Son 10 Yılın En İyi Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

IMDB (Internet Movie Database = İnternet Film Veri Tabanı) dünyadaki tüm ülkelerin film ve dizileri hakkında bilgiler içeren, kullanıcıların filmlere 10 puan üzerinden puan verebildiği bir sitedir ve alınan puanlar sinema endüstrisinde önemli bir başarı göstergesi sayılmaktadır. Biz de son 10 yılda çekilen filmlerden IMDB’de en yüksek puanı alanları inceledik. Her yıl için, o yıl en yüksek puanı alan film seçilmiş, aynı puanı alan iki film varsa her ikisi de listeye dâhil edilmiştir.2016 yılı daha bitmediği için listeye 2016 yılı bir film dâhil edilmemiştir.

Son 10 Yılın En İyi Filmleri

 

2015 Yılı:

Room (Gizli Dünya) – IMDB 8,2

room
Jack 5 yaşındadır ve annesiyle birlikte yaşamaktadır. Annesi oğluna çok bağlıdır. Her iyi anne gibi oğlunun mutlu ve rahat olması için gereken sevgi ve sıcaklığı vermekte, masallar anlatmakta ve oyunlar oynamaktadır. Bu küçük ailenin hayatları diğer ailelerden bir farkla ayrılmaktadır: Anne ve oğlu bir adam tarafından küçük bir odaya hapsedilmiştir. Jack büyüdükçe sorular sormaya başlar ve ardından bir kaçış planı yaparlar. Lenny Abrahamson’un yönettiği filmde Brie Larson ve Jacob Tremblay başrolde. Larson bu rolle hem Oscar hem de Golden Globe almıştı.

2014 Yılı:

Interstellar (Yıldızlararası) – IMDB 8,5

interstellar
Dünya felaketler, açlık ve kuraklık ile karşı karşıyadır. İnsan ırkının kurtulması tek yolla mümkündür: Yıldızlararası yolculuk. Güneş sistemimizin uzak bir noktasında solucan deliği keşfedilmiştir. Bu yolla insanların yaşayabileceği bir gezegene ulaşabilecektir. Christopher Nolan’ın hem yazıp hem yönettiği filmde Matthew McConaughey, Anne Hathaway ve Jessica Chastain rol aldı. Film En İyi Görsel Efekt Oscar’ı kazanmıştı.

Whiplash – IMDB 8,5

whiplash
Genç ve yetenekli bir davulcu prestijli bir müzik okuluna devam etmektedir. Okulun en acımasız öğretmenlerinden birinin dikkatini çeker. Öğretmen öğrencisini sonuna kadar zorlayacaktır. Yönetmenliğini ve senaryo yazarlığını Damien Chazelle’in yaptığı filmde Miles Teller ve J.K Simmons başrolde.

2013 Yılı:

The Wolf of Wall Street (Para Avcısı) – IMDB 8,2

the-wolf-of-wall-street
1990 ların ortasında Jordan Belfort Wall Street’te komisyonculuk yaparak çok zengin olur. Her zaman dürüst olmayan Jordan çok genç yaşında milyonlarla oynamaya başlarken, çöküş çok uzakta değildir. Belfort’un gerçek hikâyesinden yola çıkılarak çekilen filmi Martin Scorcese yönetmiş, başrolde Leonardo Di Caprio yer almıştı. Film, 5 dalda Oscar adaylığı elde etmişti.

2012 Yılı:

Django Unchained (Zincirsiz) – IMDB 8,5

django-unchained
Eski diş hekimi Dr.King Schulz, Django isimli bir köleyi serbest bırakır ve kelle avcılığında kendisine yardımcı olmak üzere eğitir. Django eşi Broomhilda’yı bulmak istemektedir. Ouentin Tarantino’nun uzun süre üzerinde çalıştığı, yazıp ve yönettiği filmde pek çok ünlü yıldız rol aldı. Jamie Foxx, Leonardo DiCaprio, Christoph Waltz, Samuel L.Jackson bunlardan bir kaçı. Film senaryo ve yardımcı erkek oyuncu Oscarlarını aldı.

The Dark Knight Rises (Kara Şövalye Yükseliyor) – IMDB 8,5

the-dark-knight-rises
Kara Şövalye yıllardır ortada yoktur. Gotham şehri büyük tehlike altındadır. Batman geri dönmek ve şehri kurtarmak zorundadır. Bir Christopher Nolan filmi olan Kara şövalye Yükseliyor’de Christian Bale, Tom Hardy, Anne Hathaway, Gary Oldman, James Gordon Hewitt, Marion Cotilliard, Morgan Freeman, Michael Caine , Matthew Modine adeta Hollywood starlar geçidi yapıyor.

2011 Yılı:

Intouchables (Can Dostum) – IMDB 8,6

intouchables
Paris aristokrasinden Phillip, bir spor kazası geçirir ve felç olur. Hapisten yeni çıkan Driss’i kendisine bakması için işe alır. Kültür ve sınıf farkına rağmen ikili hayatın güzelliklerini birlikte paylaşmaya başlar. Başrollerini François Cluzet ile Omar Sy’ın paylaştığı filmi Oliver Nakache ve Eric Toledano yönetmiş.

2010 Yılı:

Inception (Başlangıç) – IMDB 8,8

inception
Yetenekli hırsız Cobb, rüya görürken bilinçaltına girdiği kişlerden bilgi çalmaktadır. Son işinde fikir çalmayacak ama fikri yerleştirecektir. Ama bu zor görevde engellerle karşılaşacaktır. Yine Christopher Nolan’dan efsane bir film. Başrolde Leonardo DiCaprio ve Joseph Gordon Levitt var. Film 4 Oscar kazandı.

2009 Yılı:

Three Idiots (Üç Aptal) – IMDB 8,4

three-idiots
Hindistan’da üniversite eğitimi gören üç gencin hikayesi üzerinden ülkedeki eğitim sistemi eleştirilmektedir. Bu Hint filmi, çekildiği yıl itibariyle tüm Hint sineması içinde en fazla seyirciye ulaşan rekortmen bir filmdir. Rajumar Hirani yönetmenliğindeki filmde, Aamir Khan başrolde.

2008 Yılı:

The Dark Knight (Kara Şövalye) – IMDB 9,0

the-dark-knight
Gotham şehrinde ortaya çıkan Joker gizemli ve sadist bir katildir. Batman Joker’e karşı mücadele verecek ve bu mücadelede inandığı şeylere karşı gelmek durumunda da kalacaktır. Yönetmen Christopher Nolan. Oyuncular Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Michael Caine, Gary Oldman. Film 2 Oscar kazanmıştı.

2007 Yılı:

Into the Wild (Özgürlük Yolu) – IMDB 8,2

into-the-wild
Gerçek bir hikâyeden yola çıkan filmde, üniversiteden yeni mezun olan Christopher’ın her şeyini dağıtarak bir yolculuğa çıkması ve yol boyunca hayatına yön verecek karakterlerle tanışması anlatılıyor. Bu Sean Penn filminde Emile Hirsch ve Vince Vaughn rol alıyor. Film, 2 Oscar adaylığı elde etmişti.

2006 Yılı:

The Prestige (Prestij) – IMDB 8,5

the-prestige
Filmde, 19. yüzyılın sonlarında Londra’da yaşayan iki başarılı illüzyonist’in yarışı ve beklenmedik sonuçlara yol açan rekabeti gözler önüne seriliyor. 2 Oscar adaylığı olan filmi yine Christopher Nolan yönetmiş. Christian Bale ve Hugh Jackman başrolde.

The Departed (Köstebek) – IMDB 8,5

the-departed
Mafya içine sızan polisler ve polis teşkilatına sızan mafya üyeleri vardır ama her şey açığa çıkmak üzeredir. Yönetmenliğini Martin Scorsese’in yaptığı bu 4 Oscarlı filmde Leonardo DiCaprio, Matt Damon ve Jack Nicholson yer alıyor.

A comment on "Son 10 Yılın En İyi Filmleri"

  1. Filmsever says:

    Güzel liste olmus . Devamida gelsin… listeye bunlara yakin filmler eklensin.. arada unutulmus filmler kalmasin . Top 20 , Top 50 gibi son 10 yilin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *