Tavsiye Niteliğinde – 20 Sinema Filmi

0/5 Votes: 0
Report

Description

Bu listemizde sizler için adeta tavsiye niteliğinde izlemediyseniz kesinlikle izlemenizin gerekli olduğununu düşündüğümüz sinema filmlerine yer verdik.İyi seyirler dileriz..

Tavsiye Niteliğinde Sinema Filmleri

20. Mama – Anne – 2013 – IMDb:6,0

Mama
Yönetmen: Andres Muschietti
Anneleri öldürülen ve babaları ormanda girdiği küçük bir kulübede kendilerini öldürmek üzereyken, garip bir yaratık tarafından kurtarılan ve kulübede yıllarca yaşadıktan sonra bulunan iki küçük kızın başından geçenler onları tamamen değiştirmiştir. Bulunduktan sonra amcaları ile yaşamaya başlayan kızları geceleri ziyaret eden ve üstlerini örten, onları koruyan bir gücün varlığı devam etmektedir. Amcaları ve kız arkadaşı, bir süre sonra bu karanlık gücü fark ederler ve evde başka bir şeyin bulunduğunu da anlarlar.

19. Tomorrowland – Yarının Dünyası – 2015 – IMDb:6,5

Tomorrowland
Yönetmen: Brad Bird
Bir zamanlar dahi bir genç ve şimdilerde aile babası olan Frank yanına aldığı genç, meraklı ve iyimser Casey ile zaman ve uzayda meydana gelen bir takım esrarengiz olayların peşine düşerler. Bu yolculuk onlara ve yaşamlarına ne gibi şeyler katacak?

18. Enemy – Düşman – 2013 – IMDb:6,9

Enemy
Yönetmen: Denis Villeneuve
Asık suratlı ve hayattan zevk almayan bir tarih profesörü olan Adam Bell, kız arkadaşı Mary ile dahi artık birlikte olmak istememektedir. Okulda bir arkadaşının kendisine önerdiği bir filmi izlerken, kendisine çok benzettiği aktörü takibe almaya karar verir ve peşine düşer. Olaylar gittikçe garipleşmeye ve değişmeye başlar.

17. 28 Weeks Later – 28 Hafta Sonra 2007 – IMDb:7,0

28 Weeks Later
Yönetmen: Juan Carlos Fresnadillo
Britanya’da yayılan ölümcül bir virüs tüm ülkeyi kaosa sürüklemektedir. Salgının başlamasından 6 ay geçmesine rağmen ABD ordusu tarafından, düzen henüz sağlanabilmiştir. Temizlenen bölgelere, içlerinde hastalık bulundurmayan insanlar yerleştirilirken; küçük bir sır her şeyi eski haline döndürecektir.

16. In the Heart of the Sea – Denizin Ortasında – 2015 – IMDb:7,0

In the Heart of the Sea
Yönetmen: Ron Howard
1820’de yaşanan bir olayı konu alan filmde, Owen Chase ve arkadaşları balina avına çıkmışlardır. Büyük bir balinanın saldırısına uğrayan gemileri, fazla aldığı hasara fazla dayanmaz ve batar. Karadan çok uzakta, büyük bir yaşam mücadelesi onları beklemektedir.

15. Palmeras en la nieve – Kardaki Palmiyeler – 2015 – IMDb:7,1

Palmeras en la nieve
Yönetmen: Fernando González Molina
Killian 1953’e kadar yaşadığı yerden başka bir yere ayrılmayan, 1953’te ise kakao tarlasında işçi olmak üzere egzotik bir adaya doğru yola çıkan bir gençtir. Bu adada geçirdiği sürede daha bilgili, deneyimli ve acılara göğüs gerebilen birine dönüşecektir.

14. Kingdom of Heaven – Cennetin Krallığı – 2005 – IMDb:7,2

Kingdom of Heaven
Yönetmen: Ridley Scott
İnancını sorgulayan bir babanın din için katıldığı Haçlı seferlerinin getirdiği yıkım devam etmektedir. Acılı babanın oğlu da bir kendi gibi bir şövalye olacak ve gerçek şövalyeliğin ne olduğunu öğrenirken bir kahraman gibi yetiştirilecektir.

13. The Way – Yol – 2010 – IMDb:7,4

The Way
Yönetmen: Emilio Estevez
Karşı karşıya kalınan zorluklar ve yaşanılanları anlatan filmde, karakterlerimizin yaşadığı evlat acısı da hayatı daha çekilmez kılıyor. Kaybedilen evladın anısına çıkılan bir seyahat ise; sürprizler, yeni deneyimler ve hayata dair mesajlar sunuyor.

12. The Wind That Shakes the Barley – Özgürlük Rüzgarı – 2006 – IMDb:7,5

The Wind That Shakes the Barley
Yönetmen: Ken Loach
İrlanda Cumhuriyeti’nin ve Kuzey İrlanda’nın kuruluşunu konu alan filmde İngiliz zulmüne tanık olan karakterimiz Damien, direnişçi birliklere katılmıştır. Damien bulunduğu grubun lideri abisi ile güzel bir şekilde direnişlerini sürdürmektedirler. Bir süre sonra barış imzalanır ve iki kardeş karşı karşıya gelmeye başlar.

11. Lo imposible – Kıyamet Günü 2012 – IMDb:7,6

Lo imposible
Yönetmen: Juan Antonio Bayona
2004 yılında Tsunami’ye maruz kalan bir ailenin verdiği hayat mücadelesi konu alınan film, korkunç bir ölüm kalım mücadelesini gözler önüne seriyor. Ailenin felaketten sonra yaşadıkları ve birlikte hayatta kalmak için verdikleri mücadele işleniyor.

10. The Others – Diğerleri – 2001 – IMDb:7,6

The Others
Yönetmen: Alejandro Amenábar
Yeni bir konağa taşınan genç kadın, iki hasta çocuğa sahiptir. Bu çocuklar güneş ışığından etkilenmekte ve ciddi belirtiler göstermektedirler. Bir süre sonra evde meydana gelen garip olaylar ve hizmetçilerin şüpheli hareketleri genç kadını çileden çıkartacak; çocuklarını korumak için büyük bir mücadeleye girecektir.

9. The Machinist – Makinist – 2004 – IMDb:7,7

The Machinist
Yönetmen: Brad Anderson
Makinist olarak görev yapan Trevor, bir gün uyuyamamaya başlar ve hayatı alt üst olur. Hiç uyuyamayan karakterimiz, fiziksel ve zihinsel olarak çökmeye başlar. Bunun akabinde gelen akli dengesinin bozulması da onu paranoyaya iter. Bir gün karıştığı bir kaza sonucu başka bir çalışanın kolunu kaybetmesine sebep olur. Bu aşamadan sonra, herkes ona düşman olmuştur ve Trevor kendisine komplo kurulduğunu düşünmektedir.

8. Midnight in Paris – Paris’te Gece Yarısı – 2011 – IMDb:7,7

Midnight in Paris
Yönetmen: Woody Allen
Amerikalı Gil ve Inez çifti nişanlıdırlar ve aileleriyle birlikte Paris gezisine çıkarlar. Damat adayı bu gezide garip duygular hissetmeye ve Paris’e karşı büyük bir aşk hissetmeye başlar.

7. La vie d’Adèle – Mavi En Sıcak Renktir – 2013 – IMDb:7,8

La vie d'Adèle
Yönetmen: Abdellatif Kechiche
15 yaşına henüz girmiş karakterimiz, genç bir kız olmasına rağmen kendisinden yaşça büyük bir kadına aşık olmuştur. Bu olayla hayatı değişen ve garip maceralara adım atan genç kız, aşkına karşılık bulabilecek midir?

6. Relatos salvajes – Asabiyim Ben – 2014 – IMDb:8,1

Relatos salvajes
Yönetmen: Damián Szifron
Aşk, nefret ve intikam duygusunun en derinine kadar hissedildiği bir toplum ve bu toplumun garip bireyleri karşımıza çıkmaktadır. Farklı ilişkiler ve farklı hayat hikâyeleri ele alınmaktadır.

5. El laberinto del fauno – Pan’ın Labirenti – 2006 – IMDb:8,2

El laberinto del fauno
Yönetmen: Guillermo del Toro
İkinci Dünya Savaşı’ndan hemen sonra bir zamanda geçen film, Ofelia adlı küçük bir kızın yaşadıklarını anlatmaktadır. Ofelia bir gün evlerinin arkasında bir labirent keşfetmiş ve karşısına çıkan Pan isimli garip yaratık, ona bir şeyler söylemeye başlamıştır.

4. El Secreto de Sus Ojos – Gözlerindeki Sır – 2009 – IMDb:8,2

El Secreto de Sus Ojos
Yönetmen: Juan J. Campanella
Hükumetin görevlendirmesiyle bir tecavüz vakasını araştırmaya başlayan Benjamin Esposito, gördükleri karşısında dehşete düşmüştür. Gördüğü manzara o kadar korkunçtur ki, bunu yapanı bulmayı kendisine bir yaşam gayesi olarak belirlemiştir.

3. Per qualche dollaro in più – Birkaç Dolar İçin – 1965 – IMDb:8,3

Per qualche dollaro in più
Yönetmen: Sergio Leone
Col. Douglas Mortimer ve Monco isimli iki kafa avcısı da bir kanun kaçağının peşine düşmüşlerdir. Bir süre sonra birlikte çalışmaya başlarlar fakat bu yolda farklı amaçlara hizmet etmektedirler.

2. Once Upon a Time in the West – Bir Zamanlar Batıda – 1968 – IMDb:8,6

Once Upon a Time in the West
Yönetmen: Sergio Leone
Kanunsuz ve amaçları uğruna kötü şeyler yapmaktan çekinmeyen Frank ve adamları; kontrolleri altında tuttukları bir bölgede süren demir yolu inşaatını doğru bulmadıkları için bir cinayet işlerler. Cinayet kurbanı Brett McBain’in eşi ise bu olaylara karşı bir grup kanunsuz ile iş birliği yapar.

1. Il buono, il brutto, il cattivo – İyi, Kötü ve Çirkin – 1966 – IMDb:8,9

Il buono, il brutto, il cattivo
Yönetmen: Sergio Leone
Üzerine ödül konulmuş ve her yerde aranmakta olan Tuco’yu, Blondie adlı bir kovboy yakalayıp kanun güçlerine teslim etmekte; daha sonra da kazandıkları parayı paylaşmak için Tuco’yu kurtarmaktadır. İşler bir süre sonra yolunda gitmez ve olaya Melekgöz isimli başka bir karakterin de dâhil olmasıyla işler değişmeye başlar.

Bonus: Volver – Dönüş – 2006 – IMDb:7,6

Dönüş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *