Söz Dizisi Nerede Çekiliyor? Karabayır Nerede?

5.0/5 Votes: 2
Report

Description

Bir “Özel Kuvvet Timi”nin hikayesini anlatan “Söz”, televizyon dizileri arasında son yılların en başarılı projelerinden biri olarak yerini alıyor. Yayımlandığı ilk günden itibaren adından söz ettirmeyi başaran dizinin en önemli özelliği Genel Kurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı ile iş birliği içerisinde çekiliyor olması. Bu özelliği ile Türkiye’de bir ilk olan dizi, senaryosunun ve sahnelerinin gerçekçiliği ile milyonları kendisine hayran bırakmış durumda.

Söz Dizisi Seti Nerede?

Her bölümünde heyecanın dorukta olduğu ve bir sonraki bölümün merakla beklendiği dizinin yapımcılığını Timur Savcı ve Burak Sağyaşar’ın kurduğu TIMS&B yapım şirketi üstlenirken senaryosu daha önce de başarılı dizilerin senaryolarına imza atmış olan Ethem Özışık tarafından yazılıyor.

Bitmek bilmeyen aksiyon sahneleri ve vatanı için gözünü kırpmadan ölüme yürüyen bordo berelilerin teröristlerle olan zorlu mücadelesi izleyen herkese duygusal ve heyecanlı anlar yaşatıyor. Dizinin bu özelliği ile çok kısa sürede milyonları kendisine bağlamayı başardığı ve fenomen olduğu söylenebilir. Bu kadar popüler olmasından sonra takipçileri tarafından dizinin oyuncuları kadar merak edilen konulardan biri de Söz dizisinin çekildiği yer oldu.

Türkiye’nin en büyük prodüksiyonlu asker dizisi olan Söz’ün çekildiği yer konusunda birkaç iddia mevcut. Bunlardan biri dizinin asıl konusunun geçtiği yer olan Karabayır’da çekimlerin yapıldığı iddiası. Birçok sahnede Karabayır ismi geçtikten sonra dizinin takipçileri de Karabayır’ın nerede olduğunu merak etmeye ve araştırmaya başladılar. 

Dizinin çekimleri, İstanbul’da özel olarak kurulan ve bölgeye birebir benzeyen bir platoda yapılıyor. Aynı zamanda İstanbul’un ücra köşeleri de çoğu sahnenin dış çekimlerinde kullanılıyor.

Dizinin çekimlerinin yapıldığı yer konusunda diğer bir iddia da Karabayır’ın, İstanbul’un Esentepe ilçesine bağlı olan bölge olduğu. Bağcılar’a yakın olan bu bölgenin çatışma ve patlama gibi sahnelere de uygun olduğu ve terör olaylarının yaşandığı kırsal alanlara çok benzediği için tercih edildiği söyleniyor.

Karabayır Nerede?

Söz dizisine konu olan Karabayır, Mardin’in Dargeçit ilçesine bağlı bir köy. Mardin şehir merkezine 119, Dargeçit ilçe merkezine 14 kilometre uzaklıktaki bu köy, dizide hikayesi anlatılmaya başlandıktan sonra popüler olmaya başladı.

2018 verilerine göre 1036 kişinin yaşadığı Karabayır köyü, geçimini tarım ve hayvancılıkla kazanmaktadır. Mardin’in kuzeyindeki köy, Batman, Siirt ve Şırnak illerine de komşu olma özelliği taşımakta, Dicle Nehri’ne 6 km uzaklıkta yer almaktadır.

Dizinin hikayesi Karabayır’da geçse de bu bölgedeki sert hava koşulları ve olası güvenlik sorunları nedeniyle çekimler burada yapılmıyor.

TAGS

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *