Connect with us

Arkadaşlar Yalan Söylemez: Stranger Things Konusu ve Oyuncuları

Yabancı Diziler

Arkadaşlar Yalan Söylemez: Stranger Things Konusu ve Oyuncuları

80’lerin korku gerilim türündeki kült filmlere saygı duruşunda bulunan Stranger Things, gerek kullandığı tema müziği, gerek renk kullanımı, gerekse barındırdığı mistik dokuyla öncüllerine selam çakıyor. 2016 yılında yayınlanmaya başlayan Stranger Things dizisi Netflix’in en beğenilen yapımları arasında yerini almayı başardı. Özellikle konusuyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Stranger Things, kaybolan arkadaşlarını aramaya başlayan 3 çocuğun ve onlara yardım eden insanların hikayesini konu alan bir amerikan bilim kurgu hikayesidir. Konusu kadar başarılı oyuncu kadrosuyla da dikkat çeken dizide, macera ve doğaüstü olayların sürekliliği, izleyiciyi etkisi altına alıyor. Şu anda ilk sezonu Netflix’te izlenebilen Stranger Things’in yeni sezonu 27 Ekim’de platformda yer alacak. Yayınlanan muhteşem uluslararası fragman ve Netflix Türkiye’ye özel yapılan Barış Manço’nun Dönence şarkısını barındıran özel fragmanıyla dizinin yeni sezonu da en az ilk sezonu kadar merak ve heyecan uyandırıyor.

Stranger Things Konusu

stranger things

Duffer kardeşlerin yönetmenliğiyle hayat bulan dizi, 1980’lerde bir anda kaybolan çocuk Will’in arama çalışmalarına başlanmasıyla başlar. Fakat bu aramalar neticesinde herhangi bir ize rastlanamaz. Arama ekipleri tam aramaktan vazgeçtikleri ve tüm umutların tükendiği sırada ortaya çıkan gizemli kız, her şeyin seyrini değiştirir ve olayları tamamiyle farklı bir boyuta taşır. Will gibi yıllar önce kaybolan ve bir anda ortaya çıkan bu kız, Will’in bulunabilmesi için bir umut ışığı olarak görülür. Bir yandan will’in arama çalışmaları devam ederken, bir yandan da Mike ve arkadaşları ortaya çıkan bu kızın gizemini öğrenmeye çalışırlar. Korku, gerilim, fantezi ve doğaüstü konuları ustaca ele alırken, dram konusunun da hakkını veriyor stranger things. Sürükleyici hikayeye can veren, gerek çocuk oyuncular olsun gerekse tecrübeli isimler, başarılı performanslarıyla alkışı sonuna kadar hak ediyor. Genç oyuncular performanslarıyla adeta usta oyunculara taş çıkarıyor. Öyle ki Mike Wheeler’ı canlandıran Finn Wolfhard, dizideki başarılı oyunculuğu sayesinde, bir başka kült korku klasiği olan, Stephen King’in romanından uyarlama “O” (IT) filminin yeniden çevriminde rol kapmayı başardı.

Stranger Things Karakterleri / Oyuncuları 

Joyce Byers (Winona Ryder)

winona ryder

Jonathan ve Will’in annesi olan Joyce Byers, maddi anlamda çok zorluk yaşayan bekar bir kadındır. Mağazada satış elemanı olarak çalışan joyce, oğlunun bulunması için elinden gelen her şeyi yapar. Oğlunun kayboluşundan son derece etkilenen ve ruhsal anlamda buhrana sürüklenen Joyce, bir de evde duymaya başladığı sesler ve durduk yere yanan ışıklar sebebiyle kendini iyice kaybetmeye başlar.

Jim Hopper (David Harbour)

david harbour

Hellboy’un yeni filminde, Hellboy karakterini de canlandıracak olan David Harbour, Stranger Things’in de önemli karakterlerinden biri olan polis şefi Jim Hopper’ı canlandırıyor. Jim Hopper, Indiana’da bir kasaba olan Hawkins’te görev yapar. Kızını kaybettikten sonra, kendini alkole veren Hopper, eski okul arkadaşı Joyce’a oğlunu bulmakta yardım eder. Hopper, polislik görevinin getirdiği sorumluluk haricinde, hem Joyce’a olan yakınlığı hem de geçmişindeki trajedi sebebiyle kendini Will’i bulmaya adar. İlk önce Joyce’un anlattıklarına inanmayı reddetse de daha sonraları bulunması için sonuna kadar mücadele eder.

Eleven (Millie Bobby Brown)

 millie bobby brown

Dizinin ana karakterlerinden biri olan Eleven, Mike, Dustin ve Lucas tarafından bulunur ve gidecek yeri olmadığından dolayı, Mike’ın evinde kalmaya başlar. Eleven’ın herkesten farklı olarak gizemli bir yönü vardır. Bu gizemli hali, arkadaşı Mike’da hem merak uyandırır hem de onu korkutur. Eleven’ın başına gelenlerle ilgili sır perdesi, her bölümde aralanır. Eleven karakteri, hareketleri ve diyalogları sebebiyle 80’lerin kült bilim kurgu filmi E.T. (Extraterrestrial)’a selam duran bir yapıya sahip.

Mike Wheeler (Finn Wolfhard)

finn wolfhard

Will’in en yakın arkadaşı olan Mike, iyiliksever, zeki ve oldukça hayalperest bir çocuktur. Mike, uçsuz bucaksız hayalgücü sebebiyle, yaşanan bazı olayların fantastik açıklamaları olduğuna inanır. Onun bu inancını destekler nitelikte, ansızın ortaya çıkan Eleven, ilk önce Mike’ın başına dert olsa da sonradan aralarında kurulan arkadaşlık bağı sayesinde Mike’ın asosyal yapısında da değişime sebep olur. Will ve arkadaşları, ortaya çıkan bu gizemli kızın, Will’in bulunması konusunda yardımcı olacağı fikrini oldukça benimser.

Lucas Sinclair (Caleb McLaughlin)

caleb mclaouglin

Grubun şüpheci karakteri olan Lucas Sinclair, akla yatkın ve mantıklı düşünceleriyle grubu yönlendiriyor. Başlarda Eleven’a karşı oldukça temkinli ve şüpheci yaklaşan Lucas, ilerleyen zamanlarda kabuğunu kırarak altında ne kadar iyi bir kalbi olduğunu gösterir.

Dustin Henderson (Gaten Matarazzo)

 gaten matarazzo

Mike, Lucas ve Will’in yakın arkadaşı olan Dustin Henderson, iyi bir gözlemcidir. Arkadaş grubu arasında koruyucu bir yapısı vardır. Arkadaşlarının aralarındaki çatışmaları, mantıklı yaklaşımlarıyla çözüme kavuşturur. Grubun arabulucusu kimliğindeki Dustin, hem sevimli karakteri hem de kararlı yapısıyla grubun önemli bir parçası olur.

Jonathan Byers (Charlie Heaton)

 charlie heaton

Will’in ağabeyi olan Jonathan, içine kapanık, nazik, özgür ruhlu ve oldukça cesurdur. Ailenin en olgun karakteridir. Fotoğrafçılığa ve Müziğe merakı olan Jonathan, yaşadığı küçük kasabadan ayrılarak, Newyork Üniversitesi’ne gitme hayalleri kurar. Ruhsal yönden çöküntüde olan annesine belli etmemeye çalışsa da babasının yokluğu onu derinden etkilemektedir.

Nancy Wheeler (Natalia Dyer)

natalia dyer

Ergenlik sorunlarıyla baş etmeye çalışan Nancy Wheeler, Mike’ın ablasıdır. Will’in kaybolmasını ilk başlarda çok umursamasa da, en yakın arkadaşı Barbara’nın da benzer şekilde kaybolmasıyla birlikte Nancy, Will’in ağabeyi Jonathan’la birlikte hem Will’i hem de Barbara’yı aramaya başlar ve birlikte korku ve gizem dolu bir serüvene adım atarlar.

Will Byers (Noah Schnapp)

noah schnapp

Arkadaşlarıyla birlikte FRP (Fantastik rol yapma oyunu) oynamayı seven Will, yine bir oyun gecesi evine dönerken gizemli bir şekilde ortadan kaybolur. Dizinin odak noktası olan Will, hem arkadaşları, hem de ailesi tarafından çok sevilen bir çocuktur ve onlarla arasında güçlü bağlar vardır. Yaratıcılığını ortaya koyarak çizdiği fantastik resimler, Will’in başına gelenler ile ilgili önemli ipuçları taşır.

Stranger Things Detay

Yapım Yılı: 2016

Tür: Fantastik, Gerilim, Drama, Korku, Gizem, Bilimkurgu

Ülke: USA

Yapımcı ve Yönetmen: Ross Duffer, Matt Duffer

Kanal: Netflix

Süre: 55 dk

Oyuncular: Winona Ryder, David Harbour, Noah Schnapp, Millie Bobby Brown, Finn Wolfhard, Caleb McLaughlin, Gaten Matarazzo, Charlie Heaton,  Natalia Dyer

Continue Reading
You may also like...

Liste Film Sitesi Baba Editörüdür...

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

To Top