Slapstick Komedi Filmleri Listesi

0/5 Votes: 0
Report

Description

Slapstick filmler listemiz ile sizlerle beraberiz. Günümüzde fazla tercih edilmeyen bu komedi türü, özellikle bir döneme damga vurmuştur. Slapstick filmleri incelendiğinde genellikle oyuncuların abartılı bir şekilde yaptıkları mantıksızca hareketler dikkat çekmektedir. Bu hareketler sonucunda ortaya komik filmler çıkmaktadır. Bu tür komedi filmlerinde örneğin, muz kabuğuna basıp düşmek, birine vuracakken yanlışlıkla başka birine vurmak, omuzda taşınan merdivenle birine vurmak ya da saliselerle kaçan durumlar sıklıkla kullanılmıştır. Bu tarz yapımlar ilk olarak Mack Sennett tarafından yapılmıştır. 1920’li yıllardan itibaren bu tür filmler daha önemli bir yer edinmiştir. Slapstick filmleri denildiğinde akıllara gelen ilk isim Charlie Chaplin’dir. Sessiz bir şekilde dikkatsiz hareketleri kullanarak izleyicileri güldürmeyi başaran Chaplin’den sonra bu tür daha popüler hale gelmiştir. Bu tarz filmler 90’lı yıllarda da sıklıkla kullanılmıştır. Günümüzde bazı önemli yönetmenlerin filmlerinde Slapstick etkisi görülse de tam anlamıyla bu türü içeren filmler nadir olarak çıkmaktadır. Bu tür kullanılarak yapılan bazı yapımlar klasikler arasındaki yerini almayı başarmış ve yapıldığı döneme damga vurmuştur.

Slapstick Komedi Filmleri

 

20. Beverly Hills Ninja – 1997 – IMDb: 5.5


Ninjalar sahilde beyaz bir Amerikalı bulmuşlar ve bu kişinin efsanedeki beyaz Ninja olduğuna karar vermişlerdir. Oysa Haru ismindeki bu kişi sakar ve şişman birisi olmuştur. Sonrasında olaylar komik bir şekilde gelişmeye başlayacaktır. Filmde Chris Farley, Nicolette Sheridan, Robin Shou gibi isimler rol almıştır. Filmin yönetmenliğini Dennis Dugan üstlenmiştir.

19. Çılgın Cenaze – Death at a Funeral – 2010 – IMDb: 5.6


Babalarının cenazesi için toplanan bir aileyi hiç beklemedikleri olaylar beklemektedir. Cenaze sırasında öğrendikleri sır nedeniyle hayatları farklı bir şekilde gelişecektir. Komedi dolu olaylar birbirini izleyecektir. Filmde Chris Rock, Martin Lawrence, Regina Hall, Danny Glover, Peter Dinklage gibi önemli isimler rol almıştır. Yönetmenliği Neil LaBute üstlenmiştir.

18. Bebek Firarda – Baby’s Day Out – IMDb: 5.9


Oldukça tatlı bir bebeğin peşinde olan suçlulardan kaçışı ve şansın nasıl yardım ettiğini komik bir dille anlatan Bebek Firarda filmi gösterildiği dönemde ses getirmiştir. Gelişen komik olaylar ve bebeği takip edenlerin başına gelenler izleyicilerin beğenisini kazanmıştır. Filmde Joe Mantegna, Joe Pantoliano, Lara Flynn Boyle, Adam Robert Worton, Jacob Worton gibi isimler rol almıştır. Yönetmenliği Patrick Read Johnson üstlenmiştir.

17. 1941 – 1979 – IMDb: 5.9


Pearl Harbor’a Japonlar tarafından yapılan saldırı sonucunda Los Angeles’ta meydana gelen panik ortamı komik bir dille beyazperdeye aktarılmıştır. 1941 filminde dönemin koşulları iyi bir şekilde aktarılmıştır. Filmde John Belushi, Dan Aykroyd, Ned Beatty, John Candy gibi isimler rol almıştır. Filmin yönetmenliğini ise ünlü isim Steven Spielberg üstlenmiştir.

16. Ölüm Kadına Yakışır – Death Becomes Her – 1992 – IMDb: 6.4


Helen, Ernest’le evli olan ve mutlu bir hayatı olan bir kadındır. Ancak arkadaşı Madeline yüzünden işler kötüye gitmektedir. Ernest’in güzelliğiyle öne çıkan Madeline ile yaşamaya başlaması Helen’i çıldırtır ve yaşlanmaya karşı ilaç bulur. Sonrasında fantastik bir komedi izleyicileri bekler. Filmde Bruce Wills, Goldie Hawn, Merly Streep, Alaina Reed Hall gibi önemli isimler rol almıştır. Yönetmenlik koltuğunda Robert Zemeckis oturmuştur.

15. Diktatör – The Dictator – 2012 – IMDb: 6.4


General Aladeen, ülkesine demokrasinin gelmesini her fırsatta engellemektedir. Ülkesindeki birçok sözcüğü kendi adıyla değiştirip, işine gelmeyen herkesi vurabiliyor. Özellikle Arap ve Yahudi karşıtlığıyla dikkat çeken yapım, ses getirmiştir. Filmde Sacha Baron Cohen, Ben Kingsley, Anna Faris gibi isimler rol almıştır. Yönetmenliği Larry Charles üstlenmiştir.

14. Sıkı Atışlar – Hot Shots! – 1991 – IMDb: 6.7


Teğmen Harley ismindeki bir pilot kontrolünü kaybederek yardımcı pilotunu ölüme terk eder. Yardımcı pilot önce kurtulur ancak sonra bir avcı tarafından öldürülür. Bu sırada Teğmen Harley tekrar göreve çağrılır ve komik olaylar böylece başlar. Filmde Charlie Sheen, Cary Elwes, Lloyd Bridges, Valeria Golino gibi isimler rol almıştır. Jim Abrahams yönetmenliği üstlenmiştir.

13. Kötü Tat – Bad Taste – 1987 – IMDb: 6.7


Farklı bir gezegenden dünyaya gelen fast-foodcuların asıl amacı insan eti temin etmektir. Bunun için önce birkaç ufak kasabayı yok eden uzaylıların karşısına bir suikast timi çıkacaktır. Fast-foodcular işlerinde atılmamak için dünyada büyük mücadeleye girecektir. Filmde Peter Jackson, Terry Potter, Pete O’Herne gibi isimler rol almıştır. Yönetmenliği de Peter Jackson üstlenmiştir.

12. Polis Akademisi – Police Academy – 1984 – IMDb: 6.7


Vali tarafından kilo, boy, ırk ayrımı olmadan herkesin polis olacağının açıklanması üzerine farklı görüntü ve kişiliğe sahip insanlar Polis Akademisi’nde eğitime başlar. Bu eğitim sırasında yaşananlar komik olayları beraberinde getirecektir. Filmde Steve Guttenberg, Bubba Smith, G.W. Bailey, George Gaynes gibi isimler rol almıştır. Hugh Wilson yönetmenliği üstlenmiştir.

11. Salaklar Prensi Robin Hood – Robin Hood: Men in Tights – 1993 – IMDb: 6.7


Bilindik zenginden alıp fakire dağıtan Robin Hood hikayesine komik bir dille yaklaşan, Salaklar Prensi Robin Hood filminde, sisteme karşı ayaklanma başlatan Robin Hood’un başına gelen komik olaylar anlatılmaktadır. Filmde Cary Elwes, Dom DeLuise, Patrick Stewart gibi isimler rol almıştır. Yönetmenliği Mel Brooks üstlenmiştir.

10. Olmak ya da Olmamak – To Be or Not to Be – 1983 – IMDb: 6.8


1939 yılında 2. Dünya Savaşı yaklaşırken, Frederick Bronski ve Anne Bronski çifti Varşova’da tiyatroda oynamaktadır. Shakespeare’den palyaço gösterisi yaparken Edepsiz Naziler adlı oyun oynanmaktadır. Bundan sonra dram ve komedinin iç içe geçtiği olaylar başlamıştır. Filmde Mel Brooks, Anne Bancroft, Charles Durning gibi isimler rol alırken yönetmenliği Alan Johnson üstlenmiştir.

9. Tillie’s Punctured Romance – 1914 – IMDb: 7.1


Kentlerden sıkılan Charlie kendini taşranın sakinliğine bırakmıştır. Tillie ise babasıyla yaşayan saf, köylü bir kızdır. Charlie, Tillie’nin parasını görünce ona aşık gibi davranır ve olaylar gelişir. Sessiz film türündeki yapımda Charlie Chaplin, Marie Dressler, Mabel Normand gibi isimler rol almıştır. Yönetmenliği Mack Sennett üstlenmiştir.

8. Çok Gizli – Top Secret! – 1984 – IMDb: 7.2


Şarkıları Elvis Presley’i andıran Nick Rivers, ABD’li bir pop şarkıcısıdır. Nick menajeri ile sahne almak için Doğu Almanya’ya gider ancak bu ziyaret beklenmedik komik olayların başlangıcı olacaktır. Filmde Val Kilmer, Omar Sharif, Lucy Gutteridge gibi isimler rol alırken, yönetmenliği Jim Abrahams üstlenmiştir.

7. Evde Tek Başına – Home Alone – 1990 – IMDb: 7.5


Kevin, yaramaz ve ailesini pek sevmeyen bir çocuktur. Aldığı cezadan dolayı geceyi çatı katında geçiren Kevin, ailesi tarafından tatile giderken unutulur. Evin boş olduğunu sanan 2 hırsız için Kevin’in varlığı adeta kabusa dönüşecektir. Filmde Macaulay Culkin, Joe Pesci, John Heard, Daniel Stern gibi isimler rol almıştır. Yönetmenliği Chris Columbus üstlenmiştir.

6. Tatlı Budala – The Party – 1968 – IMDb: 7.6


Hrundi V. Bakshi ismi duyulmamış Hintli aktördür. Sakarlıkları sonucunda setten kovulan Hrundi’nin adı bir Hollywood partisine yanlışlıkla yazılınca bu partiyi adeta berbat edecektir. Filmde Peter Sellers, Claudine Longet, Gavin MacLeod gibi isimler rol alırken, Blake Edwards yönetmenliği üstlenmiştir.

5. Karanlığın Ordusu – Army of Darkness – 1992 – IMDb: 7.6


Evil Dead serisinin devamı olan filmde Ash’in silahlarına el konularak esir edilir. Şeytanı durdurmak için onun serbest bırakılmasına karar verir ve bu noktadan sonra fantastik öğelerin önde olduğu komik hikaye başlar. Filmde Bruce Campbell, Bridget Fonda, Embeth Davidtz gibi isimler rol almıştır. Yönetmenlik koltuğunda Sam Raimi oturmuştur.

4. Braindead – Yaşayan Ölü – 1992 – IMDb: 7.6


Lionel ile birlikte sevgilisi Paquita hayvanat bahçesine gezmeye giderken meraklı annesi tarafından takip edilir. Bu sırada kadını bir tür fare-maymun ısırınca bulaşıcı bir zombi hastalığı yayılmaya başlar. Film korku ve komedi bünyelerini barındırmaktadır. Filmde Timothy Balme, Diana Penalver, Ian Watkin gibi isimler rol almış, yönetmenliği Peter Jackson üstlenmiştir.

3. Aşka Vakit Yok – What’s Up Doc – 1972 – IMDb: 7.8


Para ödülü olan bir kongre için San Francisco’ya gelen Dr. Howard Bannister ve ona aşık olan genç kız Judy Maxwell arasında yaşanan olayları konu edinmiştir. Romantik komedi türündeki filmde Ryan O’Neal, Barbra Sreisand, Madeline Kahn gibi isimler rol almıştır. Yönetmenliği Peter Bogdanovich üstlenmiştir.

2. Nerdesin Be Birader? – O Brother Where Art Thou? – 2000 – IMDb: 7.8


Everett McGill, hüküm giyen ve cezaevine giren bir mahkumdur. Cezaevinden kaçmaya kararlı olan McGill iki mahkumu da kendine inandırarak kaçmaya ikna eder. Yolculukları ise son derece tuhaf bir hal alacaktır. Filmde George Clooney, John Torturro, Charles Durning, John Goodman gibi isimler rol almıştır. Yönetmenliği ise Coen kardeşler üstlenmiştir.

1. Looney Tunes and Merrie Melodies – 1929’dan Günümüze – IMDb: 8.4


Looney Tunes ve Merrie Melodies tarafından 1929 yılından başlayarak 1000’in üzerinde kısa metrajlı filmle servis edilen serilerdir. Pek çok kahramanın hikayesi anlatılan bu seride pek çok dizi, film, animasyon üretilmiştir. Çeşitli kahramanların başına gelen komik olaylar anlatılmıştır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *