En İyi Tek Mekân Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Eğer kapalı yerde korkunuz varsa tek mekân konulu filmler kesinlikle size göre değildir. Filmin neredeyse tamamının tek mekanda çekilmiş olması türlü aksiyon ve heyecan dolu sahneye eksantrik bir hava veriyor. İşte sizin için IMDB puanı yüksek 10 film:

Tek Mekân Filmleri

10. Buried – Toprak Altında – 2010

Buried
Yönetmen: Rodrigo Cortés
Oyuncular: José Luis García Pérez, Robert Paterson, Ryan Reynolds
Imdb puanı: 7,0
ABD’nin Irak’ı işgali sırasında tır şoförlüğü yapan Paul saldırıya uğrar. Gözünü açtığında bir tabut ile birlikte diri diri toprağa gömülmüş olduğunu anlar. Oradan çıkıp kurtulmak için zamanla yarışmaktadır.

9. Phone Booth – Telefon Kulübesi – 2002

Phone Booth
Yönetmen: Joel Schumacher
Oyuncular: Colin Farrel, Kiefer Sutherland, Forest Whitaker
Imdb puanı: 7,1
Stuart evli bir adamdır. Fakat her gün aynı saatte bir telefon kulübesinde telefonla konuştuğu bir sevgilisi vardır. Bir gün yine sevgilisi ile konuşup ayrılacağı sırada telefon çalar. Telefonu cevaplar ve kendisini her şeyi bilen bir keskin nişancının hedefi olarak bulur.

8. Tape – Kaset – 2001

Tape
Yönetmen: Richard Linklater
Oyuncular: Ethan Hawke, Robert Sean Leonard, Uma Thurman
Imdb puanı: 7,3
Yıllar sonra bir otelde bir araya gelen liseli arkadaşlar; Vince, Jon ve Amy keyifli zaman geçirmektedir. Ancak Vince’in geçmiş bir olayı irdelemesi üçlüyü bir hesaplaşma içine sokacaktır.

7. The Sunset Limited – Günbatımı Sınırı – 2011

The Sunset Limited
Yönetmen: Tommy Lee Jones
Oyuncular: Samuel L. Jackson, Tommy Lee Jones
Imdb puanı: 7,4
Filmin başında inançlı Hristiyan olan siyahı adamın inançsız bir profesör olan beyaz adamı intihardan kurtarmasıyla başlar. Devamında ise bir ilahın olup olmadığı konusunda derin bir sohbete girerler.

6. Rec – Ölüm Çığlığı – 2007

Rec
Yönetmen: Jaume Balagueró
Oyuncular: Manuela Velasco, Ferrán Terraza, Jorge-Yamam Serrano, Pablo Rosso, David Vert
Imdb puanı: 7,5
Filmin ismi kamera kaydı esasında yazan “rec” den alınmıştır. Bir muhabir, kameraman ve bir itfaiye memuru garip olayların yaşandığına dair aldıkları ihbar ile bir apartmana gider. Gerçekten de apartmanda tuhaf sesler vardır. Bu da yetmezmiş gibi polis hiç bir şey demeden apartmanı üzerlerine kilitleyerek karantinaya almıştır.

5. Man From Earth – Dünyalı – 2007

Man From Earth
Yönetmen: Richard Schenkman
Oyuncular: David Lee Smith, Tony Todd, John Bllingsley
Imdb puanı: 8,0
Başarılı tarih profesörü John istifa etmiştir. Eve gelen beş iş arkadaşı nedenini öğrenmek için ısrar eder ve duydukları karşısında şok olurlar. Söylediğine göre John ilk insanlardandır ve sebebini bilmediği bir şekilde 35 yaşından beri yaşlanmamaktadır. Tarih boyunca birçok ünlü kişiyle tanışıp birçok olaya şahit olmuştur. Diğer profesörler söylediklerini teyit etmek için sorular sorar ve hepsine mantıklı bir cevap alırlar. Yalnız aralarında ki bir kişi hariç! Depresyon geçirmekte olan Fred söylediklerine inanmaz ve onu kliniğe yatırmakla tehdit eder.

4. Moon – Ay – 2009

Moon
Yönetmen: Duncan Jones
Oyuncular: Sam Rockwell, Kevin Spacey, Dominique McElligott
Imdb puanı: 8,0
Sam Bell isimli astronot 3 yıl sürecek bir uzay görevi için Ay’a gider. Görev tek kişiliktir. Yanında ona arkadaşlık eden tek şey Gerty adında bir robottur. 3 yılın sonunda eve döneceği sırada uydu bağlantısını kaybeder. Fakat eve dönüş yolunda tek sorun bu değildir. Bir anda kendini içinde bulunduğu ortamı sorgulayan bir halde bulur.

3. Das Boot – Denizaltı – 1981

Das Boot
Yönetmen: Wolfgang Petersen
Oyunlar: Jürgen Prochnow, Herbet Grönemeyer
Imdb: 8,4
Film II. Dünya Savaşı zamanlarında U-96 tipi bir Alman denizaltısında geçmektedir. Gemi Atlas Okyanusu’nda bir destroyerin saldırısına uğrar. Bir şekilde bu saldırıdan kurtulan gemi asıl üstü yerine Cebelitarık’tan geçip İtalya’ya dönme emri alır. Fakat bu o kadar kolay değildir. Çünkü boğazda devriye görevi yapan İngiliz uçakları ve gemileri tarafından görülmeleri onların sonu olabilir.

2. Rear Window – Arka Pencere – 1954

Rear Window
Yönetmen: Alfred Hitchock
Oyuncular: James Stewart, Grace Kelly, Wendell Corey
Imdb puanı: 8,5
Fotoğrafçı olarak çalışan Jeffries kazayla ayağını kırdıktan sonra can sıkıntısı ile arka penceresinden komşularını izlemeye baslar. O sırada sık gördüğü komşusunu artık görmediğini fark eder. Ve bunun bir cinayet olduğundan şüphelenir. Kendi kendine bu olayı araştırırken sevgilisi ve hemşiresinden yardım alır.

1. 12 Angry Man –  12 Öfkeli Adam – 1957

12 Angry Man
Yönetmen: Sidney Lumet
Oyuncular: Henry Fonda, Cobb, Martin Balsam…
Imdb puanı: 8,9
Birçoğumuzun çocukluğundan bile eski bir film olması sizi şaşırtmasın. Mutlaka izlenmesi gereken bir dram filmi diyebiliriz. Babasını öldürdüğü gerekçesi ile tutuklanan Latin Amerikalı bir geç mahkemeye çıkartılır. Mahkemede çok zayıf bir savunma sunmuştur. Cinayet esnasında olan biteni duyduğunu söyleyen birçok kişi vardır ve kaybettiğini söylediği bıçak cinayet mahallinde bulunmuştur. 11 jüri üyesi tarafından suçlu oyu verilirken yalnızca bir tanesi suçsuz oyu vermiştir. Onun diğerlerini ikna etme çabası ve her oyun altından çıkan bir hikaye anlatılmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *