Sürpriz Finaliyle Tarihe Geçen 10 Film

0/5 Votes: 0
Report

Description

Filmlerde belirleyici unsurlar arasında finalleri yer almaktadır. Bir filmin başarısı için özellikle son kısmındaki bağlayıcılığı önemli bir rol oynamaktadır. Hal böyle olunca da finalleriyle ün kazanmış filmler izleyicilerin daha fazla dikkatini çekmiştir. Sizler için finaliyle adeta şok etkisi yaratan 10 filmi sıraladık. Sıralamayı sondan başa doğru ve güncel IMDB puanlarını baz alarak gerçekleştirdik:

10. Makinist (The Machinist)

2005 yılında gösterime giren ve ses getiren Makinist filminin yönetmenliğini Brad Anderson üstlenmiştir. Gerilim türündeki filmde Christian Bale, Jennifer Jason Leigh, John Sharian, Aitana Sanchez-Gijon, Michael Ironside, Lawrence Gillard Jr. gibi isimler rol almıştır. İspanya sinemasının son dönemlerdeki en iyi filmlerinden olan Makinist’in güncel IMDB puanı 7,7/10’dur.

makinist

Makinist filminde yaklaşık 1 yıldır uykusuzluk sorunu çeken Trevor’un hayatı merkeze alınmıştır. Vücudu bitkin halde olan Trevor buna rağmen bir fabrikada çalışmaktadır. Uyuma yeteneğini tamamen kaybeden Trevor görünüşündeki tuhaflıktan ürkmeye başlar. Bir kazaya karışınca herkesi karşısına alır. Trevor’un suçluluk duygusu yerini paranoyaya bırakacaktır. Filmin finali ise iz bırakmayı başarmıştır.

9. Siyah Kuğu (Black Swan)

2011 yılında gösterime giren Siyah Kuğu filmini Darren Arofonsky yönetmiştir. Dram ve gerilim unsurlarını bünyesinde barındıran filmde Natalie Portman, Vincent Cassel, Mila Kunis, Winona Ryder, Sebastian Stan, Barbara Hershey gibi isimler rol almıştır. Filmin güncel IMDB puanı 8/10’dur.

siyah-kugu

Siyah Kuğu filminde New York’ta yaşayan son derece yetenekli balerin Nina, eski ve hırslı bir balerin olan annesi Erica ile yaşamaktadır. Thomas Leroy yeni sezonda Beyaz Kuğu’yu canlandıran baş balerini değiştirmeye karar verir. Bunun yanı sıra Siyah Kuğu için de arayışları sürmektedir. Nina, bu sırada kendi karanlık tarafıyla yüzleşir. Artık farklı bir insan olacaktır.

8. Zindan Adası (Shutter Island)

2010 yılında gösterime giren Zindan Adası filmini Martin Scorsese yönetmiştir. Gerilim türündeki bu yapımda Leonadrdo DiCaprio, Ben Kingsley, Mark Ruffalo, Michelle Williams, Jackie Earley Haley, Emily Mortimer gibi isimler rol almıştır. Filmin güncel IMDB puanı 8.1/10’dur.

zindan-adasi

 

Zindan Adası’nda olaylar Soğuk Savaş’ın zirveye ulaştığı 1954 yılında geçmektedir. Aschefille Hastanesi gibi son derece güvenlikli bir hastaneden zeki bir katil kaçmıştır. Polisler Teddy ve Chuck olayı araştırmak için Zindan Adası’na çağrılmıştır. Bu uzak adada aslında hiçbir şey göründüğü gibi değildir.

7. İhtiyar Delikanlı (Oldboy)

2004 yılında gösterime giren İhtiyar Delikanlı filmini Park Chan-Wook yönetmiştir. Gerilim ve dram unsurlarını bünyesinde barındıran film, Güney Kore sinemasının en önemli yapımlarından biridir. Filmde, Choi Min, Yu Ji-tae, Byeong Kim, Kim Su-Hyeon, Dae-yeon Lee gibi isimler rol almıştır. Filmin güncel IMDB puanı 8.4/10’dur.

ihtiyar-delikanli
İhtiyar Delikanlı filminde Oh Dae-Su, karısı ve yeni doğan bebeği ile sıradan bir hayat sürmektedir. Bu adam 1988 yılında evinin önünden kaçırılır ve kendisini karanlık bir hücrede bulur. Hücresinde bulunan küçük televizyondan başka dünya ile bağlantısı yoktur. Bir gün televizyonda karısının vahşice bir cinayete kurban gittiğini öğrenir ve bundan dolayı kapatıldığını düşünür. 15 yıl sonra aniden serbest bırakılan adam artık intikam için yola çıkmıştır.

6. Köstebek (The Departed)

2006 yılında gösterime giren Köstebek filmini Martin Scorsese yönetmiştir. Bünyesinde gerilim, polisiye ve dram türlerini barındıran filmde Leonardo DiCaprio, Jack Nicholson, Matt Damon, Mark Wahlberg, Martin Sheen gibi önemli isimler rol almıştır. Filmin güncel IMDB puanı 8,5/10’dur.

kostebek

Köstebek filminde olaylar Güney Boston’da geçiyor. Eyalet Polisi tarafından bölgenin en büyük suç organizasyonuna karşı operasyon başlatılmıştır. Asıl amaç en güçlü mafya babalarından olan Frank Costello’nun egemenliğine son vermektir. Bunun için içeriden yardım almak adeta zorunlu bir hale gelmiştir.

5. Akıl Defteri (Memento)

2001 yılında gösterime giren Akıl Defteri filminin yönetmenlik koltuğunda Christopher Nolan oturmuştur. Gerilim türündeki filmde Guy Pearce, Joe Pantoliano, Carrie-Anne Moss, Jorja Fox, Callum Keith Rennie, Thomas Lennon gibi isimler rol almıştır. Filmin güncel IMDB puanı 8,5/10’dur.

akil-defteri

Akıl Defteri filminde Leonard Shelby’nin karısı tecavüze uğrayıp öldürülmüştür. Hayatını karısına bunu yapanı bulmaya adayan Leonard’ın önündeki en büyük engel ise tedavi edilemeyen bir tür hafıza kaybıdır. Hayatının eski dönemlerini hatırlasa da 10 dakika önceyi bile unutabilmektedir. Bu da olayları o ve çevresindeki herkes için daha karmaşık bir hale getirecektir.

4. Prestij (The Prestige)

2006 yılında gösterime giren Prestij filminin yönetmenliğini Christopher Nolan üstlenmiştir. Bünyesinde fantastik, dram ve gerilim unsurlarını barındıran yapımda Hugh Jackman, Scarlett Johansson, Christian Bale, Michael Caine, Rebecca Hall, David Bowie gibi önemli isimler rol almıştır. Filmin güncel IMDB puanı 8,5 /10’dur.

prestij

Prestij filminde olaylar 19. yy. sonlarında geçmektedir. İki sahne sihirbazı arasında giderek şiddetlenen bir savaş vardır. Mesleki sırlarını açığa çıkarmaya çalışan bu ikili arasındaki şiddetli güç mücadelesi sürmektedir. Bu durum da oyunlarının ve numaralarının gittikçe daha ölümcül bir hal almasını sağlayacaktır.

3. Olağan Şüpheliler (The Usual Suspect)

1995 yapımı Olağan Şüpheliler filmini Bryan Singer yönetmiştir. Polisiye ve gerilim unsurlarıyla dikkat çeken yapımda Kevin Spacey, Chazz Palminteri, Benicio Del Toro, Gabriel Bryne, Stephen Baldwin, Kevin Pollak gibi isimler rol almıştır. Filmin güncel IMDB puanı 8.6/10’dur.

olagan-supheliler

San Pedro civarında bir geminin güvertesinde Kayzer ve Keaton isminde iki kişi arasında yaşanan sert diyalog kısa sürede çatışmaya döner. Bu sırada gemi yanar. FBI Ajanı Jack Baer ile gümrük ajanı Dave Kujan gemide olan biteni araştırmak için gönderilir. Sağ kalan iki kişi ifade verir ve tüm oklar Türk mafya lideri Kayzer yani Keyser Söze’yi işaret eder.

2. Yedi (Se7en)

1995 yapımı Yedi filminin yönetmenliğini David Fincher üstlenmiştir. Bünyesinde gerilim ve polisiye unsurlarını barındıran filmde Brad Pitt, Morgan Freeman, John C.McGinley, Gwyneth Paltrow, Kevin Spacey, Daniel Zacapa gibi isimler rol almıştır. Filmin güncel IMDB puanı 8,6/10’dur.

yedi

Yedi filminde Hristiyanlık’ta yer alan 7 ölümcül günahı işleyenleri kendi yöntemleriyle öldüren bir katilin peşine David Mills ve William Somerest ismindeki ajanlar düşmüştür. Dedektifler seri cinayetleri araştırırken garip olaylar örgüsünü fark edeceklerdir. Artık genç ajan David Mills ve emeklilik zamanı gelen William Somerest için geri dönüş yoktur.

1. Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption)

1994 yapımı Esaretin Bedeli filmini Frank Darabont yönetmiştir. Dram ve polisiye unsurlarını bünyesinde barındıran filmde Tim Robbins, Morgan Freeman, William Sadler, Bob Gunton, Clancy Brown, Gil Bellows gibi isimler rol almıştır. Filmin güncel IMDB puanı 9,3/10’dur. Film birçok listede ilk sırada yer almakta ve tarihin en iyi filmleri arasında gösterilmektedir.

esaretin-bedeli

Esaretin Bedeli filminde son derece zeki bir bankacı olan Andy Dufresne kendisini aldatan karısı ve onun sevgilisinin ölümüyle suçlanmaktadır. İtirazlarına rağmen ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Andy, cezasını çekmek üzere Shawshank Hapishanesi’ne gönderilir. Burada son derece kötü olaylar yaşayan Andy, buna rağmen pozitif yapısından hiçbir şey kaybetmez ve hapishanenin en sevilen isimleri arasında yer alır. Filmin özellikle son kısmı oldukça etkileyicidir.

Bonus 1: Dövüş Kulübü (Fight Club)

dovus-kulubu

Bonus 2: Altıncı His (The Sixth Sense)

altinci-his

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *