Son Samuray Filmi Konusu ve Yorumları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Son Samuray Filmi tarihi bir aksiyon filmi olmak üzere 2003 yılında çekilmiştir. Son Samuray Filminin yönetmenliğini Edward Zwick yapar. Başrol oyuncuları ise Tom Cruise ile Ken Watanabe’dir. Bu iki ünlü isim sadece filmin oyunculuğu ile kalmaz aynı zamanda yönetmen ile birlikte filmin yapımcılığını da üstlenir. Film 19. yüzyılda Japonya’da başlatılan Meiji Restorasyonu’nu konu alır. Son Samuray Filmi hakkındaki yazımızda bol miktarda SPOİLER verilmiştir.

Son Samuray Filmi Konusu

son samuray
Tom Cruise filmde Nathan Algren adında emekli bir Amerikan subayını canlandırır. Görevi sırasında katıldığı bir çıkartma sonucu, masum sivillere saldırmak zorunda kalır ve komutanına karşı kin besler. Burada görmüş olduğu zulmün ve katliamın izlerini üstünden atamaz ve bu sebeple işini yapmayı bırakır.

Son Samuray Filmi

Fakat bir gün karşılaştığı eski bir dostu, onu cazip bir teklif için kendisiyle gelmeye ikna eder. Algren gittiği yerde eski komutanını ve Japon misafirlerini görür. Burada bulunan Japolar, Algren ve eski komutanından Japon ordularını eğitmelerini ister. Karşılarında güçlü bir düşman olduğunu dile getiren Japonlar, askerlerinin ancak modern eğitimle bu kişiyi yenebileceklerini söyler. Teklifi kabul eden Algren ve eski komutanı Japonya’ya gider.

samuray filmi yorumları

Eğitimlere hızla başlayan Algren, Japon askerlerin öğrenmedeki beceriksizliği üzerine bir de düşmanının samuray olduğunu öğrenir. Bu hiç bilmediği ateşli silah kullanmadan savaşan insanlara karşı nasıl bir taktik uygulayacağı üzerine uzunca düşünür ve samuraylar hakkında bilgi toplamaya başlar. Japon yetkililer, daha askerler hazır olmadan savaş emrini verir ve Algren’in bu yöndeki itirazlarını görmezden gelirler. Nitekim karşılaşma meydana geldiğinde askerler samuraylardan korkar ve doğru düzgün ateş bile edemeden kaçmaya başlarlar. Sonuna kadar mücadele eden Algren, önemli bir insanı öldürünce esir düşer. Bu kişi asıl düşman Samuray Katsumoto’nun kardeşinin eşidir.

Son Samuray konusu

Esir alındıktan sonra samuraylara ilgi duymaya ve onların felsefesine imrenmeye başlayan Algren gittikçe bu kültüre kendisini kaptırır. Bu süre zarfında Katsumoto’nun kız kardeşi ve çocukları, onunla yakından ilgilenir. Bu durum Algren’in daha çabuk uyum sağlamasını ve samuray dövüş tekniklerini öğrenmesini sağlar. Öte yandan Katsumoto ile de arkadaş olan Algren, özgür bırakıldıktan sonra da samurayların yanına geri döner ve askerlere karşı savaşmak ister. Sayıca az olan samuraylar sonunda yenileceklerini bildikleri halde onurları için savaşmaya karar verirler, Algren’in hazırladığı bir planla öldürebileceklerinden daha fazla kişiyi öldürüp imparatora büyük kayıplar yaşatırlar. Filmin savaş sahnesinde Algren’in Katsumoto’ya üç yüz Yunan askerin Perslere karşı savaşmasını örnek göstermesi de filmin 300 Spartalı filmine yaptığı bir göndermedir. Savaş başladıktan sonra meydanda eski komutanını rayan Algren, sonunda onu öldürmeyi başarır. Fakat Katsumoto’nun öldürülmesine engel olamaz.

lo

Savaş sonucunda öldürülen Katsumoto’nun kılıcını Algren alır ve imparatora teslim eder. Böylece imparator çok değer verdiği fakat sona erdirmek istediği samuray geleneği ile vedalaşmış olur. Algren ise ülkesine dönmek yerine Japonya’da kalarak, samurayların yaşadığı bölgeye gider. Böylece savaştan hemen önce yakınlaşma şansı elde ettiği Katsumoto’nun kız kardeşi ile mutlu bir başlangıç yapacaktır.

Son Samuray Filmi Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *