond – Kanlı Elmas – 2006 – IMDb: 8,0

Blood Diamond
Paralı asker Danny Archer bir elmas avcısıdır. Sierra Leone’nin elmas açısından bol toprakları elmas avcıları tarafından bir nevi işgal altındadır. Bölgenin yerlileri zor şartlar altında yaşam mücadelesi vermektedirler. Film bu durumu gözler önüne seren eleştirel nitelikte güzel bir yapımdır.

12. Tatar Ramazan – Tatar Ramazan – 1990 – IMDb: 8,2

Tatar Ramazan
Ramazan bir cinayet sebebiyle hapse düşmüştür. Cezasını çekip çıkan Ramazan’ın peşinde kanlıları vardır ve belalar Ramazan’ın yakasını bırakmamaktadır. Hapiste geçirdiği zaman artan Tatar Ramazan çevresinde fark ettiği kirli oyunlara sessiz kalmaz ve bu oyunları bozmak için elinden geleni yapmaktadır.

11. Network – Şebeke – 1976 – IMDb: 8,2

Network
Howard Beale deneyimli bir sunucudur ve işten atıldığını öğrenince canlı yayın esnasında sinir krizi geçirir. Bu olay reytingleri etkiler ve Howard tekrar işine alınır. Televizyon dünyasının gözde ismi olan Howard bir süre sonra ilgiyi kaybeder ve onun için yine canlı yayında bir şey planlanır.

10. El Laberinto del fauno – Pan’ın Labirenti – 2006 – IMDb: 8,2

El Laberinto del fauno
1944 yılında İspanya’da sivil savaş son bulsa da etkileri henüz sürmektedir. Navarra’nın kuzeyinde çatışmalar sürerken hayalperest küçük kız Ofelia ile annesi Carmen bu bölgede yaşayan üvey baba Kaptan Vidal’in yanına gelirler. Vidal hayli sert biridir ve bu nedenle Ofelia onunla hiç anlaşamaz. Ofelia’nın hayatındaki asıl değişim ise arka bahçelerindeki bir labirentte tanışacağı Pan ile yaşanacaktır.

9. Zeitgeist – Zamanın Ruhu – 2007 – IMDb: 8,2

Zeitgeist
Hikaye John Keating isimli İngilizce öğretmeninin Welton Akademisi’ne atanmasıyla başlar. Bu okul hayli ciddi bir yönetim tarafından kontrol edilen baskıcı ve sıkıcı bir yerdir. John’un gelmesiyle bu durum değişecektir. John öğrencilerini bu basmakalıp sıkıcı eğitimden uzaklaştırıp hayatlarına bir anlam katmaları ve tadını çıkarmaları gerektiğini anlatmaktadır. İdealist öğretmen John’un bu tavrı katı yönetim tarafından beğenilmeyip okuldan uzaklaştırılmasına sebep olur. Şimdi ise sıra John’un ufkunu açtığı öğrencilerin dedir ve onlar baskıcı yönetimin karşısında hocalarını savunmaktadırlar.

8. Sürü – Sürü – 1979 – IMDb: 8,3

Sürü
Sistem karşıtı filmler listemize bir başka Türk yapımı ile devam ediyoruz. Usta oyuncu Tuncel Kurtiz’in Hamo rolünü üstlendiği filmde kan davası teması işlenmektedir. Hamo’nun oğlu Şivan düşman aşiretin kızı Berivan ile evlidir. Çiftin üç çocuğu da yaşamadığı için Hamo gelini uğursuz diye sevmez. Boşanmalarını ister ancak Şivan kabul etmez ve bir baba oğul kavgasının da başlangıcıdır bu durum.

7. Modern Times – Modern Zamanlar – 1936 – IMDb: 8,5

Modern Times
Charlie Champlin’in başyapıtlarından biridir. Champlin serseri, anarşist ve lümpen kişiliği ile filmde modern zamanlardaki tavrını sergilemektedir. Modern yaşamın insanlarda oluşturduğu komformizme karşı eleştirel nitelikte bir Charlie Champlin başyapıtıdır

6. Uçurtmayı Vurmasınlar – Uçurtmayı Vurmasınlar – 1989 – IMDb: 8,5

Uçurtmayı Vurmasınlar
Barış annesinin mahkumiyeti sebebiyle hapishanede büyüyen bir çocuktur. Mahkumlar arasında neşe kaynağı olan Barış siyasi mahkum olan İnci ile tanışır. Aralarındaki dostluk hayli büyür ve duvarların da ötesine geçmiştir. Pek çok ödüle aday gösterilen ve ödüller kazanan film başarılı bir yapımdır.

5. 3 Idıots – 3 Aptal – 2005 – IMDb: 8,5

3 Idıots
Ranco Hindistan’ın en iyi mühendislik okulunu kazanmıştır. Ancak o diğer arkadaşlarından biraz farklıdır. Basmakalıp, ezberci, sıkıcı eğitim sistemine karşı olan Ranco arkadaşları ve bütün okul için harika bir değişimin habercisidir. Film eğitim sistemine eleştirel nitelikte güzel bir eserdir.

4. American History X – Geçmişin Gölgesinde – 1998 – IMDb: 8,6

American History X
Usta oyuncu Edward Norton’ın canlandırdığı Derek Vinyard tam anlamıyla faşist bir Nazi’yi canlandırmaktadır. Kardeşi Danny de onun gibi ırkçı bir Nazi’dir. Zencilerden nefret eden Derek’in bu kini babasını zencilerin öldürmesinden kaynaklanmaktadır. Bir gün işlediği suç ise hayatını tamamen değiştirir. Hapse giren Derek hayatın farklı gerçekleri ile tanışır ve Danny’i bu yoldan uzaklaştırmaya çalışır. Film Nazi düşüncesini eleştirel nitelikte bir yapımdır.

3. The Matrix – Matrix – 1999 – IMDb: 8,7

The Matrix
Thomas Anderson bir yazılım şirketinde çalışmaktadır. Bir gün Morpheus ve Trinity ile tanışması onun için dönüm noktası olur. Thomas hayatının bir simülasyondan ibaret olduğunu öğrenir ve gerçek hayatta ilk defa nefes alır. Bilim kurgu alanındaki başyapıt niteliğindeki Matrix, etkili aksiyonlarının yanı sıra içerdiği eleştirel yaklaşımlarla da dikkat çekmektedir.

2. 12 Angry Men – 12 Kızgın Adam – 1957 – IMDb: 8,9

12 Angry Men
Fakir bir mahalle çocuğu olan genç adam babasını öldürmekle suçlanmaktadır. Ceza idamdır ve kararın onanması için yasalara göre jürilerin ortak karar vermesi gerekmektedir. İşte hikaye burada başlar. IMDb’nin üst sıralarında yer alan başyapıt niteliğindeki bu filmde 12 jürinin bir odada toplanıp karar vermeye çalışmalarını göreceğiz. Jürilerin kişiliklerinin gün yüzüne çıktığı toplantıda pek çok eleştirel dokunuş da yer almaktadır.

1. Fight Club – Dövüş Kulübü – 1999 – IMDb: 8,9

Fight Club
İsimsiz anlatıcı uykusuzluk sıkıntısı çeken bir adamdır. Filmimizin başrollerinden biri olan anlatıcı doktorların tavsiyesi ile bir destek grubuna gider. Testis kanseri olanların toplandığı bu grupta kendi gibi esasen bu hastalığı taşımayan Marla ile tanışır. Anlatıcının hayatını asıl değiştirecek olan kişi ise Brad Pitt’in canlandırdığı Tyler Durden’dır. Film sürprizlerle dolu kaliteli bir başyapıttır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *