Son Destan Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

TRT 1 ekranlarından seyirciye gülümseyen, seyircinin kendisi ile yüzleşip geçmişini hatırlatan bir mini dizidir son destan. 3 Ocak Salı akşamı saat 20:00’da seyirci ile buluşan dizi, yayımlandığı andan itibaren büyük izleyici kitlesiyle rekora doğru koşuyor. Altı bölümden oluşan dizi büyük bir proje ile meydana gelmiş.

Son Destan Dizisi Konusu:

Bizleri birbirimize bağlayan bazı değerlerin olması ve bu değerlerin yok olmak üzere olması son destan konusunu oluşturuyor. Bir muhacirin vermiş olduğu mücadele seyircinin gözyaşı nedeni olurken mücadelenin amacı bizi kendimize getiriyor. Son destan konusu bu biçimde şekillenmiş olarak çıkıyor karşımıza. Mükemmel bir proje olduğunu söylemekten geçemeyeceğiz. Böyle mini bir dizinin efsanevi şekilde ekranlara taşınması insanı mutlu ediyor. Son destan konusu ve oyuncu kadrosuyla mini bir dizinin de ötesinde. Dizi Mudurnu’da çekilmiştir.
2. Dünya savaşından sonra meydana gelen karmaşa Son destan konusunu meydana getirmektedir. Muhacir olarak karşımıza çıkan Destan karakterini canlandıran Bülent İnal yine mükemmel oyunculuğunu sergiliyor. Son Destan oyuncuları geniş bir yelpaze oluşturmaktadır. Son destan oyuncularından kısaca bahsedelim:

Son Destan Dizisi Oyuncuları / Karakterleri:

Bülent İnal (Destan Karakterini canlandırıyor) :


Şanlıurfa doğumlu olan ünlü oyuncu 19 Mayıs 1973 tarihinde doğmuştur. 9 Eylül Üniversitesinde eğitim alan ( Güzel Sanatlar Bölümü ) ünlü oyuncu kendisi gibi oyuncu olan Melis Tüysüz ile hayatını birleştirmiştir. Bu mutlu evliliğinde Çınar adında bir oğlu dünyaya gelmiştir. Bir çok dizi ve filmde rol alan Bülent İnal ekranların sevilen yüzü olmayı başarmıştır. Rol aldığı dizi ve filmler şunlardır: Bu Kalp Seni Unutur mu?, Balık, Tatar Ramazan, Bir Çocuk Sevdim, Vizontele Tuuba, Bitmeyen Şarkı, Taş Mektep ve Urfalıyam Ezelden. Rol aldığı dizi ve filmlerin iyi reyting alması ve canlandırdığı karakterlerin hakkını vermesi bir çok dalda ödül almasına yardımcı olmuştur. Son olarak da TRT1 ‘de yayımlanan Son Destan dizisinde yer almıştır. Oldukça kısa olan bu dizinin de reyting alması, seyirci kitlelerine ulaşması bekleniyor.

Selçuk Yöntem (Yavuz karakterini canlandırıyor) :


İstanbul doğumlu olan Selçuk Yöntem 13 Temmuz 1953 tarihinde doğmuştur. Ankara’da Konservatuvar eğitimini tamamlayan Yöntem Bir çok tiyatro, film ve dizide rol almıştır. Rol aldığı dizi ve filmler şunlardır: Bugünün Saraylısı, Aşk-ı Memnu, Güneşin Kızları, Uçurum, Kız Babası ve Mazi Kalbimde Yaradır. Dizi ve film dışında yarışma programlarında sunuculuk da yapan yöntem son rolünü Son Destan adlı dizide almıştır. Destan’ı durdurmaya çalışan ve ona karşı koyan bir bey rolünü canlandırmaktadır. Canlandırdığı bir çok karakterin hakkını fazlasıyla veren Yöntem bir çok kez ödül almış oyunculuğunu pekiştirmiştir.

Sedef Avcı (Nergis karakteriyle çıkıyor karşımıza) :


22 Ocak 1982 tarihinde İstanbul’da doğan Sedef Avcı Kocaeli Üniversitesinden mezun olmuştur (Çalışma ekonomisi mezunu). Oyunculuğun yanı sıra modellik yapan güzel oyuncu ününü Menekşe ve Halil, Ezel adlı dizilerde kazanmıştır. Bu iki dizi sayesinde hemen hemen herkes tarafından sevilip beğenilen güzel oyuncu Kıvanç Kasabalı ile hayatını birleştirmiştir. 2005’ten bu yana Kıvanç Kasabalı ile evli olan Sedef Avcı mutlu bir evlilik sürdürmektedir. Avcı’nın oynadığı diğer dizi ve filmler şunlardır: Arka Sokaklar, Yaprak Dökümü, Mazi Kalbimde Yaradır, Bedel ve Boynu Bükükler. Avcı, güzelliği ve yeteneğiyle seyircilerin kalbinde taht kurmayı başarıyor.Son Destan dizisinde de yer alan Avcı Yavuz Ağa’nın kızı rolündedir.

Fatih Artman (Halit karakterini canlandırıyor) :


Ankara doğumlu olan ünlü oyuncu 13 Şubat 1988 tarihinde doğmuştur. Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro mezunudur. Kova burcu olan oyuncu yeşil gözlü 1,89 boyundadır. Behzat Ç. dizisinde ünlenen Fatih Artman seyircinin kalbini fetih etmeyi başarıyor. Leyla ile Mecnun, Beş Kardeş gibi dizilerde rol almıştır. Son Destan adlı dizide ise Destan’ın kardeşi rolündedir.

Ecem Çalık (Şahsine karakterini canlandırıyor) :


İzmir doğumlu olan Ecem Çalık 20 Ekim 1989 tarihinde doğmuştur. Okul eğitimini yarıda bırakıp oyunculuk için Kıbrıs’tan İstanbul’a dönmüştür. Büyük bir oyuncu olma hayaliyle yanıp tutuşan Ecem Çalık Müjdat Gezen Sanat Merkezinde oyunculuk eğitimi alarak oyunculuğunu geliştirmeye çalışmıştır. Aramızda Kalsın, Muhteşem Yüzyıl gibi dizilerde rol almıştır. Son Destan dizisinde de Destan’ın kız kardeşi rolü ile karşımıza çıkıyor.

Ekin Türkmen (Selvi Karakterini canlandırıyor ) :


Nevşehir’in Kozaklı ilçesinde dünyaya gelen Ekin Türkmen 22 Ağustos 1984 tarihinde dünyaya gelmiştir. Tiyatro bölümünden mezun olarak oyunculuk hayatına atılan Ekin ilk oyunculuk deneyimini 2002 yılında Kanal 7’de yayımlanan Ekmek Teknesi adlı dizide rol alarak yapmıştır. Ekmek Teknesi dizisinden sonra Nefes Nefese adlı dizide rol alarak oyunculuk yeteneğini pekiştirmeye çalıştı. Adanalı, Acı Hayat, Aşk Emek İster, Küçük Kadınlar, Menekşe ile Halil, Kısmetim Otel, Son Ders, Keloğlan Karaprense Karşı gibi dizi ve filmlerde rol almıştır. Son olarak da Son Destan oyuncuları arasında görüyoruz Ekin Türkmen’i. Selvi karakteri ile baş rolde olmazsa da dizide rol alan oyuncu yine oyunculuk yeteneğini konuşturuyor.


Son Destan adlı dizi Tomris Giritlioğlu’nun son dönem projelerinden en çok ses getiren projelerinden biridir. Dizinin senaristi ise Ali Ulvi Hünkar‘dır. Biraz kurgu biraz gerçeği anlatan dizi mükemmel şekilde kurgulanmış. Dizinin yönetmeni ise Şenol Sönmez. Kısa bir dizi ile karşı karşıya olmamıza rağmen etkilenmemek mümkün değil. Dizi yayımlanan bir kaç bölümü ile oldukça ilgi gördü. Dizinin fazlaca izlenmesi halinde devamı geleceğinin altı çizilmiştir. Altı bölüm halinde kurgulanan dizi reytinge koşması halinde bir kaç bölüm daha kurgulanacağı söylenilmektedir.


Dizi baş rol oyuncusu olan Destan’ın sözleriyle unutulmaz hale gelmeye başladı. Destan “kimse beni bir hırsıza çeviremez” diyerek ağa’ya baş kaldırıyor. İkinci dünya savaşının bitmesi halinde meydana gelen karmaşa ve herkesin askere çağrılma tedirginliği Destan’ın cesur ve korkusuz davranışları Ağa ile karşı karşıya gelmesine neden oluyor. Savaştan sonra topraklara el koyan köy ağaları oldukça güzel bir hayat sürerken gerçek toprak sahibi olan çiftçi ve köylüler mağdur duruma düşmekte ve kötü hayatlar sürmektedir. Destan kötüler karşı dimdik durmakta her şey, herkese kafa tutmaktadır ancak zor bir rakibi vardır ki o da kardeşi Halit. Kardeşi Destan’ın tarafında olmak yerine güçlünün yanında durmayı tercih ederek karşı tarafı savunmakta ve ağabeyi Destan’ın rakibi olmaktadır. Bu da yetmezmiş gibi Destan’ın kız kardeşi Şahsine ana vatanı olan Yugoslavya’da hayatını kaybeden sözlüsü Osman’ın hayali ile yaşamakta onunla geçen günlerin özlemiyle kafayı yemek üzeredir. Destan’ı kötü günler beklemektedir. En acısı da Destan’ın bu savaşta tek başına mücadele ediyor etmesidir. Bütün bu savaşlar Destan’ı daha güçlü yapmaktadır. Ancak hiç beklemediği anda Yavuz Ağa’nın kızı çıkar karşısına ve ince noktası olan kalbine dokunur. Hiç beklemediği anda esen sevda rüzgarı Destan’ın nasıl hareket edeceği konusunda tereddütlere düşmesine neden olmuştur. Bu şekilde devam eden dizi seyircileri merakta bırakarak büyük bir savaş içinde nazlı bir sevdayı izlemektedir. Bu şekilde dizi izlenirse altı bölümden fazla bölümlerden oluşacağı gün gibi ortadadır. Destan, kardeşi, kız kardeşi, Yavuz Ağa, Nergis ve mücadele isteyen hayat her şey dizinin konusunu oluşturmaktadır.

Son Destan Dizisi Detay:

Kanal: TRT 1
Yönetmen: Yağız Alp Akaydın, Mert Baykal
Senarist: Ali Ulvi Hünkar
Oyuncular: Bülent İnal, Selçuk Yöntem, Sedef Avcı, Fatih Artman, Ecem Çalık, Taner Barlas ve Caner Alkaya
Tür: Tarih ve Dönem

Son Destan Dizisi Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *