Report

Description

Bizi ortaçağın karanlığına götüren Şovalye Filmleri, izleyicisini hem ağlatır, hem güldürür, hem de coşkulandırır. Tamamıyla kişiyi duygusal yönden filmin içine çeker ve bir anda yüzlerce yıl geriye götürür. Kahramanlık, aşk, ihanet, inanç gibi konularıyla öne çıkan Şovalye Filmleri, özellikle tarihe ilgi duyan, araştıran kimseler için mutlaka izlenmesi gereken yapıtlardır. Bu filmlerin kimileri dönemine damga vurmuş kimileri ise dönemin Tarih profesörlerini birbirine düşürmüştür. Kimileri büyük oyuncu kadroları ile, kimileri ise tanınmamış oyuncuları birer süperstara çeviren güzel senaryoları ile izleyenleri büyüleyen Şovalye Filmleri… Kelimenin tam anlamıyla sinema dünyasına baktığımızda az ve öz bulunsalarda her biri eşsiz bir yapıt değeri taşıyan bu filmler oldukça rağbet de görüyor. Kimileri Vikingleri, kimileri Feodalitenin beşiği Fransa’yı, kimileri dönemin karanlığında kalmış İngiltere’yi, kimileri ise bazı Tarihçiler tarafından “İlk Dünya Savaşı” diye bilinen Haçlı Seferleri’ni konu alıyor. Orta çağ veya bilinen diğer adıyla Karanlık Çağ’ da geçen; kilisenin baskısı, saray entrikaları ve haşmetli şovalyelerin görkemlerini anlatan en iyi 25 Şovalye Filmlerini sizin için bir listede derledik.

Şovalye Filmleri

 

25. Season of the Witch – Cadılar Zamanı – 2011 – IMDb: 5.4


Film, 14. Yüzyıl İngiltere’sinde , Kara Veba denen illetin sebebi olduğuna inanılan bir cadının, şovalyeler tarafından manastıra kapatılması ve sevkıyatını konu alıyor. Şovalyeler cadı’yı sevk ederken türlü illetler ile uğraşıyor. Filmin başrolünde Nicolas Cage rol alıyor.

24. First Knight – İlk Şövalye – 1995 – IMDb: 5.9


Sir Lancelot, o dönemde Kral Arthur ile evlenmesi gereken Guinevere’ e aşık olur, bu sırada dışarıda bulunan güçlü bir savaş lordu ise Kral Arthur ve Yuvarlak Masa Şovalyelerinin gücünü düşürmek için elinden geleni yapıyordur. Kral ve en yakınındakiler kısa bir süreç içinde kendilerini ateşin içinde bulurlar…

23. Ironclad – 2011 – IMDb: 6.2


13. Yüzyıl İngiltere’sinde Kilise emriyle aforoz edilen Tapınak Şovalyeleri, İngiltere’de kendilerine ait son kalan kale olan Rochester Kalesi ni savunmak için ellerinden geleni yaparlar.

22. The Eagle – Kartal – 2011 – IMDb: 6.2


Roma döneminde yönetilen Britanya’ da geçen filmde, İmparatorluk şerefi sayılan sancağı kaybeden bir komutanın oğlu olan genç Romalı komutan, ailesinin şerefini korumak için babasının kaybettiği sancağın peşine düşer. Bu yolda onu çetin mücadeleler bekliyordur. Dönemin barbarı sayılan Keltler, Bretonlar karşısında Roma’nın onurunu korumak ve sancağı kurtarmak için elinden geleni ardına koymayacaktır. Özellikle Roma Dönemi’ni merak edenlerin mutlaka izlemesi gereken bir film.

21. Knights of the Round Table – 1953 – IMDb: 6.3


Kral Arthur, Kraliçe Guinevere ile Sir Lanvelot arasında gelişen gayrı meşru aşk sebebi ile günden güne otoritesini ve gücünü kaybetmektedir. Kral’ın düşmanları bu ilişkiyi fırsat bilerek, Kralı etkisiz hale getirmek için harekete geçerler. Kral Arthur kısa bir zaman içerisinde dönen oyunları görecek ve karşı koymaya çalışacaktır. Ortaçağ İngiltere sinde geçen film, tamamen aşk, ihanet ve kahramanlık üzerine bir başyapıt yani kısaca her şovalye filmi severin izlemesi gereken bir film.

20. King Arthur – Kral Arthur – 2004 – IMDb: 6.3


Daha önceden sayısız kez filme alınan Kral Arthur ve Yuvarlak Masa Şovalyeleri efsanesinin, günümüz teknolojisi ve dijital efektleri ile geliştirilerek beyaz perdeye aktarılmış olan filmin başrolünde Keira Knightley bulunuyor. Müziklerini efsane film müzisyeni Hans Zimmer’in ürettiği film hikayesine artık aşina olunsa dahi kesinlikle izlemeye değer.

19. Dragonheart – Ejder Yürek – 1996 – IMDb: 6.4


Uzak diyarlarda hayatta kalan son ejderha ve gözlerini öfke bürümüş bir ejder avcısının hikayesini anlatan filmimizde bu iki azılı düşman kendi nesillerinin geleceğini korumak için bir araya geliyor ve yaşadıkları evreni ele geçirmek isteyen ölümsüz bir krala karşı birlikte savaşıyorlar. Fantezi evren ve efsanelere ilgisi olanlar için muazzam bir film.

18. Arn: The Knight Templar – Arn: Tapınak Şövalyeleri – 2007 – IMDb: 6.6


İsveç Kraliyet ailesine mensup olan yüksek rütbeli bir soylu, oğlunu sonsuz aşkı olan Tanrı’ ya hediye eder ve onu Kutsal Topraklara bir tapınak şovalyesi olarak yollar. Bu çocuk (Arn) zamanla büyür ve kutsal topraklarda Tanrı’nın kılıcı olur. Zamanla aşık olan Arn Haçlı Seferlerine katılır.

17. 13th Warrior – 13. Savaşçı – 1999 – IMDb: 6.6


Başrolü Antonio Banderas’ın üstlendiği, Jurassic Park’ın yapımcısından olan filmde, yanlış bir kadına aşık olan bir adamın hikayesi anlatılıyor. Bu adam Sultan’ın emriyle uzak topraklara elçi olarak gönderiliyor ve daha önce hiç görmediği Viking diyarlarında gizli bir tehdidi ortadan kaldırmaya çalışıyor.

16. Arn: The Kingdom at End of the Road – 2008 – IMDb: 6.6


Serinin devam filmi olan “Yolun Sonundaki Krallık” filminde büyük şovalye Arn, Sultan Selahaddin Eyyubi’ye karşı son bir görev için gönderilir. Arn bu savaşı kazanmak zorundadır, eğer kazanırsa İsveç’e ailesinin yanına geri dönebilecek, sevdiği kadın Cecilia ile evlenebilecek ve kendine bir aile kurabilecektir. Fakat eve baktığında İsveç o dönemde Danimarka tarafından tehdit edilmektedir.

15. Robin Hood: Men in Tights – Salaklar Prensi Robin Hood – 1993 – IMDb: 6.7


Hepimizin bildiği, hırsızlardan çalan Robin Hood hikayesinin müzikal, parodi filmi. Gerçekten günün şartları ile günümüz şartları arasındaki farkları konu alan bu film oldukça güldürücü bir komedi.

14. Ivanhoe – Kara Şövalye – 1952 – IMDb: 6.8


Haçlı seferlerinden sonra eve dönüş yolunda Kral Richard’ın düşmanları tarafından esir edilmesi, bütün İngiltere’yi kötü etkiler. Sonunda birkaç cesur adam krallarını kurtarmak için yola çıkarlar. Her ne kadar eski bir film olsa da senaryosu ve oyunculuğu ile gerçekten günümüz filmlerine bile taş çıkartacak cinsten

13. Robin Hood: Prince of the Thieves – Robin Hood: Hırsızlar Prensi – 1991 – IMDb: 6.9


Savaşın ardından Robin Hood ve Emevi dostu Notthingham’a döndüğünde, Lord’un halka ettiği zulmü görürler ve kanunsuz olmaya karar verirler. Kimliği anlaşıldıktan sonra Robin için hayat çok zor olacaktır.

12. A Knight’s Tale – Şövalye – 2001 – IMDb: 6.9


Dönemin İngiltere sinde efendisi ölen bir köle ve köylü olan William Thatcher, görkeme, zafere, altına ve yemeğe muhtaç bir şekilde köyünden ayrılır ve kendine şovalye olarak yeni bir kimlik hazırlar.

11. Ladyhawke – 1995 – Imdb 7.0


Philippe Gastone isimli bir hırsız Aquila daki zindandan kaçar ve bir insan avı başlatır. Tam yakalanacakken Captain Navarre ile tanışır. Captain Navarre lanetlenmiş bir adamdır kendisiyle beraber sevgilisi Isabau da lanetlenmiştir geceleri Navarre kurda Isabau ise şahine dönüşür ve bu laneti kırmalarının tek yolu olarak kendilerine bu laneti bela eden Kardinali öldürmek olarak görürler.

10. The Vikings – Vikingler – 1958 – Imdb 7.1


Oldukça eski olmasına karşın üstlerde sıra bulan filmimiz, bir köle ile dönemin Viking Prensi’ nin esir bir kız, bir prenses için kavgalarına sahne tutuyor. Görüntü kalitesi pek iyi olmasa da gerçekten izleyiciyi götürüyor.

9. Highlander – İskoçyalı – 1986 – IMDb: 7.2


Ölümsüz bir İskoç şovalyesi dünyada kendisi dışında kalan son ölümsüz şovalye ile ölümüne savaşmalıdır. Film iki barbarın sonsuz ödül için ölümüne mücadelesini konu alıyor.

8. Kingdom of Heaven – Cennetin Krallığı – 2005 – IMDb: 7.2


Sultan Selahaddin Eyyubi’nin orduları Kudüs’e dayanmış, Müslümanlar ilerliyor ve Hristiyanlar yavaş yavaş işgal ettikleri Orta Doğu’dan, Kudüs’ten dönüyor. Ana kahramanımız Balian de Ibelin, Kutsal Topraklara doğru gezerken bir anda kendini, Kutsal Toprakları, Halkını ve Dinini müdafaa ederken buluyor. Başrolde Orlando Bloom’un bulunduğu film bugüne kadar çok ses getirdi…

7. Willow – 1988 – IMDb: 7.3


Bir cüce, halkının lanetini kaldırmak için bir bebeği, Şeytani bir kraliçeden korumaya çalışıyor.

6. Excalibur – Krallar Savaşıyor – 1981 – IMDb: 7.4


Merlin isimli bir büyücü, Kral Arthur Pendragon’un, Bretonları, Camelot’un yuvarlak masasında toplamasına, ve ülkesinin düşmanlarına karşı birlik olmasına, yardım ediyor.

5. The Name of the Rose – Gülün Adı – 1986 – IMDb: 7.8


Akıllı bir rahip, ıssız bir kilisede gelişen cinayetleri araştırıyor ve beklenmedik sonuçlar ile karşılaşıyor. Orta çağda geçen bu polisiye tarzı film gerçekten izlemeye değer.

4. The Adventures of Robin Hood – Vatan Kurtaran Aslan – 1938 – IMDb: 8.0


Prens John ve Norman Lordları, Saxonları adadan atmak için birlik olurken, bir Saxon kanun kaçağı tarihin ilk gerilla savaşını başlatır ve Norman krallarının dikkatini çeker. Klasik Robin Hood filmlerinden biraz farklı olan bu filmimizin konusu günümüzde işlense kesinlikle tarihin en iyi filmlerinden biri olabilirdi.

3. The Princess Bride – Prenses Gelin – 1987 – IMDb: 8.1


Hasta yatağında yatan bir erkek çocuğun büyük babası kendisine Prenses Gelin isimli bir hikaye okur. Çocuk bu hikayenin içinde kendisini bulur ve olaylar gelişmeye başlar…

2. Braveheart – Cesur Yürek – 1995 – IMDb: 8.4


Gelini öldürülen bir İskoç Soylusu olan Sir William Wallace, kendisini birden bire bütün İskoçya’yı toplamış ve İngiltere karşı top yekün savaş ilan etmiş halde bulur. Gerçek hikayeden esinlenerek yapılan bu yapıt, izleyenleri her defasında tekrar ağlatmakta ve gerçekten inanılmaz başarılı.

1. Gladiator – 2000 – IMDb: 8.5


Başrolünü Russell Crowe’un üstlendiği bu yapıtta ihanete uğrayan bir Roma’lı generalin hikayesi anlatılıyor. İmparatorun gayrı meşru oğlu, bu generalin ailesini öldürüyor ve kendini sürüyor. Lakin yıllar sonra bu general Roma’ya gladyatör olarak geri dönüyor…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *