Snowden Filmi Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Yayınladığı belgelerle ABD’de bir anda gündeme oturan ve tüm dünyanın ABD hükumetini sorgulamasına yol açan Edward Snowden’ın hikayesini tüm detaylarıyla inceleyen Snowden, ünlü yönetmen ve yapımcı Oliver Stone’un en yeni yapımı olarak dikkat çekiyor. Platoon, Natural Norn Killers ve JFK başta olmak üzere 30’dan fazla yapımın yönetmenlik ve yapımcılık görevlerini üstlenen Stone, Snowden ile de şimdiden Camerimage ve Satellite Ödülleri’nde iki ödül almış durumda.

Kadrosunda Joseph Gordon – Levitt, Melissa Leo ve Zachary Quinto gibi kaliteli oyuncular bulunduran film, 40 milyon dolarlık bir bütçeyle çekildi ve şimdiye kadar maliyetini karşılayan bir gişe elde etti. Filmin ana konusu Luke Harding’in The Snowden Files ve Moldovalı yazar Anatoly Kucherenka’nın ve Time of the Octopus kitaplarından derlenmiş olup, senaryosu yine filmin yapımcısı ve yönetmeni Oliver Stone tarafından kaleme alınmıştır.

Snowden Konusu:


Hikayesini yaşanmış bir olaydan alan Snowden filminde Edward Snowden isimli bir devlet görevlisi anlatılmaktadır. Snowden, daha önce CIA bünyesinde çalışmıştır ve dolayısıyla ABD hükumetinin güvenlik gerekçesiyle yaptığı takiplerden haberi vardır. Bir gün yine hükumetin gizli bir şekilde bir kanunu meclisten geçirerek kişilerin özel belgeleri olan e-posta, cep telefonu mesajları, bilgisayar verileri ve hatta kredi kartı bilgilerine kadar tüm bilgilerini kopyaladığını öğrenir ve bunu basına sızdırır. Sızıntının kaynağının Snowden olduğu anlaşıldıktan sonra Snowden’ın devletle olan tüm iletişimi kesilir, kendisi vatan haini ilan edilir ve yargılanır. Daha sonra Rusya’ya siyasi sığınmacı olarak yerleşir ve hayatını burada devam ettirir.

Snowden Filmi Karakterleri:

Edward Snowden: Eski CIA görevlisi ve belgeleri medyaya sızdıran kişi. Kariyerinin sonraki yıllarında bağımsız bir gazete kurmuştur ve hayatına Rusya’da devam etmektedir.
Glenn Greenwald: ABD’de yaşayan hukukçu, gazeteci ve yazardır. ABD’nin en yaygın gazetelerinden olan The Guardian başta olmak üzere pek çok gazetede yazılar yazmış, Snowden ile ilgili araştırmalarıyla ünlenmiştir.
Laura Poitras: ABD’li biyografi yazarı ve yönetmeni. Snowden hakkında çekmiş olduğu belgeselle tanınmış, yazdığı çeşitli ulusal güvenlik raporlarıyla ABD hükümeti tarafından ödüllendirilmiştir.

Snowden Teknik Detaylar:

Yönetmen: Oliver Stone
Oyuncular: Joseph Gordon-Levitt, Shailene Woodley, Melissa Leo, Zachary Quinto, Tom Wilkinson, Scott Eastwood, Logan Marshall-Green, Timothy Olyphant, Ben Schnetzer, LaKeith Lee Stanfield, Rhys Ifans ve Nicolas Cage
Vizyona Giriş Tarihi: 16 Eylül 2016
Ülke: ABD
Dil: İngilizce
Dağıtıcı: Open Road Films
Yapımcı: Moritz Borman, Eric Kopeloff
Tür: Biyografi, drama, gerilim
Süre: 134 dakika

Snowden Filmi Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *