88. Oscar’ın Yıldızı Spotlight Filminin Konusu ve Yorumları

0/5 Votes: 0
Report

Description

88. si düzenlenen Oscar ödül törenleri yine bu yılda adına yakışır biçimde görkemli ve ses getirecek şekilde düzenlenerek, ödüller sahiplerine dağıtıldı. En iyi erkek oyuncu Diriliş filmiyle Leonardo Dicaprio olurken, en iyi film dalında da yönetmenliğini Tom Mc Charty, nin yaptığı Spotlight adlı film aldı.

Spotlight Filmi

Peki Spotlight Filminin Konusu Ne ve Film Hakkındaki Yorumlar Neler?

Katolik kilisesinde uygulanan çocuk tacizleri suçunu gün ışığına çıkartmaya çalışan The Boston Globe gazetecilerinin hikayesini ve üzerlerine giden baskı politikasını, kilise entrikalarını ve dinin kötüye kullanımı, inanç tacizciliği gibi konuları bir kez daha düşündüren filmde, Michael Keaton, u üstün performansıyla izliyoruz.

Spotlight Filmi Afiş (1)
Filmin daha detayına inecek olursak, gerçek bir hikayeden alınan olay, 30 yıl kadar onlarca çocuğa tecavüz eden kilise rahiplerinin işlediği bu suçu ortaya çıkarmaya çalışan Boston Globe Gazetesi muhabirlerinin, olayı gün yüzüne çıkarma savaşını konu alıyor. Boston Globe gazetesinde çalışan Spotlight ekibinin bu olayı ispatlama savaşına karşı, toplum üzerinde büyük bir baskı ve hükümranlık kurmuş kilisede, kendisini aklamaya çalışırken din, inanç sistemi ve ulvi duyguları kötüye kullanıyor.

Spotlight
Her şey 2001 yılında Marty Baron, un Miami, den gelerek, Globe gazetesinin başına geçmesiyle, ekibini olayla ilgili önceden yazılmış bir makaleye yönlendirmesi sayesinde başlar ve eski dosyalar aralanır. İşin kötüsü bu olay önceden takibe alınmış ve rahipler tutuklanmış fakat salıverilmiştir. Üstelikte, rahipler başka kiliselere atanmış olsa da, orada da kötü emellerini sürdürmektedir. Katolik kilisesini karşılarına almanın ne denli güç bir iş olduğunun farkında olan Globe muhabirlerinden editör Walfer ve muhabirler Sacha Pfeifer, Resendes ve Mat Carrol Spotligt ekibi olarak, derinlemesine davanın peşine düşer.

Spotlight Filmi Konusu (1)
Spotlight Filmi Fragmanı:

Teknik Detay:

Yönetmen: Tom McCarthy
Oyuncular: Rachel McAdams, Mark Ruffalo, Liev Schreiber, Michael Keaton, Stanley Tucci
Senaryo: Thomas McCarthy, Josh Singer
Yapım Yılı: 2015
Ülke: ABD
Tür: Gerilim
IMDb Puanı: 8,2

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *