Heyecan ve Aksiyon Bir Arada: Soğuk Savaş Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Soğuk savaş filmleri listesi ve 20 sinema filmi ile karşınızdayız. Soğuk savaş yılları deyince akla ilk olarak ABD ve Rusya’nın mücadelesi gelir. Bu yılları konu alan filmler heyecan ve aksiyonun ön planda olduğu filmlerdir. İki gücün birbirine üstün gelebilme çabası her zaman ilgi toplamıştır. Uzaya ilk ayak basan astronot da televizyonlardan merakla takip edilmemiş miydi? Savaşın galibi kimdir bilinmez fakat yadigâr filmleri hala izleniyor. Kim bir casusun yerinde olmak istemez ki? İşte karşınızda dünya sinemasından rüzgar gibi geçen soğuk savaş filmleri listesi.Ajan Filmleri Listemde hoşunuza gidebilir.İyi seyirler dileriz.

Soğuk Savaş Filmleri

 

20. Jack Ryan: Shadow Recruit – Jack Ryan: Gölge Ajan – 2014 – IMDb: 6.2

Jack Ryan Shadow Recruit
Yönetmen: Kenneth Branagh
Senarist: Adam Cozad, David Koepp
Jack Ryan kendi halinde askerlik görevi sonrası çalışan biridir. Bir Rus milyarderinin danışmanı olarak çalışmaktadır. Fakat kendini bir komplonun içinde bulur. Amerikan ekonomisini tehdit eden bir olayın içindedir. Bunu engellemek için Moskova’ya gider.

19. The Fourth Protocol – Dördüncü Protokol – 1987 – IMDb: 6.5

The Fourth Protocol
Yönetmen: John Mackenzie
Senarist: George Axelrod, Richard Burridge
Glen elmasları bir hırsız tarafından çalınır fakat çalınan çantada bir tek elmas bulunmamaktadır. Çanta aynı zamanda gizli devlet belgelerini de içermektedir. Casuslar bu evrakların peşine düşerler. Onlara ulaşmak hiç de kolay olmayacaktır.

18. Get Smart – Akıllı Ol – 2008 – IMDb: 6.5

Get Smart
Yönetmen: Peter Segal
Senarist: Tom J. Astle, Matt Ember
ABD’de bulunan bir casus teşkilatı olarak adlandırılan Control’de çalışan bir ajanın hikayesi anlatılmaktadır. Yapılan saldırı sonucunda Control büyük hasar alır ve ajanlar artık deşifre olmuştur. Bunun üzerine yapılan görev değişiklikleri sonucunda Ajan 99 ile çalışmak durumunda kalır. Fakat önünde yok etmesi gereken bir kaos vardır.

17. The Good Shepherd – Kirli Sırlar – 2006 – IMDb: 6.7

The Good Shepherd
Yönetmen: Robert De Niro
Senarist: Eric Roth
Edward Wilson Yale Üniversitesi’nde okumaktadır. Bu okul devlet başkanları yetiştirmesiyle ünlüdür. Üniversite yıllarında yer aldığı bir örgüt onu ajanlığa taşır. İkinci dünya savaşı ile beraber artık kilit bir rolü vardır.

16. Spy Game – Casus Oyunu – 2001 – IMDb: 7,0

Spy Game
Yönetmen: Tony Scott
Senarist: Michael Frost Beckner, Michael Frost Beckner
30 yıl CIA’de görev yapmış bir casusun hikayelerini anlatmaktadır. Nathan adındaki casus bir ülkede görev yapmıştır. Fakat son kez ofise geldiğinde arkadaşı olan Tom Bishop’un Çin de idam edilmek üzere olduğunu öğrenir. Nathan arkadaşını kurtarmak için canını ortaya koyar ver zamana karşı da yarışır. Sonunda ise arkadaşını kurtarmıştır ama bedeli de ağır olmuştur.

15. Syriana – 2005 – IMDb: 7,0

Syriana
Yönetmen: Stephen Gaghan
Senarist: Stephen Gaghan, Robert Baer
Filmin ana karakteri olan Bob Barnes yıllarca CIA için çalışmış, tecrübeli bir ajandır. Artık emekliliği gelmiştir. Oldukça sakin bir hayat sürmeyi planlarken ona bilgi ve tecrübelerinden faydalanmak adına bir teklif sunulur. Prens Nazir petrol ve doğalgaz zengini bir ülkenin varisidir. Fakat babasına nazaran farklı düşüncelere sahip olur ve doğalgaz çıkarma yetkisini ABD’nin elinden alıp Çin’e verir. Durumlar böyle gelişince Bob’a prens Nazir suikastını organize etme görevi teklif edilir.

14. Tinker Tailor Soldier Spy – Köstebek – 2011 – IMDb: 7.1

Tinker Tailor Soldier Spy
Yönetmen: Tomas Alfredson
Senarist: Bridget O’Connor, Peter Straughan
ABD gizli istihbarat örgütü Control’de çalışan başarılı bir casus emekli olur fakat kısa bir süre sonra bu casus İngiltere hükümeti tarafından kiralanır. İngiliz Gizli İstihbarat Servisi Sirk’in büyesinde SSBC için çalışan bir ajan olduğundan şüphelenirler. Böylece Budapeşte’den İstanbul’a uzun bir yolculuk ve serüven başlamış olur.

13. John Rambo – 2008 – IMDb: 7.1

John Rambo
Yönetmen: Sylvester Stallone
Senarist: Art Monterastelli, Sylvester Stallone
Vietnam gazisi olan John Rambo her şeyden elini ayağını çekerek sessiz bir yaşam sürmeyi hayal etmektedir. Tayland’da Hıristiyan insan hakları misyoneri olarak görev yapan bir örgütün esrarengiz kayboluşu onu yeniden aksiyona sürükleyecektir.

12. The Quiet American – Sessiz Amerikalı -2002 – IMDb: 7.1

The Quiet American
Yönetmen: Phillip Noyce
Senarist: Graham Greene, Christopher Hampton
İngiliz gazeteci, Amerikalı ve Vietnamlı kadınların bulunduğu bir aşk üçgeni içindedir. Durumlar git gide karmaşıklaşmaktadır. Olay gerçek bir hikayeye dayanmaktadır.

11. The Man from U.N.C.L.E. – Kod Adı U.N.C.L.E – 2015 – IMDb: 7.3

The Man from U.N.C.L.E.
Yönetmen: Guy Ritchie
Senarist: Guy Ritchie, Lionel Wigra
Film 1960’lı yıllarda yani soğuk savaş yıllarında geçmektedir. CIA ajanı Solo ile KGB için çalışan Kuryakin aslında her platformda birbiri ile mücadele eden bir rakiptir. Fakat gelen bir görev sonrası beraber hareket etmek durumunda kalırlar. Bu zorunluluk sonucu değişik olaylar onları beklemektedir.

10. Three Days of the Condor – Akbabanın Üç Günü – 1975 – IMDb: 7.5

Three Days of the Condor
Yönetmen: Sydney Pollack
Senarist: James Grady, Lorenzo Semple Jr.
CIA ajanı olan Joseph Turner ’Condor’ kod adına sahiptir. Turner’in görevi basılı olan dökümanları okumaktır. Fakat aniden arkadaşlarının şüpheli öümleri başlar. Turner bu ölümlerin arkasından giderek gerçekleri ortaya çıkarmaya çalışacaktır.

9. From Russia with Love – Rusya’dan Sevgilerle – IMDb: 7.5

From Russia with Love
Yönetmen: Terence Young
Senarist: Richard Maibaum, Johanna Harwood
Bir James Bond filmi olan Rusya’dan Sevgilerle filminin bir bölümü İstanbul’da geçmektedir. Bond, Rus Konsolosluğu’ndaki gizli bir cihazı almak için gelir İstanbul’a. Fakat bu ona kurulan bir tuzaktır. Film’de Türk karakterler de yer almaktadır.

8. The Hunt for Red October – Kızıl Ekim – 1990 – IMDb: 7.6

The Hunt for Red October
Yönetmen: John McTiernan
Senarist: Tom Clancy, Larry Ferguson
Rus Kaptan Marko Ramius Rus bir kaptandır ve KGB adına çalışmaktadır. Fakat artık ABD’ye iltica etmek istemektedir. Bu yüzden geminin subayını öldürürler ve ikinci kaptan ile beraber planlarını yapmaya çalışırlar. Bunun üzerine Rusya ABD’ye gemi konusunda uyarıda bulunur. Bomba olduğunu ihbar eder. Fakat ABD’li ajanlar buna inanmaz ve iltica etmek istediğini biliyorlardır.

7. October Sky – Ekim Düşü – 1999 – IMDb: 7.8

October Sky
Yönetmen: Joe Johnston
Senarist: Homer H. Hickam Jr. , Lewis Colick
Ekim Düşü biyografik film niteliği taşımaktadır. Filmde Homer Hickam adlı kişinin gerçek hayatı beyaz perdeye aktarılmıştır. Bir madencinin oğlu olan genç Rusya’nın soğuk savaş dönemindeki Sputnik 1’in fırlatılışından çok etkilenir. Babasının karşı gelmesi onu yıldırmaz amatör füzeler yapmaya başlar ve en sonunda NASA’da mühendis olur.

6. The Bourne Supremacy – Medusa Darbesi – 2004 – IMDb: 7.8

The Bourne Supremacy
Yönetmen: Paul Greengrass
Senarist: Robert Ludlum, Tony Gilroy
Çin Başbakan Yardımcısı’nın gizemli ölümü beraberinde birçok soru işareti ve bilinmezlik bırakmıştır. Konu araştırılır ve CIA tetikçisi Jason Bourne olarak lanse edilir. Fakat Bourne bu işe bulaşmamıştır ve onun adını kullanarak birinin bunu yaptığı anlaşılır. Büyük bir mücadele başlar.

5. Closely Watched Trains – Sıkı Gözetlenenler – 1966 – IMDb: 7.8

Closely Watched Trains
Yönetmen: Jirí Menzel
Senarist: Bohumil Hrabal, Bohumil Hrabal
Film Çek sinemasının başarılı bir eseridir. Film konusu itibariyle Bohumil Hrabal’in romanından uyarlanmıştır. Savaşı sadece o anda kasabadan gelip geçen trenler vasıtası ile izleyebilen bir ahalinin sakini olan Milos’a bir gün gelir kilit bir görev verilir. Etrafında ise savaşla ilgisi bulunmayan ayrı ayrı dünyalar vardır. Milos’un onların arasındaki öyküsü aktarılır.

4. Fail Safe – Mutlak Savaş – 1964 – IMDb: 8,0

Fail Safe
Yönetmen: Sidney Lumet
Senarist: Walter Bernstein, Eugene Burdick
ABD nükleer uçak filosu tekbik bir bilgisayar hatası yüzünden Moskova’ya doğru harekete geçer. ABD başkanı bunu önlemeye ve durdurmaya çalışmaktadır. ABD- Rusya gerginliğini azaltmaya yönelik olağanüstü çaba gösterir.

3. The Bourne Ultimatum – Son Ültimatom – 2007 – IMDb: 8.1

The Bourne Supremacy
Yönetmen: Paul Greengrass
Senarist: Tony Gilroy, Scott Z. Burns
Jason Bourne Amerika’nın önemli ajanlarından biridir. Fakat çok gizli bir araştırmanın kobayı olarak kullanılmaktadır. Jason Bourne zekası ile etrafını büyülemektedir. Ajan en sonunda kaybolan geçmişini araştırmaya onu açığa çıkarmaya karar verir.

2. The Third Man – Üçüncü Adam Kim? – 1949 – IMDb:8.3

The Third Man
Yönetmen: Carol Reed
Senarist: Graham Greene, Graham Greene
Üçüncü Adam Kim? Soğuk savaşı konu olarak ele alan ilk filmlerden biridir. İngiliz sinemasında ise önemli bir yere sahiptir. Amerikalı roman yazarı Holly Martins, eski arkadaşı Harry Lime’in yanına Viyana’ya gelir. Fakat arkadaşının bir kazada öldüğünü öğrenir. Bunun üzerine bir çok olay gelişir.

1. Dr. Strangelove – Doktor Garip Aşk – 1964 – IMDb: 8.5

Dr. Strangelove
Yönetmen: Stanley Kubrick
Senarist: Stanley Kubrick, Terry Southern
Bu filmde soğuk savaşa dair ironi içeren bir kurgu ortaya konmuştur. Amerika’nın üst düzey yöneticilerinin düştüğü yanlışlıklar mizahi bir dilde ele alınır. Soğuk savaş dönemi kurgulanmıştır. Fakat SSCB ile ABD arasındaki yanlış anlaşılma nükleer patlama ile sonuçlanacaktır.Farklı Tanıtım: Soğuk Savaş içerisinde olan SSCB ile ABD ilişkilerini iğneleyici bir şekilde inceleyen filmde, ABD’li general Ripper, SSCB üzerinde sıradan bir keşif uçuşu yapan ABD uçağına saldırı emri verir ve olaylar gelişir. Bunu haber alan dönemin ABD Başkanı ise Pentagon’da yetkililerle bir toplantı düzenleyerek durumu değerlendirir. Savaş durumunda olabilecek olaylara mizahi bir şekilde yanaşan film, Stanley Kubrick yapımıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *