Tatilde izlenebilecek, 2 Usta Yönetmenden, 4 Kaliteli Film

0/5 Votes: 0
Report

Description

Bilindiği üzere tatillerde film izlemek için oldukça vaktimiz vardır. Sizler için İranlı ünlü yönetmen Mecid Mecidi ve İngiliz yönetmen Christopher Nolan’ın en iyi iki filmini önermek istiyoruz. Eğer izlemediyseniz bu dört filmi incelemenizi ve izlemenizi öneririz. İyi tatiller… İyi Seyirler…

Tatilde İzlenebilecek Sinema Filmleri

 

4. Mecid Mecidi – Avaze Gonjeshk-ha (Serçelerin Şarkısı)

Avaze Gonjeshk-ha
Yapım yılı:2008 Süre:1 Saat 36 dakika İMDB PUANI:8.0
İranlı usta yönetmen Mecid Mecidi’nin Drama türünde eseridir. Eser İmdb tarafından yaklaşık 6 bin kişi tarafından oylanmış ve 8.0 gibi hatırı sayılır bir puan almış, drama türünde adından söz ettiren filmler arasına girmiştir. Devekuşu çiftliğinde çalışan ve devekuşlarından birini elinden kaçırmasıyla işinden olan Kerim, kızına işitme cihazı almak için Tahran sokaklarında çeşitli işlerle meşgul olur. Sefalet ve fakirliği en güzel duygularla anlatan Mecidi, bu filmde de bazı sahnelerde önemli karelerle hafızalara yer edinmiştir. Kerim’in küçük oğlunun evin arkasındaki bataklığı balık çiftliği yapmak isteyişi, Kerim’in izin vermemesi, kararları sonucu başına gelenler, hayallerinin peşinden koşmayı bırakmayan çocuk ve arkadaşları ile film, dram türünün hakkını layıkıyla vermiş.

3. Mecid Mecidi – Rang-e Khoda (Cennetin Rengi)

Rang-e Khoda
Yapım yılı:1999 Süre:1 Saat 30 dakika İMDB PUANI:8.2
Film, görme engelli küçük Muhammed’in çevresini sadece dokunarak ve hissederek görüp anlamasını konu alır. Muhammed, Tahran’da görme engelliler okulunda yatılı eğitim görmektedir. Muhammed’in annesi vefat etmiş ve babası da yeni bir evlilik planlıyordur. Engelli evladının evliliği bozacağını düşünen baba ara ara evladından kurtulmayı düşünmektedir. Onu, bir başka görme engelli bir marangozun yanına çırak verir, geri alır. Burada diyaloglar son derece anlamlı ve hüzünlü geçer. Muhammed’in kardeşi ve ninesi ise babanın aksine onu çok sever ve kıymetini bilir. Film sonunda ise dere üstü bir köprüden geçerken küçük Muhammed’in düşmesi, babanın dereye atlaması, evladını kaybettiğini düşünüp pişman olması gibi iç çatışma duyguları ele alınır. Sefalet, fakirlik ve doğallık bu filmde de göze çarparken, uçsuz bucaksız rengârenk tarlalar da objektiflerde güzel bir hatıra bırakmıştır.

2. Christopher Nolan – The Prestige (Prestij)

The Prestige
Yapım yılı:2006 Süre:2 saat 10 dakika İMDB PUANI:8.5
Ünlü bilim-kurgu ve aksiyon filmlerinin senaristliği ve yönetmenliğini başarıyla üstlenen ve önemli bir hayran kitlesi oluşan İngiliz yönetmenin en çok konuşulan eserlerinden biridir. Gizemli filmler kategorisinde gelmiş geçmiş en beğenilen filmler arasında yer alır.19.yüzyıl zamanlarında geçen film, eskiden beraber çalışan iki sihirbazın sonrasında amansız bir rekabete dönüşen hırs ve tutkularını konu alır. Sihirbazlığı vaat, dönüm noktası ve son aşama prestij olarak üçe ayırırken, arka planda ise Nicola Tesla ve Thomas Edison’un rekabetini ortaya koyar. Hugh Jackman,Christian Bale gibi isimler oyuncu kadrosundadır.Filmde gel-gitler, flashbackler,ve özellikle sürpriz bir son yer alır.Bu yüzden genel anlamda akıcılığı yüksek bir filmdir.79.Akademi ödüllerine aday olmuş fakat ödüle layık görülmemiştir.

1. Christopher Nolan – İnception (Başlangıç)

İnception
Yapım yılı:2010 Süre:2 saat 28 dakika İMDB PUANI:8.8
Nolan’ın bir başka bilimkurgu eseridir. Bunun yanında bol bol aksiyon sahneleri yer alır. Yayınlanmasından kısa bir süre sonra gelmiş geçmiş en iyi filmler arasında gösterilmiş, İmdb top 250 listesinin ilk 10 sırasında kendine yer edinmiştir. Konusu ve kurgusuyla sinema eleştirmenleri tarafından sektörde farklı ve yeni bir güzergâh açtığı belirtilmiş, büyük takdir toplamıştır. Leonardo Di Caprio başrolü oynar. Film, çok yetenekli bir hırsızı konu alır. Fakat bu hırsız bilinen hırsızlar gibi somut eşyaları hedef edinmez. Rüya hırsızlığı denilen çok daha kompleks bir hedefi vardır. Zihni savunmasız anında yakalayıp bilinçaltından bilgiler almak veya bilinçaltına bir takım düşünceler yerleştirip kişiyi yönlendirmek ana gayesidir. Uluslararası biçimde aranan bu hırsız eğer verilen bu son görevi yaparsa aranmadan kurtulabilecek ve çocuklarına kavuşabilecektir. Fakat bu son görev kolay olmayacak, kimyager, tasarımcı gibi ekip arkadaşlarıyla bir takım oluşturacak, rüya içinde rüya denilen katmanlara girecektir. Aklın sınırların zorlayacak şekilde hazırlanan senaryosu ve nefes kesen sahneleriyle İnception filmi tekrar tekrar izlenen filmler arasındadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *