En İyi Stephen King Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Eserlerinden sinemaya uyarlanan En İyi Stephen King Filmleri listesi ile karşınızdayız. Yazdığı kitaplarla ünlenen Stephen King’in hikâyelerinin neredeyse hepsi beyaz perdeye aktarıldı. Birçok kitabı en çok satanlar listesinde yer alan yazar; World Fantasy Awards, British Fantasy Society Awards, Bram Stoker Awards gibi önemli ödülleri aldı. Bu listede sizin için en beğenilen 20 Stephen King filmini listeledik. IMDb puanları esas alınarak sıralanan Stephen King Filmleri listemize YORUM yapmanın yanında EMOJİ ile de tepki verebilirsiniz.

Stephen King Filmleri

20. Secret Window – Gizli Pencere – 2004 – IMDb:6,6

Secret Window
Yönetmen: David Koepp
Aldatılan ve büyük psikolojik bunalımlara giren Mort Rainey, gerilim romanlarıyla ünlü bir yazardır. Yaşadığı olaylardan sonra ilhamını ve yazma isteğini kaybeden Mort, bir süre doğayla iç içe bir evde yaşamaya karar verir. Bir gün karşısına dikilen ve onu yazdıklarını çalmakla suçlayan John Shooter ile karşılaşınca çok garip ve tehlikeli olaylara tanık olur.

19. Christine – 1983 – IMDb:6,6

Christine
Yönetmen: John Carpenter
Arnie isimli karakterimiz, görür görmez hayran kaldığı 1958 Plymouth Fury modeli bir arabayı almaya karar verir. Ailesiyle yaptığı uzun ve zorlu bir görüşmeden sonra onları arabayı almaya ikna eden Arnie, arabayı doğruca garaja götürür ve tamir etmeye başlar. Fakat arabayla vakit geçirdikçe çevresinde garip olaylar dönmeye başlar, arabayı Arnie’ye satan Rolan Lebay ise bir süre sonra ölmüştür.

18. The Running Man – Koşan Adam – 1987 – IMDb:6,6

The Running Man
Yönetmen: Paul Michael Glaser
Running Man adlı bir televizyon şovunda, önemli suçlar işleyen mahkumlar seyircilerin gözleri önünde cezalandırılmaktadır. İnsanların kan ve vahşete duyduğu hayranlık ile ölümlerin acımasızlığı programı daha da çekici yapmaktadır. Aslında masum olan Ben Richards isimli bir suçlu ise bu korkunç yarışmadan sağ kurtulmak zorundadır.

17. Apt Pupil – Ölümcül Sır – 1998 – IMDb:6,7

Apt Pupil
Yönetmen: Bryan Singer
Klasik bir Amerikan genci olan Todd, sıradan bir hayat sürmektedir. Bir gün kendisiyle aynı mahallede yaşayan bir ihtiyar olan Arthur Denker ile tanışır ve kısa sürede dost olurlar. Bir süre sonra Arthur’un kimliğini gizlediğini ve bir savaş suçlusu olduğunu öğrenir. Olaylar bundan sonra çok garip bir hal alacaktır.

16. Rose Red – Rose Red Konağı – 2002 – IMDb:6,7

Rose Red
Yönetmen: Craig R. Baxley
İçerisinde garip olayların döndüğü söylenen Rose Red Konağı’na, bu konularla yakından ilgilenen profesör Dr. Joyce bir gezi düzenlemeye karar verir. Yanına aldığı 6 psişik ile konaktaki sırları ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır.

15. 1408 – 2007 – IMDb:6,8

1408
Yönetmen: Mikael Hafström
Perili, hayaletli ve paranormal olarak adlandırılan, girenlerin ya hemen kaçtığı yada öldüğü bir otel odası ülkede ünlenmiştir. İnançsız ve bu tür olaylarda gizli yalanları herkese göstermeyi kendisine amaç edinmiş bir yazar olan Mike Enslin odada kalmak için otele gider. Odada kalmaya başladıktan sonra başına çok ilginç ve ürkütücü olaylar gelecektir.

14. Salem’s Lot – Lanetli Ev – 1979 – IMDb:6,8

Salem's Lot
Yönetmen: Tobe Hooper
Çok sevdiği bir akrabasından uzun süredir haber alamayan ve yazarlık yapan Ben Mears; akrabasının yaşadığı kasaba Salem’s Lot’a doğru bir yolculuğa çıkar. Kasabaya girdiğinde ortada kimseyi göremez ve insanların ortadan kaybolduğunu anlar. Fakat kasabayı terk etmeyen bazı şeyler görür, vampirler!

13. Hearts in Atlantis – Gizemli Yabancı – 2001 – IMDb:6,9

Hearts in Atlantis
Yönetmen: Scott Hicks
Yaşadığı kasabadan daha küçük bir çocukken ayrılan ve yıllar sonra geri döndüğünde tanıdığı kimseyi bulamayan Robert’in en yakın arkadaşı da yıllar önce ölmüştür. O yıllarda Carol isimli bir kıza kıza aşık olan Robert, unuttuğu birçok olayın üstüne gidecektir.

12. It – O – 1990 – IMDb:6,9

It
Yönetmen: Tommy Lee Wallace
Korkunç bir palyaço kostümü giymiş bir seri katil, kasabadaki çocukları tek tek öldürmektedir. Palyaçonun peşine düştüğü ve kurtulmayı başaran 7 çocuk kendilerine Şanslı Yedili ismini vermişlerdir. Yıllar sonra farklı şehirlere dağılan bu çocuklar, bir gün tekrar buluşurlar ve her şeyle yüzleşmek zorunda kalırlar.

11. The Mist – Öldüren Sis – 2007 – IMDb:7,2

The Mist
Yönetmen: Frank Darabont
Garip bir kasabada, tutucu insanlar ile daha özgür düşünceli gençler bir arada yaşamaktadır. Bir gün kasabanın üstünü yoğun bir sis örter ve göz gözü görmez. Sis ile birlikte kasabada ortaya çıkan ve insan etiyle beslenen yaratıklar ise halkı dehşete düşürür. Tutucular bunun tanrının üstlerine gönderdiği bir lanet olduğunu düşünmektedirler, bazıları ise değil.

10. The Dead Zone – Ölüm Bölgesi – 1983 – IMDb:7,3

The Dead Zone
Yönetmen: David Cronenberg
Johny Smith isimli karakterimiz geçirdiği bir kaza sebebiyle beş yıl boyunca komada kalmıştır. Komadan çıktığında, gerçek dünyaya uyum problemleri yaşamaktadır. Bir süre sonra artı eskisi gibi olmadığının ve garip bazı yetenekler kazandığının farkına varır. Johny elini tuttuğu insanların geleceklerini görmeye başlamıştır. Bu yeteneğini bir cinayet davasında kullanarak, olayı aydınlatacak; her şey eskisinden daha garip bir hal alacaktır.

9. The Stand – Mahşer – 1994 – IMDb:7,3

The Stand
Yönetmen: Mick Garris
Dünyayı ele geçiren ölümcül bir virüs ve kötü güç Randall Flagg insanlığa savaş açmıştır. Sayıları iyice azalan insanların kötülüğe boyun eğmekten başka bir şansının kalmadığı ortamda, umutsuzluk hâkimdir.

8. Carrie – Günah Tohumu – 1976 – IMDb:7,4

Carrie
Yönetmen: Brian De Palma
Stephen King’in göz isimli romanından uyarlanan film; tutucu bir anne ve özel yetenekli kızının hayatını ele almaktadır. İçine kapalı bir kız olan Carrie, arkadaşlarının sürekli kendisiyle dalga geçmesine çok kızmaktadır. Bir gün onu herkesin içinde rezil duruma düşürürler ve Carie’nin öfkesiyle gelen özel güçleri bir bir ortaya çıkmaya başlar. Başlarda her şey kontrol edilebilir düzeydeyken, yıl sonu balosunda Carrie’e yapılan kötü şaka; ölümcül bir son hazırlayacaktır.

7. Dolores Claiborne – Dolores – 1995 – IMDb:7,4

Dolores Claiborne
Yönetmen: Taylor Hackford
18 yıl önce kocasını öldürmekten yargılanmış fakat kısa süre sonra aklanmış Dolores, bu kez yaşlı bir kadını öldürmekten sorumlu tutulmaktadır. Yıllar önce onu hapise göndermeyi başaramamış bir dedektif ise tekrar Dolores’in peşine düşmüştür. Peki, gerçek tüm açıklığıyla ortaya çıkabilecek midir?

6. Storm of the Century – Yüzyılın Fırtınası – 1999 – IMDb:7,4

Storm of the Century
Yönetmen: Craig R. Baxley
Küçük bir yerleşim yeri olan Maine adasında, hiç görülmemiş bir soğuk ve fırtına hakimdir. Bu zorlu havanın ardından adaya ayak basan bir iblis, halkın üstünde güçlü bir etki kuruyor ve isteklerini belirtiyor. İblis’in isteklerini ise yerine getirebilecek hiç kimse bulunmuyor.

5. Misery – Ölüm Kitabı – 1990 – IMDb: 7,8

Misery
Yönetmen: Rob Reiner
Kısa roman yazarlığıyla hayatını kazanan Paul Sheldon, bir araba kazası geçirir. Kazadan sonra onu bulan Annie Wilkes, garip bir tesadüfle Paul Shelton romanları hayranıdır. Paul’a bir süre evinde bakan Annie, o sırada okuduğu kitapta sevdiği bir karakterin yazar tarafından öldürüldüğünü öğrenir. Bunun üzerine Paul’un ayağında büyük bir yara açan Annie, ondan yeni bir son yazmasını ister.

4. Stand by Me – Benimle Kal – 1986 – IMDb:8,1

Stand by Me
Yönetmen: Rob Reiner
Oregon ormanında bir çocuk kaybolmuş ve öldüğü düşünüldüğü halde cesedi bulunamamıştır. 4 genç ise bu cesedi aramaya çıkmışlardır. Bir süre başlarına bir takım garip ve ürkütücü olaylar gelecektir.

3. The Green Mile – Yeşil Yol – 1999 – IMDb:8,5

The Green Mile
Yönetmen: Frank Darabont
İdam mahkûmlarını yeşil bir çizgi üzerinden elektrikli sandalyeye kadar götürmekle görevli bir gardiyan olan Paul Edgecomb, yıllarca birçok idama tanık olmuştur. Günlerden bir gün hapishaneye çok garip ve korkutucu bir adam gelir. John Coffey ismindeki bu adam, iki küçük kız çocuğunu öldürmekten yargılanmaktadır. Zamanla Coffey’i yakından tanıyan ve onunla iyi bir dostluk kuran Paul, mahkûmun korkutucu görünüşünün altında yatan iyi kalpli insanı fark eder. Coffey iyi kalpli olmasının yanında, bazı garip özel güçlere de sahiptir. İki çocuğu öldürmekten yargılanan bu adam, gerçekten bu suçu işlemiş midir?

2. The Shining – Cinnet – 1980 – IMDb:8,5

The Shining
Yönetmen: Stanley Kubrick
Jack Torrance isimli karakterimiz, kışın kapalı bulunan bir otelin bakımını üstlenmiştir. Ailesi ile birlikte otele taşındıktan kısa süre sonra otelde garip bir şeylerin olduğunu anlarlar. Jack’in küçük oğlu ise otelde hayaletleri gördüğünü ısrarlı bir şekilde anlatmaktadır. Başlarda bunu pek ciddiye almayan Jack, kar fırtınasıyla tüm ulaşım kesilince buna pişman olacaktır. En çaresiz anda ortaya çıkan varlıklar, Jack’in aklını kaybetmesine ve çok kötü şeyler yapmasına neden olacaktır.

1. The Shawshank Redemption – Esaretin Bedeli – 1994 – IMDb:9,3

The Shawshank Redemption
Yönetmen: Frank Darabont
Asılsız bir suçlamayla, karısını öldürmekten yargılanan bankacı Andy Dufresne; çok sevdiği karısını kendisinin öldürmediğini, evlerine giren bir kolu olmayan katilin karısını öldürdüğünü söylemektedir. Ortada esrarengiz katile dair bir kanıt bulamayan mahkeme, Andy’e müebbet hapis cezası verir. Bunun üzerine hapse giren karakterimiz; işkence, tecavüz gibi birçok durumla karşı karşıya kalır. Her ne olursa olsun hayata karşı umutlu bakışını kaybetmeyen Andy, hapishanede tanıdığı ve en yakını olan dostu Red ile gelecekte buradan kurtulacağını düşünmektedir.

Stephen King Filmleri Listemize YORUM Yapabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *